FOOTBALL

State Playoffs

Friday’s Games

DIVISION II

State Semifinals

Home teams listed first

(All games at 7:30 p.m.)

1 Perry (11-2) vs. 5 Hudson (11-2) at Solon Stewart Field

2 Perrysburg (13-0) vs. 1 Cin. La Salle (11-2) at Piqua Alexander Stadium, Purk Field

———

DIVISION III

1 Archbishop Hoban (12-1) vs. 3 Zanesville (12-1) at Massillon Paul Brown Tiger Stadium

2 Toledo Central Catholic (11-2) vs. 3 Trotwood-Madison (10-3) at Sidney Memorial Stadium

———

DIVISION V

1 Milan Edison (12-1) vs. 3 Canton Central Catholic (9-3) at Wooster Triway Jack Miller Field

3 Coldwater (13-0) vs. 1 Wheelersburg (13-0) at Xenia Doug Adams Stadium

———

DIVISION VII

1 Danville (13-0) vs. 2 Mogadore (12-1) at Orrville Red Rider Stadium

3 Fort Recovery (11-2) vs. 1 McComb (12-1) at Lima Senior Spartan Stadium

———

Saturday’s Games

DIVISION I

State Semifinals/Regional Finals

(All games at 7 p.m.)

Home teams listed first

Region 1

1 Lakewood St. Edward (12-1) vs. 2 Stow (12-0) at Parma Byers Field

1 Cincinnati Colerain (12-1) vs. 3 Huber Heights Wayne (13-0) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

———

DIVISION IV

1 Steubenville (12-0) vs. 5 Youngstown Ursuline (8-5) at Boardman New Spartan Stadium

1 Middletown Bishop Fenwick (13-0) vs. 1 Columbus Bishop Hartley (9-3) at Wilmington Alumni Field

———

DIVISION VI

1 Kirtland (12-1) vs. 3 Grandview Heights (12-1) at Mansfield Madison Ram Field at StarTek Stadium

1 Maria Stein Marion Local (12-1) vs. 2 Defiance Tinora (11-1) at Wapakoneta Harmon Field

Scoring Summary

THANKS4GIVING ALL-STAR GAME

WEST 15, EAST 14

West 0 7 0 8 — 15

East 3 0 3 8 — 14

East: FG Ball 35

West: Pegley 28 pass from Jones (Kimevski kick)

East: FG Ball 24

East: Shephard 1 run (Shephard pass from James)

West: Sams 8 run (Sams run)

West East

First downs 14 8

Rushing 39-96 27-70

Passing 10-22-120-1 6-21-86-0

BASKETBALL

GIRLS

Schedule

Friday’s Games

(All games 7:30 p.m., unless noted)

Carrollton at West Holmes

Garrettsville at Sam’s Pizza Classic, at Chippewa, 4:30 p.m.

Massillon at Sam’s Pizza Classic, at Chippewa, 4:30 p.m.

Northwest at Norwayne

Orville at Barberton

Ravenna at Southeast

Woodridge at CVCA

———

Saturday’s Games

(All games 2:30 p.m., unless noted)

Aurora at Parma

Alliance at Canton South, 1:30 p.m.

Archbishop Hoban at Cloverleaf, 7:30 p.m.

Brunswick at Shaker Heights

Buchtel at Wooster, 7:30 p.m.

Buckeye at Columbia

Canton McKinley at Perry

Copley at Norton, 7 p.m.

Crestwood at Middlefield Cardinal, 6:30 p.m.

Cuyahoga Falls at Ellet

East Canton at Ridgewood

Fairless at Canton Central Catholic, 11:30 a.m.

Garfield Heights at Twinsburg, 7:30 p.m.

Garrettsville, Massillon at Sam’s Pizza Classic, at Chippewa, 3 p.m.

GlenOak at North Canton Hoover

Highland at Medina, 7:15 p.m.

Mapleton at Northwestern

Minerva at West Branch, 1:30 p.m.

Painesville Riverside at Hudson, 7 p.m.

Parma Padua at Brecksville

Revere at North Royalton

Salem at Louisville, 1:30 p.m.

St. Thomas Aquinas at Newton Falls.

Sandy Valley at Berlin Hiland

Woodridge at CVCA

Late Wednesday

CANTON SOUTH 55, WOODRIDGE 40

Woodridge 12 11 6 11 — 40

Canton South 14 18 4 19 — 55

WOODRIDGE (0-1) — Esterak 3-1-9, Williams 2-5-9, Howard 2-2-6, Rashid 1-3-5, Lovelace 1-1-3, Artice 1-0-2, DeBord 2-2-6. Totals: 12 14-23 40.

CANTON SOUTH 2-0) — Tharp 7-3-19, Moore 3-0-6, Myers 3-3-9, Em. Thompson 1-4-6, Er. Thompson 0-1-1, Mitchell 1-0-2, Gotchall 1-0-3, Noll 4-1-9. Totals: 20 12-24 55.

3-point goals: Tharp 2, Esterak 2, Gotchall. Fouls: Woo., 23-19. Rebounds: Woo. 26 (Williams 6), CS 46 (Meyers 9, Em. Thomspon 9, Er. Thompson 9). Turnovers: Woo., 12-11. JV score: Woodridge 41-38.

CVCA 40, MARLINGTON 36

CVCA 6 10 10 14 — 40

Marlington 7 9 11 9 — 36

CVCA — Wright 6-1-14, Radcliff 6-1-13, Mitchell 4-2-11, Judge 1-0-2, Drillien 0-0-0. Totals: 17 4-11 40.

MARLINGTON (1-1) — Pennird 5-1-13, Powers 5-1-11, Hoops 1-0-3, Peck 1-0-3, Greco 1-0-2, Campbell 1-0-2, Brodzinski 1-0-2. Totals: 15 2-6 36.

3-point goals: Pennird 2, Wright, Mitchell, Peck, Hoops. Fouls: Mar., 10-7. Rebounds:CVCA 35 (Radcliff 14); Mar. 24 (Peck, Campbell 4). Turnovers: CVCA, 25-17. JV score: Marlington, 43-22.

BOYS

Schedule

Friday’s Games

(All games 7:30 p.m., unless noted)

Alliance at Garaway

Archbishop Hoban at Kenmore

Canfield at Salem

Canton Central Catholic at Columbus Bishop Ready

Garrettsville at Marlington

Highland at Nordonia

Hubbard at Southeast, 6:30 p.m.

Indian Creek at Carrollton

Norton at Northwest

Olmsted Falls at Strongsville

Perry at Louisville

St. Thomas Aquinas at Minerva

Tuslaw at Dalton

Wadsworth at Firestone, 7 p.m.

West Branch at Hanoverton United

———

Saturday’s Games

(All games 7:30 p.m., unless noted)

Black River at Rittman

Buckeye at Norwayne

Green at Stow

Heartland Christian at Rootstown

Lake at East, 7 p.m.

Newton Falls at Waterloo

Perry at Louisville

Woodridge at Crestwood