All CATEGORIES
☰ Menu
The HeldenFiles Online

TCM, Oscar Go to College

By admin Published: December 15, 2008

Turner Classic Movies' annual "31 Days of Oscar" fest takes an academic tilt in '09. Announcement and schedule after the jump. ...

Turner Classic Movies (TCM) hoping to learn all those things they never got around to studying in school can have their chance in February, when the network’s 31 DAYS OF OSCAR takes viewers to TCM University.  The annual festival, which boasts hundreds of Academy Award-winning and nominated films, will become the ultimate classroom, with each day devoted to a different academic field, from economics and biology to music appreciation and world history.

Robert Osborne, TCM host, official biographer of the Academy Awards® and the Academy’s red carpet greeter, will serve as professor throughout the month, presenting more than 350 movies to educate viewers in 93 different courses.  Highlights include classes in mass media (1951’s Ace in the Hole and 1979’s The China Syndrome); reproductive biology (1944’s The Miracle of Morgan’s Creek and 1966’s Georgy Girl); nuclear physics (1950’s Seven Days to Noon and 1963’s Dr. Strangelove); the reach and influence of Nazi Germany (1942’s Casablanca and 1943’s Sahara); 20th century British authors (1959’s Room at the Top and 1991’s Enchanted April); military law (1937’s The Life of Emile Zola and 1954’s The Caine Mutiny); speech and language development (1938’s Pygmalion and 1964’s My Fair Lady); acting (1937’s Stage Door and 1993’s The Dresser); and farm planning and management (1941’s The Devil and Daniel Webster and 1955’s East of Eden).  A complete schedule is attached.


 


 “Each year, we look forward to coming up with a unique way to present our unrivaled and ever-expanding collection of Oscar-caliber films,” said Charlie Tabesh, senior vice president of programming for TCM.  “The 15th edition of 31 DAYS OF OSCAR proves that movies can do so much more than just entertain.  They can provide keen insights on the world around us, inform us about great events of the past, help us get into the minds of historical figures and introduce us to compelling ideas.”


 


More than 25 titles will make their first appearance on TCM during 31 DAYS OF OSCAR, including Mike Nichols’ Carnal Knowledge (Feb. 5); the colorful musical Li’l Abner (Feb. 6); the gritty urban drama Boyz N the Hood (Feb. 8); Lawrence Olivier’s stunning adaptation of Shakespeare’s Richard III (Feb. 10); the passionate drama Room at the Top (Feb. 10); the delightful romance Enchanted April (Feb. 10); Alec Guinness’ hilarious comedy The Horse’s Mouth (Feb. 15); Louis Malle’s controversial Pretty Baby (Feb. 15); Barry Levinson’s Bugsy (Feb. 16); adaptations of George Bernard Shaw’s Pygmalion (Feb. 19), Stephen Vincent Benet’s The Devil and Daniel Webster (Feb. 23) and John Steinbeck’s East of Eden (Feb. 23); Kon Ichikawa’s anti-war classic The Burmese Harp (Feb. 24); and Jim Sheridan’s heart-wrenching My Left Foot (Feb. 25).


 


The 81st Annual Academy Awards ceremony airs Sunday, Feb. 22, at 8 p.m. (ET)/ 5 p.m. (PT) on ABC.


 ...


 


Sunday, Feb. 1 – Communications Department


Television Production


6 a.m.         My Favorite Year (1982)


8 a.m.         The Sunshine Boys (1975)


10 a.m.       Bye Bye Birdie (1963)


 


Introduction to Advertising


Noon         It Should Happen to You (1954)


2 p.m.        Artists & Models (1937)*


4 p.m.        Take a Letter, Darling (1942)*


6 p.m.        It’s Always Fair Weather (1955)


 


Contemporary Issues in Mass Media


8 p.m.        Ace in the Hole (1951)


10 p.m.      The China Syndrome (1979)


12:15 a.m.  Network (1976)


2:15 a.m.    The Last Angry Man (1959)


4:15 a.m.    The Year of Living Dangerously (1982)


 


Monday, Feb. 2 – Economics Department


Comparative Economic Systems


6:15 a.m.    B.F.’s Daughter (1948)


8:15 a.m.    Comrade X (1940)


10 a.m.       Ninotchka (1939)


 


Corporate Investment and Growth Strategies


Noon         The Power and the Prize (1956)


2 p.m.        Cat Ballou (1965)


4 p.m.        The Solid Gold Cadillac (1956)


6 p.m.        Sabrina (1954)


 


Personal Financial Management


8 p.m.        Brewster’s Millions (1945)*


9:30 p.m.    It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963)


12:45 a.m.  You Can’t Take it With You (1938)


3 a.m.         Hot Millions (1968)


 


Tuesday, Feb. 3 – Architecture Department


Art Deco Architecture and Design


5 a.m.         Top Hat (1935)


6:45 a.m.    The Gold Diggers of 1933 (1933)


8:30 a.m.    The Young in Heart (1938)


10 a.m.       Grand Hotel (1932)


 


Architecture of Ancient Rome


Noon         Julius Caesar (1953)


2:15 p.m.    Ben-Hur (1959)


6:15 p.m.    A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966)


 


Urban Housing


8 p.m.        The More the Merrier (1943)


10 p.m.      My Sister Eileen (1942)


Midnight     The Goodbye Girl (1977)


2 a.m.         Hannah and Her Sisters (1986)


4 a.m.         Designing Woman (1957)


 


Wednesday, Feb. 4 – Music Department


Introduction to Classical Music


6 a.m.         Interrupted Melody (1955)


8 a.m.         The Great Waltz (1938)


10 a.m.       A Song to Remember (1944)


 


Voice and Opera


Noon         One Night of Love (1934)


1:30 p.m.    The Great Caruso (1951)


3:30 p.m.    Yes, Giorgio (1982)


5:30 p.m.    Tales of Hoffman (1951)


 


Early 20th Century American Songwriters


8 p.m.        Night and Day (1946)


10:30 p.m.  Rhapsody in Blue (1945)


1 a.m.         Three Little Words (1950)


3 a.m.         Yankee Doodle Dandy (1942)


 


Thursday, Feb. 5 – Biology Department


Evolutionary Biology


5:30 a.m.    One Million B.C. (1940)


7 a.m.         The Time Machine (1960)


9 a.m.         2001: A Space Odyssey (1960)


 


Genetics


11:30 a.m.  A Stolen Life (1946)


1:30 p.m.    The Parent Trap (1961)


4 p.m.        The Corsican Brothers (1941)


6 p.m.        The Man in the Iron Mask (1939)


 


Reproductive Biology


8 p.m.        The Miracle of Morgan’s Creek (1944)


10 p.m.      Georgy Girl (1966)


Midnight     Fanny (1961)


2:15 a.m.    Carnal Knowledge (1971)*


4 a.m.         Bob & Carol & Ted & Alice (1969)


 


Friday, Feb. 6 – Physics Department


Astrophysics


6 a.m.         The Black Hole (1979)


8 a.m.         Forbidden Planet (1956)


10 a.m.       2010 (1984)


 


Aerodynamics


Noon         Bedknobs and Broomsticks (1971)


2 p.m.        Only Angels Have Wings (1939)


4:15 p.m.    Flying Tigers (1942)


6 p.m.        Strategic Air Command (1955)


 


Nuclear Physics


8 p.m.        Seven Days to Noon (1950)*


9:45 p.m.    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1963)


11:30 p.m.  Li’l Abner (1959)*


1:30 p.m.    Crimson Tide (1995)


3:30 a.m.    The Atomic City (1952)*


 


Saturday, Feb. 7 – World History Department


The Rise of the Roman Empire


5:30 a.m.    Caesar and Cleopatra (1945)


7:45 a.m.    Cleopatra (1963)


 


The British Empire in the 19th and 20th Centuries


Noon         Gunga Din (1939)


2 p.m.        The Four Feathers (1939)


4 p.m.        Lawrence of Arabia (1962)


 


The Reach and Influence of Nazi Germany


8 p.m.        Casablanca (1942)


9:45 p.m.    Sahara (1943)


11:30 p.m.  The Great Escape (1963)


2:30 a.m.    Das Boot (1981)


 


Sunday, Feb. 8 – Anthropology Department


American Suburban Subcultures


5:30 a.m.    The Facts of Life (1960)


7:15 a.m.    Shadow of a Doubt (1943)


9:15 a.m.    Poltergeist (1982)


 


People and Cultures of Europe


11:15 a.m.  Mission to Moscow (1943)


1:30 p.m.    Gigi (1958)


3:30 p.m.    The Quiet Man (1952)


5:45 p.m.    Roman Holiday (1953)


 


Urban Ethnic Cultures


8 p.m.        A Tree Grows in Brooklyn (1945)


10:15 p.m.  Moonstruck (1987)


12:15 a.m.  Marty (1955)


2 a.m.         Boyz N the Hood (1991)*


4 a.m.         The Jazz Singer (1927)


 


Monday, Feb. 9 – Business Department


Principles of Management


5:45 a.m.    A Nous La Liberté (1931)


7:15 a.m.    Executive Suite (1954)


9:15 a.m.    The Apartment (1960)


 


Entrepreneurship and New Business Creation


11:30 a.m.  Billy Rose’s Jumbo (1962)


1:45 p.m.    Citizen Kane (1941)


3:45 p.m.    Mildred Pierce (1945)


5:45 p.m.    Imitation of Life (1959)


 


Labor Relations and Collective Bargaining


8 p.m.        The Devil and Miss Jones (1941)


10 p.m.      The Man in the White Suit (1951)


11:30 p.m.  Bound for Glory (1976)


2 a.m.         The Angry Silence (1960)*


4 a.m.         The Valley of Decision (1945)


 


Tuesday, Feb. 10 – English Department


Introduction to Charles Dickens


6 a.m.         David Copperfield (1935)


8:15 a.m.    A Tale of Two Cities (1935)


10:30 a.m.  Scrooge (1970)


 


Shakespeare’s Tragedies


12:30 p.m.  Romeo and Juliet (1936)


3 p.m.        Henry V (1944)


5:30 p.m.    Richard III (1955)*


 


20th Century British Writers


8 p.m.        Room at the Top (1959)*


10 p.m.      Enchanted April (1991)*


Midnight     Tunes of Glory (1960)*


2 a.m.         The Fallen Idol (1948)


3:45 a.m.    Rebecca (1940)


 


Wednesday, Feb. 11 – Zoology Department


Ichthyology


6 a.m.         The Sea Around Us (1952)


7:15 a.m.    Captains Courageous (1937)


9:30 a.m.    20,000 Leagues Under the Sea (1954)


 


Ornithology


11:45 a.m.  The Pigeon that Took Rome (1952)


1:30 p.m.    Mon Oncle (1956)


3:30 p.m.    The Birds (1963)


5:45 p.m.    Whatever Happened to Baby Jane? (1962)


 


Principles of Animal Behavior


8 p.m.        Never Cry Wolf (1983)


10 p.m.      Lassie Come Home (1943)


11:45 p.m.  National Velvet (1944)


2 a.m.         The Jungle Book (1942)


3:45 a.m.    The Day of the Dolphin (1973)


5:30 a.m.    Mighty Joe Young (1949)


 


Thursday, Feb. 12 – Chemistry Department


Applied Chemistry


7:15 a.m.    The Absent-Minded Professor (1961)


9 a.m.         The Story of Louis Pasteur (1937)


10:30 a.m.  Madame Curie (1943)


 


Pyrotechnics


1 p.m.        White Heat (1949)


3 p.m.        The Dam Busters (1954)*


5 p.m.        The Guns of Navarone (1961)


 


Biochemistry


8 p.m.        Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932)


10 p.m.      Bell, Book and Candle (1959)


Midnight     The Man With the Golden Arm (1955)


2:15 a.m.    Easy Rider (1969)


4 a.m.         Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)


 


Friday, Feb. 13 – Theology Department


Religion in America


6 a.m.         Of Human Hearts (1938)


8 a.m.         Lilies of the Field (1963)


10 a.m.       Elmer Gantry (1960)


 


Death and Afterlife


12:30 p.m.  Topper (1937)


2:15 p.m.    Topper Takes a Trip (1939)


4 p.m.        Here Comes Mr. Jordan (1941)


5:45 p.m.    A Guy Named Joe (1943)


 


Jewish History in the Early 20th Century


8 p.m.        Fiddler on the Roof (1971)


11:15 p.m.  Sophie’s Choice (1982)


2 a.m.         Exodus (1960)


 


Saturday, Feb. 14 – Sociology Department


Wealth, Power and Inequality


6 a.m.         Madame Bovary (1949)


8 a.m.         Pocketful of Miracles (1961)


10:30 a.m.  A Place in the Sun (1951)


 


Causes and Consequences of Divorce


12:45 p.m.  The Divorcee (1930)


2:15 p.m.    The Gay Divorcee (1934)


4:15 p.m.    The Awful Truth (1937)


6 p.m.        Divorce, American Style (1967)


 


Race, Gender and Ethnicity


8 p.m.        Love is a Many Splendored Thing (1955)*


10 p.m.      The King and I (1956)


12:30 a.m.  South Pacific (1958)


3:15 a.m.    Guess Who’s Coming to Dinner? (1967)


5:15 a.m.    Annie Hall (1977)


 


Sunday, Feb. 15 – Art Department


Introduction to Painting


7 a.m.         The Picture of Dorian Gray (1945)


9 a.m.         An American in Paris (1951)


11 a.m.       The Horse’s Mouth (1958)*


 


Art History


1 p.m.        Moulin Rouge (1952)


3:15 p.m.    Lust for Life (1956)


5:30 p.m.    The Agony and the Ecstasy (1965)


 


Fashion Photography


8 p.m.        No Time for Love (1943)*


9:30 p.m.    Funny Face (1957)


11:30 p.m.  Darling (1965)


2 a.m.         Blow-Up (1966)


4 a.m.         Pretty Baby (1978)*


 


Monday, Feb. 16 – Criminology Department


Juvenile Delinquency


6 a.m.         They Shall Have Music (1939)


8 a.m.         Boys’ Town (1938)


10 a.m.       Angels with Dirty Faces (1938)


 


Homicide Investigation


Noon         Boomerang (1947)


1:30 p.m.    The Naked City (1948)


3:30 p.m.    Double Indemnity (1944)


5:30 p.m.    In Cold Blood (1967)


 


Gangs and Gang Behavior


8 p.m.        Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)


10 p.m.      Some Like it Hot (1959)


12:15 a.m.  Bugsy (1991)*


2:45 a.m.    Shaft (1971)


4:30 a.m.    The Public Enemy (1931)


 


Tuesday, Feb. 17 – Dance Department


Advanced Ballet


6 a.m.         The Story of Three Loves (1953)


8:15 a.m.    The Red Shoes (1948)


10:30 a.m.  Shall We Dance (1937)


 


Advanced Tap


12:30 p.m.  Carefree (1938)


2 p.m.        Flying Down to Rio (1933)


3:30 p.m.    Royal Wedding (1951)


5:30 p.m.    Anchors Aweigh (1945)


 


Introduction to Choreography


8 p.m.        Million Dollar Mermaid (1952)


10 p.m.      Seven Brides for Seven Brothers (1954)


Midnight     42nd Street (1933)


1:45 a.m.    Gold Diggers of 1935 (1935)


3:30 a.m.    Guys and Dolls (1955)


 


Wednesday, Feb. 18 – Law Department


Constitutional Law


6 a.m.         Princess O’Rourke (1943)


7:45 a.m.    The Magnificent Yankee (1950)


9:15 a.m.    The Talk of the Town (1942)


 


Criminal Defense


11:15 a.m.  A Free Soul (1931)


1 p.m.        Madame X (1929)


3 p.m.        Anatomy of a Murder (1959)


6 p.m.        Witness for the Prosecution (1957)


 


Military Law


8 p.m.        The Life of Emile Zola (1937)


10 p.m.      The Caine Mutiny (1954)


12:15 a.m.  A Soldier’s Story (1984)


2 a.m.         The Last Detail (1973)


4 a.m.         Breaker Morant (1980)


 


Thursday, Feb. 19 – Education Department


Advanced Methods in Secondary Education


6 a.m.         The Human Comedy (1943)


8 a.m.         Blackboard Jungle (1955)


10 a.m.       The Bachelor and the Bobby-Soxer (1947)


 


Classroom Management


Noon         Cheers for Miss Bishop (1941)


2 p.m.        The Children’s Hour (1961)


4 p.m.        The Corn is Green (1945)


6 p.m.        Goodbye Mr. Chips (1939)


 


Speech and Language Development


8 p.m.        Pygmalion (1938)*


10 p.m.      My Fair Lady (1964)


1 a.m.         Singin’ in the Rain (1952)


3 a.m.         Born Yesterday (1950)


 


a


 


 


Friday, Feb. 20 – Philosophy Department


Philosophical Foundations of Feminism


5 a.m.         Woman of the Year (1942)


7 a.m.         Adam’s Rib (1949)


8:45 a.m.    Pat and Mike (1952)


 


Morality and War


10:30 a.m.  The Battle of Algiers (1965)


12:45 p.m.  Above and Beyond (1952)


3 p.m.        Friendly Persuasion (1956)


5:30 p.m.    Sergeant York (1941)


 


Contemporary Moral Issues


8 p.m.        Alfie (1966)


10 p.m.      The Conversation (1974)


Midnight     The Graduate (1967)


2 a.m.         I Want to Live! (1958)


 


Saturday, Feb. 21 – American History Department


American Military Heroes


4:30 a.m.    The Alamo (1960)


8 a.m.         Thirty Seconds Over Tokyo (1944)


 


The American Civil War


10:30 a.m.  Raintree County (1957)


1:30 p.m.    Gone With the Wind (1939)


5:30 p.m.    Glory (1989)


 


The Pacific Campaign in World War II


8 p.m.        From Here to Eternity (1953)


10:15 p.m.  They Were Expendable (1945)


12:45 a.m.  Destination Tokyo (1943)


3:15 a.m.    Torpedo Run (1958)


5 a.m.         Bombardier (1943)


 


Sunday, Feb. 22 – Theatre and Drama Department


Theatre Production


6:45 a.m.    The Country Girl (1954)


8:45 a.m.    The Band Wagon (1953)


10:45 a.m.  The Producers (1968)


 


Introduction to Screenwriting


12:15 p.m.  The Pumpkin Eater (1964)


2:15 p.m.    Susan Slept Here (1954)


4 p.m.        Sunset Boulevard (1950)


6 p.m.        The Bad and the Beautiful (1952)


 


Acting 101


8 p.m.        Stage Door (1937)


9:30 p.m.    The Dresser (1993)


11:45 p.m.  A Star is Born (1937)


1:45 a.m.    Mephisto (1982)


 


Monday, Feb. 23 – Agriculture Department


Soil Fertility


4:30 a.m.    The Yearling (1946)


6:45 a.m.    Dragon Seed (1944)


9:15 a.m.    The Good Earth (1937)


 


Ranch Management


11:45 a.m.  Duel in the Sun (1946)


2:15 p.m.    The Sheepman (1958)


3:45 p.m.    San Antonio (1945)


5:45 p.m.    Arizona (1940)


 


Farm Planning and Management


8 p.m.        The Devil and Daniel Webster (1941)*


10 p.m.      East of Eden (1955)*


12:15 a.m.  Sounder (1972)


2:15 a.m.    The Southerner (1945)


4 a.m.         The Hawaiians (1970)


 


Tuesday, Feb. 24 – Languages Department


Introduction to Italian


6:15 a.m.    Two Women (1960)


8 a.m.         Yesterday, Today and Tomorrow (1953)


10 a.m.       The Four Days of Naples (1963)


 


Intermediate French


12:15 p.m.  Mr. Hulot’s Holiday (1953)


1:45 p.m.    The 400 Blows (1959)


3:45 p.m.    Au Revoir Les Enfants (1987)


5:45 p.m.    Gervaise (1956)*


 


Advanced Japanese


8 p.m.        The Burmese Harp (1956)*


10 p.m.      Rashomon (1950)


11:30 p.m.  Seven Samurai (1954)


3 a.m.         Kwaidan (1964)


 


Wednesday, Feb. 25 – Medical Department


Advanced Oncology


6 a.m.         No Sad Songs for Me (1949)


8 a.m.         None But the Lonely Heart (1944)


10 a.m.       Cat on a Hot Tin Roof (1958)


 


Pulminary Medicine


Noon         The Citadel (1938)


2 p.m.        Three Comrades (1938)


4 p.m.        Camille (1936)


6 p.m.        Dr. Ehrlich’s Magic Bullet (1940)


 


Neurological Disorders and Diseases of the Brain


8 p.m.        Dark Victory (1939)


10 p.m.      Awakenings (1990)


12:15 a.m.  My Left Foot (1989)*


2 a.m.         Gaby – A True Story (1987)*


4 a.m.         Mister Buddwing (1966)


 


Thursday, Feb. 26 – Geology Department


Mining Geology


6 a.m.         The Gold Rush (1925)


7:30 a.m.    Way Out West (1938)


8:45 a.m.    Paint Your Wagon (1970)


 


Plate Tectonics


11:30 a.m.  San Francisco (1936)


1:30 p.m.    Penny Serenade (1941)


3:30 p.m.    Green Dolphin Street (1947)


6 p.m.        The Rains Came (1939)*


 


Hydrogeology


8 p.m.        The African Queen (1951)


10 p.m.      A River Runs Through It (1992)


12:15 a.m.  Chinatown (1974)


2:30 a.m.    Death on the Nile (1978)


 


Friday, Feb. 27 – Political Science Department


Espionage, Diplomacy and Covert Action


5 a.m.         Affair in Trinidad (1952)


7 a.m.         Notorious (1946)


9 a.m.         North by Northwest (1959)


 


Revolution and Political Change


11:30 a.m.  Viva Villa! (1934)


1:30 p.m.    Doctor Zhivago (1965)


5 p.m.        1776 (1972)


 


American Elections and the Legislative Process


8 p.m.        Mr. Smith Goes to Washington (1939)


10:15 p.m.  All the King’s Men (1949)


12:15 a.m.  The Manchurian Candidate (1962)


2:30 a.m.    The Best Man (1964)


4:30 a.m.    So This is Washington (1943)


 


Saturday, Feb. 28 – Athletic Department


Football


6 a.m.         Good News (1947)


8 a.m.         The Fortune Cookie (1966)


10:15 a.m.  Heaven Can Wait (1978)


 


Baseball


Noon         The Stratton Story (1949)


2 p.m.        It Happens Every Spring (1949)


3:30 p.m.    Bang the Drum Slowly (1973)


5:30 p.m.    The Natural (1984)


 


Boxing


8 p.m.        Rocky (1976)


10:15 p.m.  Fat City (1972)


Midnight     The Harder They Fall (1956)


2 a.m.         Golden Boy (1939)


4 a.m.         The Champ (1931)


 


Sunday, March 1 – Psychology Department


Suicidal Behavior


5:30 a.m.    Dangerous (1935)


7 a.m.         Limelight (1952)


9:30 a.m.    Fourteen Hours (1951)


 


Obsessive Behavior


11:15 a.m.  Gaslight (1944)


1:15 p.m.    Rear Window (1954)


3:15 p.m.    Vertigo (1958)


5:30 p.m.    Close Encounters of the Third Kind (1977)


 


Abnormal Psychology


8 p.m.        The Three Faces of Eve (1957)


10 p.m.      Psycho (1960)


Midnight     Spellbound (1945)


2 a.m.         Possessed (1947)


4 a.m.         Night Must Fall (1937)


 


Monday, March 2 – Journalism Department


War Reporting


6:30 a.m.    The Fighting Seabees (1944)


8:15 a.m.    Foreign Correspondent (1940)


10:30 a.m.  The Story of G.I. Joe (1945)


 


Newspaper Editing


12:30 p.m.  Five Star Final (1931)


2 p.m.        The Front Page (1931)


4 p.m.        Libeled Lady (1936)


5:45 p.m.    Teacher’s Pet (1958)


 


Journalism Ethics


8 p.m.        It Happened Tomorrow (1944)*


9:30 p.m.    The Philadelphia Story (1940)


11:30 p.m.  It Happened One Night (1934)


1:30 a.m.    Meet John Doe (1941)


3:45 a.m.    Mr. Deeds Goes to Town (1936)


 


Tuesday, March 3 – Geography Department


Oceanography


6 a.m.         White Shadows in the South Seas (1928)


7:30 a.m.    Action in the North Atlantic (1943)


10 a.m.       Mutiny on the Bounty (1962)


 


The Southwestern United States


1:30 p.m.    Cimarron (1960)


4 p.m.        Tulsa (1949)


5:30 p.m.    Oklahoma! (1955)


 


Meteorology


8 p.m.        The Rainmaker (1956)


10:15 p.m.  The Hurricane (1937)


12:15 a.m.  Key Largo (1948)


2 a.m.         Lost Horizon (1937)


4:30 a.m.    Eskimo (1933)


 

Print
Add This

SUBSCRIBE VIA RSS

OHIO.COM VIDEOS

Blogs:

Heldenfels' mailbag


INFORMATIONAL PAGES