FOOTBALL

Scoreboard

Saturday’s Results

Kenmore 20, Cleveland East Tech 8

Mogadore 24, Linsly (W.Va.) 6

Western Reserve Academy 44, Cle. Whitney Young 13

Late Friday

ARCHBISHOP HOBAN 42,?CANTON MCKINLEY 14

Hoban 14 7 7 14 — 42

McKinley 0 14 0 0 — 14

Hob.: Bauer 5 pass from Clark (Kersh kick)

Hob.: Clark 2 run (Kersh kick)

McK: Chandler 5 run (Snyder kick)

Hob.: Houser 52 pass from Clark (Kersh kick)

McK: Chandler 19 run (Snyder kick)

Hob.: Clark 1 run (Kersh kick)

Hob.: Clark 1 run (Kersh kick)

Hob.: Sibley 48 run (Kersh kick)

Hoban McKinley

First downs 19 13

Rushing 42-204 43-121

Passing 12-23-159-1 16-37-174-0

Records 1-0 0-1

BLACK RIVER 50,? COLLINS WESTERN RESERVE 7

Black River 14 22 7 7 — 50

Western Reserve 0 7 0 0 — 7

BR: Hazlett 3 run (kick failed).

BR: Campbell 12 run (Gibbs run).

WR: Puder 62 pass from Perkins (Hood kick).

BR: Sexton 34 run (Bartolic kick).

BR: Hazlett 21 run (Sexton run).

BR: Beard 51 pass from Hazlett (Wine kick).

BR: Campbell 1 run (Wine kick).

BR; Zacharyasz 11 run (Wine kick).

Black River Western Reserve

Records 1-0 0-1

BRECKSVILLE 36, PARMA PADUA 34

Brecksville 7 15 7 7 — 36

Padua 0 7 14 13 — 34

Bre.: McGonegal 28 pass from Strnad (Kraguljac kick)

Bre.: McGonegal 11 pass from Strnad (Wiglusz from Jackson)

Pad.: Ludwick 10 pass from Peterson (Buttazzoni kick)

Bre.: McGonegal 58 pass from Strnad (Kraguljac kick)

Pad.: Ludwick 78 pass from Peterson (Buttazzoni kick)

Bre.: Wiglusz 10 pass from Strnad (Kraguljac kick)

Pad.: Ludwick 17 pass from Peterson (Buttazzoni kick)

Bre.: Strnad 5 run (Kraguljac kick)

Pad.: Hall 8 pass from Peterson (Buttazzoni kick)

Pad.; Ludwick 32 pass from Peterson (kick failed)

Brecksville Padua

Records 1-0 0-1

CARROLLTON 26, ST. CLAIRSVILLE 7

Carrollton 0 13 7 6 — 26

St. Clairsville 0 0 7 0 — 7

Car.: Miller 5 pass from Shaw (kick failed)

Car.: Shaw 3 run (Keefer kick)

Car.: Crim 3 run (Keefer kick)

St.C: Williams 15 pass from Bigelow (Greenwood kick)

Car.: Flanagan 3 run (kick failed)

Carrollton St. Clairsville

First downs 15 6

Rushing 44-225 32-25

Passing 9-16-79-2 6-11-46-1

Records 1-0 0-1

EAST PALESTINE 37, SALEM 35

Salem 7 14 7 7 — 35

East Palestine 14 7 7 9 — 37

EP: Sherry 10 run (Garvin kick)

EP: Sherry 89 run (Garvin kick)

Sal.: Bezeredi 1 run (Gibson kick)

Sal.: Bezeredi 12 run (Gibson kick)

EP: Sherry 16 run (Garvin kick)

Sal.: Johnson 15 pass from Davidson (Gibson kick)

Sal.; Bezon 64 pass from Davidson (Gibson kick)

EP: Sherry 1 run (Garvin kick)

EP: Posey 35 run (Garvin kick)

EP: Safety

Sal.: Ackerman 1 pass from Davidson (Gibson kick)

Salem E. Palestine

Records 0-1 1-0

GARAWAY 47, DALTON 28

Dalton 14 14 0 0 — 28

Garaway 14 7 20 6 — 47

Dal.: Horst 1 run (Caillet kick)

Dal.: Fitzwater 2 run (Caillet kick)

Gar.: Jacobs 1 run (kick good)

Gar.: Miller 5 pass from Jacobs (kick good)

Dal.: Horst 6 run (Caillet kick)

Gar.: Palmer 28 pass from Jacobs (kick good)

Dal.: Horst 6 run (kick good)

Gar.: Jacobs 1 run (kick good)

Gar.: Troyer 47 pass from Jacobs (kick failed)

Gar.: Jacobs 14 run (kick good)

Gar.: Hamsher 11 pass from Jacobs (kick failed)

Dalton Garaway

First downs 18 22

Rushing 64-398 23-138

Passing 4-10-41-0 30-44-452-1

Records 0-1 1-0

GLENOAK 42, WOODSIDE (Va.) 17

Woodside 0 17 0 0 — 17

GlenOak 7 21 7 7 — 42

GO: Ladson 1 run (Sarris kick)

Woo.: FG Mitchell 35

GO: Rhoads 46 run (Sarris kick)

Woo.: Tyler 1 run (Mitchell kick)

Woo.: Parker 57 pass from Tyler (Mitchell kick)

GO: Rhoads 69 run (Sarris kick)

GO: Donald 1 run (Sarris kick)

GO: Ladson 41 run (Sarris kick)

GO: Johnson 18 pass from Rhoads (Sarris kick)

Woodside GlenOak

First downs 14 13

Rushing 44-129 30-275

Passing 8-20-146-0 8-12-92-0

Records 0-1 1-0

LUCAS 49, EAST CANTON 27

East Canton 7 0 7 13 — 27

Lucas 21 14 7 7 — 49

Luc.: Hauger 66 run (kick failed)

Luc.: Grover 1 run (Hauger kick)

Luc.: Hauger 1 run (Hauger kick)

EC: Nelson 90 kickoff return (Reder kick)

Luc.: Grover 6 run (Hauger kick)

Luc.: Miller 5 run (Hauger kick)

EC: Nelson 18 run (Reder kick)

Lic.: Grover 67 run (Hauger kick)

Luc.: Grover 5 run (Hauger kick)

EC: Baad 21 pass from Mitchell (kick failed)

EC: Mitchell 2 run (Reder kick)

East Canton Lucas

First downs 14 19

Rushing 32-131 51-439

Passing 7-16-139-0 0-1-0-0

Records 1-0 0-1

MEDINA 55, LAKEWOOD 0

Medina 28 21 6 0 — 55

Lakewood 0 0 0 0 — 0

Med.: Daw 1 run (Senz kick)

Med.: Daw 11 run (Senz kick)

Med.: Daw 1 run (Senz kick)

Med.: Daw 9 run (Senz kick)

Med.: Fultz 45 int return (Senz kick)

Med.: Curtis 4 run (Senz kick)

Med.: Daw 15 run (Senz kick)

Med.: Tector 14 run (kick blocked)

Medina Lakewood

Records 1-0 0-1

MENTOR 57, MASSILLON 31

Massillon 14 7 7 14 — 42

Mentor 0 14 0 0 — 14

Men.: Gullock 2 run (kick failed)

Mas.: Jasinski 73 pass from Blankenship (Gregg kick)

Men.: Gullock 78 run (Knapp kick)

Men.: Laganke 65 fumble return (Knapp kick)

Men.: FG Knapp 22

Men. Tatarunas 90 pass from Shea (McIntosh kick)

Mas.: Thomas 1 run (Gregg kick)

Mas.: Jasinski 10 from Blankenship (Gregg kick)

Mas.: FG Gregg 21

Men.: Tatarunas 18 from Gullick (McIntosh kick)

Mas.: Jasinski 11 from Blankenship (Gregg kick)

Men.: Gullick 4 run (McIntosh kick)

Men.: Gullick 20 run (McIntosh kick)

Massillon Mentor

First downs 20 15

Rushing 35-90 29-249

Passing 22-45-277-1 6-17-227-2

Records 0-1 1-0

NORDONIA 38, MAYFIELD 37

Mayfield 21 7 3 6 — 37

Nordonia 21 0 10 7 — 38

Nor.: Evans 62 fumble return (Crockett kick)

May.: Canganelli 67 run (Curl kick)

Nor.: Perrine 10 run (Crockett kick)

May.: Hicks 72 pass from Dostal (Curl kick)

May.: Dostal 5 run (Curl kick)

Nor.: Perrine 55 run (Crockett kick)

May.: Williams 1 run (Curl kick)

May.: FG Curl 20

Nor.: Smith 5 pass from Levak (Crockett kick)

Nor.: FG Crockett 38

Nor.: Wizniak 26 pass from Levak

May.: Hicks 30 pass from Dostal (kick failed)

Mayfield Nordonia

Records 0-1 1-0

NORTH ROYALTON 38,?NORTH RDGEVILLE 20

North Ridgeville 0 14 6 0 — 20

North Royalton 10 7 14 7 — 38

N. Roy: Franczak 7 run (Osborne kick)

N. Roy: FG Osborne 30

N. Rid.: Williams 4 run (Davila kick)

N. Rid.: Sunningson 1 run (Davila kick)

N. Roy.: Marousek 1 run (Osborne kick)

N. Roy.: Franczak 2 run (Osborne kick)

N. Roy.: Marousek 40 pass from Stewart (Osborne kick)

N. Rid.: Sunninger 2 pass from Sycz (kick blocked)

N. Roy.: Franczak 80 run (Osborne kick)

N. Ridgeville N. Royalton

Records 0-1 1-0

NORWAYNE 45, MANCHESTER 14

Manchester 7 7 0 0 — 14

Norwayne 14 18 13 0 — 45

Nor.: Zollinger 17 run (Harvey kick)

Man.: Wright 30 pass from Earich (Whyte kick)

Nor.: White 80 kick return (Harvey kick)

Nor.: Gasser 19 run (kick failed)

Nor.: Harris 75 pass from Zollinger (kick failed)

Man.: Earich 54 run (Whyte kick)

Nor.: Gasser 27 run (kick failed)

Nor.: Weinman 7 pass from Zollinger (Harvey kick)

Nor.: Steiner 63 pass from Zollinger (kick failed)

Manchester Norwayne

First downs 11 25

Rushing 24-166 32-221

Passing 17-30-166-1 16-24-274-2

Records 0-1 1-0

SANDY VALLEY 35,?INDIAN VALLEY 28 (OT)

Sandy Valley 7 7 0 14 7 — 35

Indian Valley 7 7 0 14 0 — 28

IV: Williams 6 run (Thornton kick)

SV: Brackett 5 run (Karam kick)

SV: Kelly 4 pass from Mozden (Karam kick)

IV: Carlisle 12 run (Thornton kick)

IV: Lehigh 32 pass from Williams (Thornton kick)

SV: Finn 15 pass from Mozden (Karam kick)

SV: Mozden 1 run (Karam kick)

IV: Garbrandt 15 pass from Myers (Thornton kick)

SV: Keck 11 pass from Mozden (Karam kick)

Sandy Valley Indian Valley

First downs 15 14

Rushing 25-76 55-251

Passing 22-32-219-1 6-13-90-3

Records 1-0 0-1

SMITHVILLE 21, TUSLAW 16

Tuslaw 0 3 7 6 — 16

Smithville 7 8 0 6 — 21

Smi.: Newlan 2 run (kick good)

Smi.: Newlan 10 run (run good)

Tus.: FG Cybak 24

Tus.: Woods 5 run (Cybak kick)

Tus.: Himes 16 run (kick failed)

Smi.: Newlan 4 run (run failed)

Tuslaw Smithville

First downs 16 17

Rushing 37-130 45-249

Passing 9-17-97-0 3-6-24-0

Records 0-1 1-0

SOLON 36, AURORA 6

Solon 22 7 0 7 — 36

Aurora 0 0 6 0 — 6

Sol.: Ward 9 pass from Bubonics (Bubonics run)

Sol.: Sinclair 37 pass from Bubonics (Baek kick)

Sol.: McCurry 39 pass from Bubonics (Baek kick)

Sol.: Sinclair 58 pass from Bubonics (Baek kick)

Aur.: Arslanian 1 run (kick blocked)

Sol.: Wilks 1 run (Baek kick)

Solon Aurora

Records 1-0 0-1

TALLMADGE 27, RAVENNA 24 (OT)

Tallmadge 0 7 7 7 6 — 27

Ravenna 0 7 0 14 3 — 24

Tal.: Davis 13 pass from Seeker (Ansley kick)

Rav.: Lewis 11 run (Starkey kick)

Tal.: Shannon 13 run (Ansley kick)

Tal.: Baker 24 run (Ansley kick)

Rav.: Lewis 59 run (kick failed)

Rav.: Lewis 10 run (Lewis run)

Rav.: FG Starkey 34

Tal.: Shannon 16 pass from Seeker

Tallmadge Ravenna

First downs 12 9

Rushing 39-156 40-150

Passing 7-15-100-1 6-16-38-2

Records 1-0 0-1

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

COPLEY 5, PERRYSBURG 2

Halftime: Copley, 1-0. Goals: Harter (C) 3, Mattei (C),Diefendorff (C), Skryzniecki (P), Bielefeld (P). Assists: Malpafs (C), Diefendorff (C), Mattei (A). Shots on goal: Cop., 15-6. Corner kicks: Cop., 6-0. Saves: Miller (C) 4; Graves (p) 10. JV Score: Copley, 3-1.

Records: Copley 2-0-1; Perrysbury 2-1-1.

FIRESTONE 5, LOUISVILLE 0

Halftime: Firestone, 2-0. Goals: Brooks (F), Curlee (F), J. Koehler (F), Oderkirk (F), Schwerdtseger (F). Assists: Kooke (F) 2. Shots on goal: Fir., 15-5. Corner kicks: Lou., 6-4. Saves: Weber (F) 5; Zwick (L) 7.

Records: Firestone 2-1; Louisville 0-2.

KENT ROOSEVELT 1,?WESTERN RESERVE ACADEMY 0

Halftime: 0-0. Goals: Grant (KR). Shots on goal: KR, 5-4. Corner kicks: WRA, 4-0. Saves: Campbell (KR) 5; Weinberg (W) 3.

Records: Kent Roosevelt 1-0; WRA 1-2.

NORTH CANTON HOOVER 5, YOUNGSTOWN BOARDMAN 2

Halftime: Hoover, 4-0. Goals: McSeaters (H) 2, Bodenschatz (H), Hughes (H), VanNatta (H), Lewis (B), Smotzer (B). Assists: Huff (H), VanNatta (H). Shots: Hoo., 11-4. Shots on goal: Hoo., 11-4. Corner kicks: Hoo., 3-1. Saves: Fowler (H) 2; Holmes (B) 6. JV Score: Hoover, 5-0.

Records: Hoover 2-0; Boardman 0-1-1.

WOODRIDGE 4, STOW 3

Halftime: 1-1. Goals: Banner (S) 3, Whitaker (W), Powell (W), O’Laughlin (W). Assists: Kumar (W). Shots on goal: Woo., 9-7. Corner kicks: Stow, 8-2. Saves: Reaman (W) 4. JV Score: Stow, 3-1.

Records: Woodridge 2-0; Stow 0-2.

Late Friday

TRIWAY 7, ORRVILLE 1

Halftime: Triway, 7-0. Goals: Allison (T) 3, Foust (T), Fulkenberg (T), Taggart (T), Bickel (T), Lewis (O). Shots: Tri., 18-7. Corner kicks: Tri., 6-1. Saves: Eyler (O) 9; Blair (T) 3.

GIRLS

Scoring Summaries

ARCHBISHOP HOBAN 3, CLEARFORK 0

Halftime: Archbishop Hoban, 3-0. Goals: Gilbert (H), Farah (H), Yankovich (H). Assists: Sheldon (H), Wong (H). Shots on goal: Hob., 6-2. Corner kicks: Hob., 2-1. Saves: Krausman (C) 3; Kunce (H) 2. JV Score: 2-2.

Records: Clearfork 1-1; Archbishop Hoban 1-2.

CANTON CENTRAL CATHOLIC 2,?KIDRON CENTRAL CHRISTIAN 0

Halftime: 0-0. Goals: Vance (CCC), Haines (CCC). Shots: CCC, 17-15. Corner kicks: CCC, 5-3. Saves: Nussbaum (KCC) 9; Burke (CCC) 7.

Records: Kidron Central Christian 1-2.

CHIPPEWA 7, NORTH 0

Halftime: Chippewa, 4-0. Goals: Jones (C), Kelsey (C), Nay. Boualany (C), Braman (C), Lindeman (C), Clark (C), Fazenbaker (C). Assists: Nad. Boualany (C), Jones (C), Davidson (C), Lindeman (C). Shots on goal: Chi., 22-0. Corner kicks: Chi., 3-0. Saves: Morehouse (N) 5; Cancarvek (N) 0.

Records: Chippewa 2-0.

COPLEY 1, SYLVANIA NORTHVIEW 1

Halftime: Northview, 1-0. Goals: Elliott (N), Arp (C). Shots: Nor., 11-6. Shots on goal: Nor., 7-3. Corner kicks: Nor., 5-4. Saves: Snuffer (C) 6; Kill (N) 2.

Records: Northview 2-1-1; Copley 0-2-2.

ELLET 1, ALLIANCE 0

Goals: Struhsaker (E). Assists: Tucker (E). Shots on goal: Ell., 12-9. Corner kicks: Ell., 3-1. Saves: Bondoni (A) 8; Wallace (E) 7.

Records: Ellet 1-0; Alliance 0-2.

HANOVERTON UNITED 1, MINERVA 0

Halftime: United, 1-0. Shots: Min., 24-11. Corner kicks: Min., 7-1. Saves: Pearson (M) 8, Bates (M) 3; Anderson (U) 12.

Records: Minerva 0-1; Hanoverton United 2-0.

HIGHLAND 1, CHARDON 0

Halftime: 0-0. Goals: Russo (H). Shots: Hig., 6-2. Shots on goal: Hig., 7-2. Corner kicks: Hig., 8-2. Saves: Rotko (H) 1, Moore (H) 1; Karl (C) 5, Goodge (C) 1. JV Score: Highland, 4-0.

Records: Highland 3-0-0; Chardon 0-1-1.

JACKSON 3, NORTH ROYALTON 2

Halftime: Jackson, 1-0. Goals: Parsons (J) 2, Hattery (J), Malley (NR), Pyatt (NR). Assists: Parsons (J), Fleming (J), Mark (NR). Saves: Falconer (J) 10; Jones (NR) 6. JV Score: Jackson 3-0.

KENT ROOSEVELT 4, NORDONIA 3

Halftime: Nordonia, 2-1. Goals: Fischer (K) 4, Spencer (N), Saliaa (N), Toth (N). Assists: Kline (K) 2, Neaffer (K), H. Brenner (K). Shots on goal: Nor., 8-7. Corner kicks: Nor., 4-2. Saves: Hartung (K) 4; Bastjoncic (N) 2. JV Score: Kent Roosevelt, 2-1.

Records: Kent Roosevelt 1-2; Nordonia 1-2.

MANCHESTER 3, KIRTLAND 3

Halftime: Manchester, 2-0. Goals: Powers (K) 2, Marman (M) 2, Ferguson (M), Rodin (K). Assists: Chamber (M), Ferguson (M) 2. Shots: Kir., 14-10. Corner kicks: Man., 3-2. Saves: Summers (M) 7; Culotta (K) 4. JV Score: Manchester, 4-1.

Records: Manchester 3-0-1; Kirtland 1-0-1.

TALLMADGE 1, STOW 1

Halftime: 1-1. Goals: Hussing (T), Andrassay (S). Shots: Stow, 14-11. Shots on goal: Stow, 7-1. Corner kicks: 5-5. Saves: Kisha (T) 6; Holocker (S) 1.

Records: Tallmadge 0-0-1, 0-0-1; Stow 1-0-1.

WADSWORTH 2, GREEN 1

Halftime: 0-0. Goals: McCausland (G), Leatherman (W), Barfuss (W). Shots on goal: Gre., 14-11. Corner kicks: 2-2. Saves: Barnhart (W) 13; N/A (G) 9. JV Score: Green, 1-0.

Late Friday

WADSWORTH 3, COPLEY 1

Halftime: Wadsworth, 1-0. Goals: Arellano (W), Baker (W), Neal (C), Hibinger (W). Assists: Hibinger (W). Shots on goal: Wad., 3-1. Corner kicks: Wad., 9-3. Saves: Wadsworth 8; Copley 8. JV Score: Wadsworth, 4-1.

VOLLEYBALL

CVCA 25-25, TWINSBURG 7-18

KENT ROOSEVELT 27-19-25-23-15,?WOOSTER 25-25-14-25-11

Kills: Bowser (K) 11. Digs: Marsh (K) 20. Blocks: Bowser (K) 5, Barnwell (K) 5. Assists: Hannah (K) 34. Service Aces: Marsh (K) 4.

MANCHESTER 26-17-25,?CHIPPEWA 24-25-19

Kills: Williams, Lindquist (C) 8. Digs: Connor (C) 11. Assists: Richardson, Kish (C) 12. Service Points: Richardson (C) 14.

MASSSILLON 22-25-16-25-15,?GREEN 25-23-25-15-11

Kills: Dancy (M) 13; Mazzocca (G) 11. Digs: VinceNt (G) 14; Rohrer (M) 6. Blocks: Dancy (M) 5; Sexton (G) 4. Assists: PiZZino (G) 34; Manson (M) 20. Service Points: Trammell (M) 18; Mazzocca (G) 15. JV Score: Green, 2-0.

Records: Green 0-2; Massillon 1-2.

NORTH CANTON HOOVER 25-22-25, NORWAYNE 21-25-20

Digs: Cropper (H) 12. Blocks: Roshak (H) 10. Assists: Thomas (H) 18. Service Points: Black (H) 13.

NORTH CANTON HOOVER 25-25,?CANTON CENTRAL CATHOLIC 17-23

Digs: Cropper (H) 6. Blocks: Roshak (H) 2. Assists: Thomas (H) 19. Service Points: Thomas (H) 7.

NORTON 25-25, CHIPPEWA 15-23

Kills: Richardson (C) 6; Howell (N) 11. Digs: Speegle, Rodgers (C) 5. Blocks: Howell (N) 4. Assists: Kish (C) 7; Frantisak (N) 9. Service Points: Kish (C) 9; Hagenbush (N) 4.

NORTON 25-25, MANCHESTER 15-18

OLMSTED FALLS 25-27-25,?NORTH CANTON HOOVER 23-29-21

Digs: Popa (H) 11. Assists: East (H) 11. Service Points: East (H) 10.

REVERE 25-24-18-25-15,?HATHAWAY BROWN 19-26-25-20-13

Kills: Farian (R) 23. Digs: Farian (R) 21. Blocks: Amato, Farian (R) 5. Assists: Kohmann (R) 30. Service Points: Farian (R) 12.

Records: Revere, 2-1.

SOLON 25-25, TWINSBURG 10-19

WADSWORTH 25-25-25,?COPLEY 20-13-18

Kills: Evans (W) 10, Davis (C) 4 . Digs: Johnson (C) 10, Evans (W) 7. Blocks: Evans (W), Woodard (W) 3. Assists: Chirumbole (W) 21, Brenner (C) 16. Service Points: Haydu (W) 12, Leeser (C) 6.

Records: Copley 0-2.

WEST BRANCH 25-25,?CRESTWOOD 21-20

Kills: Zuchowski (WB) 2. Digs: Wallace (WB) 17. Blocks: Schuster (WB) 4. Assists: Wallace (WB) 8. Service Points: Ross (WB) 10. JV Score: Crestwood, 2-0.

WEST BRANCH 25-25,?COLLINS WESTERN RESERVE 13-16

Kills: Zuchowski (WB) 8. Digs: Heath (WB) 6. Blocks: Ormiston (WB) 6. Assists: Wallace (WB) 8. Service Points: Heath (WB) 10. JV Score: West Branch 2-0.

CROSS COUNTRY

BOYS

BILLY GOAT CHALLENGE

(At Woodland Park, McDonald)

Team Results: 1. Woodridge 31; 2. Maplewood 58; 3. CVCA 103; McDonald 115; 5. Poland Seminary 160; 6. Cortland Lakeview 188; 7. Jefferson Area 201; Canfield 232; 9. Streeetsboro 239; 10. Garrettsville 273; 288; 12. Girard 2331; 13. Crestowood 333.

Individual Results: 1. Wallace (Vienna Matthews); 2. Perrin (Woodridge); 3. Klouda (Garrettsville); 4. Blair (Woodridge); 5. Palm (Woodridge); 6. Sparks (Maplewood); 7. Copploe (Canfield); 8. Cowger (Maplewood); 9. Hall (Maplewood); 10. Elkurd (Woodridge).

BULLDOG INVITATIONAL

(At Boettler Park, Green)

Team Results: 1. Hudson 36; 2. Wadsworth 43; 3. Wooster 87; 4. Aurora 91; 5. Copley 133; 6. Green 188; 7. Ellet 210; 8. Firestone 231.

Individual Results: 1. Edwards (Wadsworth) 18:18; 2. Brown (Aurora); 3. Berish (Hudson); 4. Boyle (Aurora); 5. Good (Hudson); 6. Kinnear (Hudson); 7. Nielson (Wooster); 8. Drown (Wadsworth) 9. Elsass (Wadsworth); 10. Goldslager (Hudson).

BURTON BERKSHIRE EARLY BIRD INVITATIONAL

Team Results: 1. Solon 27; 2. Strongsville 103; 3. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 116; 4. Autintown Fitch 129; 5. Highland 176; 6. Burton Berkshire 216; 7. Grand Valley 220; 8. Tallmadge 235; 9. Parma Padua 247; 10. Mogadore 247; 10. Mogadore 300; 11. Wicklife 329; 12. Pymatuning Valley 358; 13. Lake County Perry 367; 14. Kirtland 401; 15. Cuyahoga Heights 403; 16. Columbia 437.

Individual Results: 1. Riordan (Solon) 16:10.6; 2. Polman (Independence) ; 3. Manning (Highland); 4. Cohen (Solon); 5. Visse (Solon); 6. Esper (Solon); 7. Carballada (NDCL); 8. Dippolito (Fitch); 9. Wyler (Strongsville); 10. Barnes (Wickliffe).

GLENOAK GOLDEN EAGLE INVITATIONAL

(At GlenOak High School)

Team Results: 1. Louisville 42; 2. Jackson 114; 3. St. Ignatius 138; 4. Brecksville 142; 5. Tuslaw 168; 6. Warren Howland 180; 7. Smithville 192; 8. Brunswick 212; 9. St Vincent-St. Mary 253;’ 10. Nordonia 280, 11. Twinsburg 289; 12. Gilmour Academy 304; 13. GlenOak 314; 14. Jackson ‘B’ 350; 15. St. Ignatius ‘B’ 354; 16. Kent Roosevelt 463; 17. Brecksville ‘B’ 502; 18. GlenOak ‘B’ 523; 19. Chippewa 531; 20. Rootstown 575; 21. STVM ‘B’ 585; 22. Northwest 630; 23. Gilmour Academy ‘B’ 771; 25. Chippewa ‘B’ 775.

Individual Results: 1. Bollam-Godbott (Brunswick) 15:48.7; 2. Freenko (Louisville) 3. Noah Chaplick (Louisville); 4. Murray (Louisville); 5. Adkins (Twinsbrug); 6. Ni. Chaplick (Louisville); 7. Coudriet (Smithville); 8. Grimes (Jackson); 9. Phillips (STVM); 10. Mastellar (Nordonia).

SALEM EARLY BIRD CROSS COUNTRY INVITATIONAL

(At Waterworth Memorial Park, Sakem)

Team Results: 1. St. Thomas Aquinas 25; 2. Salem 63; 3. Perry (Lake Co.) 111; 4. East Liverpool 135; 5. Canton McKinley 161; 6. East Canton 171; 7. Alliance 192; 8. East Palestine 223; 9. Canton South 230; Columbiana 288; 11. Lison Beaver 317; 12. Heartland Christian 394.

Individual Results: 1. Bailey (Alliance) 17:34.01; 2. Paul (Aquinas); 3. Richards (Aquinas); 4. Snellenberger (EC); 5. Walsh (Aquinas); 6. Baron (Aquinas); 7. Double, (Salem); 8. Dubaj (McKinley); 9. Laubacher (Aquinas); 10. Andrews (Salem).

SENECA EAST TIGER INVITATIONAL

(At Seneca East High School)

Team Results: 1. Lexington 67; 2. Medina 74l 3. Ashland 121; 4. Perrysburg 140 5. Napoleon 143; 6. Norwalk 149; 7. Maumee 197; 8. Cuyahoga Falls 215; 9. Anthony Wayne 257; 10. Findlay 258; 11. Columbian 267; 12. Sandusky Perkins 277; 13. Cloverleaf 289; 14. Marion Harding 341; 15. Mansfield Madison 497.

Individual Results: 1. Kirk (Maumee ) 16:01.28; 2. A. Stump (Ashland); 3. K. Johnston (Lexington); 4. Krewson (Perkins); 5. R. Johnston (Lexington); 6. M. Stump (Medina); 7. Anderson (Columbian); 8. Fellers (Napoleon); 9. Schults (Perrysburg); 10. Volz (Lexington).

GIRLS

BULLDOG INVITATIONAL

(At Boettler Park, Green)

Team Results: 1. Hudson 27; 2. Aurora 28; 3. Wadswoth 85; 4. Green 117; 5 Firestone 150.

Individual Results: 1. Grohe (Aurora) 21:01; 2. Simmons (Hufdson); 3. Keller (Aurora); 4. Moffitt (Hudson); 5. Sesny (Aurora); 6. Fulton (Hudson); 7. Zammataro (Hudson); 8. Hinkle (Hudson); 9. Burdick (Aurora); 10. Siedel (Aurora).

GLENOAK GOLDEN EAGLE INVITATIONAL

(At GlenOak High School)

Team Results: 1. Twinsburg 108; 2. GlenOak 110; 3. Jackson 116; 4. Highland 140; 5. Gilmour Academy 154; 6. St. Vincent-St. Mary 160; 7. Brunswick 161; 8. St. Thomas Aquinas 170; 9. hardon 228; 10. Nordonia 240; 11. Louisville 251; 12. Brecksville 303; 13. Beaumont 305; 14. Tuslaw 331; 15. Kent Roosevelt 370; 16. Jackson ‘B’ 428; 17. Rootstown 507; 18. Louisville ‘B’ 569; 19. SVM ‘B’ 579; 20. Smithville 604; 21. Gilmour Academy ‘B’ 6145; 22. Northwest 694.

Individual Results: 1. Pasaadyn (Brunswick) 18:43.6; 2. Chapman (Jackson) 3. DiGiaccobe (Highland); 4. Rulison (Beaumont); 5. Kenne (Highland); 6. Engle (Gilmour); 7. Park (Chardon); 8. Deeds (Twinsburg); 9. Weiner (Jackson); 10. Werren (GlenOak).

SALEM EARLY BIRD INVITATIONAL

(At Salem High School)

Team Results: 1. Strongsville 52; 2. Solon 81; 3. Parma Padua 83; 4. Burton Berkshire ; 5. NDCL 155; 6. Tallmadge 185; 7. Kirtland 215; 8. Grand Valley 235; 9. Wickliffe 272; 10. Pymatuning Valley 284; 11. Newbury 325; 12. Lake Country Perry 348.

Individual Results: 1.Howell (Solon) 19:04.7; 2. Steimle (Grand Valley) ; 3. Erkkila (Solon); 4. Knauss (Strongsville); 5. Harton (NDCL);6. Vapenik (Strongsville); 7. Scott (Berkshire); 8. Bowman (Strongsville); 9. Loveless (Tallmadge); 10. Seballos (Padua).

SENECA EAST TIGER INVITATIONAL

(At Seneca East High School)

Team Results: 1. Medina 38; 2. Lexington 52; 3. Cloverleaf 89; 4. Perrysburg 152; 5. Anthony Wayne 157; 6. Findlay 191; 7. Ashland 215; 8. Norwalk 222; 9. Cuyahoga Falls 223; 10. Napoleon 273; 11. Columbian 280; 12. Sandusky Perkins 329; 13. Mansfield Madison 359; 14. Marion Harding 407; 15. Maumere 433.

Individual Results: 1. Curtis-Collins (Lexington) 19:22.84; 2. Freeland (Cloverleaf); 3. Cullings (Medina); 4. Lahey (Perrysburg) 5. Keller (Medina); 6. Carpenter (Napoleon) 7. O. Wolf (Medina); 8. Wendling (Lexington); 9. J. Wolf (Medina); 10. Henning (Medina).

TENNIS

Late Friday

ARCHBISHOP HOBAN 5, TRIWAY 0

Singles: Bell (H) d. Kesney 6-4, 6-4; Reece (H) d. Gaumer 6-0, 6-2; Tucci (H) d. Starkey 6-0, 6-2.

Doubles: Day-Waddell (H) d. Parsons-Hochstellen 6-1, 6-4; Frick-Griffith (H) d. Sidle-Immel 6-2, 6-4.

HIGHLAND 4, REVERE 1

Singles: Hadler (H) d. R. Fannin 6-1, 6-0; Fannin (H) d. Lazbin 6-1, 6-1; Petek (H) d. Fee 6-0, 6-2.

Doubles: Carson-Hansen (R) d. Ferguson-S. Fannin 6-4, 6-4; Arbucke-Jaroska (H) d. Whitlam-Repaskay 6-4, 6-3.

Records: Revere 2-4, 0-1.

GOLF

BOYS

Late Friday

NORTHWEST 153,?ST. VINCENT-ST. MARY 173

(Lyons Den, Canal Fulton. Par: 34)

STVM: Jacobs 36, Timberlake 44, Fielder 46, Graff 47.

Northwest: Koprivec 34, Woodward 37, Wormald 39, Dane 43.

Records: Northwest 5-0.

GIRLS

Late Friday

CLOVERLEAF 182, SPRINGFIELD 202

(Chenoweth, Akron. Par: 36)

Cloverleaf: Hanna 43, Illig 43, Jordan 44, Harrell 52.

Springfield: Kline 49, Thompson 49, Danner 51, Robinson 53.

Records: Cloverleaf 8-0, 7-0; Springfield 6-2, 6-2.