All CATEGORIES
☰ Menu


High school scores, summaries and schedules — Sept. 21

Print
Add This

FOOTBALL

Scoreboard

Saturday’s Results

Aquinas Institute, N.Y. 29, Youngstown Ursuline 3

Avon 52, Lakewood 7

Avon Lake 14, North Ridgeville 7

Beachwood 46, Middlefield Cardinal 8

Brecksville-Broadview Hts. 35, Olmsted Falls 3

Buchtel 19, Firestone 0

Buckeye 47, Oberlin 12

Canisius, N.Y. 14, Walsh Jesuit 0

Chardon NDCL 29, Canton Central Catholic 22

Cle. Benedictine 35, Parma Hts. Holy Name 7

Cle. Glenville 34, Cle. Rhodes 0

Elyria 44, Parma Hts. Valley Forge 6

Fairview 21, Wellington 0

Grafton Midview 42, Rocky River 27

Green 27, Revere 12

Hudson 22, Brunswick 13

Independence 42, Richmond Hts. 0

Lakewood St. Edward 48, Cin. Elder 7

Lorain 76, Warrensville Hts. 6

Madison 30, Hunting Valley University 10

Medina 33, Garfield Hts. 26

North Royalton 42, Parma 28

Shaker Hts. 44, Parma Normandy 0

Sheffield Brookside 44, Brooklyn 24

Vienna Mathews 26, Western Reserve Academy 13

Westlake 29, N. Olmsted 28

Scoring Summaries

City Series

BUCHTEL 19, FIRESTONE 0

Firestone 0 0 0 0 — 0

Buchtel 0 13 0 6 — 19

Buc.: Davis 23 run (McGuire kick)

Buc.: Harvey 34 pass from Davis (kick failed)

Buc.: Ollison 32 pass from Davis (pass failed)

Firestone Buchtel

First downs 8 9

Rushing 34-54 26-79

Passing 5-13-107-1 11-21-185-0

Records 0-4, 0-1 1-3, 1-0

Suburban League

GREEN 27, REVERE 12

Green 0 6 14 7 — 27

Revere 0 0 6 6 — 12

Gre.: Tepus 56 pass from Davies (kick failed)

Gre.: Bostic 6 pass from Davies (Davies run)

Gre.: Angel 13 pass from Davies (kick failed)

Rev.: Costanzo 84 run (kick failed)

Rev.: Zimmerman 2 run (kick blocked)

Gre.: Ventura 22 pass from Davies (Kortze kick)

Green Revere

First downs 17 12

Rushing 28-69 43-156

Passing 17-35-282-0 9-25-100-2

Records 3-1, 1-0 1-3, 0-1

Other Area

VIENNA MATHEWS 26,
WESTERN RESERVE ACADEMY 13

WRA 0 7 0 6 — 13

Mathews 6 6 8 6 — 26

Mat.: Pratt 1 run (kick blocked)

Mat.: FG Ford 34

WRA: Roe 30 pass from Cook (Trau kick)

Mat.: FG Ford 35

Mat.: Pratt 1 run (Arnal run)

Mat.: Arnal 3 run (pass failed)

WRA: Smith 5 pass from Cook (run failed)

WRA Mathews

Records 2-2 3-1

Late Friday

CARROLLTON 27, CANTON SOUTH 6

Canton South 0 0 0 6 — 6

Carrollton 7 0 7 13 — 27

Car.: Deitz 49 run (kick failed)

Car.: Allen 15 pass from Deitz (Leary kick)

Car.: Dodd 24 fumble return (Leary kick)

CS: Lyon 8 run (kick failed)

Car.: Deitz 16 run (Leary kick)

Canton South Carrollton

First downs 15 18

Rushing 37-286 31-113

Passing 98 150

Records 3-1, 0-1 3-1, 1-0

GLENOAK 48, BOARDMAN 0

GlenOak 14 7 7 20 — 48

Boardman 0 0 0 0 — 0

GO: Simon 21 run (kick failed)

GO: Boykins 4 run (Polumbo kick)

GO: Simon 3 run (Polumbo kick)

GO: Wells 46 pass from White (Polumbo kick)

GO: Boykins 58 run (Polumbo kick)

GO: Gaiter 3 run (Polumbo kick)

GO: Gaiter 10 run (Polumbo kick)

GlenOak Boardman

First downs 15 8

Rushing 33-300 45-92

Passing 90 0

Records 3-1 0-4

HIGHLAND 24, WADSWORTH 23

Highland 0 17 7 0 — 24

Wadsworth 0 7 0 16 — 23

Hig.: Kinsey 4 run (Allen kick)

Hig.: Harris 17 run (Allen kick)

Wad.: Casalinova 67 pass from Dennison (Campbell kick)

Hig.: FG Allen 20

Hig.: Harris 2 run (Allen kick)

Wad.: Jackson 12 run (Campbell kick)

Wad.: FG Campbell 35

Wad.: Jackson 63 run (kick failed)

Highland Wadsworth

Records 4-0, 1-0 3-1, 0-1

INDIAN VALLEY 51, TUSLAW 20

Indian Valley 11 11 11 18 — 51

Tuslaw 13 0 7 0 — 20

IV: Byers 45 run (Cool kick)

IV: Davis 1 run (Cool kick)

IV: Byers 40 run (Davis pass from Ryan)

IV: Ryan 15 run (Cool kick)

Tus.: Lau 4 run (Greenfelder kick)

IV: Davis 6 run (Davis run)

Tus.: Karn 9 run (Greenfelder kick)

IV: Byers 25 run (Cool kick)

IV: Davis 6 run (Cool kick)

Tus.: Ressler 25 run (kick failed)

Indian Valley Tuslaw

First downs 15 21

Rushing 26-190 52-514

Passing 100 7

Records 4-0, 1-0 1-3, 0-1

MINERVA 21, ALLIANCE 19

Minerva 7 7 7 0 — 21

Alliance 0 19 0 0 — 19

Min.: Hartshorn 32 run (kick)

All.: Kukura pass from Phillips (kick)

All.: Martin 5 run (kick failed)

Min.: Parrish 83 run (kick)

All.: Martin 1 run

Min.: Hartshorn run (kick good)

Minerva Alliance

Records 3-1, 1-0 2-2, 0-1

MOGADORE 38, SPRINGFIELD 16

Springfield 0 7 0 9 — 16

Mogadore 0 7 31 0 — 38

Mog.: Berry 5 run (Jones kick)

Spr.: Perkins 10 pass from James (Westover kick)

Mog.: Berry 80 run (Jones kick)

Mog.: FG Jones 30

Mog.: Berry 27 run (Jones kick)

Mog.: Berry 17 run (Jones kick)

Mog.: Hugg 20 interception return (Jones kick)

Spr.: Safety

Spr.: James 13 run (Westover kick)

Springfield Mogadore

Records 3-1 1-3

NORTHWESTERN 28, CHIPPEWA 14

Northwestern 0 7 14 7 — 28

Chippewa 7 0 0 7 — 14

Chi.: Durbin 104 interception return (Vasilatos kick)

NW: Smith 1 run (Morr kick)

NW: Smith 2 run (Morr kick)

NW: Smith 4 run (Morr kick)

Chi.: Durbin 6 pass from Breitenstine (Vasilatos kick)

NW: Smith 26 run (Morr kick)

Northwestern Chippewa

First downs 22 10

Rushing 54-337 25-26

Passing 93 143

Records 2-2, 1-0 2-2, 0-1

NORWYANE 42, RITTMAN 0

Rittman 0 0 0 0 — 0

Norwayne 21 21 0 0 — 42

Nor.: Harris 28 pass from Dreher (Ko. Moore kick)

Nor.: Harris 27 pass from Dreher (Ko. Moore kick)

Nor.; Davis 23 pass from Dreher (Ko. Moore kick)

Nor.: Miller 69 run (Ko. Moore)

Nor.: Miller 5 run (Ko. Moore)

Nor.: Harris 31 pass from Dreher (Ko. Moore kick)

Rittman Norwayne

First downs 4 12

Rushing 22-34 13-144

Passing 25 189

Records 0-4, 0-1 3-1, 1-0

ST. THOMAS AQUINAS 49, 
GARFIELD HEIGHTS TRINITY 14

Trinty 7 0 0 7 — 14

Aquinas 7 14 14 14 — 49

Tri.: Haire 22 pass from McSweeney (O’Donnell kick)

STA: Moeglin 14 run (Knowles kick)

STA: McCauley 2 pass from Moeglin (Knowles kick)

STA: Vernier 52 pass from Moeglin (Knowles kick)

STA: DiMarzio 7 pass from Moeglin (Knowles kick)

STA: Pusateri 1 run (Knowles kick)

STA: Benedetti 86 pass from Moeglin (Knowles kick)

Tri.: Iacobucci 14 run (O’Donnell kick)

STA: Rich 27 run (Knowles kick)

Trinity Aquinas

First downs 15 13

Rushing 42-225 24-125

Passing 269 106

Records 2-1 3-1

SANDY VALLEY 26, EAST CANTON 7

Sandy Valley 2 0 17 7— 26

East Canton 7 0 0 0 — 7

SV: Shepler 21 run (Wagner kick)

SV: Dieffenbaugher 2 run (Wagner kick)

SV: Dieffenbaugher 3 run (Wagner kick)

SV: FG Wagner 28

SV: Safety

EC: Johnson 98 interception return (Moldovan kick)

Sandy Valley East Canton

Records 1-3 1-3

SOLON 34, STRONGSVILLE 7

Strongsville 0 0 7 0 — 7

Solon 7 7 0 20 — 34

Sol.: Hamilton 13 run (Hemerlein kick)

Sol.: Hamilton 1 run (Hemerlein kick)

Str.: Sedivy 17 pass from Cole (Shephard kick)

Sol.: Hamilton 1 run (kick failed)

Sol.: Sensibaugh 31 interception return (Hemerlein kick)

Sol.: Crenshaw 31 interception return (Hemerlein kick)

Strongsville Solon

Records 3-1 1-3

WAYNEDALE 36, SMITHVILLE 13

Smithville 0 0 0 13 — 13

Waynedale 8 22 0 6 — 36

Way.: Lewis 53 pass from Weaver (Kick run)

Way.: Stanley 7 run (run failed)

Way.: King 2 run (King run)

Way.: Cottrell 5 pass from Weaver (Stanley run)

Way.: Stanley 15 run (run failed)

Smi.: Bauman 9 run (run failed)

Smi.: Viator 35 pass from King (kick good)

Smithville Waynedale

First downs 15 23

Rushing 39-200 43-316

Passing 67 106

Records 0-4, 0-1 3-1, 1-0

CROSS COUNTRY

BOYS

J.B. FIRESTONE INVITATIONAL

(At Black River High, Sullivan)

Team Results: 1. Elyria 83; 2. Buckeye 113; 3. Fairview 118; 4. Mapleton 130; 5. Firestone 149; 6. Highland 165; 7. Firelands 185; 8. Chippewa 204; 9. Black River 206; 10. Vermillion 248; 11. Mansfield Madsion 263; 12. Oberlin 311; 13. Brookside 323; 14. Clearview 346; 15. Wellington 416.

Individual Results: 1. Theiss (Buckeye) 16K49.6; 2. Hawks (Elyria); 3. Cook (Mapleton); 4. Stout (Chippwea); 5. Chizmar (Elyria); 6. Hawley (Black River); 7. Dress (Mapleton); 8. Jensen (Brookside); 9. Perales (Oberlin); 10. Smith (Mapleton).

SANDY VALLEY INVITATIONAL

(At Sandy Valley High School, Magnolia)

Team Results: 1. Green 34; 2. Archbishop Hoban 68; 3. Fairless 102; 4. Carrollton 104; 5. Springfield 134; 6. Canton South 136; 7. Minerva 138; 8. Canton Timken 234.

Individual Results: 1. Schaub (Green) 17:33; 2. Schmidt (Green); 3. Neff (Fairless); 4. Brennan (Hoban); 5. Guilmette (Green); 6. Ruegg (Fai.); 7. Robinson (Canton South); 8. Williams (Springfield); 9. Brown (Carrollton); 10. Cline (Green).

GIRLS

J.B. FIRESTONE INVITATIONAL

(At Black River High, Sullivan)

Team Results: 1. Highland 42; 2. Keystone 67; 3. Elyria 91; 4. Chippewa 92; 5. Firestone 139; 6. Mansfield Madison 198; 7. Mapleton 237; 8. Vermillion 242; 9. Fairview Park Fairview 243; 10. Brookside 255; 11. Buckeye 270; 12. Firelands 285; 13. Clearview 294.

Individual Results: 1. Farmwald (Chippewa) 20:47.74; 2. Wago (Keystone); 3. Baker (Madison); 4. Bentley (Highland); 5. Miller (Elyria); 6. Taylor (Highland); 7. Copley (Keystone); 8. Hullin (Chippewa); 9. Stewart (Highland; 10. Martin (Wellington).

MALONE INVITATIONAL

(At Malone University, Canton)

Team Results: 1. Highland 59; 2. GlenOak 62; 3. Perry 74; 4. Cuyahoga Falls 82; 5. Jackson 125; 6. Wooster 150; 7. Boardman 200; 8. Kent Roosevelt 226; 9. Louisville 242; 10. Ellet 289; 11. Canton McKinley 290; 12. Massillon 320.

Individual Results: 1. Zimmerman (Cuyahoga Falls) 19:54.7; 2. Grantonic (Boardman); 3. Thompson (GlenOak); 4. Byndas (Highland); 5. Murray (Roosevelt); 6. Paquette (Highland); 7. Werren (GlenOak); 8. Taylor (Jackson); 9. Echelberry (Perry); 10. McKeown (Wooster).

SANDY VALLEY INVITATIONAL

(At Sandy Valley High School, Magnolia)

Large School Division

Team Results: 1. Carrollton 24; 2. Green 41; 3. Archbishop Hoban 86; 4. Minerva 106; 5. Canton South 142; 6. Carrollton “B” 165; 7. Fairless 182; 8. Canton Timken 237.

Individual Results: 1. Dunlap (Carrollton) 19:51; 2. Thomas (Green); 3. Frego (Hoban); 4. Bennett (Carrollton); 5. Wells (Carrollton); 6. Young (Carrollton); 7. Blaine (Green); 8. Formet (Carrollton); 9. Mijatovic (Green); 10. Carver (Minerva).

Small School Division

Team Results: 1. Tuslaw 23; 2. Sandy Valley 55; 3. East Canton 63; 4. Dalton 100; 5. Waterloo 154; 6. Manchester 157; 7. Sandy Valley “B” 184.

Individual Results: 1. B.Koons (Tuslaw) 20:54; 2. R.Koons (Tuslaw); 3. Lehotay (Sandy Valley); 4. Vincent (East Canton); 5. McCoun (West Lafayette Ridgewood); 6. Starn (Strasburg-Franlin); 7. Linder (Tuslaw); 8. Dunlevy (Tuslaw); 9. Vincent (East Canton); 10. Gothard (East Canton).

VOLLEYBALL

Scoring Summaries

TRIWAY 25-25-16-14-15, DALTON 17-19-25-25-10

Kills: Granger (D) 15. Digs: Kandel (D) 15. Blocks: Granger (D) 3, Fisher (D) 3. Assists: Zaleski (D) 21. Service Points: Geiser (D) 10. JV Score : Dalton won 2-0.

WOOSTER 25-17-25-25, 
ST. VINCENT-ST. MARY 20-25-12-10

Kills: Paolucci (STVM) 11. Digs: May (STVM) 20. Blocks: Macreno (STVM) 2. Assists: Frericks (STVM) 14. Service Points: May (STVM) 7.

Records: STVM 5-10.

GARFIELD 25-21-25-23-25, RAVENNA

Kills: Rucker (G) 12; Geib (R) 8. Digs: L.Robinson (G) 9; C.Robinson (R) 7. Blocks: Bowles (G) 4. Assists: Gary (G) 13; Holt (R) 10. Service Points: Rucker (G) 12; Smetak (R) 8.

Records: Garfield 6-7; Ravenna 0-10.

CUYAHOGA FALLS 25-25-25, 
BEREA-MIDPARK 22-10-8

Kills: Krieger (CF) 7, Dieterich (CF) 7, Nehrer (CF) 7. Digs: Roy (CF) 9. Assists: Slone (CF) 21. Service Aces: Slone (CF) 9.

CHIPPEWA 25-25-25,
LAKE CENTER CHRISTIAN 19-15-13

Kills: Kerchner (LCC) 7, Arnold (LCC) 7; Richardson (C) 10. Digs: Arnold (LCC) 21; Richardson (C) 11. Assists: Kline (LCC) 8; Bunch (C) 19. Service Points: Kline (LCC) 4; Richardson (C) 13.

Records: Lake Center Christian 8-4; Chippewa 5-8.

LAKE CENTER CHRISTIAN 25-25-25,
SEBRING MCKINLEY 11-17-22

Kills: Arnold (LCC) 7. Digs: Smith (LCC) 21. Blocks: Pittman (LCC) 4. Assists: Kline (LCC) 11. Service Points: Vargo (LCC) 15.

Records: Lake Center Christian 9-4.

SPRINGFIELD 25-25, EAST 16-14

ELLET 25-25, CLEVELAND CENTRAL CATHOLIC 18-16

Kills: Murray (E) 8, Chafe (E) 8. Digs: Beddingfield (E) 7. Blocks: Sandor (E) 2. Assists: Zampelli (E) 8. Service Points: Lakins (E) 12.

EAST 27-25, CLEVELAND CENTRAL CATHOLIC 25-9

ELLET 25-16-25, SPRINGFIELD 16-25-20

Kills: Murray (E) 7. Digs: Beddingfield (E) 11. Blocks: Sandor (E) 2. Assists: Davis (E) 14. Service Points: Lakins (E) 18.

Records: Ellet 9-2.

SPRINGFIELD 25-25, 
CLEVELAND CENTRAL CATHOLIC 23-15

NEW PHILADELPHIA 31-25, MANCHESTER 29-16

Kills: Fite (M) 6. Digs: Bartolet (M) 9. Blocks: Bryant (M) 7. Assists: Richmond (M) 16. Service Points: Bartolet (M) 4, Richmond (M) 4.

Records: Manchester 4-11, New Philadelphia 7-6.

KIDRON CENTRAL CHRISTIAN 25-25,
MANCHESTER 20-23

Kills: Bryant (M) 7. Digs: Bartolet (M) 9. Blocks: Schneider (M) 5. Assists: Richmond (M) 16. Service Points: Bartolet (M) 5, Fite (M) 5.

Records: Manchester 4-12.

WADSWORTH 27-25-27, HUDSON 25-22-25

Kills: Johnson (W) 14, Mackay (H) 18. Digs: Booth (W) 13, Young (H) 21. Blocks: Koons (W) 7, Mummey (H) 3. Assists: Pressley (W) 14, Disandis (H) 42. Service Points: Mummey (H) 13. Service Aces: Koons (W) 4.

Records: Hudson 11-5, Wadsworth 13-3.

CHAGRIN FALLS INVITATIONAL

REVERE 25-25, WOODRIDGE 9-8

Kills: Bierman (R) 7. Digs: Boyazis (R) 2, Bierman (R) 2. Blocks: Boehnlein (R) 2. Assists: Stile (R) 8. Service Points: Farian (R) 15.

CHAGRIN FALLS 19-25-25, REVERE 25-17-22

Kills: Bierman (R) 11. Digs: Boyazis (R) 20. Blocks: Bierman (R) 1. Assists: Eley (R) 15. Service Points: Kahoe (R) 7.

REVERE 25-25, CVCA 23-19

Kills: Bierman (R) 13. Digs: Bierman (R) 13. Blocks: Boehnlein (R) 2. Assists: Eley (R) 16. Service Points: Farian (R) 8.

CVCA 25-25, TWINSBURG 13-18

Kills: Harrison (T) 7. Digs: Frey (T) 6, Piccone (T) 6. Blocks: Flaherty (T) 1. Assists: Rivet (T) 12. Service Aces: Rivet (T) 2.

TWINSBURG 25-25, BURTON BERKSHIRE 13-18

Kills: Harrison (T) 8. Digs: Frey (T) 14. Blocks: Flaherty (T) 1, Rivet (T) 1, Shipley (T) 1, Harrison (T) 1. Assists: Rivet (T) 16. Service Aces: Rivet (T) 2.

TWINSBURG 25-25, STREETSBORO 21-14

Kills: Harrison (T) 9. Digs: Harrison (T) 9. Blocks: Harrison (T) 2. Assists: Rivet (T) 17. Service Aces: Szydlowski (T) 2.

FIRESTONE INVITATIONAL

First Round

FIRESTONE 11-27-26, NORTON 25-25-24

PARMA 25-25, ELMS 14-13

MAPLE 23-25-26, GLEN OAK 25-17-24

ELYRIA 25-25, KENMORE 6-8

MAPLE 25-25, PARMA 11-22

FIRESTONE 25-25, PARMA 17-19

Winner’s Bracket

ELYRIA 23-25-25, MAPLE 25-16-17

ELYRIA 25-25, FIRESTONE 13-9

NORTON 25-25, OUR LADY OF THE ELMS 22-17

GLENOAK 25-25, KENMORE 9-7

GLENOAK 25-25, NORTON 23-21

OUR LADY OF THE ELMS 25-25, KENMORE 4-14

JACKSON INVITATIONAL

First Round

JACKSON 25-25, COPLEY 9-15

ORRVILLE 25-25, TALLMADGE 16-23

WEST HOLMES 25-25, LOUISVILLE 23-16

Kills: Stocker (L) 6. Digs: Kettlewell (L) 9. Blocks: Robbins (L) 2. Assists: Bricker (L) 7. Service Points: Hollifield (L) 5, 1 ace.

NORTHWEST 25-25, SOUTHEAST 20-21

Second Round

JACKSON 25-25, NORTHWEST 15-20

ORRVILLE 16-25-25, WEST HOLMES 25-20-19

LOUISVILLE 25-25, TALLMADGE 15-23

Kills: Stocker (L) 7. Digs: Kettlewell (T) 14. Blocks: Robbins (L) 2. Assists: Shadle (L) 14. Service Points: O’Wesney (L) 8, 1 ace.

COPLEY 27-25, SOUTHEAST 25-14

Seventh Place
TALLMADGE 26-29, SOUTHEAST 24-27

Fifth Place
LOUISVILLE 22-25-25, COPLEY 25-17-17

Kills: Stocker (L) 13. Digs: Kettlewell (L) 16. Blocks: Robbins (L) 3. Assists: Shadle (L) 31. Service Points: Jackson (L) 12, 1 ace.

Records: Louisville 9-7.

Third Place
WEST HOLMES 25-25, NORTHWEST 11-12

Championship
JACKSON 25-25, ORRVILLE 14-17

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

SOUTHEAST 4, ROOTSTOWN 0

Halftime: Southeast, 2-0. Goals: Harsh (SE) 2, Dillon (SE), Chaney (SE). Assists: McElfresh (SE), Harsh (SE), Myers (SE). Shots on goal: SE, 27-3. Corner kicks: SE, 10-0. Saves: Moore (R) 23; Z. Pruitt (SE) 3, A. Boring (SE) 0.

Records: Southeast 5-1-0.

WOODRIDGE 8, STREETSBORO 0

Halftime: Woodridge, 3-0. Goals: Tannous (W) 2, Cochrun (W) 2, Kane (W), Edwards (W), Whitaker (W), Reaman (W). Assists: Mullins (W) 3, Hartong (W), Belluardo (W), Whitaker (W), Powell (W). Shots on goal: Woo., 15-2. Corner kicks: Woo., 5-4. Saves: Lemke (W) 1; Singh (S) 15.

Records: Woodridge 5-6-0.

LAKE 4, LOUISVILLE 0

Halftime: Lake, 1-0. Goals: Muncy (Lake), Hershberger (Lake), Juarez (Lake), Belopotoski (Lake). Assists: Totton (Lake) 2, Stinson (Lake). Shots on goal: Lake, 17-4. Corner kicks: Lake, 9-1. Saves: Zwick (Lou.) 10; McDonald (Lake) 2.

Records: Louisville 3-6-2, Lake 4-3-3.

CANTON SOUTH 2, FAIRLESS 1

Halftime: 0-0. Goals: Garver (F), Fleming (CS), Jackson (CS). Assists: Bair (F). Shots on goal: CS, 21-7. Corner kicks: CS, 2-1. Saves: Vangorp (CS) 6; Androw (F) 19.

Records: Canton South 6-3-2; Fairless 5-4-1.

NORTON 2, NORTHWEST 2

Halftime: 2-2. Goals: Sabol (NW) 2, Nagy (Nor.) 2. Assists: Hill (NW), Adkins (Nor.). Shots on goal: Nor., 23-3. Corner kicks: Nor., 6-1. Saves: Crowder (Nor.) 3; Mundell (NW) 18.

Records: Norton 2-5-4; Northwest 3-5-3.

COPLEY 3, WORTHINGTON KILBOURNE 1

Halftime: Copley, 2-0. Goals: Brennan (C), S.Harter (C), Dichlian (C), Reymann (K). Assists: S.Harter (C). Shots on goal: Cop., 9-8. Corner kicks: Cop., 4-1. Saves: Cipiccihio (K) 6; Mubarak (C) 5, Bentlage (C) 2. JV Score: Copley, 1-0.

Records: Worthington Kilbourne 7-2-2; Copley 7-3-1.

JACKSON 0, CLEVELAND ST. IGNATIUS 0

Halftime: 0-0. Shots on goal: Ign., 8-3. Corner kicks: Ign., 4-1. Saves: Metzger (J) 4; Outcalt (S) 2. JV Score: St. Ignatius, 4-0.

Records: Jackson 9-1-2; St. Ignatius 5-2-3.

GREEN 3, BOARDMAN 1

Halftime: Green, 1-0. Goals: Moresea (G) 2, Hillman (G), Besille (B). Assists: Jenetin (G) 2. Shots on goal: Gre., 17-5. Corner kicks: Gre., 5-0. Saves: Prader (B) 7; Galayda (G) 1. JV Score: Green, 5-0.

Records: Boardman 0-5-3; Green 4-5-1.

STOW 1, FIRESTONE 0

Halftime: 0-0. Goal: Anderson (S). Assist: Morris (S). Shots on goal: Fir., 5-4. Corner kicks: Fir., 5-3. Saves: Villalba (F) 3; Dame (S) 2, Harris (S) 2. JV Score: Stow, 3-1.

Records: Stow 5-5-1; Firestone 7-4-1.

NORTH 5, SALEM 0

Halftime: North, 2-0. Goals: Chewan (N) 2, D. Rai (N), P. Tamang (N), S. Subba (N). Assists: R. Rai (N), Chewan (N). Shots on goal: Nor., 18-0. Corner kicks: Nor., 8-2. Saves: Lutsch (S) 11. JV Score: North, 3-1.

Records: North 6-3-0.

HUDSON 2, GLENOAK 0

Halftime: Hudson, 1-0. Goals: Wallace (H), Colazzo (H). Assists: Wallace (H). Shots on goal: Hud., 8-3. Corner kicks: 3-3. Saves: Bodenschatz (G) 3; O’Neil (H) 3. JV Score: Hudson, 3-0.

Records: Hudson 6-4-1.

ALLIANCE 6, WATERLOO 0

Halftime: Alliance, 2-0. Goals: Amaponsa (A) 3, Geiger (A) 2, Clunk (A). Assists: Murphy (A) 2, Hood (A), Amapansa (A), Geiger (A). Shots on goal: All., 18-4. Corner kicks: All., 9-1. Saves: Michalec (W) 7; Strata (A) 3.

Records: Waterloo 1-7-2; Alliance 7-2.

ARCHBISHOP HOBAN 2, 
WESTERN RESERVE ACADEMY 1

Halftime: WRA, 1-0. Goals: McGee (H) 2, Hassell (WRA). Assists: A.Campana (WRA). Shots on goal: Hob., 10-6. Corner kicks: Hob., 5-1. Saves: Skora (WRA) 7; Markowski (H) 4. JV Score: Hoban, 3-2.

Records: WRA 6-3-0; Hoban 7-2-1.

GIRLS

Scoring Summaries

ELLET 5, ALLIANCE 0

Halftime: Ellet, 1-0. Goals: Torres (E) 3, Love (E), Six (E). Assists: Love (E), Inch (E), Six (E). Shots on goal: Ell., 24-8. Corner kicks: Ell., 2-0. Saves: Fox (A) 16; Rorar (F) 5.

Records: Alliance 3-8; Ellet 4-7.

HUDSON 8, GLENOAK 0

Halftime: Hudson, 4-0. Goals: Waters (H) 2, Kossler (H) 2, Wright (H), O’Neil (H), Camp (H), Pamer (H). Assists: Waters (H) 2, Wright (H) 2, Camp (H), Kossler (H), Ito (H). Shots on goal: Hud., 20-0. Corner kicks: Hud., 12-0. Saves: L’Hommedieu (H) 0, Torrence (H) 0; Crawford (GO) 12. JV Score: Hudson, 5-0.

Records: Hudson 8-1-1; GlenOak 6-3-2.

YOUNGSTOWN CARDINAL MOONEY 5,
CANTON CENTRAL CATHOLIC 0

Halftime: Mooney, 2-0. Goals: Philibin (CM) 2, Herman (CM), Sikich (CM), Vasquez (CM). Shots on goal: CM, 12-6. Corner kicks: 3-3. Saves: Ellis (CM) 2; M. Haines (CCC) 6.

Records: Youngstown Cardinal Mooney 4-6-0; Canton Central Catholic 2-5-3.

FIRESTONE 5, RAVENNA 0

Halftime: Firestone, 3-0. Goals: Doughtery (F) 2, Zanin (F) 2, Eberly (F). Assists: Doughtery (F) 2, Zanin (F). Shots on goal: Rav., 11-7. Corner kicks: Rav., 3-1. Saves: Ricker (R) 5.

Records: Ravenna 4-4-3.

ARCHBISHOP HOBAN 2,
 KETTERING ARCHBISHOP ALTER 1

Halftime: Hoban, 1-0. Goals: M.Zingale (H), Easton (H), Borton (A). Assists: Petit (H), Hagerty (A). Shots on goal: Alt., 9-3. Corner kicks: Alt., 6-2. Saves: Helm (A) 1; Diestel (H) 7. JV Score: Archbishop Hoban, 2-0.

Records: Kettering Alter 6-4-0; Archbishop Hoban 10-0-1.

BUCKEYE 8, OBERLIN 0

Halftime: Buckeye, 8-0. Goals: Turner (B) 2, Serio (B) 2, Conley (B), S. Barnes (B), Glancy (B), N. Barnes (B). Assists: S. Barnes (B) 2, Hartley (B), Conley (B), Turner (B), L. Thomas (B). Shots on goal: Buc., 14-1. Corner kicks: Buc., 3-1. Saves: Tallman (O) 6; Stacy (B) 1, Glancy (B) 0. JV Score: Buckeye, 7-0.

Records: Buckeye 9-1-1.

WEST BRANCH 3, SOUTH RANGE 2

Halftime: 2-2. Goals: Trimmer (WB) 2, Stock (WB). Assists: Trimmer (WB), Pollari (WB).

Records: West Branch 6-3.

NORTHWEST 2, COVENTRY 0

Halftime: Northwest, 1-0. Goals: Bilinovich (NW), Smith (NW). Assists: Ross (NW). Shots on goal: NW, 6-5. Corner kicks: NW, 7-0. Saves: Snellick (NW) 5; Sheppard (C) 2. JV Score: 3-3.

Records: Northwest 7-3; Coventry 5-5-1.

WALSH JESUIT 4, JACKSON 0

Halftime: Walsh, 3-0. Goals: Knapp (WJ), Rogers (WJ), Anzelc (WJ), Trickett (WJ). Assists: Trickett (WJ), Anzelc (WJ), Kithcart (WJ), LoPresti (WJ). Shots on goal: Wal., 11-4. Corner kicks: Wal., 4-0. Saves: Demarchi (WJ) 2; Kingsbury (J) 3. JV Score: Walsh, 2-0.

Records: Walsh 10-0-1; Jackson 7-2-1.

CVCA 1, CUYAHOGA FALLS 0

Halftime: CVCA, 1-0. Goals: VanBuskirk (CVCA). Shots on goal: CVCA, 12-3. Corner kicks: CVCA, 2-1. Saves: Wittman (CF) 10; Litchy (CVCA) 3.

Records: Cuyahoga Falls 2-8-0; CVCA 7-3-0.

TWINSBURG 3, BRECKSVILLE 0

Halftime: Twinsburg, 2-0. Goals: D’Isidoro (T) 2, B. Sanborn (T). Assists: Krejci (T), Stahlman (T). Corner kicks: Twi., 4-2. Saves: Farwell (B) 7; Cooke (T) 2.

Records: Brecksville 3-7-0; Twinsburg 9-0-1.


Print
Add This


MORE IN SPORTS MORE IN SPORTS >
EDITORS' PICKS

OHIO.COM VIDEOS

Prev Next

Most Read Stories