REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

football

Scoreboard

GlenOak 28, Firestone 12

Kent Roosevelt 22, Archbishop Hoban 7

Massillon 35, Perry 7

Newton Falls 55, Rootstown 7

Poland Seminary 35, Marlington 14

St. Vincent-St. Mary 63, Garfield 0

Scoring Summaries

GLENOAK 28, FIRESTONE 12

Firestone 0 0 6 6 — 12

GlenOak 21 0 0 7 — 28

Gle.: Boykins 74 run (Polumbo kick)

Gle.: Boykins 2 run (Polumbo kick)

Gle.: Simon 34 interception return (Polumbo kick)

Fir.: Stone 12 run (kick failed)

Gle.: Kejuan 1 return blocked punt (Polumbo kick)

Fir.: Williams 17 pass from Brooks (run failed)

Fir Gle

First downs 6 14

Rushing 28-37 44-196

Passing 7-16-103-3 8-14-74-1

Records 0-1 1-0

KENT ROOSEVELT 22, ARCHBISHOP HOBAN 7

Kent Roosevelt 2 6 7 7 — 22

Hoban 0 7 0 0 — 7

KR.: Safety

KR.: Smiley 20 pass from Monaco (kick failed)

Hob.: Tersigni 15 run (Parri kick)

KR.: Monaco 12 run (Fields kick)

KR.: Caddiell 2 run (Fields kick)

Kent Roosevelt Hoban

First downs 13 14

Rushing 33-104 36-94

Passing 9-21-113-1 6-19-49-2

Records 1-0 0-1

MASSILLON 35, PERRY 7

Perry 0 7 0 0 — 7

Masillon 8 14 6 7 — 35

Mas.: Robinson 23 fumble return (Fichter run)

Mas.: Crabtree 7 run (David kick)

Per.: Berry 5 run (Waggoner kick)

Mas.: Rogers 20 pass from David (David kick)

Mas.: Rogers 59 pass from Clark (kick failed)

Mas.: Crabtree 74 run (Marsh kick)

Perry Massillon

First downs 12 15

Rushing 51-152 35-281

Passing 7-9-53-0 11-15-135-0

Records 0-1 1-0

POLAND SEMINARY 35, MARLINGTON 14

Poland Seminary 7 21 0 7 — 35

Marlington 7 0 7 0 — 14

Mar.: Walker 40 pass by Kirk (Kirk kick)

Pol.: Duran 30 pass by Wolfe (Devito kick)

Pol.: Gould 3 run (Devito kick)

Pol.: Duran 10 pass by Wolfe (Devito kick)

Pol: Audi 1 run (Devito kick)

Mar.: Blake 64 run (Kirk kick)

Pol.: Wilson 12 run (Devito kick)

Pol Mar

First downs 16 14

Rushing 39-210 35-176

Passing 9-5-146-1 12-21-178-1

Records 1-0 0-1

ST. VINCENT-ST. MARY 63, GARFIELD 0

St. Vincent-St. Mary 28 14 7 14 — 63

Garfield 0 0 0 0 — 0

STVM: Campbell 52 punt return (Cunningham kick)

STVM: Campbell 50 run (Cunningham kick)

STVM: Whaley 17 run (Cunningham kick)

STVM: Bushner 5 run (Cunningham kick)

STVM: Bushner 1 run (Cunningham kick)

STVM: Woolridge 28 pass from Whaley (Cunningham kick)

STVM: Samuel 1 run (Demboski kick)

STVM: Kelly 27 run (Demboski kick)

STVM: Campbell 15 run (Demboski kick)

STVM Gar

First downs 20 5

Rushing 41-369 34-81

Passing 3-6-61-0 1-5-16-1

Records 1-0 0-1

Schedule

Today’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Ashland at Wadsworth

Berlin Center Western Reserve at Black River

Brunswick at Medina

Buchtel at Canton McKinley

Canfield at Louisville

Canton Timken at East Canton

Coventry at Canton South

Cuyahoga Falls at Barberton

Cleveland JFK at Copley

Cleveland John Marshall at Orrville

Crestview at Northwestern, 7:30 p.m.

CVCA at Woodridge

East at Jackson

East Liverpool at Carrollton

Ellet at Springfield

Garaway at Dalton, 7:30 p.m.

Garrettsville at Middlefield Cardinal

Green at Lake

Highland at Wooster

Hudson at Euclid

Indian Valley at Sandy Valley

Kenmore at Warren Howland

Manchester at Hillsdale, 7:30 p.m.

Mapleton at Chippewa, 7:30 p.m.

Mentor Lake Catholic at Strongsville

Midpark at North Royalton

Minerva at Field

New Philadelphia at Canton Central Catholic

Niles McKinley at Windham

Nordonia at Mayfield

North at Rittman, 7:30 p.m.

Northwest at Cloverleaf

Norton at Mogadore

Parma Heights Holy Name at Brecksville

Ravenna at Tallmadge

Revere at Buckeye

St. Thomas Aquinas at Tuslaw

Smithville at Loudonville, 7:30 p.m.

Southeast at Alliance

Stow at North Canton Hoover

Streetsboro at Warren Champion

Toledo Scott at Fairless

Triway at West Holmes

Tusky Valley at Waynedale, 7:30 p.m.

Twinsburg at Aurora

Walsh Jesuit vs. Youngstown Ursuline, at Youngstown State University

Wellington at Norwayne, 7:30 p.m.

West Branch at Crestwood

Western Reserve Academy at Hawken

VOLLEYBALL

Schedule

Saturday’s Games

Buckeye and Dalton at Manchester, 10 a.m.

Brecksville at Mentor, 12:30 p.m.

Canton Central Catholic at Our Lady of the Elms, 10 a.m.

Crestwood and Southeast at West Branch, 10 a.m.

Cuyahoga Falls at Barberton, 12:30 p.m.

GlenOak at Streetsboro, TBA

Kidron Central Christian at Smithville, 11 a.m.

North Canton Hoover and St. Vincent-St. Mary at Cloverleaf Tournament, 8 a.m.

North Royalton at Norwalk Varsity Volleyball Invitational, 9 a.m.

Northwestern at Norwalk Invitational, 9 a.m.

Strongsville at The Best of Ohio (St. Ursula Academy), 9 a.m.

Tuslaw and Rittman at Strasburg, 9 a.m.

Walsh Jesuit at Toledo St. Ursula (Best of Ohio Tournament)

West Holmes at Triway, 1 p.m.

Scoring Summaries

AURORA 25-25-25,?WESTERN RESERVE ACADEMY 15-23-15

Kills: Baylee (A) 17. Digs: Mitch (A) 22. Blocks: Sellers (A) 5. Assists: Cabot (A) 30.

Records: Aurora 2-2.

BLACK RIVER 25-25-24, BROOKLYN 10-17-4

Kills: Jenkins (BR) 15. Digs: DeMarco (BR) 7. Assists: Cartwright (BR) 26. Service Points: Lutz (BR) 18, Hozan (BR) 18.

Records: Black River 6-1.

CARROLLTON 25-22-25-25,?WEST BRANCH 17-25-11-18

Kills: Townes (WB) 13; Bolland (C) 17. Digs: McElwain (S) 14; Davis (C) 13. Blocks: Pridemore (C) 2. Assists: Heath (WB) 20; Voll (C) 39. Service Points: McElwain (WB) 6; Ali (C) 16.

Records: West Branch 3-2, 0-2; Carrollton 5-1, 2-0.

DALTON 25-25-25, RITTMAN 13-21-15

Kills: Fisher (D) 11. Digs: Kandel (D) 15. Blocks: Fisher (D), Granger (D), Weaver (D), Wald (D). Assists: Geiser (D) 16. Service Points: Geiser (D) 12.

EAST 25-25-25, NORTH 12-11-14

Kills: Reed (E) 10. Digs: Gregory (E) 8. Blocks: Felder (E) 3. Assists: Taylor (E) 23. Service Points: Taylor (E) 22.

Records: East 2-2, 2-2; North 0-4, 0-4.

ELLET 25-25-25, KENMORE 17-18-15

Kills: Chase (E) 22. Digs: Bedingfield (E) 16. Blocks: Chase (E) 1, Wallbrown (E) 1. Assists: Davis (E) 21. Service Points: Lakins (E) 10.

Records: Ellet 3-0, 3-0.

FIELD 22-30-25-25, SPRINGFIELD 25-28-15-17

Kills: Kruse (F) 18; Graham (S) 10. Digs: Peetlin (F) 2; Drey (S) 19. Blocks: Graham (S) 8; Kruse (F) 4 Assists: Perkins (S) 24; Adelman (F) 23. Service Points: Kern (S) 21; Peetlin (F) 19.

Records: Springfield 0-2, 0-1

LAKE CENTER CHRISTIAN 15-25-25-20-15,?BARBERTON 25-22-21-25-10

Kills: Sykes (B) 18. Digs: Zepernick (B) 34. Blocks: Kaisk (B) 6. Assists: Ullman (B) 28. Service Points: Zepernick (B) 18.

Records: Barberton 1-4.

MEDINA BUCKEYE 25-25-25, COLUMBIA 17-9-19

Kills: M. Galaszewski (B) 9. Digs: Vozar (B) 13. Blocks: Kis (B) 3. Assists: Galaszewski (B) 11.

Records: Buckeye 1-3.

NORDONIA 25-25-25, CLOVERLEAF 23-17-15

Kills: Pla (N) 11; Wilde (C) 7. Digs: Wilde (C) 7; Sutkaytis (N) 6. Blocks: Thomas (N) 3, Gutschow (C) 1. Assists: Rose (C) 12; Watroba (N) 28. JV Score: Nordonia, 2-0.

NORTON 25-25-25, COVENTRY 22-17-13

Kills: Gehring (N) 7. Digs: Walker (N) 10. Blocks: Reed (N) 10. Assists: Walker (N) 14. Service Points: Emerick (N) 14.

Records: Norton 3-1.

NOTRE DAME-CATHEDRAL LATIN 25-25-25,?OUR LADY OF THE ELMS 12-5-10

REVERE 25-18-17-25-15, HIGHLAND 23-25-25-16-10

Kills: Adams (H) 13; Farian (R) 14. Digs: Tanzer (H) 25; Bierman (H) 19. Blocks: Adams (H) 2; Maglione (H) 2; Esker (H) 2; Ruetty (R) 9. Assists: Tecco (H) 22; Eley (R) 19. Service Points: Ruetty (R) 13.

Records: Highland 2-2, 1-1; Revere 3-0, 2-0.

TALLMADGE 26-28-25, COPLEY 24-26-18

Kills: Gardella (T) 18; Santagata (C) 9. Digs: Ayres (T) 8. Blocks: Gardella (T) 2; Ison (C) 2. Assists: Helmuth (T) 31; Shaub (C) 19. Service Points: Tuggle (C) 12.

Records: Tallmadge 1-3.

WADSWORTH 25-25-25, GREEN 6-13-15

Kills: Booth (W) 13. Digs: Booth (W) 6. Blocks: Koons (W) 3; Beavers (W) 3. Assists: Sansonetti (W) 14.

Records: Wadsworth 4-2, 2-0.

WAYNEDALE 25-25-25, CHIPPEWA 14-14-19

Kills: Richardson (C) 5. Digs: Heitic (C) 5. Assists: Bunch (C) 12. Service Points: Bunch (C) 11.

Records: Chippewa 0-3.

WOODRIDGE 25-25-12-22-15,?MOGADORE 22-9-25-25-6

Kills: Pollock (M) 5. Digs: Bloniarz (M) 10. Assists: Kelly (M) 9. Service Aces: Reilly (M) 6.

Records: Mogadore 2-1.

SOCCER

BOYS

Schedule

Saturday’s Games

North at Coventry, 1 p.m.

Alliance at Dover, 1 p.m.

Brecksville at Solon, 7 p.m.

Chippewa at Rittman 3 p.m.

Columbus St. Francis DeSales at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Copley at Medina, 7 p.m.

Cuyahoga Falls at Brunswick, 7 p.m.

Firestone at Wadsworth, 12 p.m.

Garrettsville at Bristol, 12 p.m.

Holland Springfield at Archbishop Hoban, 7 p.m.

Hudson at Jackson, 7 p.m.

Marlington at North Canton Hoover, 7 p.m.

Minerva at East Palestine, 11 a.m.

Nordonia at GlenOak, 7 p.m.

Northwest at Canton Central Catholic, 7 p.m.

Orange at Buckeye, 7 p.m.

Rootstown at Ravenna, 7 p.m.

St. Vincent-St. Mary at Western Reserve Academy, 3 p.m.

Toledo St. Francis DeSales at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Scoring Summaries

AURORA 3, CVCA 0

Halftime: Aurora, 3-0. Goals: Perez (A), Wendel (A), Browsky (A). Assists: Browsky (A). Shots on goal: Aur., 7-2. Corner kicks: CVCA, 5-0. Saves: Winquist (C) 4; Pavlick (A) 2. JV Score: Aurora, 1-0.

Records: CVCA 1-1-0; Aurora 2-1-0.

COVENTRY 6, NORTHWEST 0

Halftime: Coventry, 3-0. Goals: Prater (C) 2, Morisak (C), Khamvongsouk (C), Bedford (C), Fassnacht (C). Shots on goal: Cov., 18-2. Corner kicks: Cov., 2-0. Saves: Mundell (N) 11.

Records: Coventry 3-0-1; Northwest 1-3-0.

FIELD 1, BARBERTON 0

Halftime: Field, 1-0. Goal: Walker (F) Assist: Mathews (F). Shots on goal: Fie., 9-4. Corner kicks: 3-3. Saves: Green (F) 4; Barbati (B) 6.

Records: Field 1-0; Barbertton 3-2.

FIRESTONE 3, WOOSTER 0

Halftime: Firestone, 2-0. Goals: R. Milford (F) 2, Hendrickson (F). Assists: L. Milford (F), Warro (F), Jandric (F). Shots on goal: Fir., 9-4. Corner kicks: 4-4. Saves: Runyan (W) 7; Villalba (F) 4.

Records: Firestone 2-1.

LAKE 4, STOW 0

Halftime: Lake, 2-0. Goals: Rawley (L) 2, Muncie (L), Hershberger (L). Assists: Rawley (L), Belopotoski (L). Shots on goal: Stow, 13-12. Corner kicks: Stow, 8-0. Saves: Harris (S) 8; McDonald (L) 8. JV Score: Stow, 2-0.

Records: Lake 2-1-1.

LAKE CENTER CHRISTIAN 7, RITTMAN 3

Halftime: LCC, 2-1. Goals: Raber (LCC) 3, Sample (LCC) 2, Zavarello (LCC), Griffith (LCC), Like (R), Musser (R), Williams (R). Assists: Raber (LCC), Sample (LCC), Davis (R). Shots on goal: LCC, 21-9. Corner kicks: LCC, 3-2. Saves: Frazier (R) 11; McQuistion (LCC) 5, McDonald (LCC) 1.

Records: Rittman 0-2-1; LCC 2-2.

NORWAYNE 4, CLOVERLEAF 3

Halftime: Norwayne, 2-1. Goals: Moore (N) 3, Timken (C) 2, Stahl (N), Markeson (C). Assists: Harley (N) 2, Zuk (C), McCullar (C), Lewarchick (C). Shots on goal: Clo., 20-8. Corner kicks: Clo., 3-2. Saves: Witmer (C) 5; Keith (N) 8.

Records: Cloverleaf 0-4-1; Norwayne 2-1.

SOUTHEAST 9, STREETSBORO 0

Halftime: Southeast, 6-0. Goals: N. Boring (Sou.) 2, Chaney (Sou.) 2, Harsh (Sou.), Cottrell (Sou.), Myers (Sou.), Dillon (Sou.), own goal. Assists: McElfresh (Sou.) 2, Myers (Sou.), Chaney (Sou.), Staudacher (Sou.), Petridis (Sou.), Dillon (Sou.). Shots on goal: Sou., 16-3. Corner kicks: Sou., 6-1. Saves: A. Boring (Sou.) 3; Singh (Str.) 7.

Records: Southeast 2-0.

REVERE 2, LOUISVILLE 0

Halftime: Revere, 2-0. Goals: Taylor (R), Somple (R). Assists: Kasson (R). Shots on goal: Rev., 25-0. Corner kicks: Rev., 5-0. Saves: Gerberich (R) 0; Terra (L) 14.

Records: Revere 5-0-0; Louisville 1-2-1.

WATERLOO 0, SPRINGFIELD 0

Shots on goal: Springfield, 11-10. Corner kicks: Wat., 3-2. Saves: Michalec (W) 8; Stevenson (S) 9.

Records: Springfield 0-2-1.

WEST BRANCH 2, YOUNGSTOWN URSULINE 1

Halftime: 0-0. Goals: Heffinger (WB), Jarvis (WB), Freer (U). Assists: Greenawalt (WB), Schopher (WB).

WOODRIDGE 2, CRESTWOOD 0

Halftime: 0-0. Goals: Mullins (W), Belluardo (W). Assists: Whitaker (W). Shots on goal: Woo., 10-7. Corner kicks: 3-3. Saves: Lemke (W) 5; Slechta (C) 8.

Records: Woodridge 1-1; Crestwood 2-1.

GIRLS

Schedule

Saturday’s Games

Garrettsville at Bristol, 10 a.m.

Green at Warren Howland, 1 p.m.

Jackson at Hudson, 7 p.m.

Lexington at Brunswick, 3 p.m.

Minerva at Massillon, 10 a.m.

Nordonia at Aurora, 7 p.m.

North Royalton at Austintown Fitch, 3 p.m.

Northwestern at Norwayne, 1 p.m.

Norton at Chippewa, noon

Rootstown at Ravenna, 5 p.m.

St. Vincent-St. Mary at Youngstown Cardinal Mooney, 7 p.m.

Twinsburg at Firestone, 5 p.m.

Walsh Jesuit at Canfield, 5 p.m.

West Branch at Boardman, 3 p.m.

Scoring Summaries

CANTON CENTRAL CATHOLIC 0, BERLIN HILAND 0

Halftime: 0-0. Shots on goal: CCC, 10-6. Corner kicks: BH, 4-0. Saves: Boyles (BH) 5; Haines (CCC) 5. JV Score: Canton Central Catholic, 4-0.

Records: Berlin Hiland 1-2-2; Canton Central Catholic 0-1-2.

CRESTWOOD 3, WOODRIDGE 1

Halftime: Crestwood, 2-0. Goals: Schmeltzer (W), Schweickert (C), Larch (C), Soltisz (C). Assists: Nemec (C), Larch (C). Shots on goal: Cre., 11-10. Corner kicks: Cre., 4-1. Saves: Nero (C) 4; Miller (W) 8. JV Score: Woodridge, 5-3.

Records: Woodridge 0-3-0.

HATHAWAY BROWN 2,?WESTERN RESERVE ACADEMY 0

Halftime: Hathaway Brown, 1-0. Goals: Danes (HB), Melissa (HB). Assists: Beth (HB). Shots on Goal: HB: 15-6. Corner Kicks: HB: 4-2. Saves: HB: OBrien (3); WRA: Paparella (7).

Records: Western Reserve Academy 1-3, Hathaway Brown 1-2-1.

MANCHESTER 7, FIRESTONE 2

Halftime: Manchester, 3-0. Goals: Ferguson (M) 3, Starcher (M) 2, Lloyd (M), Mirman (M), R. Dougherty (F), Green (F). Assists: Ferguson (M) 2, Mirman (M) 2, Starcher (M), K. Dougherty (M), Mi. Schaber (M). Shots on goal: Man., 14-9. Corner kicks: Man., 5-2. Saves: Cooke (F) 8; Kepnes (M) 6, Tannhof (M) 2.

Records: Manchester 5-0.

SOUTHEAST 6, STREETSBORO 1

Halftime: Southeast, 3-0. Goals: Fesemyer (Sou.) 3, Fisher (Sou.) 2, Petridis (Sou.), Targosky (Str.). Assists: Ernsberger (Sou.), Danes (Sou.) Fesemyer (Sou.), Petridis (Sou.). Shots on goal: Sou., 25-10. Corner kicks: Sou., 2-1. Saves: Woods (Str.) 15; Angel (Sou.) 4.

Records: Streetsboro 1-2, 0-1; Southeast 3-0-1, 2-0-1.

WALSH JESUIT 5, PADUA FRANCISCAN 0

Halftime: Walsh Jesuit, 4-0. Goals: Trickett (W) 2, Kithcart (W), Auth (W), Malek (W). Assists: Rossi (W) 2, Knapp (W), Filicko (W), Major (W). Shots on goal: WJ, 13-3. Corner kicks: WJ, 9-0. Saves: Carroll (P) 8; L. Grace (W) 2. JV Score: Walsh Jesuit, 5-0.

Records: Padua Franciscan 1-1-0, 0-1-0; Walsh Jesuit 4-0-0, 1-0-0.

Late Wednesday

KEYSTONE 10, BLACK RIVER 0

Halftime: Keystone, 7-0. Goals: Zelinka, (K) Taylor (K) LaPointe (K), Jameson (K), Foster (K), Fortune (K), Quillen (K), Arsenijevic (K), Yusko (K), Lafferty (K): Assists: LaPointe (K) 2, Zelinka (K), Quillen (K), Proy (K). Shots on Goal: Key.: 19-1. Corner Kicks: Key.: 6-0.Saves: Heilman (HB) 9; Clark (K) 1.

Records: Keystone 1-2, Black River 0-3.

GOLF

BOYS

BRUNSWICK 156, HUDSON 164

(At The Country Club of Hudson, Hudson. Par: 36)

Brunswick: Toom 38, Perdok 39, Monore 39, Roth 40.

Hudson: Kurtz 39, Sexton 41, Laughlin 41, Kubik 43.

Records: Brunswick 3-0; Hudson 0-2.

CUYAHOGA FALLS 160, ELYRIA 182

(At Forrest Hills Golf Course, Elyria. Par: 35)

Cuyahoga Falls: Thomas 36, Hartman 39, Moskowitz 41, Peregrin 44.

Elyria: McFrederick 39, Haywood 45, Edgell 49, DeMarco 49.

Records: Cuyahoga Falls 3-0, 3-0; Elyria 0-3, 0-3.

CVCA 158, WESTERN RESERVE ACADEMY 168

(At Silver Lake Country Club. Par: 36)

WRA: Murray 38, Wang 41, VanBlarcarm 42, Curtin 47.

CVCA: Andrews 36, Hall 38, Britton 39, VanDrunen 45.

NORDONIA 155, WADSWORTH 170

(At Ellsworth Meadows, Hudson.?Par: 35. Yardage: 3,044)

Wadsworth: Sherrill 40, DePero 40, Campbell 44, Vaughan 46.

Nordonia: Bell 36, Brown 37, Armao 39, Dolan 43.

Records: Nordonia 3-0, 3-0; Wadsworth 3-4, 1-2. JV Score: Wadsworth 181-182.

NORTHWEST 164, LAKE CENTER CHRISTIAN 179

(At Sable Creek Golf Course, Hartville. Par: 36)

Northwest: Dudley 38, Critfield 38, Foutty 44, Penrod 44.

Lake Center Christian: Wittmer 41, Carr 42, Starcher 44, Bartley 52.

Records: Northwest 2-0; Lake Center Christian 2-2.

NORTON 178, COVENTRY 191

Coventry: Deshane 44, Kather 47, Derrig 50, McEnree 50.

Norton: Juersivich 40, M. Zimmerman 44, B. Zimmerman 46, Storad 48.

REVERE 168, CLOVERLEAF 175

(At Westfield Country Club,?Westfield Center. Par: 36)

Revere: Milovanchev 41, Pavlich 42, Whitcam 42, Rogerson 43.

Cloverleaf: Briggs 42, O’Callaghan 43, Kotlarek 45, Harrell 45, Gerber 45.

STREETSBORO 174, WATERLOO 206

(At Raccoon Hill, Kent. Par: 36)

Waterloo: Flarida 48, Wise 50, Begue 52, Currey 56.

Streetsboro: Lago 41, Johnson 42, T. Butler 43, Meisinger 48.

Records: Waterloo 1-5, 1-5; Streetsboro 5-8, 4-3.

WOODRIDGE 154, GARRETTSVILLE 181

(At Brandywine Country Club, Peninsula. Par: 36)

Garrettsville: Miller 43, Eierman 44, Everett 46, Kuzniakowski 48.

Woodridge: Walter 35, Syx 37, Seminatore 41, Clark 41.

Records: Garrettsville 1-7, 1-6; Woodridge 5-2, 5-2.

GIRLS

HIGHLAND 153, GREEN 175, TALLMADGE 223

(At Pine Hills Golf Course, Hinckley. Par: 36)

Highland: Butler 37, McKinzie 37, Alexander 39, Horvath 40.

NORTON 205, SPRINGFIELD 249

(At Chenoweth Golf Course, Akron. Par: 36)

Norton: Coughenour 43, Biro 54, Goodman 54, Fortner 54.

Springfield: Nutter 59, Kline 61, Rodenbucher 63, Stubbs 66.

WOODRIDGE 198, OUR LADY OF THE ELMS 225

(At Riverwoods Golf Course, Akron. Par: 31)

Woodridge: Fishback 42, K. Kearns 49, Vaughn 52, C. Kearns 55.

Elms: Schoenbaechler 46, Goetz 59, Dickinson 59, Fisher 61.

tennis

LAKE 4, CANTON MCKINLEY 1

Singles: McCauley (L) d. Stickel 6-0, 6-0; Drummond (L) d. Repko 6-2, 6-1; Booher (L) d. Baumler 6-1, 6-0.

Doubles: Erb-Gillentine (L ) Newkirk-Smarr 6-1, 6-1; Bartram-Phillips (M) d. Bagnoli-Hill 6-2, 6-2.

Records: Lake 7-0, 3-0; McKinley 1-7, 0-4.

LOUISVILLE 5, SALEM 0

Singles: Groves (L) d. Morris 6-0, 6-0; Isla (L) d. Linam 6-0, 6-0; Robbins (L) d. Cull 6-0, 6-0.

Doubles: Pukys-Pochubay (L) d. Ramsey-Quinn 6-0, 6-0; Scott-Richards (L) d. Clark-Porter 6-0, 6-0.

Records: Louisville 6-0, 2-0.

MANCHESTER 4, CLAYMONT 1

Singles: Burris (M) d. Hanlon 6-3, 6-2; Davis (M) d. Schwendiman 0-6, 6-2, 7-6; Chesmar (M) d. Manigiardo 6-0, 6-1.

Doubles: Edwards-Peters (C) d. Daniels-VanHorn 6-4, 6-1; Hill-Boggs (M) d. Ferguson-Keiser 6-0, 6-0.

Records: Manchester 2-4; Claymont 4-5.

NORTH CANTON HOOVER 4, JACKSON 1

Singles: Hill (J) d. Ni. Bourlas 6-2, 6-0; Arnold (N) d. Dilling 6-2, 6-1; Na. Bourlas (N) d. Reese 6-0, 6-0.

Doubles: Warburton-Albertson (N) d. Thomas-Schoeppner 6-1, 6-4; Sutter-Kaye (N) d. Todd-Brown 6-2, 6-1.

Records: Jackson 6-2, 2-1.

OUR LADY OF THE ELMS 4,?NOTRE DAME-CATHEDRAL LATIN 1

Singles: Kuzmishin (E) d. Zolifoff 6-1, 6-2; Muzilla (E) d. G. Misiti 6-2, 7-5; Ahmed (E) d. Carlozzi 6-1, 6-1.

Doubles: Miller-Boslett (N) d. O’Flynn-Gupta 6-4, 1-6, 7-6; Boylen-Robinson (E) d. O. Misiti-Brokamp 6-1, 5-7, 7-5.

Records: Our Lady of the Elms 6-1.

SOLON 3, REVERE 2

Singles: Hendrickson (R) d. Kandakai 6-3, 2-6, 6-3; Bandi (S) d. Henry 6-3, 6-1; Lifke (R) d. Lander 7-5, 3-6, 1-0 (7-4).

Doubles: Baird-Moore (S) d. Ling-Taylor 6-0, 7-6 (8-6); Smith-Samtani (S) d. Mortimer-Bucci 6-1, 6-0.

TRIWAY 4, KIDRON CENTRAL CHRISTIAN 1

Singles: Williams (T) d. Lyons 6-2, 6-4; Miller (K) d. Parry 6-4, 6-3; Galant (T) d. Haven 6-4, 4-6, 6-1.

Doubles: Carter-Proper (T) d. J. Eades-M. Eades 6-1, 6-2; Dobins-Collins (T) d. Amstutz-Gehman 7-5, 7-6 (7-4).

Records: Kidron 4-6; Triway 1-4.

WADSWORTH 5, FIRESTONE 0

Singles: Castner (W) d. Yu 6-2, 6-2; Fick (W) d. Aronhalt 6-2, 6-2; Nicholas (W) d. Miller 6-0, 6-1.

Doubles: Pace-Doyle (W) d. Shisler-Curlee 6-3, 7-6; McPherson-Laikos (W) d. Siegferth-Sabatina 6-1, 6-2.

Records: Wadsworth 6-4.