REPORTING ?SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

NOMINATE ?ATHLETES

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).

FOOTBALL

Schedule

Week 2

Thursday’s Games

Aurora (0-1) at Euclid (1-0)

Massillon (0-1)at GlenOak (1-0)

———

Friday’s Games

Beachwood (0-1) at Chippewa (1-0)

Beaver Local (1-0) at West Branch (0-1)

Brunswick (1-0) at Austintown Fitch (0-1)

Black River (1-0) at Northwestern (1-0)

Burton Berkshire (1-0) at Garrettsville (1-0)

Canada Prep Academy at Highland (0-1)

Canfield (0-1) at Alliance (0-1)

Canton Central Catholic (0-1) at Perry (1-0)

Canton McKinley (0-1) at Mansfield (1-0)

Chagrin Falls Kenston (1-0) at Medina (1-0)

Coventry (1-0) at Barberton (1-0)

Canton South (0-1) at Northwest (1-0)

Ashland Crestview (1-0) at Hillsdale (1-0)

CVCA (0-1) at Campbell Memorial (0-1)

Dover (1-0) at Lake (1-0)

East (0-1) at Springfield (0-1)

Ellet 1-0) at Tallmadge (1-0)

Garaway (1-0) at Fairless (0-1)

Gates Mills Gilmour Academy (1-0) at Mogadore (1-0)

Garfield (0-1) at Cuyahoga Falls (1-0)

Garfield Heights (0-1) at Brecksville (1-0)

Green (0-1) at Warren Howland (0-1)

Greenwich S. Central (0-1) at Rittman (1-0)

Hudson (1-0) at Strongsville (0-1)

Firestone (0-1) at Copley (1-0)

Jackson (1-0) at Mayfield (0-1)

Kenmore (0-1) at Norton (0-1)

Kent Roosevelt (0-1) at Stow (1-0)

LaGrange Keystone (0-1) at Cloverleaf (0-1)

Lakewood St. Edward (1-0) at Archbishop Hoban (1-0)

Louisville (1-0) at North Canton Hoover (1-0)

Manchester (0-1) at Woodridge (1-0)

Marlington (1-0) at Ravenna (0-1)

Nordonia (1-0) at Bedford (1-0)

North (0-1) at Smithville (1-0)

Norwayne (1-0) at Orrville (0-1)

Parma (0-1) at North Royalton (1-0)

Revere (1-0) at Parma Hts Valley Forge (0-1)

Rocky River (1-0) at Buckeye (0-1)

Sandy Valley (1-0) at Mapleton (0-1)

St. Thomas Aquinas (1-0) at Minerva (0-1)

Southeast (0-1) at Field (1-0)

Streetsboro (1-0) at Crestwood (1-0)

Theodore Roosevelt (Wash. D.C.) (2-0) at Carrollton (1-0)

Triway (1-0) at Loudonville (1-0)

Tuslaw (0-1) at Dalton (0-1)

Twinsburg (0-1) at Solon (1-0)

Wadsworth (1-0) at Wooster (1-0)

Walsh Jesuit(0-1) at St.Vincent-St.Mary(1-0)

Warsaw River View(0-1) at Tusky Valley (1-0)

Waterloo (0-1) at East Canton (0-1)

Waynedale (0-1) at Ridgewood (1-0)

TENNIS

YOUNGSTOWN URSULINE 4, ?ST. VINCENT ST. MARY 1

Singles: Tsudis (U) d. Pier 6-0, 6-2; Hoang (U) d. Reese 6-2, 6-0; Reilly (U) d. McSteen 6-0, 6-0.

Doubles: E. Cripe-Hake (U) d. McVicker-Tomaszewski 5-7, 6-1, 6-3; O’Conner-Gilter (S) d. G. Cripe-Scharf 6-1, 6-2.

NORTON 4, WADSWORTH 0

Singles: C. Clark (N) d. Shaffer 6-3, 6-4; S. Clark (N) d. Shepard 6-2, 6-0; Vence (N) led Kaser 1-0.

Doubles: Smith-Whitaker (N) d.Vandyke-Corbett 6-1, 6-1; Creighton-Thomas (N) d. Uren-Cart 6-0, 6-3.

Records: Norton 9-0, 7-0.

TWINGSBURG 5, STOW 0

Singles: Bhambra (T) d. Heid 6-0 6-1; Nmai (T) d. Ostrander 6-1 6-2; Schaffner (T) d. Holm 7-5 6-1.

Doubles: Sterling-Singh (T) d. Ingram-Kirmeyer 6-3 6-1; Banas-Yarlagadda (T) d. Rai-Mygrants 6-0 6-1.

Records: Twinsburg 5-3, 2-1.

COPLEY 3, TALLMADGE 2

Singles: Elahi (C) d. Ramp 6-0, 6-1; DiRocco (C) d. Moats 6-3, 6-4; Endres (C) d. Gray 6-0, 7-6.

Doubles: Roupe-Strate (T) d. Hovorka-Knight 4-6, 6-2, 10-2; Murray-Sincel (T) d. Hamsher-Elsoury 2-6, 6-4, 11-9.

GOLF

BOYS

HUDSON 146, NORTH ROYALTON 158

(At Country Club of Hudson, Hudson. Par: 72)

North Royalton: J.Frey 39, Rudy 39, T. Frey 40, Hamilton 40.

Hudson: Kurtz 34, Laughlin 34, Sexton 38, Tallman 40.

FIELD 169, STREETSBORO 207

Field: Goodwill 39, Stevens 42, Shaffer 43, Campbell 45.

Streetsboro: Lanzdorf 46, Wagner 48, Danna 54, Swim 59.

Records: Field 7-1; Streetsboro 0-7.

Late Tuesday

NORTHWEST 157, MASSILLON 167

(At Lyons Den Golf Course, Canal Fulton. Par: 34)

Massillon: Woodward 37, Koprivec 38, Wormald 40, Dane 42.

Northwest: Braxton 40, Meyer 40, Peyton 42, Gia 45.

Records: Massillon 6-0

GIRLS

ST. VINCENT-ST. MARY 174, CVCA 212

(At Mud Run Golf Course, Akron. Par: 34)

Saint Vincent Saint Mary: Knox 37, Hofacker 40, Henderson 45, Sovacool 52.

CVCA: Ashton 48, Gorbach 51, N.Cochran 54, H.Cochran 59.

Records: STVM 9-3.

SOCCER

BOYS

TALLMADGE 5, FIELD 1

Goals: Blaser (T), Hussing (T), Betts (T), Hussing (T), Makuch (T). Assists: Hussing (T), Macchiarole (T). Shots: Tal., 9-4. Saves: Kilway (T) 1, Weyandt (T) 3.

MANCHESTER 7, TUSCARAWAS VALLEY 1

Halftime: Manchester, 3-0. Goals: Whyte (M) 2, Sharrock (M) 2, Own Goal (T), Frasier (M), Villers (M),Ragon (T). Saves: Boyd (T) 9, Ray (T) 6, Podner (M) 6

Records: Tusky Valley 1-1-2; Manchester 2-1-0, 2-0-0.

Schedule

Thursday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Canton McKinley at Northwest, 5 p.m.

Canton South at Springfield

Cloverleaf at Norton

CVCA at Hudson

Massillon at Alliance

Nordonia at Barberton

North at Highland

Waynedale at Kidron Central Christian

———

Friday’s Games

Anthony Wayne at Jackson, 7:15 p.m.

———

Saturday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Canton McKinley at Tallmadge

Orange at CVCA

Sandy Valley at Union Local, 10 a.m.

Wadsworth at Kent Roosevelt, 1 p.m.

GIRLS

REVERE 4, HIGHLAND 0

Halftime: Revere, 2-0. Goals: Langenfeld (R) 2, Harding (R), Albert (R). Assists: Brokloff (R) 2, Daetwyler (R), Harding (R). Shots on goal: Rev., 11-3. Corner kicks: 3-3. Saves: Rotko (H) 5, Moore (H) 2; McClellan (R) 3. JV Score: Revere, 1-0.

Records: Revere 4-0, 1-0; Highland 3-2, 0-1.

SALEM 10, CANTON SOUTH 1

Halftime: Salem, 7-0. Goals: Double (S) 3, Quinn (S) 2, Moore (S), Mckee (S), Harsh (S), Erskine (S), Hochadel (S). Assists: Chilton (S) 2, Double (S), Bailey (S), Qinn (S),Erskine (S). Saves: Thorn (S) 4

Records: Salem 3-0-1, 1-0-0.

JACKSON 4, GLENOAK 1

Halftime: Jackson, 3-1. Goals: Parsons (J) 2, Fleming (J), Hattery (J), Cook (G). Assists: Gutlove (J) 2, Haupt (J), Pecorelli (J), Smith (G). Saves: Falconer (J) 6; Parks (G) 4. JV Score: Jackson, 5-0.

ARCHBISHOP HOBAN 1, ?ROCKY RIVER MAGNIFICOT 1

Halftime: 0-0. Goals: Sheldon (H), Saringer (M). Assists: Gilbert (H). Shots on goal: Mag., 8-6. Corner kicks: Mag., 10-4. Saves: Kunce (H) 7; Lee (M) 5.

Records: Hoban 1-2-1.

BRECKSVILLE 9, CUYAHOGA FALLS 0

Halftime: Brecksville, 6-0. Goals: Lapierre (B) 3, Lydey (B), Lesesky (B), Camperchioli (B), Remington (B), Eli. Walcutt (B), Ela. Walcutt, Krekanich (B). Assists: Lapierre (B) 3, D’agostion (B) 2, Lydey (B), Livingstion (B), Leonard (B). Shots on goal: Bre., 16-5. Corner kicks: Bec., 3-0. Saves: Huber (C) 9; Boehelfeld (B) 4, Steese (B) 1. JV Score: Brecksville, 5-1.

Records: Cuyahoga Falls 1-2-1; Brecksville 4-0

TALLMADGE 2, MANCHESTER 0

Halftime: Tallmadge, 1-0. Goals: Chochola (T), Johnson (T). Shots on goal: Man., 5-3. Corner kicks: Man., 7-1. Saves: Kisha (T) 5; Summers (M) 1.

COPLEY 8, BARBERTON 0

Halftime: Copley, 4-0. Goals: Ransom (C) 3, Galloway (C) 2, Grant (C), J. Neal (C), Beck (C). Assists: Arp (C) 2, Ransom (C) 2, Grant (C),Semmelroth (C),Shots on goal: Cop., 16-1. Corner kicks: Cop., 6-0. Saves: Adams (B) 8; Snuffer (C) 1. JV Score: Copley, 2-0.

Records: Barberton 2-1-1, 0-0-1; Copley 1-2-2, 1-0-0.

STOW 2, WADSWORTH 1

Halftime: 1-1. Goals: Andrassay (S) 2, Barfuss (W). Assists: Boris (S). Corner kicks: Stow, 3-2. Saves: Holocker (S) 8; Barhart (W) 6.

Schedule

Thursday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Kidron Central Chistian at Waynedale, 5 p.m.

———

Saturday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Archbishop Hoban at Green, 3 p.m.

Berlin Hiland at Woodridge, 11:45 a.m.

Canton McKinley at Lake Center Christian, 11 a.m.

Garfield at Open Door Christian, 10 a.m.

Hudson at Jackson

Kent Roosevelt at Wadsworth

Nordonia at GlenOak

St. Thomas Aquinas at Rootstown, 3 p.m.

Twinsburg at Cleveland Heights

———

Monday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Manchester vs. Zanesville Bishop Rosecrans, at Warsaw River View, 5 p.m.