BASKETBALL

BOYS

Tournament Scoreboard

Monday’s Results

Canton Division I Sectional

(At Canton Memorial Civic Center)

Canton McKinley 66, Kenmore 46

Copley 59, Wooster 45

Alliance Division I Sectional

(At Alliance High School)

Canfield 58, GlenOak 52

Youngstown East 74, Boardman 52

Stow Division II Sectional

(At Stow High School)

Chagrin Falls 51, Woodridge 49

Tallmadge 52, Field 40

Boardman Division II Sectional

(At Boardman High School)

West Branch 62, Struthers 50

Crestwood vs. Hubbard, late

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

Canfield South Range 67 Waterloo 55

St. Thomas Aquinas 81, Rootstown 64

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Northwestern 79, Wellington 75

Orrville 53, Black River 32

Warren Division III Sectional

(At Warren Howland High School)

Campbell Memorial 49, Garrettsville 46

Struthers Division IV Sectional

(At Struthers High School)

Youngstown Christian 57, East Canton 38

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Dalton 61, Ashland Mapleton 26

Scoring Summaries

Canton Division I Sectional

CANTON MCKINLEY 66, KENMIORE 46

Kenmore 17 3 17 9 — 46

Canton MKinley 9 15 17 25 — 66

KENMORE (8-14) — Smith 2-0-4, Burton 3-0-6, Vinson 9-3-21, Ballinger 3-3-10, Gable 2-0-4, Hopkins 0-1-1. Totals: 19-7-46.

CANTON MCKINLEY (7-16) — Alexander 5-0-11, Burton 6-1-13, Ortiz 1-0-3, Mills 7-3-17, Pittman 5-5-15, Provance 2-0-5, Olds 1-0-2. Totals: 27-9-66.

3-point goals: Ballinger, Alexander, Ortiz, Provance. Fouls: McK., 12-8. Rebounds: Ken., 31 (Vinson 8); McK., 38 (Burton 12). Turnovers: McK., 9-8.

Canton Division I Sectional

COPLEY 59, WOOSTER 45

Copley 13 13 17 16 — 59

Wooster 13 12 10 10 — 45

COPLEY (14-10) — Turner 2-0-5, Huth 1-2-5, Andrew 1-4-6, Paramore 11-1-23, Tyler 3-1-7, Chillious 6-1-13. Totals: 24 9-20 59.

WOOSTER (14-9) — Beckett 2-2-8, Blair 0-2-2, Preston 5-0-10, Stokes 4-1-9, Daugherty 3-4-10, O’Brien 0-4-4, Tomblin 1-0-2. Totals: 16 13-16 45.

3-point goals: Beckett 2, Turner, Huth. Fouls: Woo., 16-15. Rebounds: Cop., 30 (Paramore 8); Woo., 25 (Daugherty 14). Turnovers: Woo., 18-14.

Alliance Division I Sectional

CANFIELD 58, GLENOAK 52

Canfield 11 9 17 23 — 58

GlenOak 23 6 11 12 — 52

CANFIELD (17-3) — Pryjmo 3-4-11, Clark 2-1-7, Midgley 2-1-7, Youstowsky 0-2-2, Vrabel 9-4-22, Delorenzo 3-2-9. Totals: 19-14-58.

GLENOAK (10-12) — Boring 2-4-9, Robinson 4-1-9, Hill 1-0-2, Hohman 1-0-3, Johnson 4-2-11, Shori 1-0-2, Merrell 5-2-12, Grider 1-2-4. Totals: 19-11-52.

3-point goals: Clark 2, Midlgey 2, Delorenzo, Pryjmo, Boring, Hohman, Johnson. Fouls: Gle., 19-17.

Alliance Division I Sectional

YOUNGSTOWN EAST 74, BOARDMAN 52

Youngstown East 23 14 25 12 — 74

Boardman 8 11 13 20 — 52

YOUNGSTOWN EAST (16-6) — Colton 3-0-6, Hooper 0-1-1, Reid 2-0-5, Ingram 2-4-8, Jones 2-0-5, Boykin 3-1-7, McClain 3-1-7, Bevly 0-1-1, Johnson 4-2-12, Humphrey 4-1-9, Scott 6-1-13. Totals: 29-12-74.

BOARDMAN (3-19) — Steverson 2-0-4, Williams 1-0-2, McKeown 1-0-3, Bosele 8-3-20, Duda 0-6-6, Stitt 0-2-2, Jones 1-0-3, Downie 2-4-8, Smith 1-0-2, Murray 1-0-2. Totals: 17-15-52.

3-point goals: Johnson 2, Jones, Bosele, McKeown, Jones, Reid. Fouls: Boa., 15-13.

Stow Division II Sectional?TALLMADGE 52, FIELD 40

Tallmadge 8 10 14 20 — 52

Field 8 16 8 8 — 40

TALLMADGE (6-16) — Gotto 2-0-4, Bickar 3-2-9, Francesconi 4-7-15, Vassolotti 2-0-5, Cook 1-4-6, Stricker 0-5-5, Rensel 1-0-2, Gidley 3-0-6. Totals: 16-18-52.

FIELD (6-16) — Coleman 2-1-5, Poole 1-0-2, Church 2-0-6, Sparks 8-7-24, Conroy 1-1-3. Totals: 14-9-40.

3-point goals: Church 2, Vassolottie, Bicka, Sparks. Fouls: Fie., 19-7.

Stow Division II Sectional?CHAGRIN FALLS 51, WOODRIDGE 49

Woodridge 10 15 11 13 — 49

Chagrin Falls 10 9 17 15 — 51

WOODRIDGE (11-9) — McCoy 5-3-14, Morig 3-2-8, Perry 3-9-16, Matthews 1-0-2, Niswander 2-1-6, Richey-Conrad 0-2-2, Coleman 0-1-1. Totals: 14-18-49.

CHAGRIN FALLS (17-5) — Ciabotti 1-0-2, McGuire 1-0-2, Sullivan 1-0-8, Thome 12-2-26, Stevenson 1-1-3, Berry 3-0-7, Shoemaker 1-0-3. Totals: 21-3-51.

3-point goals: McCoy, Perry, Niswander, Berry, Shoemaker. Fouls: Cha., 20-17.

Boardman Division II Sectional

WEST BRANCH 62, STRUTHERS 50

West Branch 16 16 13 17 — 62

Struthers 13 11 9 17 — 50

WEST BRANCH — Thomas 1-0-3, Taylor 3-8-16, Lohnes 3-0-6, Greenawalt 0-5-5, Deshields 3-8-15, Mucklo 1-0-2, Meiter 1-0-3, Griffith 6-0-12. Totals: 18 22-28 62.

STRUTHERS — Wilat 2-0-5, Holmes 2-1-5, Partika 2-0-5, Phifer 4-5-14, Stewart 10-0-21. Totals: 20 6-11 50.

3-point goals: Taylor 2, Deshields, Meiter, Wilat, Partika, Phifer, Stewart. Rebounds: WB, 36 (Deshields 11); Str., 26 (Holmes 9). Turnovers: 10-10.

Salem Division III Sectional

ST. THOMAS AQUINAS 81, ROOTSTOWN 64

St Thomas Aquinas 20 20 22 19 — 81

Rootstown 14 12 21 17 — 64

ST. THOMAS AQUINAS (13-10) — Burger 11-4-26, Euidone 5-0-12, Hill 4-0-10, Moeglin 4-0-9, Piero 1-1-3, Pusatari 3-1-8, Snyder 2-0-6, Steel 2-0-4, Zeren 1-0-2. Totals: 33-75 6-14 81.

ROOTSTOWN (0-23) — England 3-2-10, E. Ferrell 8-4-23, Formick 4-2-11, Mazur 3-2-8, Postlethwait 4-2-10, Skipper 1-0-2. Totals: 23-53 12-14 64.

3-point goals: E. Ferrell 3, Colin England 2, Euidone 2, Snyder 2, Hill 2, Pusatari, Piero, Moeglin, Formick. Fouls: STA, 13-11.

Garfield Heights Division IV Sectional?DALTON 61, ASHLAND MAPLETON 26

Mapleton 9 8 6 3 — 26

Dalton 20 13 14 14 — 61

ASHLAND MAPLETON (6-17) — Bahr 0-3-3, Hickey 5-2-15, Barone 1-0-2, Gregg 1-0-2, Koenig 1-2-4. Totals: 8-31 7-10 26.

DALTON (20-3) — Huth 4-3-11, Masters 1-0-3, Moyer 5-0-11, Clark 1-0-2, Metzger 5-4-14, Bowe 5-0-10, Gregory 5-0-10. Totals: 26-46 7-12 61.

3-point goals: Hickey 3, Masters, Moyer. Fouls: Map., 11-9. Rebounds: Map., 18 (Hickey 4); Dal., 24 (Metzger 6). Turnovers: Map., 25-15.

KINGSWAY CHRISTIAN 79, FAITH CHRISTIAN 36

Faith Christian 5 9 11 11 — 36

Kingsway Christian 20 26 17 16 — 79

FAITH CHRISTIAN (9-10) — Z. Chupp 2-1-5, Weaver 1-1-3, Miller 1-0-3, Courser 2-0-4, A. Gingerich 1-0-2, T. Gingerich 7-0-19. Totals: 14-52 1-4 36.

KINGSWAY CHRISTIAN (17-9) — Steiner 5-6-17, Bodager 13-4-30, Gentry 3-1-7, Bremenour 1-0-2, Pfahler 2-1-5, Hargrove 9-0-18. Totals: 33-63 12-16 79.

3-point goals: Steiner, Z. Chupp, Miller. Fouls: FC, 12-11. Rebounds: FC, 29 (A. Gingerich 7); KC, 44 (Gentry 17). Turnovers: FC, 29-17.

Tournament Schedule

Today’s Games

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Cuyahoga Falls vs. Wadsworth, 6 p.m.

Cloverleaf vs. Brunswick, 7:30 p.m.

Canton Division I Sectional

(At Memorial Civic Center)

Ellet vs. Massillon, 7:30 p.m.

Alliance Division I Sectional

(At Alliance High School)

North Canton Hoover vs. Louisville, 7:30 p.m.

Stow Division II Sectional

(At Stow High School)

East vs. Pepper Pike Orange, 6 p.m.

CVCA vs. Revere, 7:30 p.m.

Canton Division II Sectional

(At Canton Memorial Fieldhouse)

Canton South vs. Tuslaw, 6:15 p.m.

St. Vincent-St. Mary vs. Fairless, 8 p.m.

Ohio University Division II Sectional

(At Ohio University Eastern Campus)

Carrollton vs. Byesville Meadowbrook, 6 p.m.

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

Canton Central Catholic vs. East Palestine, 5:30 p.m.

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Hillsdale vs. Elyria Catholic, 6 p.m.

Smithville vs. LaGrange Keystone, 7:30 p.m.

Struthers Division IV Sectional

(At Struthers High School)

Lake Center Christian vs. Leetonia, 6 p.m.

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Kidron Central Christian vs. Rittman, 5:30 p.m.

———

Wednesday’s Games

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Medina vs. Highland, 6 p.m.

Firestone vs. Stow, 7:30 p.m.

Solon Division I Sectional

(At Solon High School)

Aurora vs. Bedford, 6 p.m.

Canton Division II Sectional

(At Canton Memorial Fieldhouse)

Marlington vs. Springfield, 6:15 p.m.

Coventry vs. Alliance, 8 p.m.

Boardman Division II Sectional

(At Boardman High School)

West Branch vs. Youngstown Cardinal Mooney, 6 p.m.

Crestwood-Hubbard winner vs. Poland Seminary, 7:30 p.m.

Ohio University Division II Sectional

(At Ohio University Eastern Campus)

Minerva vs. Steubenville-East Liverpool winner, 8 p.m.

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

St. Thomas Aquinas vs. Hanoverton United, 5:30 p.m.

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Chippewa vs. Lorain Clearview, 6 p.m.

Norwayne vs. Loudonville, 7:30 p.m.

Warren Division III Sectional

(At Warren Howland High School)

Campbell Memorial vs. Leavittsburg LaBrae, 7:30 p.m.

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Dalton vs. Fairport Harding, 5:30 p.m.

GIRLS

Tournament Schedule

Today’s Games

Barberton Division III District

(At Barberton High School)

Mogadore vs. St. Thomas Aquinas, 6 p.m.

Rootstown vs. Elyria Catholic, 7:45 p.m.

———

Thursday’s Games

Akron Division I District

(At Ellet High School)

Twinsburg vs. Aurora, 5:45 p.m.

Walsh Jesuit vs. Hudson, 8 p.m.

North Canton Division I District

(At Walsh University)

Lake vs. Canton McKinley, 6 p.m.

Wooster vs. North Canton Hoover, 8 p.m.

Medina Division I District

(At Medina High School)

Highland vs. Brunswick, 6 p.m.

Cloverleaf vs. Wadsworth, 7:30 p.m.

Parma Division I District

(At Valley Forge High School)

Medina vs. Midpark, 7:45 p.m.

Uniontown Division II District

(At Lake High School)

Norton vs. Fairless, 6 p.m.

Triway vs. Manchester, 7:30 p.m.

Macedonia Division II District

(At Nordonia High School)

Revere vs. Hathaway Brown, 6 p.m.

St. Vincent-St. Mary vs. Tallmadge, 7:30 p.m.

Austintown Division II District

(At Austintown Fitch High School)

West Branch vs. Poland Seminary, 7:30 p.m.

Zanesville Division II District

(At Zanesville High School)

Carrollton vs. Maysville, 8 p.m.

Wooster Division III District

(At Triway High School)

Smithville vs. Canton Central Catholic, 6 p.m.

Orrville vs. Northwestern, 8 p.m.

Creston Division IV District

(At Norwayne High School)

Lake Ridge Academy vs. East Canton, 7:45 p.m.

BOWLING

BOYS

Late Sunday

NORTHEAST DIVISION I DISTRICT

(At Wayne Webb Lanes, Columbus)

Team Results (Top 5 Advance to State): 1. Fairport Harding 4,226; 2. Canfield 4,137; 3. Cleveland Benedictine 4,151; 4. Austintown Fitch 4,082; 5. Champion 4,073; 6. Green 3,950; 7. Perry 3,913; 8. Boardman 3,903; 9. Vermilion 3,893; 10. Canton Timken 3,882; 11. Brunswick 3,873; 12. Brush 3,860; 13. Archbishop Hoban 3,853; 14. Cuyahoga Falls 3,848; 15. North Canton Hoover 3,825; 16. Amherst Steele 3,796; 17. Stow 3,774; 18. Solon 3,768; 19. Tallmadge 3,750; 20. Olmsted Falls 3,717; 21. Ravenna 3,672; 22. Walsh Jesuit 3,659; 23. Lakewood St. Edward 3,629; 24. Parma Heights Holy Name 3,607; 25. Girard 2,584; 26. Niles McKinley 3,573; 27. Canton McKinley 3,541; 28. Mentor 3,520.

Individual Qualifiers

High Series:1. Russell (WJ) 687; 2. Mattingly (Sol.) 678; 3. Lloderbach (Nordonia) 662; 4. Wilson (Vermilion) 659; 5. Montgomery (Ravenna) 650.

HOCKEY

Kent District

SHAKER HEIGHTS 5, WALSH JESUIT 3

Shaker Heights 1 2 2 — 5

Walsh 1 1 1 — 3

Goals: Siwik (S) 3, DiPietro (W) 2, Matson (W), Shick (S), Longman (S). Assists: Shick (S) 2, Musgrave (W) 2, Longman (S) 2, Matson (W), LaMonica (S), Yauch (S), Sterin (S). Shots on goal: Wal., 33-30. Saves: Sterin (S) 27; Studer (W) 28.