REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

TENNIS

HIGHLAND 4, CLOVERLEAF 1

Singles: Dunbar (C) d. Welch 6-1, 6-0; Petrich (H) d. Wood 6-2, 6-4; Wiswesser (H) d. Vasil 6-2, 6-4.

Doubles: Cressman-Petrich (H) d. Myers-Salsgiver 6-0, 6-0; Wisesser-Bowers (H) d. Bayus-Andrews 6-0, 6-0.

Records: Highland 5-2, 3-1; Cloverleaf 3-5.

COPLEY 3, WADSWORTH 2

Singles: Castner (W) d. Pennington 6-3, 6-3; Young (C) d. Deem 6-3, 6-1; Fick (W) d. Hopkins 6-3, 6-2.

Doubles: Moore-Tang (C) d. Pace-McPherson 6-0, 6-1; Haumesser-Williams (c) d. Doyle-Young 7-6, 7-2, 6-3.

NORTON 4, COVENTRY 1

Singles: Schmitt (N) d. Michaels 6-2, 6-4; Rowe (N) d. Cooper 7-6, 6-1; Kraus (N) d. Miller 6-0, 6-3.

Doubles: Jackson-Blankenship (C) d. Kitchens-Miller 6-3, 6-0; Thomas-Whitaker (N) d. Lushes-Cordea 7-6, 6-1.

LAKE 3, PERRY 2

Singles: McCalley (L) d. Knoch 6-1, 6-2; Drummond (L) d. Craddock 6-0, 6-3; Ferris (P) d. Booher 6-0, 6-2.

Doubles: Erb-Gillentine (L) d. Miller-Perez 6-2, 6-4; Burnell-Driggers (P) d. Bagnoli-Hill 6-4, 6-4.

Records: Lake 6-0, 2-0; Perry 4-3, 1-3.

MARLINGTON 3, ALLIANCE 2

Singles: Aufrance (M) d. Julia Dubaj 6-0, 6-0; Kelley (A) d. Dickson 6-3, 6-4; SievraValle (A) d. Kennedy 6-1, 6-1.

Doubles: DiRuzza-Schweizer (M) d. Shell-Ault 6-1, 6-2; Bluhm-Frederick (M) d. Pugh-Basile 6-2, 6-0.

Records: Marlington 2-5; Alliance 1-5.

LAUREL SCHOOL 4, CVCA 1

Singles: Buchinsky (L) d. Pile 6-0, 6-0; Haskell (CVCA) d. Pretser 6-1, 6-1; Lruserr (L) d. Andrew 6-4, 6-2.

Doubles: Berrity-Feng(L) d. Petrinec-Kalra 6-0, 6-2; Sutter-Moore (L) d. Bolinger-Mellott 6-1, 6-0.

LOUISVILLE 5, RAVENNA 0

Singles: Groves (L) d. A. Smith 6-0, 6-0; Isla (L) d. Knapp 6-1, 6-2; Robbins (L) d. Titus 6-1, 6-0.

Doubles: Pukys-Pochubay (L) d. N. Smith-Wise 6-0, 6-0; Scott-Richards (L) d. Latimer-Knapp 6-1, 6-0.

Records: Louisville 5-0.

ARCHBISHOP HOBAN 5, ST. VINCENT-ST. MARY 0

Singles: Felden (H) d. Reese 6-0, 6-4; Waddell (H) d. Pagni 6-3, 6-0; Gorey (H) d. Engles 6-0, 6-1.

Doubles: May-Bell (H) d. Pirie-Beskitt 6-0, 6-1; Thomas-Burkholder (H) d. N/A 7-6 (5), 6-1.

Late Tuesday

REVERE 3, GREEN 2

Singles: Hendrickson (R) d. Starkey 6-4, 6-0; Hujar (G) d. Henry 6-0, 6-4; Lifke (R) d. Marchese 6-2, 6-3.

Doubles: Ling-Taylor (R) d. Jamil-Dooley 2-6, 6-2, 6-3; Kirk-Gregory (G) d. Berry-Mortimer 6-3, 6-4.

Records: Revere 8-2, 4-0; Green 3-4, 1-3.

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

BUCKEYE 2, COLUMBIA 1

Halftime: Buckeye, 1-0. Goals: Grauel (B), Rusinko (B). Assists: Oswald (B) 2. JV Score: Buckeye, 2-1.

Records: Buckeye 3-0-0, 1-0-0.

MANCHESTER 8, CANTON TIMKEN 0

Halftime: Manchester, 5-0. Goals: Lloyd (M) 2, Ott (M), Whyte (M), Villers (M), Eidom (M), Collins (M), Mirman (M). Assists: Holloway (M), Scott (M), Cope (M). Shots on goal: Man., 33-0. Corner kicks: Man., 12-1. Saves: Geobelbecker (T) 13; Daniels (M) 0.

Records: Manchester 2-1-0, 2-1-0.

Late Tuesday

GARRETTSVILLE 5, ROOTSTOWN 0

Halftime: Garrettsville, 3-0. Goals: Dejanovic (G) 3, Bracken (G), Gorby (G). Assists: Reider (G) 3, Bracken (G). Shots on goal: Gar., 16-3. Corner kicks: Gar., 6-0. Saves: Crawford (G) 3.

Records: Rootstown 1-2, 0-1; Garrettsville 3-0, 2-0.

ARCHBISHOP HOBAN 1,?YOUNGSTOWN CARDINAL MOONEY 0

Halftime: 0-0. Goals: Lynch (H). Shots on goal: Hob, 9-2. Corner kicks: Hob, 3-0. Saves: Markowski (H) 2; Hudak (C) 7. JV Score: Hoban, 2-1.

Records: Youngstown Mooney 1-1-1; Hoban 3-0-0.

ELLET 2, PERRY 1

Halftime: Ellet, 1-0. Goals: J. Hagenbaugh (E), Vanek (E), Merry (P). Assists: Pittman (E). Shots on goal: Per., 16-12. Corner kicks: Ell., 5-3. Saves: Hossler (P) 18; Baker (E) 17.

Records: Ellet 2-2-0.

KIDRON CENTRAL CHRISTIAN 3,?LAKE CENTER CHRISTIAN 2

Halftime: KCC, 3-1. Goals: Schrock (KCC) 2, McCarty (LCC) 2, Pouly (KCC). Assists: Steffen (KCC), Perkins (KCC). Shots on goal: LCC, 12-7. Corner kicks: LCC, 4-2. Saves: McQuistion (KCC) 6; Otto (LCC) 7. JV Score: LCC, 6-2.

Records: Lake Center Christian 1-2-0, 0-1-0; Kidron Central Christian 2-1-0, 1-0-0.

Schedule

Today’s Games

Canton Central Catholic at Canton South, 7:30

Coventry at Northwest, 7 p.m.

Garrettsville at Field, 7 p.m.

Green at Warren Howland, 7 p.m.

Kingsway Christian at Orrville, 6 p.m.

Manchester at Kidron Central Christian, 7 p.m.

Rittman at Lake Center Christian, 5 p.m.

Stow at Lake, 7 p.m.

Woodridge at Crestwood, 7 p.m.

Wooster at Firestone 6 p.m.

Youngstown Ursuline at West Branch, 7 p.m.

GIRLS

Scoring Summaries

LAKE 5, PERRY 0

Halftime: Lake, 1-0. Goals: Smith (L) 5. Assists: Tessmer (L). Shots on goal: Lake, 20-3. Corner kicks: Lake, 5-0. Saves: Beatty (P) 15; Pisdale (L) 3. JV Score: Lake, 3-1.

Records: Perry 3-2-0, 0-1-0; Lake 1-0-4, 1-0-0.

JACKSON 4, BOARDMAN 1

Halftime: Jackson, 3-0. Goals: Patton (J) 2, Campbell (J), Johnson (J), Cailor (B). Assists: Justus (J), Bossart (J), Young (J). Shots on goal: Jac., 8-7. Corner kicks: Jac., 5-2. Saves: Bryant (B) 4; Kingsbury (J) 4, Wilson (J) 2. JV Score: Jackson, 3-0.

Records: Jackson 4-0-0, 1-0-0; Boardman 1-3-0, 0-1-0.

HUDSON 6, STOW 1

Halftime: Hudson, 2-0. Goals: Ito (H) 2, Wright (H) 2, Torrence (H), Camp (H), Pryce (S). Assists: Torrence (H) 2, Ito (H), Camp (H), K. Waters (H), Koscho (H). Shots on goal: Hud, 12-2. Corner kicks: Hud, 12-2. Saves: L’Hommedieu (H); Green (S) 7.

BRECKSVILLE 4, AVON LAKE 2

Halftime: Brecksville 2-1. Goals: Houk (B) 2, Morgan (B), Robinson (A), Lydey (B), Siko (A). Assists: Dosen (B), Andrews (B), Morgan (B). Shots on goal: Bre., 9-7. Corner kicks: Bre., 4-2. Saves: Farwell (B) 5; Crooks (A) 3. JV Score: Brecksville, 2-1.

Records: Brecksville 2-2, 1-0.

COPLEY 3, NORDONIA 0

Halftime: Copley, 2-0. Goals: Brenner (C), Haverchak (C), Cotleur (C). Assists: Haverchak (C) , Brenner (C), Olorunto (C). Shots on goal: Cop, 14-4. Corner kicks: Cop, 6-1. Saves: Moore (C) 4; Osborne (N) 6. JV Score: Copley, 2-0.

HIGHLAND 1, GREEN 0

Halftime: Highland, 1-0. Goals: Wiencek (H). Assists: Lafayette (H). Shots on goal: Hig., 9-3. Corner kicks: Hig., 2-1. Saves: Less (H) 3; Seman (G) 8. JV Score: 1-1.

Records: Highland 3-2-0, 1-0-0; Green 1-2-0, 0-1-0.

WADSWORTH 4, CLOVERLEAF 0

Halftime: Wadsworth, 3-0. Goals: Runkle (W) 3, Palange (W). Assists: Braman (W) 2, Berger (W), Runkle (W). Shots on goal: Wad., 14-3. Corner kicks: Wad., 6-2. Saves: Centea (W) 3.

Records: Cloverleaf 2-1-0, 0-1-0; Wadsworth 3-0-0, 1-0-0.

BUCKEYE 10, COLUMBIA 0

Halftime: Buckeye, 4-0. Goals: Phillips (B) 3, S. Barnes (B) 2, Erne (B) 2, Turner (B), L. Thomas (B), Stacy (B). Assists: N. Barnes (B) 3, S. Barnes (B). Shots on goal: Buc., 29-0. Corner kicks: Buc., 5-2. Saves: Paine (C) 14; Stacy (B) 0, Nguyen (B) 0.

Records: Buckeye 3-1-0, 1-0-0.

CARROLLTON 5, CANTON SOUTH 3

Halftime: Canton South, 2-1. Goals: Stertzbach (C) 3, Green (CS), Grace (CS), Bell (CS), Fennimore (C), Donley (C). Assists: Thompson (CS), Green (CS), Donley (C). Shots on goal: Car, 14-9. Corner kicks: Car, 6-0. Saves: Tolbert (CS) 9; Knotts (C) 6.

ARCHBISHOP HOBAN 1, ?PARMA HEIGHTS HOLY NAME 1

Halftime: Holy Name, 1-0. Goals: Dobbins (AH), Gruber (HN). Assists: M. Zingale (AH). Shots on goal: HN, 9-4. Corner kicks: HN, 4-1. Saves: Diestel (AH) 7; Reiss (HN) 3. JV Score: 1-1.

Records: Holy Name 1-0-2; Hoban 4-0-1.

ELLET 5, MASSILLON 2

Halftime: Ellet, 4-1. Goals: Torres (E) 4, Seitz (E), Fraelich (M), Decker (M). Assists: Love (E) 2, Gerrow (E), Blaz (E). Shots on goal: Ell., 18-5. Corner kicks: Ell., 5-1. Saves: Mas.; 10-7.

BARBERTON 1, RAVENNA 0

Halftime: 0-0. Goals: Trachsel (B) 1. Assists: Murren (B). Shots on goal: Bar, 16-8. Corner kicks: Bar, 4-3. Saves: Marks (B) 9; Ricker (R) 12. JV Score: Barberton, 2-0.

Records: Barberton 3-1; Ravenna 1-2-1.

Late Tuesday

WADSWORTH 6, NORTH CANTON HOOVER 0

Halftime: Wadsworth, 3-0. Goals: Runkle (W) 2, Palange (W) 2, Berger (W), Drown (W). Assists: Palange (W) 2, Hagans (W), Kilbride (W). Shots on goal: Wad., 24-2. Corner kicks: Wad., 13-0. Saves: Centea (W) 2. JV Score: Wadsworth, 11-0.

Records: Wadsworth 2-0-0.

ROOTSTOWN 6, GARRETTSVILLE 0

Halftime: Rootstown, 2-0. Goals: Nunemaker (R) 2, Moss (R), Boyle (R), Kemp (R), Durbak (R). Assists: Boyle (R) 2, Kemp (R), Moss (R), Furness (R), Sauvinsky (R). Shots on goal: Roo., 13-7. Corner kicks: Roo., 6-3. Saves: Hartung (R) 7;

Records: Rootstown 2-0-1, 1-0-1.

Schedule

Today’s Games

Berlin Hiland at Canton Central Catholic, 7:15 p.m.

Crestwood at Woodridge, 7 p.m.

Firestone at Manchester, 7 p.m.

Garrettsville at Field, 5 p.m.

Our Lady of the Elms at Waynedale, 7 p.m.

Parma Padua at Walsh Jesuit, 7 p.m.

FOOTBALL

Schedule

Week One

Today’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Firestone at GlenOak

Garfield at St. Vincent-St. Mary

Kent Roosevelt at Archbishop Hoban

Marlington at Poland Seminary

Perry at Massillon, 7:30 p.m.

Rootstown at Newton Falls

———

Friday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Ashland at Wadsworth

Berlin Center Western Reserve at Black River

Brunswick at Medina

Buchtel at Canton McKinley

Canfield at Louisville

Canton Timken at East Canton

Coventry at Canton South

Cuyahoga Falls at Barberton

Cleveland JFK at Copley

Cleveland John Marshall at Orrville

Crestview at Northwestern, 7:30 p.m.

CVCA at Woodridge

East at Jackson

East Liverpool at Carrollton

Ellet at Springfield

Garaway at Dalton, 7:30 p.m.

Garrettsville at Middlefield Cardinal

Green at Lake

Highland at Wooster

Hudson at Euclid

Indian Valley at Sandy Valley

Kenmore at Warren Howland

Manchester at Hillsdale, 7:30 p.m.

Mapleton at Chippewa, 7:30 p.m.

Mentor Lake Catholic at Strongsville

Midpark at North Royalton

Minerva at Field

New Philadelphia at Canton Central Catholic

Niles McKinley at Windham

Nordonia at Mayfield

North at Rittman, 7:30 p.m.

Northwest at Cloverleaf

Norton at Mogadore

Parma Heights Holy Name at Brecksville

Ravenna at Tallmadge

Revere at Buckeye

St. Thomas Aquinas at Tuslaw

Smithville at Loudonville, 7:30 p.m.

Southeast at Alliance

Stow at North Canton Hoover

Streetsboro at Warren Champion

Toledo Scott at Fairless

Triway at West Holmes

Tusky Valley at Waynedale, 7:30 p.m.

Twinsburg at Aurora

Walsh Jesuit vs. Youngstown Ursuline, at Youngstown State University

Wellington at Norwayne, 7:30 p.m.

West Branch at Crestwood

Western Reserve Academy at Hawken

———

Saturday’s Game

Waterloo at Salineville Southern, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Scoring Summaries

BUCHTEL 25-25-25, CLEVELAND JOHN HAY 13-7-8

Kills: Clayton (B) 7. Digs: Kate-Locket (B) 6. Blocks: Frazier (B) 3. Assists: El-Amin (B) 10. Service Points: El-Amin (B).

NORTHWEST 25-25-20-25, COPLEY 11-10-25-16

Kills: Channell (NW) 15; Fonte (C) 7. Digs: Gordon (NW) 9; Ison (C) 26. Assists: Swaino (NW) 30; Gmick (C) 10. Service Points: Swaino (NW) 13, Toggle (C) 9.

Records: Northwest 3-3; Copley 0-2.

BLACK RIVER 25-25, BROOKLYN 19-8

Kills: Benson (BR) 2. Assists: White (BR) 3. Service Points: Heath (BR) 8. Service Aces: Benson (BR) 5.

HIGHLAND 28-25-25, GREEN 26-10-18

Kills: Maglione (H) 10. Digs: Tanzer (H) 12. Blocks: Adams (H) 3. Assists: Tecco (H) 17. Service Points: Esker (H) 5.

Records: Highland 2-1.

MOGADORE 25-25-25, SPRINGFIELD 18-18-23

Kills: Pollock (M) 7; Kern (S) 6. Digs: Bloniarz (M) 9; Dray (S) 13. Blocks: Yoho (M) 2; Graham (S) 3. Assists: Reilly (M) 11; Perkins (S) 19. Service Points: Weaver (S) 15; Pollock (M) 12.

Late Tuesday

DALTON 25-25-25, NORWAYNE 14-6-17

Kills: Fisher (D) 7, Granger (D) 7. Digs: Kandel (D) 10. Blocks: Fisher (D) 2. Assists: Fisher (D) 15. Service Points: Fisher (D) 18. Service Aces: Fisher (D) 10.

TRIWAY 25-25-25, CVCA 21-20-15

Kills: Carousia (C) 4, Headley (C) 4. Digs: Zarlinga (C) 11. Blocks: Lowenkamp (C) 3. Assists: Walker (C) 4. Service Points: Headley (C) 7.

Records: CVCA 0-2.

ST. VINCENT-ST. MARY 25-25-23-20-16,?ST. THOMAS AQUINAS 22-23-25-25-14

Kills: Paolucci (STVM) 17. Digs: May (STVM) 17. Blocks: Macreno (STVM) 6. Assists: Frericks (STVM) 29. Service Points: May (STVM) 22.

Records: STVM 2-3.

NORDONIA 25-25-25, COPLEY 12-10-14

Kills: Pia (N) 11; Ison (C) 4. Digs: Slonsky (N). Blocks: Pia (N); Thomas (C), Burton (C). Assists: Watroba (N) 30; Emich (C) 8. Service Points: Bodziony (N) 7; Ison (C), Shaub (C).

ARCHBISHOP HOBAN 25-25-25,?BARBERTON 18-15-13

Kills: Hall (H) 10; O’Neill (B) 9. Digs: Dannemiller (H) 6; Leslein (B) 6. Blocks: Gibbons (H) 3. Assists: Dujanovic (B) 20; Ha1l (H) 16.

CRESTWOOD 25-25-25, NORTON 22-18-10

Kills: Emerick (N) 7. Digs: Emerick (N) 7. Blocks: Gehring (N) 3. Assists: Walker (N) 18. Service Points: Emerick (N) 6.

Schedule

Today’s Matches

Ashland at Orrville, 6 p.m.

Brecksville at Padua Franciscan, 7:30 p.m.

Canton Timken at Tusky Valley, 7:30 p.m.

Chippewa at Waynedale, 7 p.m.

Coventry at Norton, 6:30 p.m

Fairless at Triway, 7 p.m.

Garrettsville at Crestwood, 6:30 p.m.

GlenOak at Lake, 5:30 p.m.

Kent Roosevelt at Ravenna, 5:30 p.m.

Kidron Central Christian at St. Thomas Aquinas, 6 p.m.

Mentor at Brunswick, 7:30 p.m.

Minerva at Canton South, 5 p.m.

Nordonia at Cloverleaf, 6:30 p.m.

Our Lady of the Elms at Notre Dame-Cathedral Latin , 6 p.m.

Ridgewood at East Canton, 5:30 p.m.

Smithville at Northwestern, 7 p.m.

Stow-Munroe Falls at North Royalton, 5:30 p.m.

Tuslaw at Manchester, 7 p.m.

Wadsworth at Green, 7 p.m.

Windham at Southington Chalker, 7 p.m.

Woodridge at Mogadore, 5:30 p.m.

GOLF

BOYS

NORDONIA 170, CLOVERLEAF 185

(At Westfield North, Westfield Center. Par: 36)

Cloverleaf: Kotlarek 45, O’Callaghan 46, Briggs 47, Harrell 47, Young 47.

Nordonia: Brown 39, Armao 43, Tobias 44, Dolan 44.

Records: Cloverleaf 2-3, 0-2; Nordonia 2-0, 1-0.

HIGHLAND 247, TALLMADGE 257

(At Pine Hills, Akron. Par: 36)

Highland: Grayson 37, Scherler 38, Weiss 45, Popson 46.

Tallmadge: Mosholder 41, Landwehr 51.

SPRINGFIELD 199, COVENTRY 212

(At Chenoweth Golf Course, Akron. Par: 36)

Coventry: Kather 49, DeShane 53, Tracy 53, Derrig 57.

Springfield: Williams 51, Chaplin 52, Hurd 40, Ross 56.

Records: Coventry 3-5, 3-7; Springfield 1-5, 1-6.

MOGADORE 156, WOODRIDGE 169

(At Paradise Lakes Country Club, Randolph. Par: 34)

Woodridge: Seminatore 39, Clark 43, Walter 43, Syx 44, Ralston 44, Westphal 44.

Mogadore: Pearce 36, Whitmyer 39, Hostetler 40, Ruppel 41.

Records: Mogadore 10-2, 7-2; Woodridge 4-2, 4-2.

GIRLS

HUDSON 166, STRONGSVILLE 179

(At Ellsworth Meadows Golf Club, Hudson. Par: 35)

Strongsville: Nemeth 43, Ingram 44, Howse 46, Smolinski 46.

Hudson: N. Goodson 38, J. Goodson 41, Madar 43, Spitz 44.

Records: Strongsville 3-1; Hudson 3-1.

GLENOAK 172, COPLEY 183, LAKE 194

(At Loyal Oak Golf Course, Norton. Par: 38)

GlenOak: Roshong 42, McCahan 42, Sholenberger 44, Stout 44.

Lake: Smith 43, Gmerek 49, Popio 50, Hockwalt 52.

Copley: Jones 43, Zelenka 46, Adkins 47, Blachaniec 47.

Records: Lake 1-6, 0-1.

Late Tuesday

REVERE 186, CLOVERLEAF 201

(At Westfield Group Country Club, Westfield Center. Par: 36)

Revere: Leventhal 45, Nicholas 46, Pavlich 47, Zablo 48.

Cloverleaf: Illig 44, Siedel 50, Fairbairn 53, Pickett 54. CROSS COUNTRY

BOYS

FIELD 29, TALLMADGE 28

(At Wingfoot State Park, Suffield Twp.)

Top runners: 1. Furgeson (T) 17:12; 2. McGovern (T) 17:43; 3. Bookman (F) 17:48; 4. Zesinger (T) 17:57; 5. Lewis (F) 18:16; 6. Salzburg (F) 18:16; 7. Conroy (F) 18:28; 8. Miterko (F) 18:52; 9. Tuel (F) 18:55; 10. Murray (T) 19:11.

GIRLS

FIELD 29, TALLMADGE 28

(At Wingfoot State Park, Suffield Twp.)

Top runners: 1. Stralka (T) 21:01; 2. Hillagas (T) 22:00; 3. Chasar (F) 22:02; 4. DeJulius (F) 22:14; 5. Rinaldi (T) 22:19; 6. Naugle (F) 22:32; 7. Begue (F) 22:41; 8. Bartlett (T) 22:49; 9. Olson (F) 23:18; 10. Peters (T) 24.00.