BASKETBALL

BOYS

Tournament Scoreboard

Tueday’s Results

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Cuyahoga Falls 48, Wadsworth 42 (OT)

Brunswick 71, Cloverleaf 48

Canton Division I Sectional

(At Memorial Civic Center)

Massillon 75, Ellet 50

Alliance Division I Sectional

(At Alliance High School)

North Canton Hoover 57, Louisville 39

Stow Division II Sectional

(At Stow High School)

East 60, Pepper Pike Orange 52

CVCA 61, Revere 44

Canton Division II Sectional

(At Canton Memorial Fieldhouse)

Tuslaw 50, Canton South 40

St. Vincent-St. Mary 100, Fairless 40

Ohio University Division II Sectional

(At Ohio University Eastern Campus)

Carrollton 54, Byesville Meadowbrook 43

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

Canton Central Catholic 70, East Palestine 52

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Elyria Catholic 69, Hillsdale 53

Smithville 52, LaGrange Keystone 43

Struthers Division IV Sectional

(At Struthers High School)

Lake Center Christian 53, Leetonia 34

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Rittman 54, Kidron Central Christian 53

———

Scoring Summaries

Copley Division I Sectional

CUYAHOGA FALLS 48, WADSWORTH 42 (OT)

Wadsworth 9 12 6 6 9 — 42

Cuyahoga Falls 8 7 11 7 15 — 48

WADSWORTH (12-11) — Robinson 2-0-5, Fernholz 2-0-4, White 1-0-2, Palecek 2-3-7, Prunty 8-6-22, Pound 1-0-2. Totals: 16-9-42.

CUYAHOGA FALLS (12-11) — Lawrence 5-3-16, Shaw 2-2-6, Slone 2-0-6, Speicher 2-4-8, Ricker 3-0-7, Cugini 2-0-5. Totals: 16-9-48.

3-point goals: Lawrence 3, Slone 2, Ricker, Cugini, Robinson. Fouls: Wad., 17-16.

Canton Division I Sectional

MASSILLON 75, ELLET 50

Ellet 15 13 11 11 — 50

Massillon 23 9 17 26 — 75

ELLET (5-18) — Cherry 7-2-19, Bolling 1-0-3, Fisher 1-0-2, Ray 3-3-9, Jones 0-1-1, Mackey 2-0-4, Youngblood 1-0-2, Williams 2-0-4, Burch 1-0-2, Thomas 1-0-2, Furman 1-0-2. Totals: 20-6-50.

MASSILLON (11-11) — Stock 9-8-26, Tonn 3-3-10, Block 4-2-11, Conley 2-2-6, Stewart 2-5-9, Faeh 0-1-1, Peterson 3-0-8, Dudley 2-0-4. Totals: 25-21-75.

3-point goals: Cherry 3, Peterson 2, Bolling, Block, Tonn. Rebounds: Mas,. 45 (Stock 15); Ell., 18 (Williams 7). Turnovers: 12-12. Fouls: Ell., 21-10.

Alliance Division I Sectional

NORTH CANTON HOOVER 57, LOUISVILLE 39

North Canton Hoover 14 22 10 11 — 57

Louisville 6 12 11 10 — 39

NORTH CANTON HOOVER (19-4) — Iero 1-4-7, Fitzpatrick 0-1-1, Shingleton 1-2-4, Schick 2-0-5, Evans 1-1-3, Jajack 0-1-1, Blackledge 11-8-30, Zelder 3-0-6. Totals: 19-17-57.

LOUISVILLE (4-19) — Crank 2-0-6, Parks 1-0-3, Mathie 0-1-1, Schooley 4-2-10, Minster 1-0-3, Pukys 0-2-2, Hollifield 0-2-2, Hoover 6-0-12. Totals: 14-7-39.

3-point goals: Crank 2, Parks, Iero, Schick. Fouls: Lou., 19-16.

Copley Division I Sectional

BRUNSWICK 71, CLOVERLEAF 48

Brunswick 31 15 16 9 — 71

Cloverleaf 6 11 17 14 — 48

BRUNSWICK (12-10) — Badowski 2-3-8, Parker 10-0-30, Hartill 1-4-6, Reiter 1-1-4, Wheeler 3-0-7, Okulovich 0-2-2, Jarvis 3-1-7, Armagost 2-3-7. Totals: 22-14-71.

CLOVERLEAF (6-16) — O’Callaghan 1-0-2, Collyer 5-0-10, Podolak 2-1-5, Sykora 2-0-4, Ploucha 2-3-7, Buckwald 3-1-7, Mullins 2-3-7, Kotlarek 2-0-6. Totals: 19-8-48.

3-point goals: Parker 10, Kotlarek 2, Badowski, Reiter, Wheeler. Fouls: Clo., 18-15.

Stow Division II Sectional

EAST 60, PEPPER PIKE ORANGE 52

Orange 12 15 13 12 — 52

East 13 13 19 15 — 60

ORANGE (9-14) — Williams 10-2-24, Maxwell 2-0-4, Watkins 3-0-6, Freed 2-2-6, Parks 1-2-4, Chavis 4-0-8. Totals: 22 6-16 52.

EAST (14-8) — Townsend 13-1-27, Nash 1-1-3, Lewis 4-2-13, Stafford 0-2-2. Philpott 2-0-4, Ray 4-2-1. Totals: 24 8-10 60.

3-point goals: Lewis 3, Williams 2, Ray. Fouls: Ora. , 19-14. Rebounds: East, 25 (Ray 9), Ora., 29 (Chavis 7). Turnovers: Ora., 19-14.

Stow Division II Sectional

CVCA 61, REVERE 44

Revere 8 14 6 16 — 44

CVCA 14 17 9 21 — 61

REVERE (3-19) — Holtkamp 1-4-6, Geig 5-1-11, Hughes 2-0-6, Rozek 2-0-4, Benson 2-1-5, Lalkowski 3-0-6, Seikel 2-0-6. Totals: 17-6-44.

CVCA (20-2) — Kleibscheidel 2-0-4, L. Peters 3-2-8, M. Peters 3-2-8, B. Peters 5-4-14, Friszman 2-0-4, Lee 1-0-2, Britton 5-4-15, Punka 1-4-6. Totals: 22-16-61.

3-point goals: Seikel 2, Hughes 2, Britton. Fouls: Rev., 21-18.

Canton Division II Sectional

TUSLAW 50, CANTON SOUTH 40

Canton South 15 10 9 6 — 40

Tuslaw 10 11 8 21 — 50

CANTON SOUTH — Fontes 6-0-14, Deckerd 2-0-5, Lyon 3-2-8, Taylor 1-5-7, Jolliff 1-2-4, Merriweather 1-0-2. Totals: 14-9-40.

TUSLAW (13-9) — Brewer 5-0-13, Boss 3-0-6, Getz 0-7-7, K. Meyer 3-7-13, Snyder 1-0-2, M. Meyer 4-1-9. Totals: 16-15-50.

3-point goals: Brewer 3, Fontes 2, Deckerd. Fouls: CS, 19-15.

Canton Division II Sectional

ST. VINCENT-ST. MARY 100, FAIRLESS 40

STVM 34 22 20 24 — 100

Fairless 2 7 22 9 — 40

STVM (14-9) — King 7-0-17, Baddley 6-3-15, Corrigal 2-0-4, Booker 3-0-6, Junius 2-0-4, Weber 3-0-6, Hurd 2-0-6, Bickley 2-0-5, Robinson 2-3-8, Woolridge 1-0-2, Williams 2-0-4, Wells 2-2-6, Hargrove 3-0-8, Hudson 3-0-6, Campbell 1-1-3. Totals: 41 9-15 100.

FAIRLESS (0-23) — Weyandt 6-5-18, Sword 1-0-3, Eversole 2-0-6, Simmons 1-2-4, Brichler 1-2-4, Lanier 1-0-3, Wells 1-0-2. Totals: 13 9-13 40.

3-point goals: King 3, Eversole 2, Hurd 2, Hargrove 2, Robinson, Bickley, Lanier, Sword, Weyandt. Fouls: 12-12.

Salem Division III Sectional

CANTON CENTRAL CATHOLIC 70, EAST PALESTINE 52

Canton Central Catholic 14 12 21 23 — 70

East Palestine 7 12 11 22 — 52

CANTON CENTRAL CATHOLIC (6-17) — Hawk 2-0-4, Nodo 2-0-6, Blakeney 4-1-9, Schott 1-0-2, Paul 4-1-9, Paulowski 3-0-8, Lyde 3-0-6, Rowlands 5-0-10, Richards 1-0-3, Krupar 2-1-6, Vanckunas 3-1-7. Totals: 30-4-70.

EAST PALESTINE (11-11) — Monteleone 3-0-6, Keylor 1-2-5, Reiser 9-7-25, Bibby 1-0-2, Parker 4-2-10, Robb 2-0-4. Totals: 20-11-52.

3-point goals: Nodo 2, Paulowski 2, Richards, Krupar, Taylor. Fouls: CCC, 20-9.

Wooster Division III Sectional

SMITHVILLE 52, LAGRANGE KEYSTONE 43

Smithville 6 13 17 16 — 52

Keystone 3 12 14 14 — 43

SMITHVILLE (14-9) — Bates 6-7-19, Callender 5-1-13, Pew 2-3-9, Nettleton 1-1-3, Butler 1-0-2, Bohlen 2-0-6. Totals: 17-12-52.

KEYSTONE (9-14) — Hopkins 12-4-29, Kuhl 2-0-4, Robinson 1-1-3, C. Conrad 0-2-2, Bastock 1-0-2, A. Conrad 1-0-3. Totals: 17-7-43.

3-point goals: Callender 2, Pew 2, Bohlen 2, Hopkins, A. Conrad.

Struthers Division IV Sectional

LAKE CENTER CHRISTIAN 53, LEETONIA 34

Leetonia 6 15 7 6 — 34

Lake Center Christian 12 13 15 13 — 53

LEETONIA (9-14) — Sevenich 5-1-11, Janci 1-0-3, Valentine 2-2-6, Datillio 1-0-3, Faulkner 1-2-4, Ferry 2-1-5. Totals: 12 6-11 34.

LAKE CENTER CHRISTIAN (11-11) — Hefty 5-3-17, Rainieri 7-0-14, Slayman 2-0-4, Miller 2-1-5, Armstrong 3-0-9, Schroll 2-0-4. Totals: 21-44 4-6 53.

3-point goals: Heftty 4, Armstrong 3, Severich 2, Valentine, Datillio, Janci. Fouls: LCC, 13-8. Rebounds: LCC, 35 (Slayman 12); Lee., 15 (Valentine 4). Turnovers: LCC, 13-9.

Tournament Schedule

———

Today’s Games

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Medina vs. Highland, 6 p.m.

Firestone vs. Stow, 7:30 p.m.

Solon Division I Sectional

(At Solon High School)

Aurora vs. Bedford, 6 p.m.

Canton Division II Sectional

(At Canton Memorial Fieldhouse)

Marlington vs. Springfield, 6:15 p.m.

Coventry vs. Alliance, 8 p.m.

Boardman Division II Sectional

(At Boardman High School)

West Branch vs. Youngstown Cardinal Mooney, 6 p.m.

Crestwood vs. Poland Seminary, 7:30 p.m.

Ohio University Division II Sectional

(At Ohio University Eastern Campus)

Minerva vs. Steubenville-East Liverpool winner, 8 p.m.

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

St. Thomas Aquinas vs. Hanoverton United, 5:30 p.m.

South Range vs. New Middletown Springfield, 7:30 p.m.

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Chippewa vs. Lorain Clearview, 6 p.m.

Norwayne vs. Loudonville, 7:30 p.m.

Warren Division III Sectional

(At Warren Howland High School)

Campbell Memorial vs. Leavittsburg LaBrae, 7:30 p.m.

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Dalton vs. Fairport Harding, 5:30 p.m.

———

Thursday’s Games

Canton Division I Sectional

(At Canton Memorial Civic Center)

Garfield vs. Jackson, 7:30 p.m.

———

Friday’s Games

Copley Division I Sectional

(At Copley High School)

Nordonia vs. Cuyahoga Falls, 6 p.m.

Walsh Jesuit vs. Brunswick, 7:30 p.m.

Canton Division I Sectional

(At Canton Memorial Civic Center)

Canton Timken vs. Copley, 6:15 p.m.

Barberton vs. Canton McKinley, 8 p.m.

Alliance Division I Sectional

(At Alliance High School)

Lake vs. Canfield, 7:30 p.m.

Stow Division II Sectional

(At Stow High School)

Chagrin Falls vs. ND-CL, 6 p.m.

Buchtel vs. Tallmadge, 7:30 p.m.

Canton Division II Sectional

(At Memorial Fieldhouse)

Northwest vs. Tuslaw, 6:15 p.m.

Triway vs. St. Vincent-St. Mary, 8 p.m.

Boardman Division II Sectional

(At Boardman High School)

Southeast vs. Niles McKinley, 6 p.m.

Ravenna vs. Cortland Lakeview-Salem winner, 7:30 p.m.

Westlake Division II Sectional

(At Westlake High School)

Buckeye vs. Bay Village Bay, 6 p.m.

Salem Division III Sectional

(At Salem High School)

Canton Central Catholic vs. Columbiana Crestview, 5:30 p.m.

Manchester vs. Lisbon David Anderson, 7:30 p.m.

Wooster Division III Sectional

(At Wooster High School)

Orrville vs. Oberlin, 6 p.m.

Northwestern vs. Elryia Catholic, 7:30 p.m.

Struthers Division IV Sectional

(At Struthers High School)

Mogadore vs. Sebring McKinley, 6 p.m.

Youngstown Christian vs. Salineville Southern, 7:30 p.m.

Garfield Heights Division IV Sectional

(At Garfield Heights High School)

Rittman, vs. Cuyahoga Heights, 5:30 p.m.

Warren Division IV Sectional

(At Warren Harding High School)

Windham vs. Vienna Mathews, 6 p.m.

GIRLS

Tournament Scoreboard

Today’s Games

Barberton Division III District

(At Barberton High School)

Mogadore 56, Waterloo 54

Elyria Catholic 63, Rootstown 53

———

Scoring Summaries

Tournament Schedule

Thursday’s Games

Akron Division I District

(At Ellet High School)

Twinsburg vs. Aurora, 5:45 p.m.

Walsh Jesuit vs. Hudson, 8 p.m.

North Canton Division I District

(At Walsh University)

Lake vs. Canton McKinley, 6 p.m.

Wooster vs. North Canton Hoover, 8 p.m.

Medina Division I District

(At Medina High School)

Highland vs. Brunswick, 6 p.m.

Cloverleaf vs. Wadsworth, 7:30 p.m.

Parma Division I District

(At Valley Forge High School)

Medina vs. Midpark, 7:45 p.m.

Uniontown Division II District

(At Lake High School)

Norton vs. Fairless, 6 p.m.

Triway vs. Manchester, 7:30 p.m.

Macedonia Division II District

(At Nordonia High School)

Revere vs. Hathaway Brown, 6 p.m.

St. Vincent-St. Mary vs. Tallmadge, 7:30 p.m.

Austintown Division II District

(At Austintown Fitch High School)

West Branch vs. Poland Seminary, 7:30 p.m.

Zanesville Division II District(At Zanesville High School)

Carrollton vs. Maysville, 8 p.m.

Wooster Division III District

(At Triway High School)

Smithville vs. Canton Central Catholic, 6 p.m.

Orrville vs. Northwestern, 8 p.m.

Creston Division IV District

(At Norwayne High School)

Lake Ridge Academy vs. East Canton, 7:45 p.m.

———

Friday’s Games

Barberton Division III District Final

(At Barberton High School)

Mogadore vs. Elyria Catholic, 7:30 p.m.

———