All CATEGORIES
☰ Menu

High school scores, summaries and schedules — Sept. 17

REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

NOMINATE
ATHLETES

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays to be displayed in Ready, Set, Play each Thursday. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).

FOOTBALL

AP Polls

COLUMBUS: How a state panel of sports writers and broadcasters rates Ohio high school football teams in the first weekly Associated Press poll of 2013, by OHSAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):

DIVISION I

1. Cincinnati Colerain (6) 3-0 203

2. Lakewood St. Edward (11) 3-0 199

3. Cincinnati Moeller (7) 3-0 196

4. Canton McKinley 3-0 109

5. Austintown Fitch (1) 3-0 101

6. Cleveland St. Ignatius 2-1 91

7. Hudson 3-0 89

8. Hilliard Davidson 3-0 81

9. Cincinnati Elder 3-0 75

10. Centerville 3-0 74

Others receiving 12 or more points: 11. Cincinnati St. Xavier (1) 73, 12. Pickerington North 50, 13. Mentor 43, 14. Marysville (1) 23, 15. Cincinnati Sycamore 14, 16. Elyria 13, 16. Stow 13.

DIVISION II

1. Massillon (12) 3-0 207

2. New Albany (4) 3-0 155

3. Cincinnati Winton Woods (2) 3-0 144

4. Willoughby South (1) 3-0 118

5. Zanesville (2) 3-0 106

6. Avon (1) 3-0 95

7. Cincinnati La Salle (1) 3-0 94

8. Cleveland Glenville 2-1 86

9. North Olmsted (2) 3-0 79

10. Loveland (1) 3-0 73

Others receiving 12 or more points: 11. Mansfield 42, 12. Ellet (1) 41, 13. Lewis Center Olentangy 40, 14. Nordonia 37, 15. Lyndhurst Brush 22, 16. Highland 21, 17. Cincinnati Withrow 19, 18. Bedford 17, 19. Madison 15, 20. Columbus Northland 13, 21. Garfield Heights 12.

DIVISION III

1. St. Vincent-St. Mary (11) 3-0 224

2. Toledo Central Catholic (11) 3-0 221

3. Dover 3-0 92

4. Day. Thurgood Marshall 3-0 87

5. Aurora (1) 3-0 85

6. Athens (2) 3-0 80

7. Poland Seminary 3-0 78

(tie) Clyde 3-0 78

9. Hubbard (1) 3-0 73

10. New Philadelphia 3-0 67

Others receiving 12 or more points: 11. Chillicothe (1) 58, 12. Trotwood-Madison 55, 13. Mount Orab Western Brown 43, 14. Millersburg West Holmes 42, 15. Sandusky Perkins 41, 16. Springfield Shawnee (1) 29, 17. Canton South 25, 18. Norwalk 24, 19. Columbus Marion-Franklin 18, 20. Celina 12.

DIVISION IV

1. Clarksville Clinton-Massie (12) 3-0 154

2. Kenton (5) 3-0 140

3. Bryan (1) 3-0 118

4. Steubenville (1) 3-0 117

5. Middletown Bishop Fenwick 3-0 76

6. Bloom-Carroll (1) 3-0 74

7. Genoa Area (1) 3-0 69

8. Caledonia River Valley (2) 3-0 63

9. Washington C.H. Miami Trace 3-0 61

10. Fairview Park 3-0 49

Others receiving 12 or more points: 11. Youngstown Cardinal Mooney (1) 48, 12. Chagrin Falls (2) 46, 13. Zanesville Maysville 45, 14. Wauseon 38, 15. Germantown Valley View 36, 16. Galion 35, 17. Upper Sandusky 33, 18. Kettering Archbishop Alter 30, 19. Pepper Pike Orange 28, 19. Struthers (1) 28, 21. New Concord John Glenn 26, 22. Perry 24, 23. Indian Valley 21, 24. Eaton 16, 24. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 16, 26. North Bend Taylor 13, 26. Columbus Bishop Watterson 13.

DIVISION V

1. Dayton Chaminade-Julienne (9) 3-0 169

2. Wheelersburg (2) 3-0 108

3. Coldwater (1) 2-1 104

4. St. Clairsville (1) 3-0 101

5. Columbiana Crestview (3) 3-0 99

6. Martins Ferry (2) 3-0 88

7. Findlay Liberty-Benton (1) 3-0 74

8. Cincinnati Hills Christian Academy (1) 3-0 71

9. Youngstown Ursuline (2) 2-1 69

10. Orrville (1) 3-0 68

Others receiving 12 or more points: 11, Hamilton Badin 65. 12, Manchester (2) 62. 13, Columbus Bishop Hartley 57. 14, Baltimore Liberty Union 54. 15, Fairless 41. 16, Columbia Station Columbia 39. 17, Liberty Center (1) 33. 17, Norwayne 33. 19, Richwood North Union (1) 27. 20, Loudonville 25. 21, Ottawa-Glandorf 22. 22, Cincinnati Madeira 15.

DIVISION VI

1. Kirtland (13) 3-0 194

2. Mogadore (5) 3-0 153

3. Columbus Bishop Ready (4) 3-0 150

4. Haviland Wayne Trace (1) 3-0 119

5. Cincinnati Summit Country Day (2) 3-0 87

6. North Robinson Colonel Crawford (1) 3-0 69

7. Lewisburg Tri-County North 3-0 57

(tie) Lima Central Catholic 2-1 57

9. Ada 3-0 56

10. Villa Angela-St. Joseph 3-0 52

Others receiving 12 or more points: 11. Newark Catholic 50, 12. Brookfield 38, 12. Canfield S. Range (1) 38, 14. McDonald 33, 14. Lucasville Valley 33, 16. Casstown Miami East 29, 16. Centerburg 29, 18. Cincinnati Country Day 28, 19. Delphos Jefferson 26, 20. Hamler Patrick Henry 25, 21. West Liberty-Salem 23, 22. Oak Hill 22, 23. Beverly Fort Frye 18, 24. Defiance Ayersville 17, 24. St. Thomas Aquinas 17, 26. Cuyahoga Heights 16, 27. Defiance Tinora 13.

DIVISION VII

1. Maria Stein Marion Local (20) 3-0 242

2. Berlin Center Western Reserve (1) 3-0 144

3. Shadyside 3-0 126

4. North Lewisburg Triad (1) 3-0 113

5. Leipsic 3-0 104

6. Glouster Trimble (1) 3-0 83

7. Steubenville Catholic Central 3-0 78

8. Wellsville (1) 3-0 76

9. Arlington 3-0 67

(tie), Covington 3-0 67

Others receiving 12 or more points: 11. Plymouth 40, 12. Ft. Loramie 38, 13. Bainbridge Paint Valley (1) 34, 14. Mineral Ridge 32, 15. Delphos St. John’s 25, 16. Norwalk St. Paul (1) 22, 17. Danville 15, 17. Manchester 15.

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

ALLIANCE 5, CANTON SOUTH 0

Halftime: Alliance, 2-0. Goals: Amponyas (A) 2, Clunk (A) 2, Clunk (A). Assists: Geiger (A) 3. Shots on goal: All., 22-0. Corner kicks: All., 4-1. Saves: Wright (CS) 7, Strata (A) 0. JV Score: School, X-X.

Records: Alliance 5-2-0, 3-0-0; Canton South 5-3-1, 0-3-1.

BUCKEYE 5, GARFIELD 0

Halftime: Buckeye, 5-0. Goals: Rusinko (B) 2, Cobb (B), Nigh (B), D. Oswald (B). Assists: Rusinko (B) 2, R. Grauel (B) 2, Kupetz. Saves: Gatt (B) 5, Huber (B) 2. JV Score: Buckeye, 5-0.

Records: Buckeye 7-2-0.

CHIPPEWA 4, NORTHWESTERN 0

Halftime: Chippewa, 1-0. Goals: Cancarevic (C) 3, Badock (C) 2, Gerstenslager (C), Kennedy (C). Assists: Kennedy (C) 2, Cancarvic (C) 2, Badock (C). Shots on goal: Chi, 18-4. Corner kicks: Nor, 5-4. Saves: Jurenec (N) 9; Millsaps (C) 2. JV Score: Chippewa, 2-1.

Records: Northwestern 4-3, 3-3; Chippewa 9-0, 6-0.

COPLEY 3, WADSWORTH 0

Halftime: 0-0. Goals: S. Harter (C), Harnet (C), Brennan (C). Assists: Schulte (C), Kirui (C). Shots on goal: Cop., 20-6. Corner kicks: Wad., 5-4. Saves: Shed (W) 11, Mubarak (C) 6. JV Score: Copley 7-9.

Records: Copley 6-3-1, 4-0-0; Wadsworth 4-4-2, 0-2-2.

CUYAHOGA FALLS 2, ELYRIA 1

Halftime: Cuyahoga Falls, 2-0. Goals: Earnest (C), Clark (C), Lewis (E). Assists: Earnest (C), Munoz (C). Shots on goal: Cuy., 19-5. Corner kicks: Cuy., 4-0. Saves: Kurtz (E) 8; Treptow (C) 5.

Records: Cuyahoga Falls 2-7.

GARFIELD 2, ELLET 1

Halftime: Garfield, 1-0. Goals: Kline (E). Shots on goal: Gar., 11-7. Corner kicks: Gar., 5-2. Saves: Baker (E) 9; Carmany (G) 6. JV Score: Garfield, 2-1.

Records: Ellet 3-8-0, 0-2-0.

FIELD 4, SOUTHEAST 2

Halftime: Field, 2-0. Goals: Walker (F) 2, Richards (F), Johns (F), Dillon (S), Harsh (S). Assists: Meyers (S), McElfresh (S), Mathews (F) 2, Richards (F), Walker (F). Shots on goal: Fie., 9-7. Corner kicks: Sou., 7-3. Saves: Pruitt (S) 4; Green (F) 4.

Records: Field 5-1-0.

FIRESTONE 3, NORTH 0

Halftime: Firestone, 2-0. Goals: R. Milford (F) 3. Assists: L. Milford (F). Shots on goal: 5-5. Corner kicks: Fir., 5-2. Saves: Villalba (F) 5; Pokhrel (N) 2.

Records: North 5-3-0, 1-1-0; Firestone 7-2-1, 2-0-0.

HIGHLAND 5, CLOVERLEAF 0

Halftime: Higland, 4-0 Goals: Davis (H) 4, Woolard (H), Ley (H), Hatch (H). Assists: Hatch (H) 2, Davis (H). Shots on goal: Hig., 14-3. Corner kicks: 3-3. Saves: Spiros (H) 2, Seaman (H) 1, Cesare (C) 8, Witmer (C) 1.

Records: Cloverleaf 0-8-2, 0-3-1; Highland 4-4-0, 1-2-0.

JACKSON 2, GLENOAK 1

Halftime: Jackson, 1-0. Goals: Klauer (J), Johnson (J), Gouge (G). Assists: Johson (J), Klauer (J). Shots on goal: Jac, 10-3. Corner kicks: Sch, 4-1. Saves: Metzger (J) 2; Bodenschatz (G) 6. JV Score: Jackson, 6-0.

Records: Jakcson 9-1-1, 4-0; Glenoak 6-2-1, 3-1.

MINERVA 6, LOUISVILLE 1

Halftime: Minerva, 3-1. Goals: Haas (M) 4, Stewart (M), Blackburn (M), Raub (L). Assists: Campbell (M) 2, Hein (M), Henman (M). Shots on goal: Min., 15-5. Corner kicks: Min., 5-0. Saves: Schotts (M) 4; Zwick (L) 9.

Records: Louisville 2-5-2, 2-2-0; Minerva 6-2-0 2-1-0.

NORTH CANTON HOOVER 3, LAKE 1

Halftime: 1-1. Goals: Kearns (H), Stainislaw (H), McFeaters (H), Nichols (L). Assists: Rawley (L). Shots on goal: 11-11. Corner kicks: Lake, 6-3. Saves: Wilhelm (H) 8, McDonald (L) 6. JV Score: Hoover, 2-0.

Records: Hoover 6-3-0, 3-1-0; Lake 3-2-2, 2-2-0.

NORTON 7, SPRINGFIELD 1

Halftime: Norton, 4-0. Goals: Jordan (N) 2, Hlas (N) 2, Stoll (N), Night (N), Jevric (N), Reeves (S). Assists: Jervic (N) 2, Jordan (N), Stoll (N), Nagy (N), Hlas (N), Westover (S). Shots on goal: Nor., 20-3. Corner kicks: Nor., 5-0. Saves: Crowder (N) 1, Knight (N) 2; Stevenson (S) 15.

Records: Norton 2-4-3, 1-1-1.

RAVENNA 3, CRESTWOOD 0

Halftime: Ravenna, 1-0. Goals: Robles (R) 2, Lovejoy (R). Assists: Robles (R), B. Morgan (R). Shots on goal: Rav., 18-12. Corner kicks: Rav., 3-2. Saves: Brode (R) 8, Slechta (C) 10 JV Score: Ravenna, 6-0.

Records: Crestwood 1-2-0; Ravenna 4-4-1, 3-1-0.

REVERE 3, GREEN 0

Halftime: Revere, 1-0. Goals: Branch (R), Marich (R), Somple (R). Assists: Taylor (R), Kirkendall (R), Easterling (R). Shots on goal: Rev., 18-2. Corner kicks: Gre., 6-5. Saves: Gerderich (R) 2; Lawson (G) 7. JV Score: Revere, 1-0.

WOODRIDGE 6, STREETSBORO 0

Halftime: Woodridge, 3-0. Goals: Tannous (W) 3, Kane (W), Whitaker (W), Edwards (W). Assists: Whitaker (W) 2, Hartong (W), Tannous (W), Cochrun (W). Shots on goal: Woo., 15-5. Corner kicks: Woo., 5-0. Saves: Singh (S) 15; Lemke (W) 5.

Records: Woodridge 4-5-0, 3-1-0.

GIRLS

Scoring Summaries

CLEAR FORK 4, WOOSTER 2

Halftime: Clear Fork, 3-2. Goals: Helinski (C) 2, Schabitzer (W), Swihart (C), Cicolini (W), Crill (C). Assists: Hetsler (C) 2, Daley (W), Swihart (C), Taylor (W), Walker (C). Shots on goal: Cle., 20-13. Corner kicks: Cle., 6-2. Saves: Wudarzewski (W) 11; Bailey (C) 10. JV Score: Clear Fork, 3-0.

Records: Clear Fork 7-2-0, 4-0-0.

GARRETTSVILLE 4, WATERLOO 0

Halftime: Garrettsville, 2-0. Goals: Armstrong (G) 2, M. Geddes (G), Kenesky (G). Assists: Armstrong (G) Twardzik (G), Pitsinger (G). Shots on goal: Gar., 12-8. Corner kicks: Gar., 5-2. Saves: Tabor (G) 4, Brown (G) 4.

Records: Garrettsville 5-5-0, 3-3-0.

KENT ROOSEVELT 3, COVENTRY 0

Halftime: Kent Roosevelt, 1-0. Goals: Leising (K) 2, Stuver (K), Davis (K). Assists: Evans (K).

Shots on goal: Kent, 16-5. Corner kicks: Kent, 3-2. Saves: Sheppard (C) 13; Grimm (K) 5.

RAVENNA 2, CRESTWOOD 1

Goals: Nemec (C), Cipriano (R), Trenter (R). Assists: Soltisz (C), Rich (R), Zolgus (R).

Shots on goal: Cre, 7-6. Corner kicks: Cre, 4-2. Saves: Nero (C) 4; Ricker (R) 6.

JV Score: Crestwood, 2-1.

Records: Ravenna 3-3-3, 1-1-1; Crestwood 4-3-2, 0-2-0.

SOUTHEAST 3, FIELD 1

Halftime: Southeast, 3-0. Goals: Fisher (S) 2, Francis (F), Fesemyer (S). Assists: Stall (S), Fesemyer (S), Petridis (S). Shots on goal: Sou., 16-14. Corner kicks: 5-5. Saves: Angel (S) 9.

Records: Field 1-8-1; Southeast 7-1-1.

WOODRIDGE 4, STREETSBORO 1

Halftime: Woodridge, 3-0. Goals: Padula (W), Aamirah (W) 2, Howard (W), Gleen (S). Assists: Schmeltzer (W) 2,. Shots on goal: Woo, 8-2. Corner kicks: Woo, 6-1.

Records: Streetsboro 3-4-1, 1-3-1; Woodridge 3-3-3, 3-0-2.

GOLF

BOYS

FIRESTONE 315, ELLET 330, KENMORE 441

(At Mud Run, Akron. Par: 72)

Ellet: Cockerham 70, Beswetherick 81, Gerrow 89, Culver 90.

Firestone: Schultz 70, Giaquinto 79, DiMeo 79, Erisey 86

Kenmore: Buzek 108, Gerber 110, Domany 111, Nigh 112.

HIGHLAND 166, COPLEY 172

(At Rosemont Country Club. Par: 35)

Highland: Dabel 40, Grayson 41, Scherle 41, Weiss 44.

Copley: Forster 38, Jacob 41, Rosso 46, Wells 47.

HUDSON 158, NORTH ROYALTON 165, STOW 173

(At The Country Club of Hudson. Par: 36)

North Royalton: Garnet 40, Jenkins 41, Francisco 42, Deveny 42.

Stow: Holt 40, Mitchell 43, Crosier 45, Hanna 45.

Hudson: Kubik 36, Sexton 38, Kurtz 42, Laughlin 42, Merrill 42.

NORDONIA 158, GREEN 162

(At Ellsworth Meadows, Hudson. Par: 35)

Green: Conjerdi 38, Conley 39, Bindreiter 39, Rebadow 46, Elliot 46.

Nordonia: Armao 36, Brown 39, Tobias 40, Bell 43.

Records: Green 6-3, 4-3, Nordonia 5-4, 4-3.

NORTON 146, NORTHWEST 170

(At Lyons Den, Canal Fulton. Par: 34)

Norton: Dudley 31, Critfield 34, Penrod 38, Foutty 43.

Northwest: Stordo 41, Cavanaugh 42, Juesivich 43, Zimmerman 44.

Records: Norton 8-1; Northwest 9-5.

REVERE 168, WADSWORTH 171

(At Brookside Country Club, Barberton. Par: 35)

Revere: Whitlam 40, Rogerson 41, Milovancev 43, Nece 44.

Wadsworth: Sherrill 39, Covert 42, Vaughan 45, Zimmerer 45.

STREETSBORO 185, ROOTSTOWN 196, 
GARRETTSVILLE 205

(At Raccon Hill Golf Course, Kent. Par: 36)

Streetsboro: Lago 41, Johnson 44, Antoncic 49, Meifinger 51.

Rootstown: Kitakis 43, Chappel 50, Wilson 50, Elkins 53.

Garrettsville: Kuzniakowski 50, Miller 51, Everett 51, Eiermann 53

Records: Streetsboro 8-4; Rootstown 4-8; Garrettsville 1-11.

TALLMADGE 147, CLOVERLEAF 180

(At Maplecrest Golf Course, Kent. Par: 35)

Cloverleaf: Schiesswohl 41, Harrell 44, Gerber 47, Briggs 48, Kotlarek 48.

Tallmadge: M. Mosholder 35, Z. Mosholder 36, Koza 36, Bickar 40.

Records: Tallmadge 7-2, 4-2; Cloverlaf 3-7, 1-6.

TWINSBURG 156, SOLON 159 CUYAHOGA FALLS 161

(At Brookledge Golf Course, Cuyahoga Falls. Par: 35)

Twinsburg: Heath 36, McAdoo 38, Orris 41, Evans 41.

Solon: Razzante 37, McKenna 39, Breetz 41, Mandry 42.

Cuyahoga Falls: Moskowitz 35, Hartman 41, Marting 42, Thomas 43.

WESTERN RESERVE ACADEMY 168, CUYAHOGA HEIGHTS 191

(At Astorhurst)

WRA: Durr 37, Wang 40, Murray 42, Curtin 49.

Cuy. Hts: Orr 43, Kotonski 46, Drockton 48, Warner 54.

GIRLS

BRUNSWICK 199, WADSWORTH 201

(Brunswick Hills, Brunswick. Par: 36)

Wadsworth: Ho 38, Lusngraj 48, Flanigan 57, Bowers 58.

Brunswick: Jeske 47, Graf 47, Matson 58, Szcezepaniak 52.

GREATER AKRON GOLF LEAGUE CHAMPIONSHIP

(At Firestone Public G.C., Akron. Par: 70)

Team Results: 1. St. Vincent St. Mary 373; 2. Southeast 375; 3. Archbishop Hoban 404; 4. CVCA 406; 5. Norton 426; 6. Woodridge 435; 6. Springfield 435; 8. Our Lady of the Elms 478.

STVM: Noethen 89, Schlosser 91, Roberts 91, Chisholm 102.

Southeast:Hysell 86, Brawley 87, Pennington 101, Fesemyer 101.

Hoban: Stubbendieck 84, Richter 102, Simmons 105, Franklin 113.

CVCA: McRitchie 90, Ostich 94, Miholer 102, Dunaway 120.

Norton: Coughenour 101, Greening 103, Goodman 110, Biro 112.

Woodridge: Fishback 89, Vaughn 100, K. Kearns 115, Watson 131.

Springfield: Cole 91, Treen 112, Rodenbucher 114, Kline 118.

Elms: Schoenblaecher 99, Dickinson 119, Goetz 124, Showalter 136.

TENNIS

ASHLAND 5, WEST HOLMES 0

Singles: McGinty (A) d. Wagers 6-2, 7-5; Gerwig (A) d. Kick 6-4, 6-0; Yetzer (A) d. Morris 6-2, 6-0.

Doubles: Peck-Rosby (A) d. Strouse-Schonauer 6-2, 6-0; Thomae-Slabaugh (A) d. Stitzlein-Molnar 6-2, 6-2.

Records: West Holmes 11-3.

COPLEY 4, STOW 1

Singles: Miller (S) d. Pennington 6-3, 6-3; Young (C) d. Crookston 6-3, 6-0; Hopkins (C) d. Tolj 6-3, 6-2.

Doubles: Moore-Tang (C) d. Anese-Jelisic 6-3, 6-2; Haumesser-Williams (C) d. Laber-Bechtel 6-2, 6-0.

FIELD 4, WOODRIDGE 1

Singles: Hellig (F) d. Pung 6-0, 6-0; La. Douvikas (F) d. Vanaman 6-1, 6-1; Smith (F) d. Pinta 6-3, 6-1.

Doubles: Brazis-Simmons (W) d. Speicher-A. Robinson 2-6, 6-2, 6-2; Ly. Douvikas-K. Robinson (F) d. Downs-Snyder 6-2, 1-6, 6-3

Records: Field 10-2.

FIRESTONE 5, ELLET 0

Singles: Yu (F) d. Kester 6-0, 6-1; Aronhalt (F) d. Rutledge 7-6, 7-0, 6-0; Miller (F) d. Zushin 6-2, 6-2.

Doubles: Shisler-Curlee (F) d. Hickman-Hawks 6-0, 6-1; Sabatina-Siegferth (F) d. McLean-Boley 6-1, 6-3.

HIGHLAND 5, MIDPARK 0

Singles: Welch (H) d. Juda 6-0, 6-0; Mad. Petrich (H) d. Prinkey 7-5, 6-1; Na. Wiswesser (H) d. Juker 7-5, 6-7, 7-6.

Doubles: Cressman-Mac. Petrich (H) d. Cosic-Huang 6-3, 6-0; Ni. Wiswesser-Bowers (H) d. Budzelik-Sharma 6-4, 6-4.

Records: Midpark 5-7; Highland 8-5.

LAKE 4, BOARDMAN 1

Singles: McCauley (L) d. Felger 6-1, 6-0;Drummond (L) d. Santilli 6-4, 6-5; Booher (L) d. Jeren 6-1, 6-2.

Doubles: Erb-Gillentine (L) d. Cox-Marrow 6-1, 6-0; Kozar-Warchol (B) d. Bagnoli-Hill 7-6(7-4), 7-6 (7-5).

Records: Lake 9-4, 4-2, Boardman 5-7, 2-4.

LOUISVILLE 5, SALEM 0

Singles: Groves (L) d. Morris 6-1, 6-1; Isla (L) d. Linam 6-0, 6-0; Robbins (L) d. Cull 6-0, 6-0.

Doubles: Pukys-Pochubay (L) d. Ramsey-Clark 6-0, 6-0; Brindack-Robinson (L) d. Quinn-Porter 6-1, 6-0.

MARLINGTON 3, ALLIANCE 2

Singles: Aufrance (M) d. Dubaj 6-0, 6-0; Kelley (A) d. Dickson 6-2, 6-3; SierraValle (A) d. Kennedy 7-6 (7-3), 7-6 (7-4).

Doubles: DeRuzza-Schweizer (M) d. Shell-Ault 6-3, 6-0. Bluhm-Frederick (M) d. Pugh-Basile 6-0, 6-1..

Records: Marlington 6-8.

NORTON 4, COVENTRY 1

Singles: Schmitt (N) d. Michaels 6-1, 6-1; Rowe (N) d. Cooper 6-1, 6-0; Kraus (N) d. Bean (forfeit).

Doubles: Blankenship-Jackson (C) d. H. Kitchens-A. Kitchens 6-2, 6-2; Miller-Whitaker (N) d. Lushes-Cordea 6-2, 7-6.

WALSH JESUIT 4, OUR LADY OF THE ELMS 1

Singles: Kuzmishin (E) d. Cline 6-3, 6-4; Kramer (W) d. Axtell 6-2, 6-4; Ferrato (W) d. Muzilla 6-2, 6-4.

Doubles: Shinaberry-Adornato (W) d. Figliola-O’Flynn 7-5, 6-1; Wargo-Kessinger (W) d. Gupta-Boylen 7-6, 6-0.

BOYS CROSS COUNTRY

BUCHTEL 15, KENMORE 50

(At Goodyear Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Gaiter (B) 20:30; 2. Brown (B); 3. Thompson (B); 4. Lusane (B); 5. Johnson-Lollar (B); 6. Pace (B); 7. Hambrick (B); 8. Portis (B); 9. Parle (K); 10. Waters (B).

Records: Buchtel 3-1.

EAST 15, GARFIELD 48

(At Goodyear Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Waldsmith 20:00; 2. Wytchy (E); 3. Mollica (E); 4. Wells (E); 5. Cantrell (E); 6. Smalls (G); 7. Hopkins (E); 8. Logan (E); 9. First (G); 10. Suggs (G).

Records: East 6-2, 4-0.

ELLET 16, NORTH 47

(At Goodyear Heights Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Mason (E) 19:38; 2. Bell (E); 3. Casalinuovo (E); 4. Finlaw (E); 5. Scudder (N); 6. Prough (E); 7. Nicodemus (E); 8. Moore (E); 9. Fuller (E); 10. Pope (E).

GIRLS CROSS COUNTRY

ELLET 15, NORTH 48

(At Goodyear Heights Metro Park, Akron)

Top runners: 1. Morris (E) 25:08; 2. McClellen (E); 3. V. Ngo (E); 4. Baddley (E); 5. Dexter (E); 6. Phillips (E); 7. Markland (N); 8. Mervi (E); 9. Anderson (N); 10. Martinez (N).

Records: North 0-4; Ellet 7-0, 5-0.

VOLLEYBALL

AURORA 25-25-25, PERRY 23-18-15

Kills: Gulyavskaya (A) 10. Digs: Mitch (A) 21. Blocks: Sellers (A) 6. Assists: Cabot (A) 31.

Records: Aurora 5-7

CHIPPEWA 25-25-25, HILLSDALE 9-10-5

Kills: Richardson (C) 22. Digs: Zacour (C) 13. Assists: Bunch (C) 28. Service Points: Kish (C) 20.

Records: Chippewa 4-7.

CLOVERLEAF 25-26-25, TALLMADGE 20-24-20

Kills: Gutschow (C) 12. Digs: Lindemeyer (C) 23. Assists: Rose (C) 17. Service Points: Wilde (C) 2.

Records: Cloverleaf 6-9, 2-5.

CRESTWOOD 25-25-25, FIELD 18-13-20

Kills: Strenk (C) 14; Kruse (f) 6, C. Adelman (F) 6. Digs: Hoffman (C) 3; Petelin (F) 15. Blocks: Zigman (C) 8; Kruse (F) 3. Assists: Hoffman (C) 39; M. Adelman (F) 17, Colman (F) 17. Service Points: Strenk (C) 11; Lowden (F) 11.

Records: Crestwood 13-2; Field 5-10.

EAST 25-25-25, KENMORE 19-20-17

Kills: Reed (E) 10. Digs: Gregory (E) 6. Blocks: Wheeler (E) 3. Assists: Taylor (E) 15. Service Points: Felder (E) 10.

ELLET 25-25-25, GARFIELD 15-20-12

Kills: Chafe (E) 21. Digs: Bedingfield (E) 11. Blocks: Sandor (E). Assists: Davis (E) 22. Service Points: Lakine (E) 20.

Records: Ellet 6-1, 6-1.

FIRELANDS 25-25-25, BLACK RIVER 15-13-12

Kills: Lutz (B) 6. Digs: Terry (B) 7. Blocks: Jenkins (B) 2. Assists: Cartwright (B) 13. Service Points: Koerner (B) 4.

Records: Black River 7-6.

FIRESTONE 25-25-25, BUCHTEL 15-10-17

Kills: Davis (F) 18, Frazier, Clayton (B) 5. Digs: Carter (F) 8, J. Perry (F) 8, Thomas (B) 6. Blocks: Davis (F) 4, Frazier (B) 4. Assists: Lovejoy (F) 21, El-Amin (B) 6. Service Points: Carter (F) 11, Clayton, Grant (B) 5.

Records: Firestone 11-1, 9-0, Buchtel 7-4, 4-2.

HUDSON 25-20-25-25, STOW 22-25-12-10

Kills: Mackay (H) 13. Digs: Young, Cristofoli (H) 23; Steiger (S) 3. Blocks: Mummey (H) 5. Assists: Disandis (H) 46; Conrad (S) 20.

Records: Hudson 10-4, 3-1; Stow 3-7, 3-1

KENT ROOSEVELT 22-25-25-25,
NORTON 25-12-13-13

Kills: Bowser (K) 20, Howell (N) 8. Digs: Slattery (K) 20; Jones (N) 12. Blocks: Bowser (K) 5; Gehring (N) 3. Assists: Bella-Smuts (K) 24; Walker (N) 14. Aces: Walker (N) 4; Slattery (K)3.

Records: Kent Roosevelt 11-1, 6-0; Norton 8-2, 5-2.

LAKE CENTER CHRISTIAN 13-26-26-25, WESTERN RESERVE ACADEMY 25-24-24-23

Kills: Arnold (LCC) 16. Digs: Smith (LCC) 32. Blocks: Bartley (LCC) 3. Assists: Kline (LCC) 21. Service Points: Barber (LCC) 15.

NORDONIA 25-25-25, GREEN 20-15-6

Kills: Thomas (N) 11. Digs: Slonsky (N) 13. Blocks: Bauer (N) 4. Assists: Watroba (N) 42.

NORTH CANTON HOOVER 25-25-25, LAKE 12-15-13

Kills: Stroembel (H) 11; Karmie (L) 5. Digs: Worley (H) 10; Hymes (L) 3. Blocks: Stroembel (H) 2; Bryte (L) 2. Assists: Brumbaugh (H) 34; Parson (L) 10. Service Points: Worley (H) 10; Bryte (L) 2.

Records: Lake 6-7, 1-5; Hoover 12-4, 5-1.

SPRINGFIELD 25-25-14-25, RAVENNA 4-20-25-8

Kills: Kern (S) 8; Robinson (R) 4. Digs: Hall (S) 7; Geib (R) 6. Blocks: Graham (S) 2; Robinson (R)1. Assists: Perkins (S) 30; Holt (R) 7. Service Points: Perkins (S) 17; Smetak (R) 3.

Records: Springfield 1-7, 1-5; Ravaenna 0-10, 0-6.

TWINSBURG 26-25-25, CUYAHOGA FALLS 22-16-19

Kills: Harrison (T) 17. Digs: Talentino (T) 29. Blocks: Harrison (T) 3. Assists: Rivet (T) 29. Service Points: Talentino, Harrison (T) 2.

WADSWORTH 25-25-25, REVERE 23-22-15

Kills: Johnson (W) 17; Bierman (W) 7. Digs: Zita (W) 17; A. Fraian (R) 23. Blocks: Koons (W) 5; V. Farian (R) 3, Boehnlein (R) 3. Assists: Pressley (W) 17; Stile (R) 13. Service Points: Pressley (W) 6, Johnson (W) 6, Sansonetti (W) 6; Stile (R) 8.

Records: Rever 11-1; Wadsworth 11-3.

WEST BRANCH 25-15-25-25, MINERVA 17-25-22-23

Kills: Pittman (W) 11, Townes (W) 11; Diels (M) 14. Digs: McElwan (W) 9; Marshall (M) 11. Blocks: Weber (W) 5; Diels (M) 5. Assists: Diels (M) 15; Heath (W) 11. Service Points: Malloy (W) 16; Fischer (M) 12.

Records: West Branch 5-7.



MORE IN SPORTS

 
Prev Next