All CATEGORIES
☰ Menu
Varsity Letters

State wrestling: Division I pairings

By RonPreps Published: March 2, 2011

FA - Fairfield HD - Hilliard Darby
LO - Lorain ME - Mentor

103 Weight Class:
1. FA-1 Ruben Victoria, Mason, (11), 38-5
2. LO-4 Jared Davis, Oregon Clay, (9), 29-5
3. ME-3 Tommy Zeigler, Cleveland St. Ignatius, (10), 27-7
4. HD-2 Brenden Watson, Centerville, (10), 9-4
5. ME-2 David Bavery, Massillon Perry, (9), 32-7
6. HD-3 David Sparks, Marysville, (9), 36-7
7. FA-4 Caleb Ervin, Cincinnati Glen Este, (11), 31-14
8. LO-1 Evan Krumheuer, Middleburg Hts. Midpark, (11), 44-7
9. HD-1 Jacob Spearman, Lancaster, (11), 37-1
10. ME-4 Nick Mancini, Youngstown Boardman, (10), 35-7
11. FA-3 Austin Daly, Liberty Township Lakota East, (10), 32-9
12. LO-2 Ryan Hornack, Medina, (11), 34-7
13. FA-2 Greysun Barden, Fairfield, (10), 21-10
14. LO-3 P.J. Mueller, Olmsted Falls, (12), 42-9
15. HD-4 Chris Mullucey, Dublin Coffman, (11), 37-8
16. ME-1 Brandon Thompson, Solon, (10), 43-2

112 Weight Class:
1. LO-1 Edgar Bright, Lakewood St. Edward, (10), 28-2 (10:I-112-6th)
2. HD-4 Jon Bloss, Columbus Franklin Heights, (11), 35-6
3. ME-3 Artem Timchenko, Massillon Perry, (10), 33-8 (10:I-112-7th)
4. FA-2 Brian Luria, Mason, (12), 35-12
5. ME-2 Ivan McClay, Massillon Washington, (10), 39-2
6. FA-3 Justin Kihn, Kettering Fairmont, (11), 30-13
7. LO-4 Chase DuPratt, Olmsted Falls, (10), 43-9
8. HD-1 Ryan Murdock, Dublin Coffman, (11), 42-2 (10:I-103-5th)
9. ME-1 George DiCamillo, Cleveland St. Ignatius, (11), 31-0 (10:I-103-3rd, 09:I-103-7th)
10. FA-4 A.J. Kowal, Cincinnati Princeton, (9), 33-5
11. LO-3 Brandon Jones, Wadsworth, (11), 35-11
12. HD-2 Jordan Branham, Miamisburg, (10), 37-6
13. LO-2 Mike Screptock, Oregon Clay, (11), 35-6
14. HD-3 Joe Herrera, Westerville North, (10), 27-6
15. ME-4 Sonny Shump, Barberton, (10), 43-6
16. FA-1 Marcus Windsor, Huber Heights Wayne, (11), 40-2

119 Weight Class:
1. ME-1 John Dillon, Youngstown Boardman, (11), 37-1 (10:I-125-4th, 09:I-103-3rd)
2. FA-4 Josh Parrett, Kettering Fairmont, (9), 27-8
3. HD-3 Josh Hunter, Pickerington Central, (12), 36-7
4. LO-2 Yousef Abdel-Salam, Lakewood, (12), 39-4
5. HD-2 Cameron Longwell, Hilliard Darby, (12), 32-7
6. LO-3 Mark Matos, Amherst Steele, (11), 38-8
7. ME-4 Willie Long, Cleveland St. Ignatius, (12), 21-10
8. FA-1 Max Byrd, Cincinnati LaSalle, (11), 42-4 (10:I-119-6th, 09:I-112-7th)
9. LO-1 Dean Heil, Lakewood St. Edward, (10), 24-2 (10:I-103-1st)
10. HD-4 Doryan Arnold, Gahanna Lincoln, (12), 29-17
11. FA-3 Brian MacVeigh, Cincinnati Archbishop Moeller, (12), 38-6
12. ME-2 Mitch Newhouse, Massillon Perry, (11), 29-6 (10:I-112-2nd)
13. FA-2 Jake Hammer, Cincinnati Colerain, (12), 44-4
14. ME-3 Del Vinas, Twinsburg, (12), 32-6
15. LO-4 Aaron Warstler, Wadsworth, (11), 24-13
16. HD-1 Angelo DiSabato, Hilliard Davidson, (12), 47-3 (09:I-112-8th)

125 Weight Class:
1. HD-1 Cole Cochran, Troy, (12), 46-3
2. FA-4 Jorge Gonzalez, Mason, (11), 32-17
3. ME-3 Matt Yurkovich, North Royalton, (12), 36-4
4. LO-2 Markus Scheidel, Lakewood St. Edward, (10), 29-8
5. ME-2 Dan McNulty, Mayfield Village Mayfield, (12), 32-5 (09:I-119-4th, 08:I-112-5th)
6. LO-3 Eli Garcia, Elyria, (10), 21-5
7. HD-4 Jarrod Boone, Olentangy Liberty, (12), 37-9
8. FA-1 Joey Ward, Cincinnati Archbishop Moeller, (11), 38-9 (09:II-112-8th)
9. ME-1 Mike Labry, Twinsburg, (11), 35-1 (09:I-103-4th)
10. LO-4 Kevin Scholtz, Strongsville, (12), 28-14
11. HD-3 Isaiah Brunner, Pickerington Central, (12), 29-10
12. FA-2 Corey Selmon, Cincinnati Princeton, (12), 30-7 (09:I-103-6th)
13. HD-2 Josh Stevens, Beavercreek, (12), 30-7 (10:I-125-3rd, 08:II-103-7th)
14. FA-3 Dillon Campbell, Harrison, (12), 31-5
15. ME-4 Jordan Victor, Mentor, (11), 32-6
16. LO-1 Kagan Squire, Wadsworth, (11), 47-2 (10:I-119-2nd, 09:I-112-3rd)

130 Weight Class:
1. LO-1 Mitch Baran, Brecksville-Broadview Heights, (11), 28-9
2. ME-4 Nick Montgomery, Madison, (10), 37-4 (10:I-103-7th)
3. HD-3 Jake Ryan, Olentangy Liberty, (10), 32-7
4. FA-2 Seth Gilbert, Lebanon, (11), 40-5
5. HD-2 Josh D'Urso, Springboro, (12), 32-3
6. FA-3 Ryan Miller, Liberty Township Lakota East, (12), 34-7
7. LO-4 William Abdel-Salam, Lakewood, (11), 43-7
8. ME-1 Mike Carlone, Mayfield Village Mayfield, (12), 42-4 (10:I-130-7th)
9. FA-1 Matt Denlinger, Kettering Fairmont, (10), 35-7
10. HD-4 Casey Nicholson, Dublin Jerome, (12), 35-6
11. LO-3 Angelo Amenta, Oregon Clay, (11), 42-8
12. ME-2 Anthony Collica, Solon, (10), 41-3
13. LO-2 Alfredo Gray, Wadsworth, (12), 39-5 (10:I-112-5th)
14. ME-3 Andrew Brown, Uniontown Lake, (12), 32-5
15. FA-4 Nick Bloch, West Chester Lakota West, (11), 30-14
16. HD-1 Noah Forrider, Marysville, (10), 38-7 (10:I-119-8th)

135 Weight Class:
1. FA-1 Ty Davis, West Chester Lakota West, (12), 42-1 (10:I-135-8th, 09:I-130-2nd)
2. LO-4 Colin Taylor, Cuyahoga Falls, (11), 36-8
3. HD-3 Stephen Alger, Westerville North, (12), 26-9
4. ME-2 Ruben Burrows, Canton McKinley, (11), 34-4
5. HD-2 Collin Riley, Mount Vernon, (12), 40-4 (10:I-130-8th)
6. ME-3 Sam McIntosh, Lyndhurst Brush, (12), 36-7
7. FA-4 Joe Heyob, Cincinnati St. Xavier, (9), 38-10
8. LO-1 Nick Barber, Lakewood St. Edward, (11), 17-6
9. HD-1 Cody Shivener, Springboro, (12), 39-2 (10:I-130-3rd, 09:I-125-8th)
10. ME-4 John Connick, Chardon, (11), 41-7
11. LO-3 Nick Ramsey, Lakewood, (12), 36-2
12. FA-2 Adam Sams, Fairfield, (10), 31-4
13. LO-2 Mike Griffith, Medina, (12), 35-6 (10:I-112-8th)
14. FA-3 Patrick Campbell, Cincinnati Anderson, (11), 40-4
15. HD-4 Anthony Michael, Olentangy Liberty, (12), 28-10
16. ME-1 Alex Sweeney, Mentor, (12), 43-8

140 Weight Class:
1. ME-1 Zach Dailey, Massillon Perry, (11), 38-3 (09:I-130-4th)
2. HD-4 Brandon Howes, Pickerington North, (12), 35-12
3. LO-3 Matt Hammer, Medina, (11), 35-8 (10:I-130-4th)
4. FA-2 LaTrell Davis, Middletown, (10), 34-7
5. LO-2 Mark Gupko, Macedonia Nordonia, (12), 31-11
6. FA-3 Dean Meyer, Cincinnati Archbishop Moeller, (9), 30-10
7. ME-4 Dillon Ashton, Mentor, (10), 30-8
8. HD-1 Tommy Willis, Beavercreek, (12), 18-3
9. LO-1 Nate Ball, Wadsworth, (12), 38-8 (10:I-140-6th)
10. FA-4 Kyle McIntyre, Mason, (11), 36-10
11. ME-3 Soren Iverson, Madison, (11), 33-7
12. HD-2 Travis Luft, Ashville Teays Valley, (11), 47-3
13. ME-2 Tywan Claxton, Lyndhurst Brush, (12), 27-2 (10:I-125-6th)
14. HD-3 Aaron Thoman, Springboro, (11), 12-3
15. LO-4 Quinton Hiles, Brecksville-Broadview Heights, (10), 26-9
16. FA-1 Austin Sams, Fairfield, (12), 33-1 (10:I-135-5th)

145 Weight Class:
1. LO-1 Clay Wenger, Wadsworth, (12), 32-5
2. HD-4 Derek Spangler, Sidney, (11), 39-7
3. FA-3 Dakota Sizemore, Cincinnati Archbishop Moeller, (9), 29-10
4. ME-2 Connor McMahon, Stow-Munroe Falls, (11), 34-3
5. FA-2 Jeryd Wilder, Cincinnati Princeton, (12), 34-11
6. ME-3 Warren Ashton, Mentor, (11), 25-6
7. LO-4 Connor DeCavitch, Holland Springfield, (12), 33-8
8. HD-1 Chase Delande, Hilliard Davidson, (11), 42-2
9. FA-1 Jacob Mescher, Mason, (12), 22-11
10. ME-4 Tanner Lemon, Massillon Perry, (12), 30-10 (10:I-145-8th)
11. LO-3 Myles Wright, Elyria, (12), 34-8
12. HD-2 Ethan Snyder, Olentangy Liberty, (12), 31-7
13. LO-2 Jon Garrison, Copley, (12), 40-7
14. HD-3 Josh Toprani, Olentangy Orange, (12), 22-6
15. FA-4 Jake Neyer, Fairfield, (11), 29-9
16. ME-1 Devon Range, Lyndhurst Brush, (12), 38-2 (10:I-140-5th)

152 Weight Class:
1. ME-1 Nico Graziani, Youngstown Boardman, (11), 35-7
2. LO-4 Devan Price, Elyria, (11), 35-11
3. HD-3 Tyler Miller, Marysville, (11), 34-9
4. FA-2 Kyle Bryant, Piqua, (12), 34-4 (10:I-152-5th)
5. HD-2 Gage Hysell, Grove City Central Crossing, (12), 32-9
6. FA-3 Michael Blum, Cincinnati Archbishop Moeller, (11), 29-14
7. ME-4 Anthony Catanzarite, Wooster, (12), 35-9
8. LO-1 Mark Martin, Lakewood St. Edward, (11), 30-6 (10:I-135-2nd)
9. FA-1 Tyler Hardtke, Cincinnati Elder, (11), 33-6
10. HD-4 Nick Corba, Beavercreek, (10), 34-9
11. ME-3 Tyler Peacock, Hudson, (12), 31-9
12. LO-2 Sheldon Stuckart, Westlake, (12), 40-4
13. ME-2 Richard Robertson, Maple Heights, (10), 36-5
14. LO-3 Teddy Hammer, Medina, (12), 40-4 (10:I-152-7th)
15. FA-4 Justin Dillinger, Mt. Orab Western Brown, (12), 41-8
16. HD-1 Craig Thomas, Olentangy Liberty, (12), 41-5

160 Weight Class:
1. HD-1 Vince Pickett, Grove City Central Crossing, (11), 46-1 (10:III-145-8th)
2. ME-4 Zach Ellsworth, Wooster, (12), 37-7
3. LO-3 Sheldon Brandenburg, Wadsworth, (12), 29-1 (10:I-160-5th)
4. FA-2 Ryan Fitzpatrick, Cincinnati Oak Hills, (12), 36-7
5. LO-2 Kyle Roddy, Brecksville-Broadview Heights, (12), 31-7 (10:I-145-6th)
6. FA-3 Aaron Walden, Mason, (12), 40-8
7. HD-4 Tyler Bowens, Hilliard Darby, (11), 30-8
8. ME-1 Tylan Coleman, Mayfield Village Mayfield, (12), 38-3 (10:I-171-6th, 09:I-160-4th, 08:I-160-5th)
9. FA-1 Tommy Kimbrell, Kettering Fairmont, (11), 42-3
10. LO-4 Thaer Zayed, North Olmsted, (12), 26-11
11. ME-3 Rynell Roper, Euclid, (11), 42-6
12. HD-2 Nick Kaczkowski, Olentangy Liberty, (12), 33-8
13. ME-2 Ryan Teis, North Canton Hoover, (12), 43-4
14. HD-3 Jose Hughes, Grove City, (12), 36-8
15. FA-4 Vinnie Bradberry, West Chester Lakota West, (12), 37-9
16. LO-1 Domenic Abounader, Lakewood St. Edward, (10), 26-1

171 Weight Class:
1. FA-1 Ian Korb, Cincinnati Elder, (12), 35-0 (10:I-171-3rd, 09:I-160-8th)
2. HD-4 Matt Muncrief, Dublin Coffman, (12), 31-9
3. ME-3 Matthew O'Hara, Chardon, (12), 28-5
4. LO-2 Jacob Davis, Lakewood St. Edward, (11), 31-6
5. ME-2 Lane Louive, Massillon Washington, (11), 38-4
6. LO-3 Mike Kohlhofer, Holland Springfield, (11), 32-7
7. FA-4 Cory Burris, Cincinnati Glen Este, (12), 27-12
8. HD-1 Brandon Walker, Springboro, (11), 32-5
9. ME-1 Michael Baker, Twinsburg, (11), 36-2
10. LO-4 Luke Boff, Perrysburg, (11), 33-6
11. FA-3 Christian Estes, West Chester Lakota West, (11), 29-6
12. HD-2 Jonah Newburg, Clayton Northmont, (11), 33-2
13. FA-2 Kylee Knabe, Loveland, (11), 36-4
14. HD-3 Brocky Leidecker, Ashville Teays Valley, (11), 44-6
15. ME-4 Evan Rosborough, Painesville Riverside, (10), 37-9
16. LO-1 Marshal Willet, Brecksville-Broadview Heights, (12), 37-7

189 Weight Class:
1. ME-1 Irayel Williams, Cleveland Rhodes, (12), 39-1 (10:I-189-8th)
2. FA-4 Jerry Thornberry, Cincinnati Archbishop Moeller, (9), 31-15
3. LO-3 Tylor Trautwein, Fremont Ross, (12), 47-3
4. HD-2 Malachi Bluhm, Logan, (12), 42-7
5. LO-2 James Suvak, Lakewood St. Edward, (11), 26-7
6. HD-3 Jake Carman, Centerville, (12), 23-7
7. ME-4 Devin WilliamsÄRevels, Maple Heights, (10), 28-9
8. FA-1 Kevin Hyland, Cincinnati Elder, (12), 42-5 (10:I-189-4th)
9. LO-1 Sam Wheeler, Copley, (12), 44-4 (10:I-171-2nd)
10. HD-4 Paul Winkler, Clayton Northmont, (12), 35-10
11. ME-3 Mario Palmisano, Willoughby South, (12), 30-5
12. FA-2 Garrett Conner, Kettering Fairmont, (10), 19-6
13. ME-2 Jo Jo Tayse, Massillon Perry, (10), 32-9
14. FA-3 Gunner Lay, Loveland, (9), 37-5
15. LO-4 Caleb Curtis, Brunswick, (12), 35-7
16. HD-1 Morgan Miller, Marysville, (10), 29-9

215 Weight Class:
1. FA-1 Rahkim Johnson, Cincinnati Elder, (11), 20-6
2. ME-4 Almonte' Patrick, Maple Heights, (11), 39-4
3. HD-3 Ryan Jackson, Springboro, (12), 36-7
4. LO-2 Ty Walz, Lakewood St. Edward, (11), 28-7
5. HD-2 Matt Odierno, New Albany, (12), 42-5
6. LO-3 Jason Gott, Elyria, (12), 40-5
7. FA-4 Nathan Martin, Vandalia Butler, (10), 29-12
8. ME-1 Anthony Wise, Massillon Perry, (12), 34-6 (10:I-215-4th)
9. HD-1 Ryan Sanders, Columbus St. Charles, (12), 35-10
10. LO-4 Amon Willis, Lorain, (12), 37-9
11. FA-3 Chalmer Frueauf, Cincinnati Archbishop Moeller, (9), 35-12
12. ME-2 Josh Ransom, Madison, (11), 30-6
13. FA-2 Logan Andriot, Cincinnati Oak Hills, (12), 35-5
14. ME-3 Antinio Longino, East Cleveland Shaw, (12), 27-2
15. HD-4 Wes King, Dublin Scioto, (11), 37-11
16. LO-1 Nick Tavanello, Wadsworth, (11), 44-1 (10:I-215-1st, 09:I-215-3rd)

285 Weight Class:
1. HD-1 Kyle Rose, Centerville, (12), 31-0 (10:I-215-2nd, 09:I-215-5th)
2. ME-4 Vincent Morgan, Cleveland John Adams, (11), 27-9
3. FA-3 Nick Nusekabel, Cincinnati Elder, (11), 38-3
4. LO-2 Jake Crowley, Wadsworth, (12), 31-11
5. FA-2 Tanner Wright, Vandalia Butler, (12), 33-6
6. LO-3 Mike Brown, Sandusky, (11), 39-6
7. HD-4 Luke Fleming, Olentangy Liberty, (11), 34-8
8. ME-1 Doug Mayes, Massillon Perry, (11), 32-7
9. LO-1 Greg Kuhar, Lakewood St. Edward, (11), 23-2 (10:I-285-4th)
10. FA-4 Caleb Denny, Cincinnati Archbishop Moeller, (11), 33-14
11. HD-3 Sufyan ElÄGeroushi, Hilliard Darby, (12), 36-5
12. ME-2 Derrick Everett, Canton GlenOak, (11), 35-5
13. HD-2 Pat Elflein, Pickerington North, (11), 34-7
14. ME-3 Nate Hoff, Solon, (11), 12-1
15. LO-4 Garrett Gray, Oregon Clay, (11), 36-8
16. FA-1 Brandon Mitchell, Cincinnati Withrow, (12), 29-2

Print
Add This

SUBSCRIBE VIA RSS

OHIO.COM VIDEOS

High school news, features and notes