REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

FOOTBALL

Scoreboard

Thursday’s Result2

Buchtel 26, Garfield 7

Cin. Winton Woods 41, Day. Thurgood Marshall 34

Solon 55, Parma Hts. Valley Forge 12

Scoring Summary

BUCHTEL 26, GARFIELD 7

Buchtel 6 0 14 6 — 26

Garfield 0 7 0 0 — 7

Buc.: D. Rucker 47 pass from Davis (kick failed)

Gar.: Powers 5 run (Bonyo kick)

Buc.: Sams 7 run (pass failed)

Buc.: Ollison 3 pass from Sams (pass completed)

Buc.: Twitty-Dixson 15 pass from Davis (kick failed)

Buchtel Garfield

First downs 14 7

Rushing 29-140 35-89

Passing 13-20-152-0 4-6-13-0

Records 2-3, 2-0 2-3, 1-1

Schedule

Week Five

Today’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

City Series

East (1-3, 1-0) at Ellet (4-0, 0-0)

Suburban League

Cloverleaf (2-2, 0-1) at Wadsworth (3-1, 0-1)

Green (3-1, 1-0) at Nordonia (4-0, 1-0)

Highland (4-0, 1-0) at Copley (3-1, 0-1)

Revere (1-3, 0-1) at Tallmadge (3-1, 1-0)

Federal League

Jackson (2-2, 1-0) at GlenOak (3-1, 0-0)

Lake (2-2, 0-1) at Canton McKinley (4-0, 1-0)

Perry (0-4, 0-0) at North Canton Hoover (0-4, 0-1)

Northeast Buckeye Conference

Carrollton (3-1, 1-0) at Louisville (4-0, 1-0)

Marlington (3-1, 1-0) at Minerva (3-1, 1-0)

Salem (2-2, 0-1) at Alliance (2-2, 0-1)

West Branch (0-4, 0-1) at Canton South (3-1, 0-1)

Principals’ Athletic Conference

Canton Timken (3-1, 0-1) at Indian Valley (4-0, 1-0)

Fairless (4-0, 1-0) at Triway (2-2, 1-0)

Tusky Valley (2-2, 0-1) at Manchester (3-1, 0-1)

Tuslaw (1-3, 0-1) at CVCA (2-2, 1-0)

Wayne County Athletic League

Chippewa (2-2, 0-1) at Rittman (1-3, 0-1), 7:30 p.m.

Dalton (1-3, 0-1) at Northwestern (2-2, 1-0), 7:30 p.m.

Smithville (0-4, 0-1) at Hillsdale (2-2, 1-0), 7:30 p.m.

Waynedale (3-1, 1-0) at Norwayne (3-1, 1-0), 7:30 p.m.

Portage Trail Conference - Metro Division

Coventry (1-3, 0-1) at Norton (3-1, 1-0)

Field (1-3, 1-0) at Springfield (1-3, 0-0)

Kent Roosevelt (3-1, 1-0) at Ravenna (0-4, 0-1)

Portage Trail Conference - County Division

Rootstown (0-4, 0-1) at Waterloo (1-3, 1-0)

Streetsboro (3-1, 1-0) at Southeast (2-2, 0-1)

Woodridge (2-2, 1-0) at Mogadore (4-0, 0-0)

Ohio Cardinal Conference

Orrville (4-0, 1-0) at Mansfield (4-0, 1-0)

Mansfield Madison (1-3, 0-1) at Wooster (1-3, 1-0)

Northeast Ohio Conference

Brecksville (2-1) at North Olmsted (3-0)

Brunswick (2-2) at Parma Normandy (0-4)

Cuyahoga Falls (1-3) at Hudson (4-0)

Garfield Heights (3-0) at Twinsburg (0-4)

North Royalton (2-2) at Medina (2-2)

Parma (1-3) at Strongsville (2-2)

Shaker Heights (4-0) at Stow (4-0)

Other Area

Archbishop Hoban (2-2) vs. St. Vincent-St. Mary (4-0), at InfoCision Stadium

Aurora (4-0) at Orange (3-1)

Black River (2-2) at Clearview (2-2)

Buckeye (1-3) at Rocky River Lutheran West (3-1)

Canton Central Catholic (1-3) at Youngstown East (1-3)

East Canton (1-3) at Malvern (3-1)

Garrrettsville (2-2) at Crestwood (1-3)

Massillon (4-0) at Steubenville (4-0)

North (1-3) at St. Thomas Aquinas (3-1)

Northwest (2-2) at New Philadelphia (4-0)

Tuscarawas Central Catholic (2-2) at Sandy Valley (1-3)

Walsh Jesuit (1-3) at Barberton (2-2)

———

Saturday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

City Series

Firestone (0-4, 0-1) at Kenmore (0-4, 0-1), noon

Other Area

Paulding (1-3) at Western Reserve Acad. (2-2), 1 p.m.

Windham (0-3) at Cleveland Heights Lutheran East (0-4)

VOLLEYBALL

Scoring Summaries

STOW 25-25-25, TWINSBURG 18-20-14

Kills: Guider (S) 10. Digs: Steiger (S) 6. Assists: Trathen (S) 29.

Records: Stow 5-9, 4-2.

HUDSON 25-25-25, MAYFIELD 18-19-23

Kills: Mummey (H) 9, Mackay (H) 9. Digs: Young (H) 13. Blocks: Mummey (H) 2. Assists: A.Przybocki (H) 34. Service Points: M.Przybocki (H) 13.

Records: Hudson 12-6.

MENTOR 26-23-25-25,?CUYAHOGA FALLS 24-25-10-20

Kills: Nehrer (CF) 7. Digs: Shane (CF) 14. Blocks: Crawford (CF) 2. Assists: Slone (CF) 23. Service Aces: Slone (CF) 2.

CHAGRIN FALLS 17-25-25-25, AURORA 25-18-18-19

Kills: Worth (A) 11. Digs: Mitch (A) 25. Blocks: Brandon (A) 6. Assists: Cabot (A) 25.

Records: Aurora 9-9, 2-5.

WEST BRANCH 25-25-25, ALLIANCE 16-10-6

Kills: Pittman (W) 8; Stone (A) 5. Digs: Heath (W) 11; Harris (A) 10.

JACKSON 25-25-25, CANTON MCKINLEY 10-15-5

Kills: McElroy (M) 2; Bailey (J) 13; Spencer (J) 13. Digs: Horner (M) 8; Regas (J) 8. Blocks: Crider (M) 3; Slogar (J) 3. Assists: Horner (M) 4; Klimo (J) 31. Service Points: McElroy (M) 2; Regas (J) 17, 2 aces.

Records: Canton McKinley 4-10, 1-7; Jackson 13-1, 8-0.

REVERE 25-25-25, CLOVERLEAF 21-18-16

Kills: Lindemeyer (C) 8. Digs: Lindemeyer (C) 14. Assists: Rose (C) 12. Service Aces: Rose (C) 2, Swan (C) 2.

Records: Cloverleaf 6-10, 2-10.

COPLEY 25-21-25-25, GREEN 19-25-19-23

Kills: Ison (C) 21. Digs: Briant (C) 30. Blocks: Ison (C) 4. Assists: Emich (C) 36. Service Points: Shaub (C) 12.

CHIPPEWA 25-25-25, RITTMAN 23-10-12

Kills: Richardson (C) 18. Digs: Richmond (C) 18. Blocks: Richardson (C) 8. Assists: Bunch (C) 30. Service Points: Bunch (C) 10.

Records: Chippewa 6-10, 4-6.

TRIWAY 25-25-25, TUSLAW 20-15-19

Kills: Lau (Tus.) 9. Digs: Lau (Tus.) 13. Blocks: Rohr (Tus.) 4. Assists: Smith (Tus.) 12. Service Aces: Lau (Tus.) 6.

Records: Tuslaw 7-10, 4-6.

MANCHESTER 25-25-25, CANTON TIMKEN 21-15-8

Kills: Huggins (M) 3; Singleton (T) 8. Digs: Christy (M) 10; Stateman (T) 13. Blocks: Kline (M) 2. Assists: Richmond (M) 14; Mallonn (T) 9. Service Points: Huggins (M) 15; Adams (T) 4.

CVCA 25-15-25-18-15,?TUSKY VALLEY 22-25-18-25-11

EAST 25-25-25, NORTH 9-14-17

Kills: Reed (E) 7. Digs: Gregory (E) 8. Blocks: Wheeler (E) 5. Assists: Taylor (E) 13. Service Points: Dancy (E) 9.

ELLET 25-25-25, KENMORE 6-18-11

Kills: Chase (E) 21. Digs: Bedingfield (E) 11. Blocks: Wallbrown (E) 3. Assists: Davis (E) 26. Service Points: Chase (E) 23.

NORTON 25-25-25, RAVENNA 9-4-8

Kills: Gehring (N) 9. Digs: Walker (N) 6. Blocks: Reed (N) . Assists: Walker (N) 19. Service Points: Emerick (N) 26.

KENT ROOSEVELT 25-25-25, SPRINGFIELD 10-12-16

Kills: Bowser (KR) 14; Kern (S) 7. Digs: Slattery (KR) 6; Kern (S) 8. Blocks: Bowser (KR) 2; Graham (S) 1. Assists: Bella-Smuts (KR) 11; Perkins (S) 13. Service Points: Weaver (S) 10. Service Aces: Slattery (KR) 6; Weaver (S) 2.

Records: Roosevelt 14-1, 8-0; Springfield 3-10, 1-7.

NORTHWEST 25-25-25, LAKE 15-15-15

Kills: Bryte (L) 4; Channell (NW) 17. Digs: Hymes (L) 11; Gordon (NW) 11. Blocks: Channell (NW) 15. Assists: Parson (L) 11; Swaino (NW) 19. Service Points: Snow (L) 6; Macko (NW) 9.

Records: Lake 6-10; Northwest 10-6.

BUCHTEL 25-25-25, CLEVELAND EAST TECH 8-11-18

Kills: Clayton (B) 9. Digs: Thomas (B) 6. Blocks: Frazier (B) 4. Assists: El-Amin (B) 12. Service Points: Frazier (B) 16.

Records: Buchtel 9-6.

OUR LADY OF THE ELMS 24-25-18-25-15, ?LAKE CENTER CHRISTIAN 26-13-25-15-10

Kills: Arnold (LCC) 17. Digs: Smith (LCC) 27. Blocks: Kerchner (LCC) 2. Assists: Kline (LCC) 15. Service Points: Barber (LCC) 10.

Records: Lake Center Christian 10-5.

Late Wednesday

OUR LADY OF THE ELMS 20-25-28-25,?ELLET 25-18-26-21

Kills: Metz (Elms) 15. Digs: Rogers (Elms) 24. Assists: Magana (Elms) 30. Service Aces: Magana (Elms) 5.

TENNIS

COPLEY 3, LAKE 2

Singles: McCauley (L) d. Pennington 6-0, 6-0; Drummond (L) d. Hopkins 6-2, 6-2; Williams (C) d. Bloher 6-3, 6-3.

Doubles: Moore-Pang (C) d. Erb-Billentine 7-6 (7-3), 6-4; Haumesser-Yong (C) d. Bagnoli-Hill 6-1, 6-0.

Records: Lake 11-6; Copley 14-6.

JACKSON 4, KENSTON 1

Singles: Hill (J) d. Birze 6-2, 6-1; Dilling (J) d. Kyle 6-3, 6-1; Doran (K) d. Reese 6-2, 6-4.

Doubles: Thomas-Schoeppner (J) d. Swanson-Althans 6-4, 6-2; Todd-Brown (J) d. Wilkens-Yost 2-6, 6-1, 6-3.

Records: Jackson 16-4.

WADSWORTH 5, NORTON 0

Singles: Fick (W) d. A.Kitchens 6-0, 6-0; Nicholas (W) d. H.Kitchens 6-0, 6-0; Young (W) d. Braman 6-1, 6-0.

Doubles: Castner-Deem (W) d. Schmitt-Miller 6-0, 6-3; Pace-Doyle (W) d. Rowe-Kraus 6-0, 6-0.

Records: Wadsworth 14-5.

WEST GEAUGA 3, OUR LADY OF THE ELMS 2

Singles: Kuzmishin (E) d. Hawford 6-1, 6-2; Heatwoke (WG) d. O’Flynn 6-0, 6-1; Swiherton (WG) d. Gupta 6-2, 6-2.

Doubles: Figliola-Axtell (E) d. Joseph-Deacon 4-6, 6-2, 7-5; Patoiarca-Kulp (WG) d. Robinson-Boylen 6-2, 6-7, 6-1.

HIGHLAND 5, NORTH OLMSTED 0

Singles: Welch (H) d. Sherman 6-1, 6-1; Mad. Petrich (H) d. Sholz 7-5, 6-1; Na. Wiswesser (H) d. Antonescu 6-1, 6-2.

Doubles: Cressman-Mac. Petrich (H) d. Diamantis-Moel 6-0, 6-0; Bowers-Ni. Wiswesser (H) d. Luck-Conway 6-2, 6-3.

Records: Highland 10-6; North Olmsted 3-12.

KIDRON CENTRAL CHRISTIAN 5, MANCHESTER 0

Singles: Lyons (KCC) d. Burris 6-2, 6-0; Miller (KCC) d. Davis 6-2, 6-1; Haven (KCC) d. Chesmar 6-0, 6-0.

Doubles: J. Eades-M. Eades (KCC) d. Daniels-Hill 6-3, 6-4; Amstutz-Gehman (KCC) d. VanHorn-Boggs 6-2, 6-3.

Records: Kidron Central Christian 9-10.

WESTERN RESERVE ACADEMY 3, CVCA 2

Singles: King (WRA) d. Kalra 6-0, 6-0; Deeter (WRA) d. Andrew 6-1, 6 0; Hofferman (WRA) d. Bolinger 6-0, 6-0.

Doubles: Dittrich-Haskell (CVCA) d. Wood-Clayman 6-1, 6-0 ;Pile-Petrinec (CVCA) d. Lui-Lynn 6-0, 6-0.

LOUISVILLE 5, MARLINGTON 0

Singles: Groves (L) d. Aufrance 6-1, 6-2; Isla (L) d. Kennedy 6-0, 6-0; Robbins (L) d. Garner 6-0, 6-0.

Doubles: Pukys-Pochubay (L) d. DiRuzza-Schweizer 7-5, 6-1; Richards-Scott (L) d. Bluhm-Frederick 7-5, 6-2.

Records: Marlington 9-9; Louisville 17-1.

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

FIRESTONE 2, NORDONIA 0

Halftime: Firestone, 1-0. Goals: Kohler (F), Jandric (F). Assists: L.Milford (F). Shots on goal: Fir., 7-3. Corner kicks: Fir., 5-4. Saves: Yuhas (N) 5; Villalba (F) 3.

Records: Firestone 9-3-1.

NORTHWEST 5, TUSLAW 0

Halftime: Northwest, 1-0. Goals: Donatelli (NW) 2, Hill (NW), Dill (NW), Booth (NW). Shots on goal: NW, 11-5. Corner kicks: NW, 6-2. Saves: Mundell (NW) 5; Hoagland (T) 7.

Records: Northwest 4-6-3.

NORTH 4, CRESTWOOD 1

Halftime: North, 2-0. Goals: R. Rai (N), Le (N), Usher (C), H. Tamang (N), D. Rai (N). Assists: R. Rai (N), Samyasi (N). Shots on goal: Nor., 8-2. Corner kicks: Nor., 5-2. Saves: Pokhrel (N) 1; J. Slechta (C) 4.

Records: North 8-3-0; Crestwood 6-4-1.

BARBERTON 6, CANTON MCKINLEY 0

Halftime: Barberton, 4-0. Goals: Chiti (B) 2, Sabljak (B), Williams (B), Endean (B), Rector (B). Assists: Schumm (B) 2, Sabljak (B), Rector (B), Holcomb (B). Shots on goal: Bar., 14-3. Corner kicks: Bar., 6-1. Saves: Diarra (M) 8; Barbati (B) 2.

Records: Canton McKinley 0-6-0; Barberton 8-4-0.

REVERE 3, GLENOAK 0

Halftime: Revere, 3-0. Goals: Marich (R) 2, Branch (R). Assists: Branch (R). Shots on goal: Rev., 12-4. Corner kicks: Rev., 7-2. Saves: Bodenchatz (G) 9; Gerberich (R) 4. JV Score: Revere, 7-0.

CUYAHOGA FALLS 3, PERRY 0

Halftime: CF, 2-0. Goals: Earnest (CF) 2, Rivas (CF). Assists: Munoz (CF) 3. Shots on goal: CF, 19-3. Corner kicks: 4-4. Saves: Treptow (CF) 3; N/A (P) 13. JV Score: Cuyahoga Falls, 3-2.

Records: Cuyahoga Falls 4-9.

WADSWORTH 2, WOOSTER 0

Halftime: Wadsworth, 2-0. Goals: Swanson (Wad.), Greissing (Wad.). Assists: Sidol (Wad.) 2. Shots on goal: Wad., 10-6. Corner kicks: Woo., 5-4. Saves: Shed (Wad.) 6; Runyon (Woo.) 8. JV Score: Wadsworth, 1-0.

Records: Wadsworth 7-4-2; Wooster 2-8-2.

KENT ROOSEVELT 3, NORTH CANTON HOOVER 2

Halftime: Kent, 1-0. Goals: Neubert (KR), Almurgrin (KR), Harrod (KR), Chaudhari (H), Stanislaw (H). Assists: Weigel (KR), M.Beckwith (KR). Shots on goal: KR, 12-11. Corner kicks: KR, 7-6. Saves: Wilhelm (H) 10; Butler (KR) 8. JV Score: Kent Roosevelt, 1-0.

Records: Kent Roosevelt 6-5-1.

TALLMADGE 5, MANCHESTER 1

Halftime: Tallmadge, 1-0. Goals: Helderman (T) 2, Codd (T), Williams (T), Wolf (T), Scott (M). Assists: Williams (T) 2, Harvey (T), Codd (T), Gregory (T). Shots on goal: Man., 10-8. Corner kicks: Tal., 5-4. Saves: Daniels (M) 6; Roy (T) 10. JV Score: 2-2.

Records: Tallmadge 3-4-2.

RAVENNA 4, ELLET 0

Halftime: Ravenna, 2-0. Goals: Lovejoy (R) 2, Robles (R) 2. Assists: B. Morgan (R), Swartz (R), Robles (R), Petranic (R). Shots on goal: Rav., 26-5. Corner kicks: Rav., 5-1. Saves: Wytosick (E) 16; Brode (R) 5. JV Score: Ravenna, 2-1.

Records: Ravenna 6-4-2.

DOVER 1, MINERVA 0

Halftime: 0-0. Goals: Limbaugh (D). Assists: Harris (D). Shots on goal: Min., 11-7. Corner kicks: 1-1. Saves: Schotts (M) 7; Pleshinger (D) 6. JV Score: 1-1.

Records: Minerva 8-3; Dover 11-1-1.

BUCKEYE 2, NORTON 1

Halftime: Buckeye, 2-1. Goals: Gravel (B), Rusinko (B), Adkins (N). Assists: Maxwell (B), Hlas (B). Shots on goal: Buc, 10-3. Corner kicks: Buc, 3-1. Saves: Gatt (B) 2; Dyer (N) 8.

HIGHLAND 3, GREEN 2

Halftime: Green, 2-1. Goals: Burns (H) 2, Davis (B), Cefalu (G), Badalich (G). Assists: Domo (H), Burns (H). Shots on goal: Gre., 9-6. Corner kicks: Gre., 3-2. Saves: Seaman (H) 7; Galayda (G) 3.

Records: Green 5-6-1, 2-3-0; Highland 6-4-1, 3-2-0.

GARRETTSVILLE 6, STREETSBORO 0

Halftime: Garrettsville, 5-0. Goals: Dejanovic (G) 2, Angermaier (G), Maddox (G), Reider (G), Gorby (G). Assists: Gorby (G) 3, Maddox (G) 2, Keho (G). Shots on goal: Gar., 19-1. Corner kicks: Gar., 5-1. Saves: Crawford (G) 1.

Records: Garrettsville 12-0-0, 8-0-0.

Schedule

Saturday’s Games

Alliance at Manchester, 7 p.m.

Archbishop Hoban at St. Vincent-St. Mary, 7 p.m.

Brunswick at Parma Padua, 7 p.m.

Buckeye at Highland, 2:30 p.m.

Fairless at Orrville, 1:30 p.m.

GlenOak at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Green at North Royalton, 7 p.m.

Hudson at Orange, 3 p.m.

Jackson at Erie Cathedral Prep (Pa.), 1:30 p.m.

Minerva at Indian Creek, 11 a.m.

North at Nordonia, 2 p.m.

Smithville at Rittman, 3 p.m.

Southeast at Ravenna, 1 p.m.

GIRLS

Scoring Summaries

NORTHWEST 3, DOVER 1

Halftime: 1-1. Goals: Farkas (NW), Brotherton (NW), Smith (NW), Harrington (D). Assists: Smith (NW), Bilinovich (NW). Shots on goal: Nor., 11-4. Corner kicks: NW, 1-0. Saves: Grimm (D) 7; Smelick (NW) 3. JV Score: 0-0.

Records: Dover 3-6-3; Northwest 9-3.

ELLET 2, WOODRIDGE 1

Halftime: Woodridge, 1-0. Goals: Howard (W), Inch (E), Torres (E). Assists: Love (E). Shots on goal: Woo., 12-8. Corner kicks: Ell., 3-1. Saves: Bates (W) 4; Rorar (E) 7. JV Score: Woodridge, 6-0.

Records: Woodridge 5-4-3; Ellet 6-7.

CRESTWOOD 1, BARBERTON 1

Halftime: 0-0. Goals: Krause (C), Dent (B). Shots on goal: Bar., 8-6. Corner kicks: Bar., 5-4. Saves: Marks (B) 5; Nero (C) 7. JV Score: Barberton, 2-0.

Records: Crestwood 5-3-4.

TRIWAY 2, CANTON CENTRAL CATHOLIC 1

Halftime: 1-1. Goals: Daley (T) 2, Scheatzle (CCC). Assists: None. Shots on goal: Tri., 14-11. Corner kicks: CCC., 7-5. Saves: Haines (CCC) 8; Cruise (T) 6.

Records: CCC 2-6-4; Triway 6-3-2.

CHIPPEWA 3, WAYNEDALE 0

Halftime: 0-0. Goals: Hajek (C), Petit (C), Ferris (C). Assists: Boualany (C) 2. Shots on goal: Chi., 25-1. Corner kicks: Chi., 11-2. Saves: Koncz (C) 1; Lehman (W) 22.

Records: Chippewa 7-2-2.

ARCHBISHOP HOBAN 3,?CLEVELAND HEIGHTS BEAUMONT 0

Halftime: Archbishop Hoban, 2-0. Goals: Easton (H), Dobbins (H), A. Sheldon (H). Assists: Tomei (H), M. Zingale (H). Shots on goal: Hob., 7-2. Corner kicks: Hob., 3-2. Saves: Diestel (H) 2; Nemecek (B) 4. JV Score: Archbishop Hoban, 4-0.

Records: Archbishop Hoban 11-0-1, 3-0-1; Beaumont 3-7-1.

Schedule

Saturday’s Games

Alliance at Rootstown, 1 p.m.

Archbishop Hoban at St. Vincent-St. Mary, 5 p.m.

Brecksville at Jackson, 5 p.m.

Canton McKinley at Canton Central Catholic, 3 p.m.

Cloverleaf at Firestone, 1 p.m.

GlenOak at Northwest, 5 p.m.

Green at Boardman, 1 p.m.

Marlington at Manchester, 4 p.m.

North Royalton at Walsh Jesuit, noon.

Northwestern at Hillsdale, 1 p.m.

Southeast at Ravenna, 3 p.m.

St. Thomas Aquinas at Minerva, 11 a.m.

GOLF

BOYS

TALLMADGE 159, BARBERTON 206

(At Brookside Country Club, Barberton. Par: 35)

Tallmadge: Z. Mosholder 38, Koza 39, M. Mosholder 39, Genovese 43.

Barberton: Stevenson 49, Posey 51, Jones 52, Leise 54.