All CATEGORIES
☰ Menu

High school scores, summaries and schedules — Sept. 10

REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

SOCCER

Scoring Summaries

ALLIANCE 10, CARROLLTON 0

Halftime: Alliance, 7-0. Goals: Amapousa (A) 3, Geiger (A) 3, Hood (A) 2, B. Draves (A), Marlan (A). Assists: Murphy (A) 4, B. Draves (A), Hood (A). Shots on goal: All., 18-2. Corner kicks: All., 5-0. Saves: Strata (A) 2; Pasiuk (C) 4.

Records: Alliance 3-2, 2-0; Carrollton 1-4-1, 0-2-1.

COPLEY 4, GREEN 2

Halftime: Copley, 3-2. Goals: Brennan (C) 2, Schulte (C), Deagan (C). Assists: S. Harter (C), J. Harter (C), Harnett (C), Brennan (C). JV Score: Copley, 2-1.

Records: Green 4-3-1, 3-0-0.

CRESTWOOD 2, SPRINGFIELD 0

Halftime: 0-0. Goals: Usher (C), Ortega (C). Shots on goal: Cre., 25-9. Corner kicks: Cre., 3-1. Saves: Slechta (C) 7; Stevenson (S) 17. JV Score: Crestwood, 4-3.

Records: Crestwood 3-2-1; Springfield 0-5-2, 0-3-0.

FIELD 5, RAVENNA 2

Halftime: Field, 4-0. Goals: Johns (F) 2, Walker (F) 2, Stennett (R), Culbertson (F), Mitchell (R). Assists: Richards (F) 2, Matthews (F), Culbertson (F), Nelson (F). Shots on goal: 14-14. Corner kicks: Rav., 3-2. Saves: Green (F) 8; Brode (R) 8, Starky (R) 3.

Records: Field 3-0-0, 2-0-0; Ravenna 3-3-1, 2-1-0.

FIRESTONE 14, GARFIELD 0

Halftime: Firestone, 6-0. Goals: Jandric (F) 3, Hendrickson (F) 2, Niewiarowsky (F) 2, R. Milford (F), L. Milford (F), Kohler (F), Wilson (F), Fuller (F), Gomez (F), Backus (F). Assists: Kohler (F) 2, L. Milford (F) 2, Hemminger (F), Fuller (F), Hendrickson (F). Shots on goal: Fir., 25-2. Saves: Villalba (F) 2.

Records: Firestone 5-2-0.

HUDSON 2, TWINSBURG 1

Halftime: 1-1. Goals: Wallace (H), Kerns (H). Assists: Colazzo (H), Sullivan (H). Shots on goal: Twi., 6-5. Corner kicks: Hud., 4-2. Saves: Sockol (H) 5. JV Score: Hudson, 1-0.

Records: Hudson 4-3-1, 1-0-0.

LAKE 9, CANTON McKINLEY 0

Halftime: Lake, 4-0. Goals: Nichols (L) 2, Muncy (L), Rawley (L), Constantino (L), Hersberger (L), Beine (L), Coldsnow (L), Stinson (L). Assists: Nichols (L) 2, Gibbs (L), Rawley (L). Shots on goal: Lake, 29-2. Corner kicks: Lake, 12-1. Saves: Diarra (M) 20; Kanavish (L) 2.

Records: Lake 3-2-1.

NORTH 9, ELLET 1

Halftime: North, 5-0. Goals: P. Tamang (N) 2, H. Tamang (N) 2, Chewan (N) 2, R. Rai (N), Le (N), Poudel (N), Burkhart (E). Assists: D. Rai (N) 3, R. Rai (N), B. Subba (N), Soe (N), Sanyasi (N). Shots on Goal: Nor., 11-2. Corner Kicks: Nor., 8-0. Saves: Baker (E) 11; Pokhrel (N) 2.

Records: Ellet 2-6-0, 0-1-0; North 5-2-0, 1-0-0.

REVERE 7, CLOVERLEAF 0

Halftime: Revere, 2-0. Goals: Gillette (R) 3, Kasson (R) 2, Somple (R), Espinal (R). Assists: Gillette (R) 2, Branch (R), Kirkendall (R), Easterling (R), Fiedler (R). Shots on goal: Rev., 17-0. Corner kicks: Rev., 5-0. Saves: Gerberich (R) 0; Witmer (C) 9.

Records: Revere 8-0-1; Cloverleaf 0-6-2.

RITTMAN 1, KIDRON CENTRAL CHRISTIAN 1

Halftime: Rittman, 1-0. Goals: Davis (R), Pouly (K). Assists: Musser (R) 2, Nunes (K) 2. Shots on goal: Kid., 15-9. Corner kicks: Kid., 6-5. Saves: Otto (R) 5; Like (K) 8.

Records: Rittman 0-5-3; Kidron 4-2-1.

ROOTSTOWN 1, WATERLOO 1

Halftime: 1-1. Goals: King (W), Skipper (R). Assists: Johnson (W), Munro (R). Shots on goal: Wat., 11-7. Corner kicks: Roo., 5-3. Saves: Moore (R) 10; Michalec (W) 6. JV Score: 1-1.

Records: Waterloo 0-3-2, 0-3-1.

TALLMADGE 3, HIGHLAND 2

Halftime: Highland, 2-1. Goals: Helderman (T) 3, Davis (H), Ley (H). Assists: Harvey (T) 2, Todd (T). Shots on goal: Hig., 9-8. Corner kicks: Hig., 9-5. Saves: Roy (T) 8; Seaman (H) 6. JV Score: Highland won.

Records: Tallmadge 2-2-1, 1-2-0.

Schedule

Today’s Games

Brecksville at North Olmsted, 7 p.m.

Canton Timken at CVCA, 5 p.m.

Rocky River Lutheran West at Buckeye, 7 p.m.

Strongsville at Solon, 7 p.m.

Walsh Jesuit at Western Reserve Academy, 5 p.m.

———

Thursday’s Games

Cloverleaf at Firestone, 5 p.m.

Copley at Mentor, 7 p.m.

Garrettsville at Southeast, 5 p.m.

Kent Roosevelt at GlenOak, 7 p.m.

Lakewood St. Edward at Archbishop Hoban, 7 p.m.

Marlington at Youngstown Cardinal Mooney, 7 p.m.

Ravenna at Alliance, 5 p.m.

Rootstown at Crestwood, 7 p.m.

Warren JFK at Canton Central Catholic, 7:15 p.m.

West Geauga at St. Vincent-St. Mary, 7 p.m.

Woodridge at Field, 7 p.m.

GIRLS

Scoring Summaries

CHIPPEWA 3, NORTHWEST 1

Halftime: 1-1. Goals: Brown (C) 2, Petit (C), Smith (N). Shots on goal: Chi., 12-6. Corner kicks: 2-2. Saves: Snelick (N) 9, Koncz (C) 5. JV Score: Chippewa, 3-0.

Records: Northwest 2-3-0; Chippewa 5-1-1.

ROOTSTOWN 6, WATERLOO 1

Halftime: Rootstown, 4-0. Goals: Kemp (R) 2, Moss (R), B. Boyle (R), Durbak (R). Assists: Durbak (R), Dickinson (R), A. Boyle (R), Kemp (R). Shots on goal: Roo., 11-6. Corner kicks: 2-2. Saves: Ells (W) 5; Hartung (R) 5.

Records: Rootstown 4-0-3, 3-0-2.

WOODRIDGE 3, GARRETTSVILLE 1

Halftime: Woodridge, 1-0. Goals: Haas (W), Geddes (G), Schmeltzer (W), Mercer (W). Shots on goal: Woo., 5-4. Corner kicks: Gar., 3-0. Saves: Bates (W) 1.

Records: Garrettsville 4-4-0, 2-2-0; Woodridge 2-3-2, 2-0-1.

Late Monday

PARMA HEIGHTS HOLY NAME 1, NORTH ROYALTON 0

Halftime: Holy Name, 1-0. Goals: Keller (H). Assists: Krause (H). Shots on goal: Hol., 14-11. Corner kicks: Nor., 7-4. Saves: Zeilmann (N) 7, Humayun (N) 5; Yanak (H) 5. JV Score: North Royalton, 1-0.

Records: North Royalton 4-3-0.

REVERE 4, BRECKSVILLE 0

Halftime: Revere, 1-0. Goals: Harding (R) 2, Gallo (R), Garcia (R). Assists: Harding (R), Gallo (R), Bolander (R). Shots on goal: Rev., 19-10. Corner kicks: Bre., 1-0. Saves: Franks (R) 9. JV Score: Brecksville, 4-0.

Records: Brecksville 2-4-0; Revere 4-1-1.

Schedule

Today’s Games

Carrollton at Alliance, 7 p.m.

GlenOak at Perry, 7 p.m.

Green at Copley, 7 p.m.

Highland at Tallmadge, 7 p.m.

Jackson at North Canton Hoover, 7 p.m.

Lake at Canton McKinley, 7 p.m.

Nordonia at Wadsworth, 7 p.m.

North Royalton at Hudson, 7 p.m.

Salem at Minerva, 5 p.m.

Shaker Heights at Brunswick, 7 p.m.

Strongsville at Mentor, 7 p.m.

Walsh Jesuit at Mentor Lake Catholic, 6 p.m.

West Branch at Louisville, 7 p.m.

———

Thursday’s Games

Canton Central Catholic at Our Lady of the Elms, 5 p.m.

Field at Northwest, 7 p.m.

Garrettsville at Southeast, 5 p.m.

Ravenna at Woodridge, 7 p.m.

Rootstown at Crestwood, 5 p.m.

St. Vincent-St. Mary at Norton, 7 p.m.

GOLF

BOYS

BRUNSWICK 150, STOW 160

(At Fox Den Golf Course, Stow. Par: 36)

Stow: Holt 37, Fleming 40, Crosicr 41, Hanna 42, Mitchell 42.

Brunswick: Roth 37, Perdok 37, Toom 38, Monroe 38.

Records: Stow 3-5, 2-5; Brunswick 7-0.

GREEN 168, CLOVERLEAF 186

Cloverleaf: Schiesswohl 45, O’Callahaghan 45, Harrell 48, Kotlarek 48.

Green: Bindreiter 40, Conley 41, Rebadow 43, Guello 44.

Records: Green 5-2, 4-2.

HIGHLAND 162, NORDONIA 170

(At Elsworth Meadows Golf Club, Hudson. Par: 36)

Highland: Dubiel 39, Klafczynski 40, Topson 41, Weiss 42, Grayson 42.

Nordonia: Armao 39, Brown 40, Bell 42, Pearl 49, Schickler 49.

Records: Nordonia 3-2; Highland 5-0.

MENTOR 164, CUYAHOGA FALLS 166

(At Black Brook Golf Course, Mentor. Par: 35)

Cuyahoga Falls: Moskowitz 40, Thomas 40, Hartman 41, Marting 45.

Mentor: Fluhart 37, Jurcago 41, Kafberg 43, Jacquemain 43.

Records: Cuyahoga Falls 5-2, 5-2; Mentor 3-3, 3-3.

NORTHWEST 158, COVENTRY 201

(At Turkeyfoot Golf Course, Akron. Par: 37)

Northwest: Dudley 39, Critfield 38, Lindeman 41, Reed 40.

Coventry: Orscheid 44, Kather 51, Deshane 53, McEndro 53.

Records: Northwest 4-1; Coventry 3-10.

NORTHWEST 158, ELLET 176

(At Turkeyfoot Golf Course, Akron. Par: 37)

Northwest: Dudley 39, Critfield 38, Lindeman 41, Reed 40.

Ellet: Keeham 41, Trexler 49, Culver 46, Buswetherick 40.

Records: Northwest 5-1; Ellet 5-4.

REVERE 161, COPLEY 170

(At Rosemont Country Club, Fairlawn. Par: 35)

Revere: Milovancez 37, Nece 40, Pavlich 41, Whitlam 43.

Home: Cutlip 40, Rosso 41, Jacob 43, Shin 46.

ST. VINCENT-ST. MARY 177, FIRESTONE 184

STVM: J. Hofacker 43, Kovalchick 45, E. Hofacker 44, Locastro 45, Esola 45.

Firestone: Dimeo 42, Gianquinto 46, Schultz 46, Friser 50.

Late Monday

ST. VINCENT-ST. MARY 177, FIRESTONE 184

(At J.E. Good Park Golf Course, Akron. Par: 36)

STVM: J. Hofaker 43, E. Hofaker 44, Kovalchick 45, Foster 45.

Firestone: DiMeo 42, Giaquinto 46, Schultz 46, Erisy 50.

Records: STVM 4-3, Firestone 3-5.

GIRLS

ARCHBISHOP HOBAN 190, WOODRIDGE 206

(At Riverwoods Golf Course, Akron. Par: 33)

Woodridge: Fishback 38, Vaughn 54, Kearns 57, Watson 57.

Hoban: Stubbendieck 45, Simmons 47, Ritcher 47, Stanziano 51.

CANTON CENTRAL CATHOLIC 187, LAKE 190

(At Tam O’Shanter Golf Course, Canton. Par: 36)

Canton Central Catholic: M. Vlacovsky 42, Williams 47, l. Vlacovsky 49, Smith 49.

Lake: Smith 36, Hockwalt 50, Baroni 51, McNamara 53.

Records: Lake 3-8.

SPRINGFIELD 207, OUR LADY OF THE ELMS 242

(At Mud Run Golf Course, Akron. Par: 34)

Springfield: Cole 47, Kine 47, Roden-Bucher 55, Danner 57.

Elms: Schoenblacher 55, Goetz 57, Caser 63, Showalter 67.

Records: Springfield 3-11; Elms 0-10.

STOW 206, CUYAHOGA FALLS 223

(At Brookledge Golf Course, Cuyahoga Falls . Par: 36)

Stow: Huber 47, Hendershot 52, Griffith 53, Harry 54.

Cuyahoga Falls: Cottrill 47, Lowe 57, Jones 59, Silipowicz 60.

Records: Falls 1-10, 1-8

ST. VINCENT-ST. MARY 173, CVCA 217

(At Mud Run Golf Course, Akron. Par: 34)

CVCA: Milholer 49, McRitchie 51, Ostich 58, Gorbach 59.

STVM: Schlosser 37, Noethen 40, Chisholm 47, Roberts 49.

Records: STVM 16-2, 13-1.

Late Monday

COPLEY 174, REVERE 188

(At Loyal Oak Golf Course, Norton. Par: 36)

Revere: Leventhal 43, Nicholas 47, Pavlich 49, Zablo 49.

Copley: Jones 41, Blachaniec 42, Adkins 43, Zelenka 48.

VOLLEYBALL

AURORA 25-25-19-25, CHAGRIN FALLS 20-15-25-14

Kills: McGinley (C) 4; Mitch (A) 9, Sellers (A) 9. Digs: Ross (C) 10; Mitch (A) 33. Blocks: McGinley (C) 5; Sellers (A) 7. Assists: Kosar (C) 16; Cabot (A) 20.

BROOKSIDE 18-25-25-25, BLACK RIVER 25-16-12-23

Kills: Jenkins (BR) 14. Digs: Demarco (BR) 13. Blocks: Jenkins (BR) 6. Assists: Cartwright (BR) 32. Aces: Jenkins (BR) 1; Hozan (BR) 1.

Records: 6-4, 2-3.

BUCHTEL 25-25-25, KENMORE 2-19-6

Kills: Grant (B) 16. Digs: Thomas (B) 4. Blocks: Clayton (B) 3. Assists: El- Amin (B) 18. Service Points: Thomas (B) 33.

Records: Buchtel 6-3, 3-1.

CANTON SOUTH 25-20-22-25-15,
WEST BRANCH 19-25-25-21-12

Kills: Townes (W) 18; Leahy (CS) 23. Digs: McElwain (W) 20; Norcia (CS) 25. Blocks: Heath (W) 6; Morrow (CS) 3. Assists: Manning (W) 14; Forshey (CS) 26. Service Points: Manning (W) 16; Johnson (CS) 11, Norcia (CS) 11.

Records: West Branch 4-6; Canton South 5-4.

CLOVERLEAF 27-25-25, GREEN 25-17-17

Kills: Wilde (C) 9. Digs: Lindemeyer (C) 13. Blocks: Jordan (C) 4. Assists: Swan (C) 9.

Records: Cloverleaf 4-6, 1-4.

CRESTWOOD 25-25-25, SPRINGFIELD 12-15-16

Kills: Strenk (C) 12; Kern (S) 5. Digs: Hoffman (C) 4; Kern (S) 8. Blocks: Strenk (C) 5; Graham (S) 2. Assists: Hoffman (C) 27; Perkins (S) 15. Service Points: Ondash (C) 11; Kern (S) 10.

Records: Crestwood 8-0, 4-0; Springfield 0-6, 0-4.

DALTON 25-22-26-25, NORTHWESTERN 10-25-24-18

Kills: Granger (D) 13. Digs: Napolitan (D) 18. Blocks: Zaleski (D) 5. Assists: Geiser (D) 26. Service Points: Napolitan (D) 25, 7 aces. JV Score: Northwestern won.

Records: Dalton 8-0, 5-0.

GARFIELD 25-25, 12-25, NORTH 18-13-25-15

Kills: Rucker (G) 11. Digs: Shinholter (G) 8. Blocks: Stewart (G) 2. Assists: Nicholson (G) 16. Service Points: Bowles (G) 15.

Records: Garfield 4-4, 3-3.

HUDSON 25-25-25, CUYAHOGA FALLS 16-17-8

Kills: Mummey (H) 9. Digs: Holland (H) 19. Blocks: Mummey (H) 4. Assists: Disandis (H) 24. Service Points: Mackay (H) 18.

Records: Hudson 7-2.

INDIAN VALLEY 25-25-25, MANCHESTER 17-18-14

Kills: Bell (I) 10; Bryant (M) 11. Digs: Kandray (I) 16; Bryant (M) 11. Blocks: Swaney (I) 2; Klein (M) 4. Assists: Kandray (I) 16; Richmond (M) 16. Service Points: Kandray (I) 16; Bartolet (M) 9.

KENT ROOSEVELT 25-25-25, STREETSBORO 13-23-13

Kills: McMillen (S) 7; Cudworth (K) 12. Digs: McMillen (S) 16; Flattery (K) 8. Blocks: McMillen (S) 1; Chad (K) 5. Assists: Scailia (S) 17; Miller (K) 25. JV Score: Streetsboro 25-23, 25-9.

Records: Kent Roosevelt 6-1.

MENTOR 25-25-25, TWINSBURG 23-22-15

Kills: Harrison (T) 14. Digs: Talentino (T) 19. Blocks: Harrison (T) 4. Assists: Rivet (T) 21. JV Score: Mentor 25-22, 26-24.

Records: Twinsburg 3-2.

NORDONIA 25-25-23-27-15,
HIGHLAND 15-20-25-29-10

Kills: Thomas (N) 14; Smagola (H) 14. Digs: Bodziony (N) 17; Tanzer (H) 23. Blocks: Smagola (N) 5; Adams (H) 3. Assists: Watroba (N) 45; Tecco (H) 39. Aces: Boziony (N) 5; Tanzer (H) 3.

Records: Nordonia 8-2, 4-1; Highland 7-3, 3-2.

NORTON 25-30-25, FIELD 14-24-18

Kills: Dehring (N) 11; Brown (F) 6. Digs: Jones (N) 10; Petelin (F) 13. Blocks: Howell (N) 2; Barnes (F) . Assists: Walker (F) 20; Coleman (F) 6. Service Points: Littlejohn (N) 15; Petelin (F) 9.

PARMA HEIGHTS HOLY NAME 25-25-25,
ST. VINCENT-ST. MARY 20-10-12

Kills: Paolucci (STVM) 8. Digs: Piglia (STVM) 5. Blocks: Macreno (STVM) 6. Assists: Frericks (STVM) 28. Service Points: Cavanaugh (STVM) 6.

Records: St. Vincent-St. Mary 3-8.

REVERE 25-25-25, COPLEY 20-20-16

Assists: Emich (C) 9; Eley (R) 19. Kills: Isow (C) 7; Farian (R) 13. Blocks: Isow (C) 2; Bierman (R) 3. Digs: Briant (C) 28; Fetzer (R) 10. Service Points: Isow (C) 8; Ruetty (R) 15, 6 aces. JV Score: Revere 25-15, 25-18.

Record: Revere 10-0, 5-0.

STOW 25-25-25, MAYFIELD 11-21-18

Kills: Trathen (S) 9. Digs: Hudson (S) 9. Assists: Conrad (S) 15. Service Points: Guider (S) 2.

Records: Stow 2-3, 2-0.

WADSWORTH 25-25-25, TALLMADGE 17-11-14

Kills: Booth (W) 14. Digs: Booth (W) 9. Blocks: Beavers (W) 4, Koons (W) 4. Assists: Sansonetti (W) 13.

Records: Wadsworth 9-3, 5-0.

Schedule

Today’s Matches

Barberton at Manchester, 7 p.m.

Nordonia at Revere, 6:30 p.m.

St. Thomas Aquinas at Our Lady of the Elms, 6:30 p.m.

———

Thursday’s Matches

Alliance at Louisville, 6 p.m.

Boardman at North Canton Hoover, 7 p.m.

Brecksville at Westlake, 7 p.m.

Brunswick at North Royalton, 7:30 p.m.

Canton Central Catholic at Northwest, 5 p.m.

Canton Timken at Fairless, 7 p.m.

Carrollton at Minerva, 5 p.m.

CVCA at Tuslaw, 6 p.m.

Field at Coventry, 6:30 p.m.

Garfield at Buchtel, 4:30 p.m.

GlenOak at Canton McKinley, 7 p.m.

Indian Vally at Triway, 7 p.m.

Jackson at Lake, 5:30 p.m.

Kenmore at Firestone, 5:45 p.m.

Kent Roosevelt at Crestwood, 7 p.m.

Marlington at Canton South, 6 p.m.

Mathews at Windham, 7 p.m.

Mentor at Hudson, 6:30 p.m.

Mogadore at Waterloo, 5:30 p.m.

Newcomerstown at Sandy Valley, 5:30 p.m.

Norwayne at Chippewa, 7 p.m.

Notre Dame-Cathedral Latin at Walsh Jesuit, 5 p.m.

Orrville at West Holmes, 6 p.m.

Padua Franciscan at Archbishop Hoban, 6:30 p.m.

Southeast at Ravenna, 5:30 p.m.

Streetsboro at Garrettsville, 6:30 p.m.

Tallmadge at Green, 7 p.m.

Tusky Valley at Manchester, 7 p.m.

Wadsworth at Highland, 7 p.m.

Waynedale at Northwestern, 7 p.m.

West Salem at Waynedale, 7 p.m.

Woodridge at Rootstown, 5:30 p.m.

TENNIS

ARCHBISHOP HOBAN 3, ST. THOMAS AQUINAS 2

Singles: Sterling (STA) d. Waddell 6-1, 6-1; Bell (H) d. Flynn 6-1, 6-1; Sensius (H) win by default.

Doubles: Palutsis-Sicard (STA) May-Felden 6-2, 6-0; Thomas-Burkholder (H) d. Smith-Russ 6-1, 6-0.

FIELD 5, RAVENNA 0

Singles: Hellwig (F) d. Amith 6-2, 6-0; La. Douvikas (F) d. Knapp 6-3, 6-0; Smith (F) d. Miley 6-0, 6-3.

Doubles: A. Robinson-Spercher (F) d. Smith-Wise 6-4, 2-6, 6-1; Ly. Douvikas-K. Robinson (F) d. Lattimer-Titus 6-4, 7-5.

GREEN 4, TALLMADGE 1

Singles: Starkey (G) d. Evans 6-0, 6-0; Hujar (G) d. DiPuccio 6-0, 6-0; Marchese (G) d. Eisemon 6-0, 6-0.

Doubles: L. Cyphert-M. Cyphert (T) d. Jamil-Dooley 6-1, 6-3; Kirk-Gregory (G) d. Marcu-Wise 6-1, 6-3.

Records: Green 5-8, 3-3.

JACKSON 5, GLENOAK 0

Singles: Hill (J) d. Teaford 6-0, 6-0; Dilling (J) d. Cook 6-1, 6-0; Clay (J) d. Shaheen 6-0, 6-2.

Doubles: Thomas-Reese (J) d. Conley-Hill 6-0, 6-0; Schoeppner-Smitek (J) d. Comune-Fox 6-0, 6-2.

LOUISVILLE 5, MARLINGTON 0

Singles: Groves (L) d. Aufrance 6-0, 6-1; Isla (L) d. Dickson 6-0, 6-0; Robbins (L) d. Kennedy 6-1, 6-0.

Doubles: Pukys-Pochubay (L) d. DiRuzzo-Schweizer 6-1, 6-2; Robinson-Scott (L) d. Bluhm-Frederich 6-3, 6-2.

Records: Louisville 10-0, 5-0.

NORTH CANTON HOOVER 4, LAKE 1

Singles: McCauley (L) d. Arnold 3-6, 7-6, 7-5, 6-4; Warburton (H) d. Booher 6-0, 6-0; Albertson (H) d. Hill 6-0, 6-0.

Doubles: Bourlas-Bourlas (H) d. Erb-Gillentine 6-0, 6-1; Kaye-Futter (H) d. Bagnoli-Peach 6-1, 6-0.

NORTON 3, CRESTWOOD 2

Singles: Schmitt (N) d. Jenkins 6-4, 6-1; Tayerle (C) d. A. Kitchens, 6-1, 7-5; Magyaries (C) d. Kraus 7-6, 6-2.

Doubles: H. Kitchens-Miller (N) d. Sherry-Scala 6-2, 6-4; Thomas-Whitaker (N) d. Pochodly-Onders 6-2, 6-4.

SOLON 3, CVCA 2

Singles: Kandakai (S) d. Dittrich 6-1, 6-2; Bandi (S) d. Pile 6-4, 6-4; Haskell (C) d. Moore 6-0, 6-0.

Doubles: Baird-Lander (S) d. Kalra-Petrinec 6-2, 6-0;Andrew-Bolinger (C) d. Grubish-Smith 6-4, 0-6, 6-3.

WALSH JESUIT 4, KENSTON 1

Singles: Sandberg (W) d. Birzed 6-1, 6-2; Hissong (W) d. Yost 6-3, 6-4; Costanzo (W) d. Alth 6-1, 6-0.

Doubles: Carmichel-Dickenson (W) d. Swanson-Wilks 3-6, 6-4, 6-3; Kyle-Duran (K) d. Cline-Stuczynski 6-2, 6-2.

WOOSTER 3, WEST HOLMES 2

Singles: Petit (Wo) d. Wagers 8-1; Kick (We) d. Jeffries 8-2; Christel (Wo) d. Morris 8-1.

Doubles: Roberts-Mason (Wo) d. Strouse-Schonauer 8-3; Stitzlein-Molnar (We) d. Schabitzer-Lee 8-3.

Records: West Holmes 10-2, 3-1.

CROSS COUNTRY

BOYS

EAST 15, NORTH 50

(At Goodyear Heights Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Waldsmith (E) 20;00; 2. Wytchy (E;) 3. Wells (E); 4. Molllica (E); 5. Cardell (E); 6. Hopkins (E); 7. Fleshman (E); 8. Hogue (E); 9. Paredes (E); 10. Varney (N) .

Records: East 5-2, 3-0 .

FIRESTONE 18, ELLET 43

(At Goodyear Heights Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Moyer (F) 19:00; 2. Gilbert (F); 3. Mason (E); 4. Petry (F); 5. Herr (F); 6. Dubetz (F); 7. Casilouova (E); 8. Isaiah (F); 9. Thomas (F); 10. Prough (E).

Records: Firestone 3-1.

GIRLS

EAST 15, NORTH 43

(At Goodyear Heights Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Stockett (E) 28:22; 2. Williams (E); 3. Farrence (E); 4. Easter (E); 5. Hill (E); 6. Markland (N); 7. Anderson (N); 8. Steph (E); 9. Martinez (N); 10. Tompson (N) .

ELLET 25, FIRESTONE 30

(Goodyear Heights Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Soyk (E) 22:55; 2. Piscetta (F); 3. Callahan (E); 4. Mastro (F); 5. White (F); 6. McClelland (R); 7. V. Ngo (E); 8. Morris (E); 9. Struhsaker (F); 10.

Standard (F).

Records: Ellet 5-0; 3-0; Firestone 2-1.



MORE IN SPORTS

 
  • Main Blog Promo
  • Cavs Blog Promo
  • Browns Blog Promo
  • Indians Blog Promo
  • Beer Blog Promo
  • Fracking Blog Promo
  • High School Blog Promo
  • Zips Blog Promo
  • Akron Dish Food Blog
Prev Next