TRACK & FIELD

BOYS

3rd ANNUAL MICHAEL BEAVEN INVITATIONAL

(At Archbishop Hoban High School)

Team Results: 1. Archbishop Hoban 59; 2. Gilmour Academy 58; 3. Ellet 58; 4. Buchtel 55; 5. Firestone 49; 6. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 31; 7. Cuyahoga Falls 4; 7. Kenmore 14; 9. Barberton 12; 10. Kent Roosevelt 11; 11. Lake Center Christian 6; 12. Cleveland St. Martin dePorres 4; 13. Garfield 1.

Individual Results

100 meters: 1. Rucker (Buchtel) 11.34; 2. Sibley (Hoban); 3. Sanders (Kenmore). 400: 1. Hargrove (Gilmour) 52.88; 2. Spurney (Kent); 3. Leymon (Cuyahoga Falls). 1,600: 1. Calpacs (Gilmour) 4:59.0; 2. Brennan (Hoban) ; 3. Hertz (NDCL). 3,200: 1. Clapacs (Gilmour) 10:27.0; 2,. Brennan (Hoban); 3. Moyer (Firestone). 110 hurdles: 1. Majid (Firestone) 15.93; 2. Van Note (Hoban); 3. Bell (Firestone). Long jump: 1. Majid (Firestone) 20-3.25; 2. Simonetti (Hoban) ; 3. McMahon (ND-CL) . High Jump: 1. Majid (Firestone) 6-2; 2. Woods; 3. King (Ellet). Shot Put: 1. Stout (Ellet) 50-5; 2. Wright (Gilmour); 3. Cominsky (Barberton). Discus: 1. Woods (Buchtel) 139-11; 2. Stout (Ellet); 3. Subick (Ellet). 400 relay: 1. Buchtel (Turner, Mosley, Gissendaner, Rucker) . 800 relay: 1. Gilmour Academy (Schoenhagen, Golphin, Abrams, Hargrove) 1:35.52; 2. Buchtel; 3. Ellet. 3,200 relay: 1. Buchtel (Gaiter, Thompson, Lusane, Johnson) 8:44.0; 2. NDCL 9:03; 3. Hoban 9:05.

GIRLS

3rd ANNUAL MICHAEL BEAVEN INVITATIONAL

(At Archbishop Hoban High School)

Team Results: 1. Archbishop Hoban 73; 2. Buchtel 64; 3. Painesville Harvey 42; 4. Cuyahoga Falls 33; 5. Firestone 28; 6. Gilmour Academy 34; 7. Kent Roosevelt 23; 8. Kenmore 21; 9. Garfield 12; 10. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 11; 11. Ellet 7; 12. Our Lady of the Elms 2.

Individual Results

100 meters: 1. Green (Buchtel) 12.3; 2.Simmons (Hoban); 3. Hood (Firestone). 400: 1. Kramer (Hoban) 1:01.93; 2. Krieger (Falls); 3. Daniel (Harvey). 1,600: 1. Markel (Gilmour) 5:40.0; 2. Griffin (Buchtel); 3. Frego (Hoban). 100 hurdles: 1. Perry (Firestone) 15.43; 2. Green (Buchtel); 3. Taylor (Kenmore). Long jump: 1. Johnson (Firestone) 16-1; 2. Danile (Harvey); 3. Sinko (Hoban). Shot Put: 1. Ziccardi (Cuyahoga Falls) 37-7.5; 2. Harmon (Buchtel); 3. Pagan (Harvey). Discus: 1. Wingfield (Kent Roosevelt) 102-11; 2. Hamilton (Harvey); 3. Harmon (Buchtel). 400 relay: 1. Hoban (Simmons, Howard, Nixon, McNicholas) 52.31; 2. Buchtel ; 3. Garfield. 800 relay: 1. Buchtel (Bowens, Green, Oliver, Green) 1:50.3; 2. Hoban; 3. Kenmore. 3,200 relay: 1. Gilmour Academy (Dolohanty, Hlifka, Whetsone, Markel) 10:34.0; 2. Hoban; 3. Cuyahoga Falls.

BASEBALL

Scoring Summary

CVCA 4, ARCHBISHOP HOBAN 4 (tie)

CVCA 003 010 0 — 4 5 2

Hoban 201 010 0 — 4 7 2

Batteries—Malley, Punka (4) and Beausoleil; Pero, Hinton (6), Kleis (7) and Burns.

Records: CVCA 0-0-1; Hoban 0-0-1.

Notes: CVCA: Noska 2 single, 2 runs, Hoban: Bonner 3 singles, 2 RBI.

Schedule

Monday’s Games

(All games 4:30 p.m., unless noted)

Buckeye at Hilliard Bradley, 5 p.m.

Buchtel at North

Canton Timken vs. Sandy Valley, at Thurman Munson Stadium

Dalton at Orrville

Ellet at Firestone

Fairless at Massillon, 5 p.m.

Garfield Heights at Kent Roosevelt

GlenOak at Jackson, 5 p.m.

Kenmore at Norton

Louisville at Lake, 5 p.m.

Manchester at Jackson, 5 p.m.

Medina at Christian Academy of Louisville (Ky.), 7 p.m.

Nordonia at Twinsburg

Streetsboro at Ravenna, 4:15 p.m.

Strongsville at Archbishop Hoban

Woodridge at West Geauga

SOFTBALL

Scoring Summary

OUR LADY OF THE ELMS 13, CANTON TIMKEN 5

Elms 102 (10)0 — 13 11 2

Timken 003 0 2 — 5 6 3

Batteries—Harshbarger and Vasquez; Bailey and Burge. W—Harshbarger, 1-0. L—Bailey, 0-1. HR—Elms: Collins 2 (2); Timken: Bailey (1).

Records: Elms 1-0: Canton Timken 0-1.

Notes: Elms: Collins single, 2 home runs, 6 RBI; Anderson 3 singles, 2 RBI, 4 runs; Frew 2 singles, double, 2 RBI. Timken: Bailey solo home run, single.

Schedule

Monday’s Games

(All games 4:30 p.m., unless noted)

Ashland at Wadsworth, 5 p.m.

Buchtel at Kenmore

Carrollton at New Philadelphia, 5

Canton Central Catholic at Lake, 5 p.m.

Canton South at Sandy Valley, 5 p.m.

Claymont at Minerva, 5 p.m.

Cloverleaf vs. Dupont Manual (Ky.), at Orlando, Fla., 10 a.m.

Cloverleaf vs. Ballard (Ky.), at Orlando, Fla., noon

Dalton at Orrville

Ellet at East

GlenOak at Barberton, 5 p.m.

Highland at Walsh Jesuit

Louisville at Jackson, 5 p.m.

Manchester, Medina at Cal Ripken Experience, Myrtle Beach, S.C.

Massillon at Canton McKinley, 5 p.m.

Norton at Canton McKinley, 5 p.m.

North at Garfield

Parma Normandy at Hudson

Streetsboro at Ravenna, 4:15 p.m.

Twinsburg at Brunswick

Woodridge at Nordonia

Leaders

Most Softball State Championships

1. Springfield 9 (2005, 1995, 94, 93, 92, 90, 89, 88, 78)

2. North Canton Hoover 7 (2013, 12, 11, 08, 06, 99, 98)

Strasburg-Franklin 7 (2013, 11, 09, 91, 89, 88, 87)

Tallmadge 7 (1998, 97, 93, 89, 88, 87, 81)

5. Archbishop Hoban 6 (1992, 91, 87, 86, 84, 83)

Hillsdale 6 (2000, 1999, 96, 94, 79)

Source: Ohio High School Athletic Association.

LACROSSE

GIRLS

Late Friday

WALSH JESUIT 15, ARCHBISHOP HOBAN 7

Walsh 8 7 — 15

Hoban 4 3 — 7

Goals: Carlos (W) 4, Schillero (W) 4, Lauterjung (H) 4, Kramer (W) 2, Meadows (W) 2, Ruggiero (W) 2, Henderson (W), K. Miller (H), Kaczmarczyk (H), N. Miller (H). Assists: Kleinman (H), Schillero (W), Carlos (W), Henderson (W). Saves: Hudak (W) 15; Reece (H) 15.

Records: Walsh Jesuit 1-0; Hoban 1-1.