All CATEGORIES
☰ Menu


High school scores, summaries and schedules — Sept. 11

Print
Add This

FOOTBALL

Schedule

Week Three

Today’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Aurora (2-0) at Revere (1-1)

Avon (2-0) at Twinsburg (0-2)

Orange (2-0) at CVCA (1-1)

———

Friday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Austintown Fitch (2-0) at Brunswick (2-0)

Bishop Timon-St. Jude (N.Y.) ( 0-1) at GlenOak (1-1)

Black River (1-1) at Manchester (2-0)

Brecksville (2-0) at Hudson (2-0)

Buckeye (0-2) at Cloverleaf (1-1)

Canton Central Catholic (1-1) at Minerva (1-1)

Canton Timken (2-0) at Dalton (1-1), 7:30 p.m.

Carrollton (2-0) at Claymont (0-2)

Chagrin Falls (1-1) at Wooster (0-2)

Columbus Bishop Watterson (1-1) at Walsh Jesuit (0-2)

Crestwood (1-1) at Southeast (1-1)

Dublin Coffman (1-1) at Canton McKinley (2-0)

East (0-2) at Copley (2-0)

East Canton (0-2) at Rootstown (0-2)

East Cleveland Shaw (1-1) at Archbishop Hoban (0-2)

Ellet (2-0) at Alliance (2-0)

Fairless (2-0) at Smithville (0-2), 7:30 p.m.

Field (0-2) at Struthers (2-0)

Firestone (0-2) at Stow (2-0)

Garfield (1-1) at Tallmadge (1-1)

Highland (2-0) at North Royalton (1-1)

Jackson (1-1) at Windham (0-2)

Cleveland JFK (0-2) at Canton South (2-0)

Kenmore (0-2) at Barberton (1-1)

Kent Roosevelt (1-1) at Cuyahoga Falls (1-1)

Lake (1-1) at Olentangy Liberty (1-1), 7:30 p.m.

Loudonville (2-0) at Hillsdale (1-1), 7:30 p.m.

Louisville (2-0) at Ravenna (0-2)

Maple Heights (0-2) at Green (1-1)

Massillon (2-0) at Warren Harding (1-1)

Mogadore (2-0) at Coventry (1-1)

New Philadelphia (2-0) at Perry (0-2), 7:30 p.m.

Newton Falls (1-1) at Norton (1-1)

North (1-1) at Springfield (0-2)

North Canton Hoover (0-2) at Avon Lake (1-1)

Northwest (1-1) at Orrville (2-0)

Northwestern (1-1) at Columbia Station (2-0)

Norwayne (1-1) at Ontario (2-0), 7:30 p.m.

Parma (1-1) at Nordonia (2-0)

Rittman (1-1) at Mapleton (1-1)

Sandy Valley (0-2) at Tusky Valley (1-1)

St. Thomas Aquinas (2-0) at Marlington (1-1)

Strongsville (1-1) at Berea Midpark (0-2)

Tuslaw (0-2) at Chippewa (2-0)

Wadsworth (2-0) at Medina (1-1)

Warren Champion (1-1) at Garrettsville (2-0)

Waterloo (0-2) at Southington Chalker (1-1)

Waynedale (2-0) at Triway (0-2)

West Branch (0-2) at Niles McKinley (1-1)

Woodridge (1-1) at St. Vincent-St. Mary (2-0)

Youngstown Ursuline (1-1) at Jackson (1-1)

———

Saturday’s Games

Cleveland Hts. Lutheran East (0-2) at WRA (1-1), 3 p.m.

Streetsboro (1-1) at Youngstown Christian (0-2), 7 p.m.

Youngstown Mooney (1-1) at Buchtel (0-2), 1 p.m.

TENNIS

COPLEY 4, HIGHLAND 1

Singles: Welch (H) d. Pennington 6-3, 6-2; Young (C) d. Petrich 6-3, 6-4; Hopkins (C) d. Wiswesser 6-0, 6-2.

Doubles: Moore-Tang (C) d. Cressman-Petrich 6-1, 6-1; Williams-Haumesser (C) d. Wisweesser-Bowers 6-0, 6-2.

Records: Copley 8-5, 6-1; Highland 6-4, 3-4.

REVERE 3, WADSWORTH 2

Singles: Hendrickson (R) d. Castner 6-2, 7-5; Deem (W) d. Henry 6-1, 6-4; Lifke (R) d. Fick 6-3, 6-2.

Doubles: Ling-Taylor (R) d. Pace-Doyle 1-6, 6-2, 6-4; Young-Laikos (W) d. Shimek-Godard 6-4, 6-2.

Records: Revere 12-3; Wadsworth 10-5.

GREEN 5, NORDONIA 0

Singles: Starkey (G) d. Jones 6-3, 6-0; Hujar (G) d. Agra 7-5, 6-0; Marchese (G) d. Schmocker 6-3, 5-7, 6-1.

Doubles: Jamil-Dooley (G) d. Schwed-Hawks 6-4, 2-6, 6-4; Gregory-Kirk (G) d. Deblenovich-Freeman 3-6, 7-5, 7-5.

Records: Green 6-8, 4-3; Nordonia 8-4, 3-4.

CRESTWOOD 4, COVENTRY 1

Singles: Jenkins (Cre.) d. Michaels 6-1, 6-4; Tayerle (Cre.) d. Cooper 3-6, 6-4, 7-5; Magyarics (Cre.) d. Bean 6-2, 1-0, Ret.

Doubles: Jackson-Blankenship (Cov.) d. Sherry-Scala 6-1, 6-3; Pochedly-Onders (Cre.) 6-4, 5-7, 6-3.

NORTH CANTON HOOVER 5, LOUISVILLE 0

Singles: Nic Bourlas (H) d. Gretchen Groves 6-3, 6-7 (5-7), 6-3; Nat Bourlas (H) d. Isla 6-1, 6-0; Daugherty (H) d. Robbins 6-4, 6-0.

Doubles: Warburton-Arnold (H) d. Pukys-Pochubay 6-1, 6-0; Albertson-Sutter (H) d. Richards-Scott 6-0, 6-0.

Records: Louisville 10-1, 5-0; North Canton Hoover 14-0, 5-0.

HUDSON 4, MEDINA 1

Singles: Mdzinarishvili (H) d. Deimling 6-0, 3-0; Mawby (H) d. Ott 6-3, 6-2; Speckman (M) d. Ferris 6-1, 6-2.

Doubles: Chen-Graham (H) d. Major-Arnold 6-1, 6-4; Dalieh-Kreiss (H) d. Green-Liebler 6-2, 6-1.

RAVENNA 4, BARBERTON 1

Singles: A. Smith (R) d. Lee 6-2, 6-1; S. Knapp (R) d. Je. Bendalo 6-0, 6-0; Titus (R) d. Ju. Bundalo 6-0, 6-0.

Doubles: N. Smith-Wise (R) d. Bell-Davidson 6-0, 6-1; Carneal-Burns (B) d. Lattimer-M. Knapp 6-3, 6-4.

ROCKY RIVER MAGNIFICAT 3, ARCHBISHOP HOBAN 2

Singles: Luffred (M) d. Waddell 6-4, 6-1; Coyne (M) d. Bell 6-0, 6-1; Robenalt (M) d. Sensius 6-2, 6-2.

Doubles: May-Felden (H) d. Thompson-Minnetti 6-2, 6-1; Thomas-Burkholder (H) d. Fatica-Nock 6-4, 7-6 (4).

JACKSON 5, CANTON CENTRAL CATHOLIC 0

Singles: Hill (J) d. Sirpilla 6-0, 6-0; Dilling (J) d. Peterson 6-0, 6-1; Clay (J) d. Anderson 6-1, 6-1.

Doubles: Thomas-Schoeppner (J) d. Bernier-Lambos 6-4, 6-0; Todd-Brown (J) d. Ferrante-Thomas 6-3, 7-5.

Records: Jackson 11-2; Canton Central Catholic 6-6.

MARLINGTON 3, CHIPPEWA 2

Singles: Aufrance (M) d. Manning 6-0, 6-1; Dickson (M) E. Bair 6-0, 6-0; McEndree (C) d. Kennedy 7-5, 6-1.

Doubles: C. Bair-Shisler (C) d. DiRuzza-Schweizer 6-3, 6-1; Bluhm-Frederick (M) d. Galehouse-Koontz 6-3, 6-4.

Records: Marlington 5-7.

NORTON 5, ELLET 0

Singles: Kitchens (N) d. Rutledge 6-2, 3-6, 6-2; Rowe (N) d. Kester 6-2, 7-5; Miller (N) d. McClean 6-2, 6-3.

Doubles: Kraus-Schmitt (N) d. Hawks-Hickman 6-4, 6-4; Thomas-Whitaker (N) d. Frye-Zoshin 6-0, 6-1.

DOVER 3, LAKE 2

Singles: McCauley (L) d. Sandy 6-0, 6-0; Gao (D) d. Booher 6-4, 6-2; Peterson (D) d. Hill 6-1, 6-0.

Doubles: Erb-Gillentine (L) d. Cochran-Murtaugh 6-3, 6-1; Keating-VanSile (D) d. Bagnoli-Peach 6-0, 6-3.

Records: Dover 12-2; Lake 8-3.

Late Tuesday

OUR LADY OF THE ELMS 5, ST. VINCENT ST. MARY 0

Singles: Kuzmishin (E) d. Reese 6-0, 6-2; Axtell (E) d. Cunningham 6-0, 6-0; Muzilla (E) d. Beskit 6-0,6-0.

Doubles: Figiola-Ahmed(E) d. Walsh-Combs 6-2, 6-0; O’Flynn-Gupta (E) d. Pagni-Pixie 6-3, 7-5.

Records: Our Lady of the Elms 10-2.

State Poll

The first of five weekly girls tennis polls by the Ohio Tennis Coaches’ Association. First-place votes are in paranteses:

DIVISION I

1. New Albany (7) 96

2. Mason (3) 80

3. Upper Arlington (1) 74

4. North Canton Hoover 69

5. Cin. Ursuline 64

6. Cin. Sycamore 49

7. Pickerington Central 48

8. Dublin Coffman 29

9. Rocky River Magnificat 25

10. Cols. Bishop Watterson 22

————

DIVISION II

1. Shaker Heights Hathaway Brown (6) 69

2. Lexington (1) 52

3. Cin. Indian Hill 50

4. Gahanna Columbs Academy 44

5. Gates Mills Hawken 42

6. Orange 30

7. Clyde 21

8. Cincinnati Hills Christian 19

9. Columbus School for Girls 18

10. Dayton Overwood 15

Cin. Seven Hills 15

Shaker Heights Laurel 15

GOLF

BOYS

ELLET 154, WATERLOO 173

(At Mud Run Golf Course, Akron. Par: 34)

Waterloo: Wise 40, Flarida 43, Begue 44, Koviscich 46.

Ellet: Cockerham 33, Beswetherick 39, Gerrow 41, Culver 41.

Records: Waterloo 2-9; Ellet 6-4.

WESTERN RESERVE ACADEMY 163, CVCA 164

(At Brandywine Golf Course, Peninsula. Par: 36)

WRA: J. Wang 38, B. Wang 41, Durr 42, Murray 42.

CVCA: Andrews 39, Britton 39, Hall 42, Dietrich 44.

Records: WRA 7-4.

MOGADORE 172, LAKE CENTER CHRISTIAN 174

(At Sable Creek Golf Course, Hartville. Par: 36)

Mogadore: Pearce 39, Whitmyer 43, Hostetler 44, Ruppel 46.

Lake Center Christian: Carr 39, Whitmer 43, Bartley 45, Starcher 47.

Records: Mogadore 13-2; Lake Center Christian 6-3.

BRUSH 183, STREETSBORO 186

(At Raccoon Hill, Kent. Par: 36)

Brush: Shlonsky 42, Marko 45, Tapper 47, Brizee 49.

Streetsboro: Johnson 42, Lago 42, Butler 48, Meisinger 54.

Records: Brush 9-5; Streetsboro 7-1.

HIGHLAND 163, WADSWORTH 177

(At Pine Hills Golf Course, Hinckley. Par: 36)

Wadsworth: Campbell 41, Sherrill 44, Groves 44, DePero 48, Vaughan 48.

Highland: Scherler 38, Grayson 41, Dubiel 42, Klafczynski 42.

Records: Highland 7-0, 6-0.

LOUISVILLE 168, CARROLLTON 168

(At Skyland pines, Canton. Par: 36)

Note: Louisville won on a scorecard playoff.

Louisville: Hanson 40, Fawver 42, Eddins 43, Williams 43, Lacerenza 46.

Carr: Pozderac 37, Shoeman 41, Fairclaugh 44, Mailander 46, Cosart 48.

Records: Louisville 8-5, 8-4; Carrollton 10-5, 9-3.

FIRESTONE 174, KENMORE 228

(At Good Park Golf Course, Akron. Par: 36)

Kenmore: Nigh 43, Domany 59, Buzek 60, Gerber 56.

Firestone: Giaquinto 42, Schultz 42, DiMeo 44, Eberly 46.

Records: Kenmore 0-5, 0-4; Firestone 4-5, 4-0.

FIELD 163, NORTON 181

(At Sunny Hills Golf Course, Kent. Par: 36)

Norton: Juersivich 39, M.Zimmerman 45, Murray 48, B.Zimmerman 49, Storad 49.

Field: Adelman 37, Curtiss 41, Konsinsky 42, Stacey 43.

Records: Norton 8-4, 7-4; Field 11-3, 8-3.

Late Tuesday

TALLMADGE 157, WADSWORTH 176

(At Barberton Brookside, Barberton. Par: 37)

Tallmadge: Z.Mosholder 38, Koza 33, M. Mosholder 42, Filko 44.

Wadsworth: Sherrill 40, DePero 44, Groves 44, Frank 48.

FIELD 168, WESTERN RESERVE ACADEMY 170

(At Sunny Hill Golf Course, Kent. Par: 36)

WRA: J. Wang 40, B. Wang 41, Durr 41, Pamer 48.

Field: Adelman 39, Kestensky 42, Curtiss 43, Bolton 44.

Records: WRA 6-4; Field 10-3.

GIRLS

HUDSON 170, NORTH ROYALTON 184

(At Ellsworth Meadows Golf Club, Hudson. Par: 35)

North Royalton: Grospitch 44, O’Toole 45, Smith 46, Albright 49.

Hudson: J. Goodson 41, N. Goodson 42, Madar 42, Spitz 45.

Records: Hudson 7-1, 5-1.

STOW 185, TWINSBURG 221

(At Fox Den Golf Course, Stow. Par: 36)

Twinsburg: Woodmansee 50, Zaleski 50, S. Durr 57, T. Durr 64.

Stow: Griffith 41, Harry 44, Huber 48, Dunn 52.

MANCHESTER 25-25-25, BARBERTON 20-23-18

Kills: Ullman (B) 7. Digs: Sykes (B) 17. Blocks: Kaisk (B) 5. Assists: Ullman (B) 9. Service Points: Kaisk (B) 3.

Late Tuesday

REVERE 184, NORDONIA 185

(At St. Bernard, Richfield. Par: 34)

Nordonia: Pastor 43, Williams 47, Kotnik 47, Cox 48.

Revere: Zablo 43, Pavlich 45, Nicholas 47, Leventhal 49.

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

FAIRLESS 1, MANCHESTER 1

Halftime: 0-0. Goals: R. Smith (F), Collins (M). Shots on goal: Man., 16-4. Corner kicks: Man., 2-1. Saves: Daniels (M) 3; Androw (F) 8.

Records: Manchester 2-3-1, 2-2-1; Fairless 3-3-1, 3-2-1.

WALSH JESUIT 1, WESTERN RESERVE ACADEMY 0

Halftime: WJ, 1-0. Goals: Thompson (WJ). Shots on goal: WRA, 10-6. Corner kicks: WRA, 3-2. Saves: Keefe (WJ) 10; Blanda (WRA) 5. JV Score: Walsh Jesuit 2-0.

Records: Walsh Jesuit 2-4-2; WRA 5-1-0.

Late Tuesday

JACKSON 3, NORTH CANTON HOOVER 0

Halftime: 0-0. Goals: Billett (J), Nwajel (J), Klauer (J). Assists: Klauer (J), Billett. Shots on goal: Jac., 10-2. Corner kicks: Jac., 3-1. Saves: Wilhelm (H) 6; Metzger (J) 2. JV Score: Jackson, 3-0.

Records: North Canton Hoover 5-2-0, 2-1-0; Jackson 8-0-0, 3-0-0.

MINERVA 4, SALEM 0

Halftime: Min,2-0. Goals: Stewart (M) 3, Lowmiller (M). Assists: Campbell (M) 2,Meuller (M). Corner kicks: Min., 4-1. Saves: Schotts (M) 5; Lutsch (S) 8. JV Score: 4-4.

Records: Minerva 4-2, 1-1; Salem 0-6, 0-3.

KENT ROOSEVELT 4, NORTON 1

Halftime: Norton, 1-0. Goals: Herrod (K) 3, Weigle (K), Hlas (N). Assists: Neubert (K). Shots on goal: Kent, 12-5. Corner kicks: Kent, 4-1. Saves: Butler (K) 4; Crowder (N) 8.

Records: Norton 1-4-3, 0-1-0; Kent Roosevelt 3-4-0, 2-0-0.

SOUTHEAST 3, COVENTRY 2

Halftime: Southeast, 3-1. Goals: Morisak (C) 2, Dillon (SE), Petridis (SE), Harsh (SE). Assists: Harsh (SE) 2, N. Boring (SE). Shots on goal: 7-7. Corner kicks: SE, 4-0. Saves: Roberts (C) 4; Pruitt (SE) 5.

Records: Southeast 4-1-1.

FIELD 5, RAVENNA 2

Halftime: Field, 4-0. Goals: Walker (F) 2, Johns (F) 2, Culbertson (F), Stennett (R), Mitchell (R). Assists: Richards (F) 2, Mathews (F), Nelson (F), Culbertson (F). Shots on goal: Fie, 14-10. Corner kicks: Rav, 3-2. Saves: Green (F) 8; Brode (R) 9.

Records: Field 3-0; Ravenna 3-3-1.

GLENOAK 8, PERRY 0

Halftime: GlenOak, 5-0. Goals: Gouge (GO) 2, Molina (GO) 2, N. Adelman (GO), Boggs (GO), Merrell (GO), Walker (GO). Assists: N. Adelman (GO) 3, Sutherland (GO), M. Adelman (GO). Shots on goal: GO, 22-1. Corner kicks: GO, 7-3. Saves: Barnhart (P) 15. JV Score: GlenOak, 4-1.

Records: Perry 0-6-0, 0-2-0; GlenOak 5-0-1, 2-0-0.

CANTON CENTRAL CATHOLIC 3, MASSILLON 0

Halftime: CCC, 2-0. Goals: Mills (CCC) 2, Hoffman (CCC). Assists: McVaney (CCC) 2, Hoffman (CCC). Shots on goal: CC, 15-2. Corner kicks: CCC, 9-0. Saves: VanWyk (M) 11; C. Conrad (CCC) 2. JV Score: Canton Central Catholic, 3-0.

Records: Massillon 2-3-1; Canton Central Catholic 3-1-2.

Schedule

Today’s Games

Cloverleaf at Firestone, 5 p.m.

Copley at Mentor, 7 p.m.

Garrettsville at Southeast, 5 p.m.

Kent Roosevelt at GlenOak, 7 p.m.

Lakewood St. Edward at Archbishop Hoban, 7 p.m.

Marlington at Youngstown Cardinal Mooney, 7 p.m.

Ravenna at Alliance, 5 p.m.

Rootstown at Crestwood, 7 p.m.

Warren JFK at Canton Central Catholic, 7:15 p.m.

West Geauga at St. Vincent-St. Mary, 7 p.m.

Woodridge at Field, 7 p.m.

———

Friday,’s Game

Twinsburg at Brecksville, 5 p.m.

———

Saturday’s Games

Amherst Steele at Strongsville, 7 p.m.

Archbishop Hoban at Field, 3 p.m.

Beaver Local at Minerva, noon

Brunswick at Midview, 7 p.m.

Buckeye at Keystone, 7 p.m.

Canton Central Catholic at Perry, 1 p.m.

Columbiana at West Branch, 3 p.m.

Copley at CVCA, 7 p.m.

Coventry at Manchester, 7 p.m.

GlenOak at Green, 7 p.m.

Hudson at Stow, 3 p.m.

Lake at Firestone, 1 p.m.

Loudonville at Kidron Central Christian, 1 p.m.

Marlington at Canfield, noon

North Canton Hoover at Wadsworth, 7 p.m.

Rock Bridge (Mo.) at Jackson, 2 p.m.

South at North Royalton, 5 p.m.

St. Vincent-St. Mary at Cols. St. Francis DeSales, 7 p.m.

GIRLS

Scoring Summaries

HUDSON 2, NORTH ROYALTON 0

Halftime: Hudson, 1-0. Goals: Wright (H), Torrence (H). Assists: Waters (H) 2. Shots on goal: Hud., 10-1. Corner kicks: Hud., 10-0. Saves: L’Hommedieu (H) 1; Humayun (NR) 8.

Records: Hudson 6-1-0, 1-0-0; North Royalton 4-4-0, 0-1-0.

PARMA NORMANDY 3, CUYAHOGA FALLS 2

Halftime: Cuyahoga Falls, 2-1. Goals: Soltis (N), Latsko (N), Reffe (N), Huzzard (CF). Assists: Veiszler (CF). Shots on goal: Nor., 10-4. Corner kicks: 2-2. Saves: Wakut (N) 4; Wittman (CF) 6. JV Score: Parma Normandy, 6-3.

Records: Normandy 3-2-2; Cuyahoga Falls 1-7.

HIGHLAND 3, TALLMADGE 0

Halftime: Highland, 2-0. Goals: Schniegenberg (H), Sauer (H), Ley (H). Assists: Ley (H), Wiencek (H). Shots on goal: Hig., 14-2. Corner kicks: Hig., 8-1. Saves: Less (H) 2; Tucci (T) 11. JV Score: Highland, 4-0.

Records: Highland 5-2-1, 2-0-1; Tallmadge 3-4-0, 0-3-0.

WADSWORTH 5, NORDONIA 0

Halftime: 0-0. Goals: Runkle (W) 3, Braman (W) 2. Assists: Berger (W) 3, Braman (W). Shots on goal: Wad., 11-5. Corner kicks: 2-2. Saves: Allen (N) 5, Centea (W) 5. JV Score: Wadsworth, 6-0.

Records: Wadsworth 6-0-1, 3-0-0.

REVERE 2, CLOVERLEAF 0

Halftime: 0-0. Goals: Bolander (R), Gallo (R). Assists: Harding (R) 2. Shots on goal: Rev., 25-1. Corner kicks: Rev., 3-0. Saves: N/A; Franks (R) 1, Edwards (R) 0.

Records: Revere 5-1-1, 3-3-0.

SALEM 9, MINERVA 0

Goals: Swindell (S) 5, Dundan (S) 2, Green (S), Goontz (S). Assists: Wyss (S), Cooper (S). Shots on goal: Sal., 23-8. Corner kicks: Sal., 6-5. Saves: Schwartz (S) 4; Rodgers (M) 5.

LAKE 8, CANTON MCKINLEY 1

Halftime: Lake, 4-0. Goals: Smith (L) 2, Bernardo (L), Aten (L), Hart (L), Tessmer (L), Sanders (L), Bercusky (M); Newkirk. Assists: Meffert (L) 2, Smith (L), Aten (L), Hart (L), Black (L). Shots on goal: Lake, 17-3. Saves: Tisdale (L) 2; Thomas (M) 9.

Records: Lake 2-1-5, 2-0-1; Canton McKinley 0-7-0, 0-3-0.

WALSH JESUIT 5, MENTOR LAKE CATHOLIC 1

Goals: Rossi (W) 2, Filicko (W), Trickett (W), Hlosek (W), Talaganis (L). Assists: Anzelc (W) 2, LoPresti (W), Quinn (W), Glascott (A). Shots on goal: Wal, 15-3. Corner kicks: Wal, 5-1. Saves: L.Grace (W) 3; Brannon (L) 7. JV Score: Walsh, 4-0.

Records: Walsh 8-0-0, 3-0-0.

BRUNSWICK 6, SHAKER HEIGHTS 0

Halftime: Brunswick, 2-0. Goals: Maslowski (B) 3, Malleo (B), Shotzbarger (B), Newcomer (B). Assists: Juguilon (B) 3, Shotzbarger (B), Malleo (B), Gailey (B). Shots on goal: Bru., 12-2. Corner kicks: Bru., 4-0. Saves: Sharfstein (SH) 6; Calhoun (B) 2. JV Score: Brunswick, 4-0.

Records: Shaker Heights 2-4-1; Brunswick 6-1-2.

BUCKEYE 6, ROCKY RIVER LUTHERAN WEST 0

Halftime: Buckeye, 3-0. Goals: S.Barnes (B) 3, Erne (B), N.Barnes (B), Phillips (B). Assists: Turner (B) 2, S.Barnes (B). Shots on goal: Buc., 25-1. Corner kicks: Buc., 7-0. Saves: Stacy (B) 1; Collozo (LW) 10. JV Score: Buckeye, 6-1.

Records: Buckeye 6-1-1, 3-0-1; Lutheran West 3-5-0, 2-2-0.

Late Tuesday

CVCA 3, MANCHESTER 0

Halftime: 0-0. Goals: Gaines (CVCA), Eck (CVCA), Tomich (CVCA). Assists: Flenniken (CVCA), K. Kouzelos (CVCA). Shots on goal: CVCA, 8-7. Corner kicks: CVCA, 7-5. Saves: G. Kouzelos (CVCA) 7; Kepnes (M) 4. JV Score: 1-1.

Records: CVCA 5-1-0; Manchester 6-1-0.

RAVENNA 1, FIELD 1

Halftime: Ravenna, 1-0. Goals: Cipriano (R), Calcei (F). Assists: None. Shots on goal: Rav., 9-6. Corner kicks: Fie., 4-3. Saves: Ricker (R) 4; Lehman (F) 4.

Records: Ravenna 2-3-3, 0-1-1; Field 1-5-1, 0-0-1.

NORTON 1, KENT ROOSEVELT 0

Halftime: Norton, 1-0. Goals: E. Nagy (N). Assists: K. Nagy (N). Shots on goal: Nor., 17-13. Corner kicks: Nor., 4-2. Saves: Grimm (KR) 8; Cascaldo (N) 10.

Records: Norton 2-4-0, 2-0-0; Kent Roosevelt 2-5, 1-1.

FIRESTONE 0, CRESTWOOD 0

Halftime: 0-0. Goals: None. Assists: None. Shots on goal: 4-4. Corner kicks: 2-2. Saves: Cooke (F) 4; Nero (C) 4.

Records: Firestone 1-4-2; Crestwood 4-1-2.

Schedule

Today’s Games

Canton Central Catholic at Our Lady of the Elms, 5 p.m.

Field at Northwest, 7 p.m.

Garrettsville at Southeast, 5 p.m.

Ravenna at Woodridge, 7 p.m.

Rootstown at Crestwood, 5 p.m.

St. Vincent-St. Mary at Norton, 7 p.m.

———

Saturday’s Games

Beaver Local at Minerva, 10 a.m.

Columbiana at West Branch, 1 p.m.

Copley at Hudson, 1 p.m.

Coventry, Ellet, Southeast at Barberton in Magic City Challenge, 7 p.m.

Dublin Coffman at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Garfield at Alliance, 1 p.m.

Jackson at Strongsville, 7 p.m.

Kenston at Nordonia, 3 p.m.

Firestone at Waterloo, 1 p.m.

Louisville at Highland, 5 p.m.

Marlington at Lake, 5 p.m.

Massillon at Perry, 7 p.m.

North Olmsted at Brecksville, 3 p.m.

Rittman at Northwestern, 1 p.m.

St. Thomas Aquinas at Northwest, 5 p.m.

Stow at North Canton Hoover, 7 p.m.

Tallmadge at Norton, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

BOYS

Late Tuesday

WINGFOOT LAKE STATE PARK INVITATIONAL

(At Wingfoot Lake State Park, Suffield Twp.)

Team Results: 1. Woodridge 51; 2. Field 74; 3. Crestwood 78; 4. Rootstown 128; 5. Kent Roosevelt 140; 6. Norton 166; 7. Springfield 171; 8. Streetsboro 220.

Individual Results: 1. Morgan (Roo.) 17:46; 2. Davis (Nor.); 3. Ondash (Cre.); 4. Boyd (Woo.); 5. Pearce (Cov.); 6. Harry (Woo.); 7. Salberg (Fie.); 8. Faiken (Woo.); 9. Bailey (Ken.); 10. Lewis (Fie.).

GIRLS

Late Tuesday

WINGFOOT LAKE STATE PARK INVITATIONAL

(At Wingfoot Lake State Park, Suffield)

Team Results: 1. Woodridge 32; 2. Crestwood 40; 3. Field 86; 4. Kent Roosevelt 133; 5. Southeast 149; 6. Garfield 179; 7. Rootstown 217; 8. Streetsboro 238.

Individual Results: 1. Soltisz (Cre.) 20:26; 2. Murray (Ken.); 3. Spreitzer (Woo.); 4. Dryer (Woo.); 5. Kiley (Woo.); 6. Moore (Woo.); 7. Roberts (Cre.); 8. Chinn (Rav.); 9. Littlejohn (Nor.); 10. Head (Cre.).

VOLLEYBALL

Scoring Summaries

REVERE 27-29-25, NORDONIA 25-27-20

Kills: Bierman (R) 10; Smagola (N) 11, Thomas (N) 11. Digs: Farian (R) 15; Bodziony (N) 9. Blocks: Ruetty (R) 3, Bierman (R) 3; Thomas (N) 3. Assists: Eley (R) 18; Bailey (N) 32. Service Points: Retty (R) 10.

Records: Revere 11-0, 6-0; Nordonia 8-3, 4-2.

MANCHESTER 25-25-25, BARBERTON 21-23-18

Kills: Bryant (M) 8. Digs: Christy (M) 8. Blocks: Klein (M) 2. Assists: Richmond (M) 23. Service Points: Huggins (M) 15.

Records: Manchester 2-4.

Late Tuesday

PARMA PADUA 25-25-25, WALSH JESUIT 21-11-17

Kills: McCarty (WJ) 6. Digs: Bauer (WJ) 13. Blocks: Ferrence (WJ) 3. Assists: Coundourides (WJ) 17.

RITTMAN 15-27-16-25-15, NORWAYNE 25-25-25-21-2

Kills: McDermott (R) 11. Digs: Vance (R) 13, Gasser (R) 13. Assists: Marcum (R) 18. Service Points: Marcum (R) 3 aces.

CVCA 19-25-25-25, FAIRLESS 25-14-16-20

Kills: Loy (F) 10; Lowenkamp (CVCA) 7, Carroscia (CVCA) 7. Digs: Hamilton (F) 18; Russell (CVCA) 22. Blocks: Laney (F) 4; Lowenkamp (CVCA) 4, Moncrief (CVCA) 4. Assists: Six (F) 23; Hall (CVCA) 20. Service Points: Hamilton (F) 9, 2 aces; Hall (CVCA) 11, 4 aces.

Records: Fairless 3-5, 1-4; CVCA 3-3, 3-2.

BUCKEYE 25-25-25, WELLINGTON 9-11-16

Kills: M. Galaszewski (B) 10. Digs: Vozar (B) 7. Blocks: Kis (B) 1. Assists: K. Galaszewski (B) 14.

Records: Buckeye 4-5, 4-1.

Schedule

Today’s Matches

Alliance at Louisville, 6 p.m.

Boardman at North Canton Hoover, 7 p.m.

Brunswick at North Royalton, 7:30 p.m.

Canton Central Catholic at Northwest, 5 p.m.

Canton Timken at Fairless, 7 p.m.

Carrollton at Minerva, 5 p.m.

CVCA at Tuslaw, 6 p.m.

Field at Coventry, 6:30 p.m.

Garfield at Buchtel, 4:30 p.m.

GlenOak at Canton McKinley, 7 p.m.

Indian Vally at Triway, 7 p.m.

Jackson at Lake, 5:30 p.m.

Kenmore at Firestone, 5:45 p.m.

Kent Roosevelt at Crestwood, 7 p.m.

Marlington at Canton South, 6 p.m.

Mathews at Windham, 7 p.m.

Mentor at Hudson, 6:30 p.m.

Mogadore at Waterloo, 5:30 p.m.

Norwayne at Chippewa, 7 p.m.

Notre Dame-Cathedral Latin at Walsh Jesuit, 5 p.m.

Orrville at West Holmes, 6 p.m.

Parma Padua at Archbishop Hoban, 6:30 p.m.

Southeast at Ravenna, 5:30 p.m.

Streetsboro at Garrettsville, 6:30 p.m.

Tallmadge at Green, 7 p.m.

Tusky Valley at Manchester, 7 p.m.

Wadsworth at Highland, 7 p.m.

Waynedale at Northwestern, 7 p.m.

West Salem at Waynedale, 7 p.m.

Woodridge at Rootstown, 5:30 p.m.


Print
Add This


MORE IN SPORTS MORE IN SPORTS >
EDITORS' PICKS

OHIO.COM VIDEOS

Prev Next

Most Read Stories