All CATEGORIES
☰ Menu
Education

Area students named national merit/achievement semifinalists

By John Published: September 29, 2010

The National Merit Scholarship Corporation has announced semifinalists in two competitions.

Three area students are among 1,600 semifinalists selected out of 160,000 juniors who took the qualifying test  for the National Achievement Scholarship Program, which has recognized promising black students from around the country since 1964. They will compete for 800 scholarships.

Congratulations to Olin M. Clay from Akron Early College High School, Samuel B. Albert from Revere High School  and Amanda L. Perry from Walsh Jesuit High School.

Several area students have also been named among the 16,000 semifinalists in the National Merit Scholarship program out of 1.5 million entrants. They are competing for 8,400 scholarships worth $36 million offered next spring.

List of area semifinalists after the jump:

Firestone High School (Akron)
Johnson, Annika K.
Sharkey, Christopher M.

Archbishop Hoban High School  (Akron)
Cody, Sean K.
Horning, Justin M.

Home  School  (Akron)
Sweitzer, Evelina P.

Aurora High School
Cassidy, Ian
Katona, Brian M.

Barberton High School
McQuaide, Jessica D.

Copley High School
Kulas, Jackson M.
Moyen, Saajid E.
Pang, Edward L.

Cuyahoga Falls High School
Kassinger, Robert J.

Cuyahoga Valley Christian Academy (Cuyahoga Falls)
Blake, Mason A.
Wilson, Sarah R.

Walsh Jesuit High School (Cuyahoga Falls)
Gable, Alexis M.
Tomko, Alexander J.
Touraji, Nina M.
Wajda, Michael R.

Chippewa High School (Doylestown)
Rubright, Kathryne E.

Hudson High School
Chen, Daphne
Choi, Jeffrey H.
Chuang, Ellen S.
Kim, Anne E.
Lin, Tiffany Y.
Xie, Eric G.
Yao, Peter

Western Reserve Academy (Hudson)
Hoover, John V.
Marmerstein, Joseph T.
Qiang, Bethany
Tonge, Christopher M.
Wilson, Jessie A.

Jackson High School (Jackson Twp.)
Haft, Stephanie L.
Kassir, Sara

Cloverleaf High School (Lodi)
Huff, Makenna D.
McGraw, Lauren E.

Louisville High School
Wyss, Rebecca A.

Nordonia High School (Macedonia)
Cook, Paul B.

Buckeye High School (Medina)
Harris, Jessica L.

Highland High School (Medina)
Fink, Scott D.
Guzik, Matthew D.
Wiencek, Ellen A.

Medina High School
Chen, Ming-Wen
DeRose, Nicholas P.

Hoover High School (North Canton)
Blike, Sara F.
Hess, Jessica M.

Home School (Richfield)
Radzialowski, Joseph T.

Revere High School (Richfield)
Ahlborg, John A.
Kovak, Kristin A.
Venus, Sarah L.
Zhang, Robert Z.

Rittman High School
Beery, Eric W.

Stow-Munroe Falls High School
Gresser, Abigail M.
Hunt, Simon S.
Marchetti, Galen J.

Tallmadge High School
Gough, Emily K.
Kenny, Hannah E.
McMullen, Kevin M.

Twinsburg High School
Myers, William R.

Green High School (Uniontown)
Blaine, Daniel
Lebo, Hannah
Peng, Chelsea
Pollock, Zachary J.
Summers, Nicholas

Lake High School (Uniontown)
Bullock, Sara E.

Tri-County International Academy (Wooster)
Dade, Shannon

Wooster High School
Sanford, Katherine L.
Johnson, Annika K.
Sharkey, Christopher M. 

Print
Add This

SUBSCRIBE VIA RSS

OHIO.COM VIDEOS