All CATEGORIES
☰ Menu


High school scores, summaries and schedules — Sept. 19

Print
Add This

REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

NOMINATE ATHLETES

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays to be displayed in Ready, Set, Play each Thursday. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

NORTH CANTON HOOVER 4, FIRESTONE 3

Halftime: Hoover, 1-0. Goals: Chaudhari (H) 2, R.Milford (F) 2, Perez (H), Kearns (H), Jandric (F). Assists: Stanislaw (H), Garfield (H). Shots on goal: 6-6. Corner kicks: Fir., 4-2. Saves: Villalda (F) 2; Wilhelm (H) 3. JV Score: Hoover, 3-0.

Records: Firestone 7-3-1; Hoover 7-3-0.

GREEN 6, NEW PHILADELPHIA 1

Halftime: Green, 3-0. Goals: Hillman (G) 2, Cefalu (G) 2, Moresea (G) 2, Own goal (NP). Assists: Cefalu (G) 2, Genitin (G), Moresea (G). Shots on goal: Gre., 23-7. Corner kicks: Gre., 9-0. Saves: Key (NP) 9; Galayda (G) 5. JV Score: Green, 3-0.

Records: New Philadelphia 5-3-2; Green 3-5-1.

BERLIN HILAND 1, CHIPPEWA 1

Halftime: Chippewa, 1-0. Goals: Coil (BH), Letz (C). Shots on goal: 6-6. Corner kicks: 4-4. Saves: Millsaps (C) 3; Raber (BH) 2, Hochstetler (BH). JV Score: Berlin Hiland, 1-0.

Records: Chippewa 9-0-1; Berlin Hiland 6-3-1.

CVCA 4, YOUNGSTOWN CARDINAL MOONEY 1

Halftime: CVCA, 2-0. Goals: B. Hobrath (CV), Gradert (CV), Billet (Moo.), S. Meszaros (CV), Kaisers (CV). Assists: Andrassy (CV) 2, Rasper (CV) 2. Shots on goal: CVCA, 7-3. Corner kicks: CVCA, 5-1. JV Score: Cardinal Mooney, 2-0.

Records: CVCA 5-2-0.

LAKE CENTER CHRISTIAN 3, WAYNEDALE 0

Halftime: LCC, 2-0. Goals: McCarty (LCC), Twiddy (LCC), Radonjich (LCC). Shots on goal: LCC, 26-9. Corner kicks: LCC, 4-3. Saves: McQuistion (LCC) 8.

Records: Waynedale 3-5-2; Lake Center 6-3-1, 0-2-0.

LAKE 0, KENT ROOSEVELT 0

Shots on goal: Lak., 8-7. Corner kicks: Lak., 4-2. Saves: Mcdonald (L) 6; Butler (K) 6. JV Score: Lake, 2-1.

CRESTWOOD 3, WATERLOO 0

Halftime: Crestwood 2-0. Goals: Ortega (C) 3. Assists: Usher (C) 3. Shots on goal: Cre., 12-3. Corner kicks: Cre., 6-2. Saves: Slechta (C) 3; Michalec (W) 9.

Records: Crestwood 5-3-1; Waterloo 1-6-2.

WESTERN RESERVE ACADEMY 4, HAWKEN 1

Halftime: 1-1. Goals: Hassell (WRA) 2, Connors (H), A. Campana (WRA), McKenzie (WRA). Assists: Haller (WRA) 2, A. Campana (WRA), Depew (WRA), Wilkins (H). Shots on goal: WRA, 7-3. Corner kicks: WRA, 6-3. Saves: Gilchrist (H) 3; Skora (WRA) 2. JV Score: Hawken, 2-0.

Records: Hawken 6-5-0; Western Reserve Academy 6-2-0.

SOUTHEAST 2, WOODRIDGE 1

Halftime: 1-1. Goals: Harsh (S) 2, Cochrun (W). Assists: N. Boring (S) 2, Whitaker (W). Shots on goal: Woo., 13-7. Corner kicks: SE, 8-3. Saves: Z. Pruitt (S) 12; Lemke (W) 5.

RAVENNA 5, STREETSBORO 0

Halftime: Ravenna, 5-0. Goals: Knight (R) 2, B.Morgan (R), Petranic (R), Linton (R). Assists: Robles (R), B.Morgan (R). Shots on goal: Rav., 28-5. Corner kicks: Rav., 3-2. Saves: Singh (S) 17; Starkey (R) 3.

Records: Streetsboro 0-7-2; Ravenna 5-4-1, 3-1-0.

HIGHLAND 1, GLENOAK 1

Halftime: 1-1. Goals: Davis (H), Gouge (G). Assists: Ryan (G). Shots on goal: Gle., 9-8. Corner kicks: Gle., 4-2. Saves: Bodenschatz (G) 7; Seaman (H) 8. JV Score: Highland, 4-0.

Records: GlenOak 6-2-2; Highland 4-4-1.

BARBERTON 1, COVENTRY 0

Halftime: 0-0. Goals: Schumm (B). Assists: None. Shots on goal: Bar., 10-9. Corner kicks: Cov., 6-4. Saves: Roberts (C) 9; Barbati (B) 9. JV Score: Barberton, 1-0.

Records: Coventry 5-3-1; Barberton 7-3-0.

STOW 5, CUYAHOGA FALLS 0

Halftime: Stow, 1-0. Goals: Hunt (S) 2, Koch (S) 2, Gloeckler (S). Assists: Hunt (S), Anderson (S). Shots on goal: Stow, 9-4. Corner kicks: Stow, 9-5. Saves: Harris (S) 4; Treptow (C) 4. JV Score: Stow, 4-0.

Records: Stow 4-5-1; Cuyahoga Falls 2-8-0.

CANTON CENTRAL CATHOLIC 2, SPRINGFIELD 0

Halftime: Springfield, 1-0. Goals: Westover (S), Bailey (CC), Mills (CC). Assists: McMullen (S), O’Brien (CC), Compton (CC). Shots on goal: CC, 11-3. Corner kicks: CC, 6-5. Saves: Conrad (CC) 2; Stevenson (S) 9. JV Score: Canton Central Catholic, 2-1.

Records: Central Catholic 6-2-2; Springfield 0-8-2.

ALLIANCE 4, PERRY 0

Halftime: Alliance, 2-0. Goals: Geiger (A) 2, W.Draves (A), Amponsah (A). Assists: W.Draves (A), B.Draves (A), Amponsah (A). Shots on goal: All., 17-3. Corner kicks: All., 8-1. Saves: Barnhart (P) 3; Strata (A) 2.

Records: Alliance 6-2-0.

REVERE 9, FIELD 0

Halftime: Revere, 4-0. Goals: Marich (R) 3, Branch (R), Taylor (R), Sternasty (R), Fiedler (R), Dyko (R), Gillette (R). Assists: Branch (R), Gillette (R), Somple (R), Gresser (R), Brockloff (R), Espinal (R). Shots on goal: Rev., 21-0. Corner kicks: Rev., 8-0. Saves: Green (F) 10; Gerberich (R) 0.

Records: Field 5-2-0; Revere 10-0-1.

CLOVERLEAF 12, BEDFORD 0

Halftime: Cloverleaf, 8-0. Goals: Zuk (C) 4, Timken (C) 2, Stankiewicz (C), Markeson (C), Wardle (C), Lewarchick (C), A. Cesare (C), Watkins (C). Assists: Timken (C) 3, Watkins (C) 2, Lewarchick (C), Kacinari (C), Wardle (C). Shots on goal: Clo., 23-4. Corner kicks: Clo., 5-0. Saves: Haywood (B) 10; J. Cesare (C) 2.

Schedule

Saturday’s Games

Avon Lake at Brunswick, 7 p.m.

Boardman at Green, 7 p.m.

Buckeye at Oberlin, 7 p.m.

Canton Central Catholic at Western Reserve Academy, TBA

Firestone at Stow, 5 p.m.

Hudson at GlenOak, 7 p.m.

Jackson at Cleveland St. Ignatius, 3 p.m.

Louisville at Lake, 12 p.m.

North at Salem, noon

Norton at Northwest, 1 p.m.

Perry at Marlington, 7 p.m.

St.Vincent-St. Mary at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Strongsville at Thomas Worthington, 7:15 p.m.

Wadsworth at Cuyahoga Falls, 5 p.m.

Waterloo at Alliance, 7 p.m.

West Branch at South Range, 3 p.m.

Worthington Kilbourne at Copley, 3 p.m.

GIRLS

Scoring Summaries

KENSTON 4, KENT ROOSEVELT 2

Halftime: Kent Roosevelt, 2-1. Goals: Reising (KR) 2, Molnar (Ken.), Deloraro (Ken.), Kestranek (Ken.), Neal (Ken.). Assists: Stuver (KR), Vaughn (KR). Shots on goal: KR, 11-6. Corner kicks: Ken., 7-1. Saves: Grimm (KR) 2; Newcomb (Ken.) 9. JV Score: Kent Roosevelt, 4-0.

Records: Kent Roosevelt 3-6-0; Kenston 3-5-2.

NORWAYNE 2, WESTERN RESERVE ACADEMY 2

Halftime: 0-0. Goals: Nelsen (W) 2, Bellomy (N), Miller (N). Assists: Stump (N), McKenzie (W), McCormick (W). Shots on goal: Nor., 9-8. Corner kicks: Nor., 4-3. Saves: Paparella (W) 3; Chapman (N) 3.

Records: Western Reserve Academy 3-4-3; Norwayne 6-3-1.

WOODRIDGE 3, SOUTHEAST 0

Halftime: Woodridge, 3-0. Goals: Howard (W) 2, Whited (W) 2.

Shots on goal: Woo, 7-1. Corner kicks: Sou, 3-1. Saves: Bates (W); Angel (S) 4.

Records: Southeast 7-2-1, 3-2-1; Home 4-3-3, 4-0-2.

CANTON CENTRAL CATHOLIC 1,
LAKE CENTER CHRISTIAN 0

Halftime: 0-0. Goals: Mills (CC). Shots on goal: CC, 26-1. Corner kicks: CC, 6-0. Saves: Hofer (LC) 4; M.Haines (CC) 1.

Records: Central Catholic 2-4-3, 1-2-2.

RAVENNA 3, STREETSBORO 0

Halftime: Ravenna, 2-0. Goals: Trenter (R), Rich (R), Cipriano (R). Assists: Zolgus (R). Shots on goal: Rav, 10-3. Corner kicks: Rav, 10-3. Saves: Ricker (R) 3; Woods (S) 7.

ST. VINCENT-ST. MARY 1, CVCA 0

Halftime: STVM, 1-0. Goals: Goedecke (STVM). Assists: None. Shots on goal: STVM, 10-4. Corner kicks: STVM, 4-1. Saves: Rauscher (STVM) 3; G. Kouzelos (CVCA) 8. JV Score: STVM, 2-1.

Records: St. Vincent-St. Mary 7-3-1; CVCA 6-3-0.

MANCHESTER 3, COVENTRY 1

Halftime: Manchester, 1-0. Goals: Ferguson (M) 2, Podnar (M), Holderbaum (C). Assists: Steurer (M). Shots on goal: Man., 10-6. Corner kicks: Man., 4-1. Saves: Kepnes (M) 5; Sheppard (C) 7. JV Score: Manchester, 2-0.

Records: Manchester 8-2-0; Coventry 5-4-1.

Schedule

Saturday’s Games

Cuyahoga Falls at CVCA, 7 p.m.

Ellet at Alliance, noon

Firestone at Ravenna, 1 p.m.

Hudson at GlenOak, 3 p.m.

Minerva at Crestview, 11 a.m.

North Canton Hoover at Green, 7 p.m.

Northwest at Coventry, 1 p.m.

Northwestern at Smithville, 1 p.m.

Rocky River Magnificat at Strongsville, 7 p.m.

St. Thomas Aquinas at Our Lady of the Elms, 5 p.m.

Twinsburg at Brecksville, 7 p.m.

Walsh Jesuit at Jackson, 5 p.m.

West Branch at South Range, 1 p.m.

Wickliffe at North Royalton, 1 p.m.

Youngstown Cardinal Mooney at Canton Central Catholic, 1 p.m.

VOLLEYBALL

Scoring Summaries

NORTH CANTON HOOVER 20-25-25-25,
GLENOAK 25-17-18-13

Kills: Worley (H) 16; Watson (G) 19, Smith (G) 19. Digs: Matinides (H) 10, Lensman (H) 10; DeMarzio (G) 10. Blocks: Stroemple (H) 12; Smith (G) 3. Assists: Brumbaugh (H) 34; Compson (G) 24. Service Points: Matinides (H) 14; McVay (G) 6.

Records: Hoover 13-4, 6-1; Glenoak 8-4.

NORDONIA 25-25-25, COPLEY 12-12-15

Kills: Pla (N) 14; Flate (C) 6. Digs: Bodziony (N) 11; Briant (C) 19. Assists: Watroba (N) 35; Emich (C) 10. Service Points: Emich (C) 10.

MENTOR 25-25-18-23-15, STOW 22-16-25-25-8

Kills: Guider (S) 9. Digs: Trathen (S) 6. Assists: Conrad (S) 24.

Records: Stow 3-8, 3-2.

REVERE 25-25-25, TALLMADGE 23-20-16

Kills: Bierman (R) 16; Herman (T) 9. Digs: Beckner (R) 12; Gardella (T) 13, Ayers (T) 13. Blocks: Ruetty (R) 4. Assists: Eley (R) 20; Helmuth (T) 20. Service Points: Stile (R) 7; Eley (R) 7.

WADSWORTH 25-25-25, CLOVERLEAF 9-21-10

Kills: Johnson (W) 11; Gutschow (C) 4. Digs: Lindemeyer (C) 18; Booth (W) 12. Blocks: Koons (W) 5. Assists: Sansonetti (W) 11; Rose (C) 5.

ELLET 25-25-16-25, BUCHTEL 21-14-25-18

Kills: Chafe (E) 11. Digs: Bedingfield (E) 18. Blocks: Wallbrown (E) 3, Sandor (E) 3. Assists: Davis (E) 14. Service Points: Sandor (E) 10.

Records: Buchtel 7-5, 4-3; Ellet 7-2, 7-1.

CRESTWOOD 25-25-25, NORTON 12-20-23

Kills: Gehring (N) 7. Digs: Frankland (N) 10. Blocks: Howell (N) 2. Assists: Walker (N) 17. Service Points: Tokes (N) 7

Records: Norton 8-3, 5-3.

AURORA 25-25-25, ORANGE 15-13-21

Kills: Worth (A) 16. Digs: Mitch (A) 29. Blocks: Brandon (A) 5. Assists: Cabot (A) 25.

HIGHLAND 25-25-25, GREEN 13-23-6

Kills: Smith (G) 6; Adams (H) 12. Digs: Smith (G) 14; Tozer (H) 13. Blocks: Rossiter (G) 2; Maglione (H) 3. Assists: Daugherty (G) 21; Tecco (H) 22.

FIRESTONE 25-25-25, EAST 21-15-16

Kills: Davis (F) 9; Reed (E) 4. Digs: J. Perry (F) 10. Blocks: Davis (F) 2; Bonner (E) 3. Assists: Lovejoy (F) 22; Taylor (E) 10. Service Points: Ashley (F) 10; Reed (E) 18.

FAIRLESS 25-25-31, MANCHESTER 22-22-29

Kills: Snyder (F) 10, Loy (F) 10; Huggins (M) 12, Williams (M) 12 . Digs: Loy (F) 21; Christy (M) 18. Blocks: Bryant (M) 2. Assists: Six (F) 27; Richmond (M) 26. Service Points: Childs (F) 13; Huggins (M) 10.

HUDSON 25-25-25, TWINSBURG 10-16-19

Kills: Harrison (T) 9; Mackay (H) 9. Digs: Talentino (T) 17; Young (H) 14, Holland (H) 14. Blocks: Harrison (T) 2; Mummey (H) 3. Assists: Rivet (T) 16; Disandis (H) 26. Service Points: Mummey (H) 13; Harrison (T) 2 aces.

Records: Twinsburg 4-7, 1-4; Hudson 11-4, 4-1.

LOUISVILLE 25-25-25, WEST BRANCH 13-19-22

Kills: Townes (WB) 9; Stocker (L) 14. Digs: McElwain (WB) 9; Kettlewell (L) 33. Blocks: Heath (WB) 4. Assists: Heath (WB) 9; Bricker (L) 21. Service Points: Wallace (W) 3; Jackson (L) 13.

Records: West Branch 5-8; Louisville 7-6, 6-2.

KENT ROOSEVELT 25-25-25, COVENTRY 10-6-15

Kills: Cudworth (K) 11. Digs: Flattery (K) 7. Blocks: Chlad (K) 3. Assists: Bulla-Fmuts (K) 15.

Schedule

Saturday’s Matches

Brecksville at MBK Inv., 9:00 a.m.

Brush/Garrettsville/Mogadore at Western Reserve Academy, noon

Central Christian/Manchester at New Philadelphia, 10 a.m.

GlenOak at Firestone Varsity Tournament, 9 a.m.

Green at Barberton, noon

Hudson at Wadsworth, 10 a.m.

Jackson Invitational, 9 a.m.

Kingsway Christian at Central Christian, 7 p.m.

Lakeview Invitational, 9 a.m.

Northwest at Jackson, TBA

Northwestern and Shelby at Ashland, 10 a.m.

Orrville at Jackson, 10 a.m.

Ravenna and Marlington at Rover Invitational, 9 a.m.

St. Thomas Aquinas at Hubbard, TBA

Tri-match at Manchester, 10 a.m.

Triway at Dalton, 12 p.m.

Wooster at St. Vincent-St. Mary, noon

Waynedale at Dover Tournament, 10 a.m.

CROSS COUNTRY

GIRLS

Scoring Summary

ELLET 19, BARBERTON 42

(At Barberton High School, Barberton)

Top runners: 1. Soyk (E) 22:15; 2. Morris (E) 23:27; Callahan (E) 23:30; 4. Saylor (B); 5. Muren (B); 6. Baddley (E) 24:42; 7. McClelland (E) 24:51; 8. Wilson (B); 9. Ramnytz (B); 10. Dexter (E) 27:45.

Records: Ellet 7-0.

GOLF

BOYS

Scoring Summaries

NBC TOURNAMENT

Team Results: 1. Marlington 330; 2. Carrollton 337; 3. Louisville 341; 4. Canton South 353; 5. West Branch 353; 6. Minerva 359; 7. Alliance 362; 8. Salem 372.

Marlington 1: Hall 76, White 85, Worley 84, Owens 85.

Carrollton 2: Pozderac 76, Shuman 81, Fairclogh 89, Albrecht 91.

Louisville 3: Eddins 86, Fawver 89, Hanson 81, Duplain 88.

Canton South 4: Culberson 84, Dubina 87, Dworznik 92, Kopache 98.

West Branch 5: Adams 80, Parson 93, Coy 85, Kitzmiller 95.

Minerva 6: Kiko 88, Locke 87, Simpson 89, Clapper 95.

Alliance 7: Cook 90, Lipley 81, Hood 98, Kelly 93.

Salem 8: McGuire 91, Hoover 91, Brine 98, Robbins 97.

BRUNSWICK 146, MEDINA 156, STRONGSVILLE 164

(At Pine Hills, Hinckley. Par: 36)

Medina: DeLaat 37, Morgan 38, Theis 39, Kerrigan 42.

Strongsville: Pech 38, Bringman 41, Stewart 42, Zatezalo 43.

Brunswick: Bator 34, Roth 37, Toom 37, Monroe 38.

Records: Medina 7-3, 7-3; Strongsville 2-9, 1-9; Brunswick 10-0, 10-0.

WESTERN RESERVE ACADEMY 160,
LAKE CENTER CHRISTIAN 173

(At Brandywine GC, Peninsula.)

LCC: Carr 42, Whittmer 43, N.Starcher 43, Bartley 45.

WRA: Durr 38, B.Wang 39, J.Wang 41, VanBlarcum 42.

Records: Lake Center 7-4; WRA 9-4.

BARBERTON 185, COVENTRY 185

(At Brookside Country Club, Barberton. Par: 37)

Barberton: Jones 43, Stevenson 43, Posey 48, Gainey 51, Yeager 53.

Coventry: Deshane 44, Ortscheid 46, McEndree 47, Derrig 48, Tracy 51.

TALLMADGE 166, COPLEY 176

(At Rsoemont CC, Fairlawn. Par: 35)

Tallmadge: Z.Mosholder 38, Koza 39, M.Mosholder 43, Bickar 46.

Copley: J.Forster 43, A.Forster 44, Cutlit 44, Jacob 45.

Late Wednesday

PAC 7 TOURNAMENT

(At The Legends of Massillon, Massillon. Par: 72)

Team Results: 1. Indian Valley 326; 2. CVCA 333; 3. Tusky Valley 335; 4. Triway 357; 5. Fairless 363; 6. Manchester 366; 7. Tuslaw 403; 8. Timken 490.

Indian Valley: Mills 78, Lehigh 79, Helter 83, Hartzler 86.

CVCA: Britton 79, Hall 81, Andrews 85, Dietrich 88.

Tusky Valley: Higl 81, Johnson 83, Gauding 85, Thompson 86.

Triway: Planisek 82, Holcomb 90, Steele 91, Cantrell 94.

Fairless: Shoenfelt 88, Lowder 89, Tucker 91, Quinn 95.

Manchester: Matheny 78, Seidel 91, Goodman 98, Pileggi 99.

Tuslaw: Fritz 96, Lemaster 98, King 104, Lombardi 105.

Timken: Sigley 110, Diehl 123, Smith 126, Davis 131.

GIRLS

Scoring Summary

COPLEY 174, CUYAHOGA FALLS 207

(Brookledge, Cuyahoga Falls. Par: 35)

Copley: Jones 42, Zelenka 43, Blachaniec 44, Adkins 45.

Cuyahoga Fall: Cottrill 41, Jackson 55, Szalay 55, Lowe 56.

TENNIs

Scoring Summaries

RAVENNA 5, UNITED LOCAL 0

Singles: Smith (R) d. Minard 6-2, 6-0; S.Knapp (R) d. Andric 6-0, 6-0; M.Knapp (R) d. Hawk 6-4, 6-4.

Doubles: Lattimer-Miley (R) d. Hahn-Miller 6-0, 6-1; Fankhauser-Summy (R) d. Louk-Zohentbauer 6-0, 6-0.

WEST HOLMES 5, SENIOR 0

Singles: Wagers (WH) d. Owens 6-0, 6-0; Schonauer (WH) d. Wade 6-0, 6-0; Strouse (WH) d. Cooke 6-0, 6-1.

Doubles: Kick-Morris (WH) d. Li-Franklin 6-0, 6-0; Macaulay-Stitzlein d. Workman-Toska 6-1, 6-0.

Records: West Holmes 12-3, 4-2.

WESTERN RESERVE ACADEMY 4, REVERE 1

Singles: King (WRA) d. Hendrickson 6-0, 6-1; Deeter (WRA) d. Henry 6-0, 6-2; Hufferman (WRA) d. Lifke 6-2, 6-1.

Doubles: Ling-Taylor (R) d. Clayman-Wood 7-6(11-9), 4-6, 1-0(10-4); Lui-Zupan (WRA) d. Berry-Bucci 6-2, 7-6(7-2).

Records: Revere 12-5.

OUR LADY OF THE ELMS 4, LAKE 1

Singles: McCauley (L) d. Kuzmishin 6-1, 6-0; Axtell (E) d. Drummond 6-4, 7-5; Muzilla (E) d. Zehner 6-0, 6-1.

Doubles: Figliola-O’Flynn (E) d. Erb-Gillentine 3-6, 6-0, 6-3; Gupta-Boylen (E) d. Bagnoli-Hill 6-1, 6-2.

MARLINGTON 4, SALEM 1
Singles: Aufrance (M) d. Morris 6-0, 6-0; Linam (S) d. Dickson 6-3, 6-4; Kennedy (M) d. Cull 6-1, 6-0.

Doubles: DiRuzza-Schweizer (M) d. Ramsey-Clark 6-1, 6-0; Bluhm-Frederick (M) d. Quinn-Porter 6-2, 6-0.

Records: Marlington 8-8.

MANCHESTER 3, ELLET 2

Singles: Rutledge (E) d. Davis 6-1, 6-3; McLean (E) d. Chesmar 6-3, 6-1; Hill (M) d. Frye 6-1, 6-0.

Doubles: Burris-Daniels (M) d. Hickman-Hawks 6-4, 6-0; VanHorn-Nestlerode (M) d. Knight-Boley 6-1, 6-1.

WALSH JESUIT 4, LAUREL 1

Singles: Sandberg (WJ) d. Buchinsky 6-1, 6-3; Hissong (WJ) d. Preiser 6-0, 6-0; Costanzo (WJ) d. Shao 6-1, 6-1.

Doubles: Feing-Hata (L) d. Konstan-Carmichael 7-5, 4-6, 6-4; Dickenson-Kramer (WJ) d. Moore-Lauslor 7-6, 6-2.

Records: Laurel 6-6; Walsh Jesuit 11-6.

JACKSON 3, CANFIELD 2

Singles: Hill (J) d. Cianciola 6-0, 6-0; Kaleel (C) d. Dilling 6-3, 7-5; El-Hayek (C) d. Reese 6-2, 6-1.

Doubles: Thomas-Schoeppner (J) d. Slemons-Matthews 6-2, 6-3; Todd-Brown (J) d. Monda-Howser 6-2, 6-1.

Records: Jackson 14-4, 5-1; Canfield 13-4.

COPLEY 4, HOBAN 1

Singles: Pennington (C) d. Felden 6-3, 6-0; Waddell (H) d. Young 2-6, 6-2, 6-3; Hopkins (C) d. Sensius 6-3, 6-3.

Doubles: Tang-Moore (C) d. Bell-May 7-5, 7-5; Williams-Huemeaser (C) d. Thomas-Burkholder 6-0, 6-3.

Late Wednesday

ST. THOMAS AQUINAS 4, BARBERTON 1

Singles: Sterling (STA) d. Leise 6-0, 6-0; Sicard (STA) d. Davidson 6-2, 6-0; Russ (STA) d. Bell 6-3, 1-1 (default).

Doubles: Smith-Mi.Seif (STA) d. Carneal-J.Bundalo 7-5 (4), 6-2; Burns-H.Bundalo (B) d. Flynn-Ma.Seif 6-1, 6-2.

Records: STA 5-9.


Print
Add This


MORE IN SPORTS MORE IN SPORTS >
EDITORS' PICKS

OHIO.COM VIDEOS

Prev Next

Most Read Stories