All CATEGORIES
☰ Menu


High school sports roundup — Oct. 12

Beacon Journal staff report

Print
Add This

Boys golf

Division II state championship

Canton Central Catholic’s Adam Mallette and Brenden Tully each shot a 19-over 161, tying them for 16th place.

The Crusaders finished fourth overall with a 651 total.

Boys cross country

Federal League championship

Mark Hadley won the Federal League Championship race by almost a full minute with a time of 15:06.0 as his Spartans won the team championship as well.

Hadley’s teammate Alan Burns took second with a time of 15:54 and Nathan Hadley also finished in the top 10 at eighth.

Lake finished second, led by Jacob Kernell’s in third and Spencer Wirick in fifth.

GlenOak took third, led by Tommy DeShon in fourth.

North Coast League championship

St. Thomas Aquinas won the White Division, with all five scoring runners finishing third-through-seventh.

Scoring for the Knights were Nathan Laubacher, Matt Beskitt, Jacob Caniford, Ed Walsh and Andrew Addessi.

James Nedrich of Trinity won with a time of 17:18.81.

Walsh Jesuit took top honors in team and individual portions of the Blue Division.

Alex Reimund won by a margin of 13 seconds at 16:56.37. Nick Ondracek, Conor Murphy and Andy Harwood also placed in the top 10 for the Warriors.

Principals Athletic Conference championship

Cuyahoga Valley Christian Academy runners earned the top three spots as the Royals edged out Indian Valley for the PAC-7 championship.

Ryan Adams won the race with a time of 16:27.6 and Ben Bockoven and Noah LeBay took second and third.

Trevor Ault led Indian Valley in fourth place.

Northeast Ohio Conference championship

Twinsburg runners took the top four spots, led by Garrett Crichlow’s 16:32.78, as the Tigers won the River Division Championship.

North Royalton took second, led by Dylan Rusek in eighth, and Cuyahoga Falls took third, led by Bryan Andrew Wilson in sixth.

Portage Trail Conference championship

Woodridge didn’t have the top runner in the County Division race, but it did have eight of the top 10 as it went on to soundly win the conference championship.

Kyle Jarvis led the Bulldogs in second place, followed immediately by John Harry, Tyler Adams, Andrew Stewart and Noah Bullock.

William Morgan of Roots­town won with a 17:15.78 time as the Rovers took second.

In the Metro Division, Jeremiah Fitzgerald of Crestwood won the race with a time of 17:13.99 and the Red Devils also took top team honors. Teammate Jacob Ondash finished third.

Field finished second, led by Clark Bookman in second.

Girls cross country

Federal League championship

Jordan Grantonic of Boardman took top individual honors with a time of 18:55.9, but GlenOak edged the Spartans for the league championship.

Hannah Thompson led the Golden Eagles in second place.

North Coast League Championship

St. Thomas Aquinas dominated the White Division with runners taking the top five spots.

Athena Welsh won with a time of 20:16.09, followed by Molly Pusateri, Kalee Soehnlen, Kacee Soehnlen and Amanda Vincent.

Walsh Jesuit won the Blue Division with Melinda Renuart’s first-place 19:55 and Molly Onders finishing second.

Portage Trail Conference Championship

Woodridge had the top six runners in the County Division race for an easy conference championship.

The Bulldogs’ top five runners, in order, were Madison Spreitzer (20:09.45), Allyson Dryer, Julia Moore, Clare Willett and Erin Kiley.

In the Metro Division, Olivia Chinn of Ravenna ran as an individual and won with a time of 19:53.21.

Crestwood won the team championship, led by Challis Roberts and Kira Judd in third and fourth place.

Principals Athletic Conference Championship

Cuyahoga Valley Christian Academy’s girls didn’t dominate the field quite like the boys did, but they still took home the top team honors, led by Sammy Bockoven in second, Joy Schaeffer in fourth and Kelli Janus in fifth.

Paige Saho of Indian Valley won the race with a time of 19:45.4 and the Braves took second as a team.

Northeast Ohio Conference Championship

Emily Zimmerman of Cuyahoga Falls won the River Division race with a time of 19:44.05. The Black Tigers finished third in team standings.

North Royalton took top team honors, led by Ally Palmer and Kaitlyn Dzuroff in fifth and sixth place.

Twinsburg finished second, led by Rachael Lovett’s third-place finish.

Stow had two runners, Katie Fobean and Jessie Stout, in the top five individually, and finished fourth overall.


Print
Add This


MORE IN SPORTS MORE IN SPORTS >
EDITORS' PICKS

OHIO.COM VIDEOS

Prev Next

Diversions

TRIPLE DOWN BLACKJACK

Black Jack with a twist!

DAILY TRIVIA

Compete in fun quizzes updated daily!

GIN RUMMY

The classic card game you love with a twist!

VEGAS BINGO

Dab your cards, yell 'Bingo' and win big!

Most Read Stories