BASKETBALL

BOYS

Tournament Scoreboard

Tuesday’s Results

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Stow 68, Cloverleaf 36

Cuyahoga Falls 52, Twinsburg 45

Alliance Division I Sectional

(At Alliance High School)

Glen Oak 71, Canfield 36

Green 63, Austintown Fitch 52

Canton Division I Sectional

(At Canton Memorial Civic Center)

Canton McKinley 77, Ellet 43

Stow Division II Sectional

(At Stow High School)

NDCL 59, Woodridge 45

Buchtel 70, Revere 41

Canton Division II Sectional

(At Memorial Fieldhouse)

Marlington 62, Canton South 50

Alliance 68, Triway 48

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Norwayne 70, Black River 43

Smithville 71, Lorain Clearview 60

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

Rootstown 60, Manchester 53

St. Thomas Aquinas 80, Lisbon David Anderson 56

Struthers Division IV Sectional

(At Struthers High School)

East Canton 52, Lake Center Christian 49

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Dalton 52, Cleveland Heights Lutheran East 28

Scoring Summaries

Alliance Divison I Sectional

GLENOAK 71, CANFIELD 36

GlenOak 18 21 19 13 — 71

Canfield 4 16 9 7 — 36

GLENOAK (8-13) — Bungo 5-4-14, Worstell 5-0-12, Johnson 4-1-11, Robinson 4-1-9, Spohn 3-0-6, Boring 1-0-3, Hohman 1-0-2, Merrell 3-1-7, Hronec 3-1-7. Totals: 29 8-14 71.

CANFIELD (8-13) — Brown 2-6-10, Schiraldi 1-2-4, Delorenzo 1-0-2, Vrabel 1-0-2, Kesner 1-0-3, Yourstowsky 2-1-6, Pryjma 2-5-9. Totals: 10 14-22 36.

3-point goals: Johnson 2, Worstell 2, Yourstowsky, Kesner, Boring. Fouls: GO, 18-13.

Alliance Division I Sectional

GREEN 63, AUSTINTOWN FITCH 52

Fitch 8 11 13 20 — 52

Green 11 12 15 25 — 63

AUSTINTOWN FITCH (11-10)— Malone 6-2-17, Chapke 4-3-12, Driver 3-0-8, Williams 2-4-9, DiFrancesco 2-0-4, Blair 0-2-2. Totals: 17 11-14 52.

GREEN (13-8) — Keeslar 6-7-19. Pratt 5-5-15, Fanelly 4-4-12, Hasan 1-1-3, Marciniak 2-3-8, Lebo 2-0-6. Totals: 20 20-31 63.

3-point goals: Malone 3, Lebo 2, Driver 2, Marciniak, Chapke, Williams. Fouls: Fit., 23-15.

Canton Division I Sectional

CANTON McKINLEY77, ELLET 43

McKinley 23 19 14 21 — 77

Ellet 10 2 14 17 — 43

CANTON McKINLEY (20-1) — Williams 12-3-29, Mills 5-2-12, Rorie 4-1-9, Ortiz 2-0-4, Davis 1-0-2, Burton 2-0-4, Grimes 2-0-5, Trammell 2-0-4, Alexander 2-2-8. Totals: 52 8-15 77.

ELLET (2-19) — Walsh 5-6-19, Ray 1-0-2, Fisher 4-0-8, Yergin 1-0-3, Griffin 3-0-6, Bolling 2-0-4, Furmer 0-1-1. Totals: 16 7-13 43.

3-point goals: Walsh 3, Alexander 2, Williams 2, Grimes, Yergin. Fouls: McK, 14-12.

Copley Divison I Sectional

CUYAHOGA FALLS 52, TWINSBURG 45

Twinsburg 7 12 14 12 — 45

Cuyahoga Falls 8 13 12 19 — 52

TWINSBURG (10-11) — Edwards 6-6-18, Billingsley 2-2-6, Rea 3-0-7, Washington 2-0-6, McGuire 4-0-8. Totals: 17 8-11 45.

CUYAHOGA FALLS (11-10) — Ricker 6-0-14, Lawrence 1-2-4, Shaw 2-1-5, Slone 4-0-9, Speichers 2-5-9, Asbury 3-1-7, Ritzinger 2-0-4. Totals: 20 9-16 52.

3-point goals: Washington 2, Ricker 2, Slone, Rea. Fouls: Twi., 16-9.

Copley Division I Sectional

STOW 68, CLOVERLEAF 36

Cloverleaf 14 12 3 7 — 36

Stow 13 13 15 27 — 68

CLOVERLEAF (1-20) — Miglich 3-2-10, Colyer 2-0-5, Johnson 1-0-2, Podolak 1-0-2, Morrison 1-0-3, Geisler 1-0-2, Buckwald 1-2-4, Schleigh 3-1-8. Totals: 13 5-8 36.

STOW (17-4) — Walker 10-4-28, Beech 9-5-23, Levistsky 1-0-2, Ritchie 1-0-2, Scelza 4-0-11, Williams 1-0-2. Totals: 26 9-14 68.

3-point goals: Walker 4, Scelza 3, Miglich 2, Colyer, Morrison, Schleigh. Fouls: Clo., 15-11. Rebounds: Clo., 15; Stow 30 (Levitsky 6). Turnovers: Clo., 12-9.

Stow Divsion I Sectional

NOTRE DAME-CATHEDRAL LATIN 59, WOODRIDGE 45

ND-CL 15 21 12 11 — 59

Woodridge 12 2 14 17 — 45

ND-CL (12-9) — Randolph 6-1-13, Sapp 6-2-14, Carswell 1-0-2, Pintur 1-0-2, Shkil 5-1-11, Cirello 7-0-14, Matic 1-0-2, Brownlee 0-1-1. Totals: 27 5-8 59.

WOODRIDGE (13-8) — Flasco 6-3-16, McCoy 3-0-8, Perry 3-2-8, Roberts 4-3-11, Fellows 1-0-2. Totals: 17 8-15 45.

3-point goals: McCoy 2, Flasco. Fouls: ND-CL, 14-10.

Canton Division II Sectional

ALLIANCE 68, TRIWAY 48

Triway 9 10 12 17 — 48

Alliance 16 21 17 14 — 68

TRIWAY (6-15) — Miller 2-2-6, Doan 2-0-4, Grenert 10-2-22, Carmicahel 1-0-2, Kinney 4-1-9, Reynolds 1-2-5. Totals: 20 7-13 48.

ALLIANCE (20-0) — Cundiff 1-1-3, P. Martin 3-3-9, Kukura 7-5-21, V. Martin 5-0-11, Mays 6-3-15, Phillips 2-3-8, Bevington 0-1-1. Totals: 24 16-30 68.

3-point goals: Kukura 2, V. Martin, Phillips, Reynolds. Fouls: Tri., 20-10.

Canton Division II Sectional

MARLINGTON 62, CANTON SOUTH 50

Canton South 1 12 16 21 — 50

Marlington 17 13 14 18 — 62

CANTON SOUTH (6-14) — Fontes 3-2-8, Smith 6-6-19, Deckerd 3-0-8, Lyon 1-0-2, Taylor 3-0-6, Newell 1-1-3, Pachuta 1-0-2, Jolliff 1-0-2. Totals: 19 9-13 50.

MARLINGTON (13-7) — Kirk 2-0-4, Williamson 1-0-2, Strouble 14-5-33, Carpenter 3-2-9, Penird 3-0-6, Hall 0-2-2, Mason 3-0-6. Totals: 26 8-15 62.

3-point goals: Deckerd 2, Smith, Carpenter. Fouls: 14-14.

Stow Division II Sectional

BUCHTEL 70, REVERE 41

Revere 10 6 10 15 — 41

Buchtel 7 23 19 21 — 70

REVERE (3-17) — Mockbee 2-1-5, Gutierrez 1-1-3, Ruetty 8-2-18, Holtkamp 3-0-6, Kessler 1-2-4, Benson 1-0-2, Somple 1-0-2, Lalkowski 0-1-1. Totals: 17 7-17 41.

BUCHTEL (8-10) — Graise 2-0-4, Jones 1-2-4, Smith 0-3-3, Bell 3-4-10, Hicks 3-1-7, C. Johnson 5-3-13, Cooper 3-2-10, Cosey 2-3-7, L. Johnson 1-2-4, Ruffin 2-2-6, Hoduh 0-1-1, Puryer 0-1-1. Totals: 22 24-33 70.

3-point goals: Cooper 2. Fouls: Rev., 21-17.

Salem Division III Sectional

ROOTSTOWN 60, MANCHESTER 53

Rootstown 5 10 16 29 — 60

Manchester 8 12 17 16 — 53

ROOTSTOWN — Conley 9-2-27, Ferrell 3-0-6, Lemon 1-0-2, Ringer 4-13-21, Lane 1-2-4. Totals: 18-17-60.

MANCHESTER — Shoemaker 3-4-10, Dukes 6-4-16, K. Daily 1-2-4, Robertson 1-0-2, B. Daily 1-2-4, Chappell 4-1-12, Klein 0-1-1, Graves 1-2-4. Totals: 17-16-53.

3-point goals: Conley 7, Chappell 3. Fouls: Man., 20-19.

Salem Division III Sectional

ST. THOMAS AQUINAS 80,?LISBON DAVID ANDERSON 56

St. Thomas Aquinas 20 16 18 26 — 80

Lisbon 6 7 16 27 — 56

ST. THOMAS AQUINAS — Steel 2-0-4, Bond 4-0-8, Moeglin 3-2-9, Fisher 5-4-14, Snyder 4-2-11, Dempsey 5-2-12, Gensley 1-1-4, Duplin 4-2-10, Pusateri 0-2-2, Piciacchia 2-0-4, Huberty 1-0-2. Totals: 31-15-80.

LISBON — M. Spencer 0-1-1, D. Sweeney 0-6-6, B. Spencer 7-0-16, J. Borg 4-0-8, Barnes 4-0-10, Rovnak 4-4-13, Dawson 1-0-2. Totals: 20-11-56.

3-point goals: B. Spencer 2, Barnes 2, Rovnak, Moeglin, Snyder, Gensley. Fouls: Lis., 16-15.

BUCKEYE 48, FIRELANDS 39

Buckeye 12 11 9 7 — 39

Firelands 6 9 14 19 — 48

BUCKEYE (9-12) — Doerge 4-6-14, Beck 5-1-13, Inman 2-0-6, Kinney 1-1-3, Miller 0-1-1, Prest 1-0-2, Checkelsky 3-2-9. Totals: 16-7-39.

FIRELAND (8-13) — Hyster 4-3-11, Smith 3-3-9, Bauer 1-0-2, Northeim 4-1-9, Myers 1-0-2, Hofecker 1-0-2, Peters 2-0-4. Totals: 16-11-48.

3-point goals: Inman 2, Beck 2, Checkelsky.

Tournament Schedule

Today’s Games

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Walsh Jesuit vs. Hudson, 6 p.m.

Wadsworth vs. Medina, 8 p.m.

Solon Division I Sectional

(At Solon High School)

Aurora vs. Maple Heights, 7:30 p.m.

Canton Division II Sectional

(At Memorial Fieldhouse)

St. Vincent-St. Mary vs. Coventry, 6:15 p.m.

Fairless vs. Tuslaw, 8 p.m.

Boardman Division II Sectional

(At Boardman High School)

Ravenna vs. Cortland Lakeview, 7:30 p.m.

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Orrville vs. Chippewa, 6 p.m.

Waynedale vs. Loudonville, 7:30 p.m.

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

Waterloo vs. New Middletown Springfield, 8 p.m.

———

Thursday’s Games

St. Clairsville Division II Sectional

(At Ohio University Eastern Campus)

Carrollton vs. Cadiz Harrison Central, 8 p.m.

St. Clairsville Division III Sectional

(At Claymont High School)

Tusky Valley vs. Coshocton, 7 p.m.

———

Friday’s Games

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Stow vs. Highland, 6 p.m.

Cuyahoga Falls vs. Firestone, 8 p.m.

Canton Division I Sectional

(At Canton Memorial Civic Center)

Perry vs. Canton Timken, 6:15 p.m.

Jackson vs. Barberton, 8 p.m.?Stow Division II Sectional

(At Stow High School)

East vs. North, 6 p.m.

CVCA vs. Tallmadge, 7:30 p.m.

Canton Division II Sectional

(At Memorial Fieldhouse)

Marlington vs. Archbishop Hoban, 6:15 p.m.

Alliance vs. Northwest, 8 p.m.

Boardman Division II Sectional

(At Boardman High School)

Southeast vs. West Branch, 6 p.m.

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

LaGrange Keystone vs. Norwayne, 7:30 p.m.

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

Rootstown vs. Columbiana Crestview, 6 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. Canton Central Catholic, 8 p.m.

Struthers Division IV Sectional

(At Struthers High School)

Mogadore vs. Leetonia, 7:30 p.m.

Warren Division IV Sectional

(At Warren Harding High School)

Mineral Ridge-Southington Chalker winner vs. Windham, 6 p.m.

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Cuyahoga Heights vs. Kidron Central Christian, 5:30 p.m.

GIRLS

Tournament Scoreboard

Tuesday’s Results

Zanesville Division II District

(At Zanesville High School)

West Holmes 71, Carrollton 25

Steubenville Division III District

(At Lake High School)

Beverly Fort Frye 47, Tusky Valley 33

Scoring Summary

Steubenville Division III District

BEVERLY FORT FRYE 47, TUSKY VALLEY 33

Tusky Valley 12 9 4 8 — 33

Fort Frye 9 12 14 12 — 47

TUSKY VALLEY (6-16) — Tucke 5-0-13, Dunlap 3-1-7, Morris 1-0-3, Weisgarber 1-0-3, Koch 1-0-2, Cochran 1-0-2, Pettay 0-2-2, Gritzan 0-1-1. Totals: 12-4-33.

FORT FRYE (18-4) — Buchanan 3-13-20, Combs 6-5-17, Liedtke 3-0-8, Parsons 0-2-2, Hanson 0-0-0. Totals: 12-20-47.

3-point goals: Tucke 3, Liedtke 2, Buchanan, Morris, Weisbarger. Fouls: Tus., 15-10. Rebounds: For., 21 (Combs 5, Liedtke 5); Tus., 16 (Tucke 4). Turnovers: Tus., 9-3.

Tournament Schedule

Today’s Games

Medina Division I Sectional

(At Medina High School)

Wadsworth vs. Highland, 6 p.m.

Firestone vs. Brunswick, 7:30 p.m.

Uniontown Division II District

(At Lake High School)

Manchester vs. Marlington, 6 p.m.

Archbishop Hoban vs. Norton, 7:45 p.m.

———

Thursday’s Games

Akron Division I District

(At Ellet High School)

Hudson vs. Warren Howland, 5:45 p.m.

Twinsburg vs. Walsh Jesuit, 8 p.m.

North Canton Division I District

(At Walsh University)

Wooster vs. Green, 6 p.m.

Canton McKinley vs. North Canton Hoover, 7:30 p.m.

Parma Division I District

(At Valley Forge High School)

Medina vs. Brecksville, 7:45 p.m.

Macedonia Division II District

(At Nordonia High School)

CVCA vs. Shaker Heights Hathaway Brown, 6 p.m.

St. Vincent-St. Mary vs. Woodridge, 7:30 p.m.

Austintown Division II District

(At Austintown Fitch High School)

Poland Seminary vs. West Branch, 6 p.m.

Canfield vs. Ravenna, 7:30 p.m.

Barberton Division III District

(At Barberton High School)

Waterloo vs. Burton Berkshire, 6 p.m.

Rootstown vs. Columbia Station Columbia, 7:30 p.m.

Wooster Division III District

(At Triway High School)

Smithville vs. Canton Central Catholic, 6 p.m.

Dalton vs. Orrville, 8 p.m.

Creston Division IV District

(At Norwayne High School)

Lake Center Christian vs. Ashland Mapleton, 6 p.m.

Our Lady of the Elms vs. East Canton, 7:45 p.m.

Rootstown Division IV District

(At Rootstown High School)

Windham vs. Maplewood, 6 p.m.

———

Friday’s Games

Zanesville Division II District Final

(At Zanesville High School)

West Holmes-Carrollton winner vs. Dover-Dresden TriValley winner, 7 p.m.

HOCKEY

Scoring Summary

UNIVERSITY SCHOOL 5, HUDSON 2

University 1 1 3 — 5

Hudson 1 0 1 — 2

Goals: Dalton (U) 2, Judson (U) 2, DeGulis (U), Mussay (H), Ganley (H). Assists: Jones (U) 2, Krueger (U), Dalton (U), DeGulis (U), Judson (U), Musser (U), McCann (U), Collins (H). Shots on goal: US, 43-19. Saves: Althans (U) 17; Kotseos (H) 38.