FOOTBALL

Playoff Scoreboard

Friday’s Results

State Semifinals

DIVISION II

Perry 10, Hudson 7

Cincinnati La Salle 49, Perrsyburg 28

———

DIVISION III

Archbishop Hoban 33, Zanesville 21

Toledo Central Catholic 21, Trotwood-Madison 13

———

DIVISION V

Canton Central Catholic 17, Milan Edison 14

Coldwater 36, Wheelersburg 6

———

DIVISION VII

Mogadore 35, Danville 21

Fort Recovery 35, McComb 14

Scoring Summaries

Division II State-Semifinal?PERRY 10, HUDSON 7

Hudson 0 0 0 7 — 7

Perry 0 7 0 3 — 10

Per.: Sims 2 run (Brown kick)

Per.: FG Brown 21

Hud.: Restifo 24 pass from Parker (Gonya kick)

Hudson Perry

First downs 8 8

Rushing 22-70 48-143

Passing 11-20-116-2 3-3-57-0

Records 11-3 12-2

Division III State Semifinal?ARCHBISHOP HOBAN 33, ?ZANESVILLE 21

Zanesville 7 0 7 7 — 21

Hoban 3 9 14 7 — 33

Zan.: Crosby 1 run (Ashby kick)

Hob.: FG G. Kersh 42

Hob.: FG G. Kersh 39

Hob.: FG G. Kersh 29

Hob.: FG G. Kersh 31

Hob.: Sibley 81 run (G. Kersh kick)

Hob.: Sibley 5 run (G. Kersh kick)

Zan.: Crosby 41 run (Ashby kick)

Hob.: Gilchrist 99 interception return (G. Kersh kick)

Zan.: Kaufman 65 pass from Grandstaff (Ashby kick)

Zanesville Hoban

Records 12-2 13-1

Division V State Semifinal?CANTON CENTRAL CATHOLIC 17,?MILAN EDISON 14

Edison 7 0 0 7 — 14

CCC 0 0 7 10 — 17

Edi.: Scott 2 run (Monroe kick)

CCC: Henderson 8 pass from Platek (Mills kick)

CCC: Colangelo 4 run (Mills good)

Edi.: Goodwin 50 pass from Hall (Monroe kick)

CCC: FG Mills 29

Edison CCC

First downs 12 12

Rushing 41-145 32-101

Passing 1-6-50-0 13-26-86-1

Records 12-2 11-3

Division VII State Semifinal?MOGADORE 35, DANVILLE 14

Mogadore 6 15 7 7 — 35

Danville 7 7 0 0 — 14

Dan.: Mickley 4 pass from R. Durbin (Martin kick)

Mog.: Barker 12 pass from Pollock (kick failed)

Mog.: Williams 1 run (Cramer pass from Pollock)

Dan.: Holt 16 pass from R. Durbin (Martin kick)

Mog.: Pollock 35 run (Pollock kick)

Mog.: Tompkins 4 run (Pollock kick)

Mog.: Williams 1 run (Pollock kick)

Mogadore Danville

Records 13-1 13-1

State Playoffs

Saturday’s Games

(All games at 7 p.m.)

Home teams listed first

DIVISION I

State Semifinals/Regional Finals

Region 1

1 Lakewood St. Edward (12-1) vs. 2 Stow (12-0) at Parma Byers Field

1 Cincinnati Colerain (12-1) vs. 3 Huber Heights Wayne (13-0) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

———

DIVISION IV

1 Steubenville (12-0) vs. 5 Youngstown Ursuline (8-5) at Boardman New Spartan Stadium

1 Middletown Bishop Fenwick (13-0) vs. 1 Columbus Bishop Hartley (9-3) at Wilmington Alumni Field

———

DIVISION VI

1 Kirtland (12-1) vs. 3 Grandview Heights (12-1) at Mansfield Madison Ram Field at StarTek Stadium

1 Maria Stein Marion Local (12-1) vs. 2 Defiance Tinora (11-1) at Wapakoneta Harmon Field

hockey

Scoring Summary

KENT ROOSEVELT 4,?WHEELING PARK (W.Va.) 3

Wheeling Park 0 1 2 — 3

Kent 0 2 2 — 4

Goals: Kaderle (K) 2, Berger (K), Francis (K), Gutherol (W) 2, Kahle (W). Assists: Harrod (K) 3, Hildebrecht (K), Francis (K), Slibchenko (W), Cioollins (W), Pissos (W), Gwynn (W), Gutherol (W). Shots on goal: 14-14. Saves: Romanek (W) 10, Benentt (K) 11.

BASKETBALL

BOYS

Scoreboard

Friday’s Results

Avon 71, Cle. Lincoln W. 34

Canfield 66, Salem 42

Carrollton 38, Wintersville Indian Creek 35

Elyria 61, North Ridgeville 51

Elyria Catholic 66, LaGrange Keystone 54

Highland 46, Nordonia 45

Hillsdale 76, Loudonville 69

Lexington 77, Berlin Hiland 69 (OT)

Marlington 78, Garfield 68

Middlefield Cardinal 63, Lordstown 48

Mt. Blanchard Riverdale 62, Carey 50

New Philadelphia 85, Cle. Max Hayes 45

North Olmsted 84, Bay Village Bay 79

Norton 66, Northwest 60

Rittman 67, Cloverleaf 44

St. Thomas Aquinas 73, Minerva 45

Shelby 63, Mansfield Madison 39

Strasburg-Franklin 68, Canton Heritage Christian 35

Strongsville 61, Olmsted Falls 52

Tuslaw 62, Dalton 48

Upper Sandusky 73, Willard 54

Wadsworth 55, Firestone 49

Waynedale 81, Ashland Mapleton 48

West Branch 64, Hanoverton United 53

Westerville S. 81, Reynoldsburg 46

Scoring Summaries

HIGHLAND 46, NORDONIA 45

Highland 16 10 6 14 — 46

Nordonia 15 5 8 17 — 45

HIGHLAND (1-0) — Rittman 4-1-12, Shaw 4-0-10, Mall 2-2-6, Lewandoski 2-0-5, Wienick 4-1-9, Matesin 2-0-4. Totals: 18-4-46.

NORDONIA (0-1)— Smith 4-2-10, Ciocca 3-0-7, Adams 3-0-6, Davis 3-0-7, Post 1-4-6, Alders 2-1-5, Evans 2-0-4. Totals: 17-8-45.

3-point goals: Shaw 2, Lewandoski, Ciocca, Davis.

WADSWORTH 55, FIRESTONE 49

Wadsworth 8 14 4 29 — 55

Firestone 9 12 10 18 — 49

WADSWORTH (1-0) — Hewitt 5-4-19, Szalay 1-0-2, Mills 2-0-5, Deemer 1-0-3, Booth 1-3-6, Blackburn 1-2-5, Corp 0-1-1, Black 0-5-5, Justice 2-5-9. Totals: 13 20-30 55.

FIRESTONE (0-1) — Gray 4-4-14, Lewis 3-3-9, Moore 3-1-7, Obeng 0-1-1, Spear 3-2-10, Richburg 2-3-8. Totals: 10 14-33 49.

3-point goals: Hewitt 5, Gray 2, Spear 2, Richburg, Mills, Deemer, Booth, Blackburn. Fouls: Wad., 25-24. Rebounds: Fir., 42 (Lewis 20). Turnovers: Fir., 13. JV score: Wadsworth, 59-18.

NORTON 66, NORTHWEST 60

Norton 24 12 11 19 — 66

Northwest 15 13 14 18 — 60

NORTON (1-0) — Hardy 2-2-6, T.Murray 1-0-3, Cheatam, 1-0-3, Csepe 1-0-3, Becker 4-0-11, Destefano 3-2-8, M.Murray 2-2-6, Robinson 6-3-15, Pratt 3-5-11 Totals: 23 14-26 66.

NORTHWEST (0-1) — Penrod 1-2-4, Hippli 7-0-16, Ross 1-0-3, Wormald 7-2-19, M.Fennell 4-0-8, L.Fennell 1-1-3, Booth 2-3-7. Totals: 23 8-11 60.

3-point goals: Becker 3, Wormald 3, Hippli 2, T.Murray, Cheatam, Csepe, Ross. Fouls: NW, 19-14. Rebounds: Nor., 15; NW, 19. JV score: Norton, 67-38.

WAYNEDALE 81, MAPLETON 48

Mapleton 8 10 16 14 — 48

Waynedale 27 17 26 11 — 81

MAPLETON (0-1) — Davis 4-2-11, Haines 1-1-2, Dress 2-1-5, Espy 2-1-4, Barone 7-7-23, Cellars 1-0-3. Totals: 17-10-48.

WAYNEDALE (1-0) — Purdy 5-1-11, Strausbaugh 3-0-6, Shoup 10-2-26, Riebe 5-0-11, Spidell 7-1-16, Reidenbach 1-2-5, Mullet 3-0-6. Totals: 34-6-81.

3-point goals: Shoup 4, Barone 2, Davis, Cellars, Riebe, Spidell, Reidenbach. Fouls: Way., 16-11. JV score: Waynedale, 71-32.

ST. THOMAS AQUINAS 73, MINERVA 45

Aquinas 12 22 15 24 — 73

Minerva 14 15 7 9 — 45

ST. THOMAS AQUINAS (1-0) — Newman 2-0-5, Pellegrene 3-4-11, Sommers 3-0-6, Hoffman 2-0-5, Paul 7-4-20, Smith 2-0-4, Knott 0-2-2, Moore 1-0-2, Duplin 4-0-9, Knos 4-0-8, Pedrozo 0-1-1. Totals: 28 11-13 73.

MINERVA (0-1) — Russell 3-2-9, Wright 2-4-8, Gross 1-1-3, Lowe 2-3-9, Preston 1-0-2, Hall 2-5-12, Croston 1-0-2. Totals: 13 15-23 45.

3-point goals: Paul 2, Lowe 2, Newman, Pellegrene, Hoffman, Russell, Hall, Duplin. Fouls: STA, 19-11. JV score: St. Thomas Aquinas, 39-26.

MARLINGTON 78, GARFIELD 68

Garfield 18 17 13 20 — 68

Marlington 23 24 20 11 — 78

GARFIELD (0-1) — Powell 6-3-16, Campbell 3-0-7, Cherry 3-0-8, Waters 6-0-15, Humphrey 1-2-4, Thomspon 3-1-7, Jeffries 2-1-5, Kidd 2-0-4, Williams 1-0-2. Totals: 27 7-16 68.

MARLINGTON (1-0) — Begue 9-6-29, Weigand 1-3-5, Baxter 5-0-11, Brady 4-3-13, Beachy 1-2-4, Adams 5-2-12, Himmelheber 2-0-4. Totals: 27 16-28 78.

3-point goals: Begue 5, Baxter, Brady 2, Powell, Campbell, Cherry 2, Waters 3. Fouls: Gar., 20-13. Rebounds: Gar., 35; Mar., 56 (Adams 13). JV score: Marlington, 69-63.

HILLSDALE 76, LOUDONVILLE 69

Loudonville 18 16 18 17 — 69

Hillsdale 16 13 20 17 — 76

LOUDONVILLE (0-1) — Swindall 9-19 4-4 26, A.Vansickle 6-12 2-3 16, J. Vansickle 4-8 0-0 10, Quickie 4-6 0-0 9, Bryson 4-8 0-0 8. Totals: 27-54 6-7 69.

HILLSDALE (1-0) — Rogers 9-11 5-6 23, Pickering 8-15 5-5 21, Wolf 5-13 0-0 11, Cline 2-9 5-6 9, Richter 2-2 0-0 4, Maki 0-3 4-4 4, McFadden 1-2 0-0 2, Williams 1-3 0-0 2. Totals: 18-48 19-21 76.

3-point goals: Swindall 4, A. Vansickle 2, J. Vansickle 2, Quickie, Wolf. Fouls: Lou., 16-12. Rebounds: Lou., 14; Hil., 35 (Rogers 17). Turnovers: Hil., 12-7.

Schedule

Saturday’s Games

(All games 7:30 p.m., unless noted)

Black River at Rittman

Buckeye at Norwayne

Green at Stow

Heartland Christian at Rootstown

Lake at East, 7 p.m.

Newton Falls at Waterloo

Perry at Louisville

Woodridge at Crestwood

GIRLS

Scoreboard

Friday’s Results

Amherst Steele 56, Grafton Midview 38

Avon 54, North Olmsted 40

Chippewa 58, Youngstown Ursuline 37

CVCA 59, Woodridge 50

Norwayne 41, Northwest 36

Orrville 41, Barberton 38

West Holmes 54, Carrollton 24

Westlake 51, Avon Lake 30

Scoring Summaries

NORWAYNE 41, NORTHWEST 36

Northwest 15 2 7 12 — 36

Norwayne 13 2 12 14 — 41

NORTHWEST (0-3) — Worden 6-0-14, Butti 0-2-2, Heard 1-0-2, Macko 1-0-2, Luhring 1-0-2, Elecker 2-4-8, Spradling 3-0-6 . Totals: 14 6-14 36.

NORWAYNE (2-1) — Gasser 5-2-15, Hilty 2-8-12, Gill 1-3-5, Perry 1-0-2, Boley 1-5-7. Totals: 10 18-29 41.

3-point goals: Gasser 3, Worden 2. Fouls: NW, 23-10. Rebounds: NW, 23; Nor., 24 (Boley 8). Turnovers: NW, 17-12. JV score: Norwayne won.

CHIPPEWA 58,?YOUNGSTOWN URSULINE 37

Ursuline 9 9 11 8 — 37

Chippewa 22 17 12 7 — 58

YOUNGSTOWN URSULINE (0-2) — Rich 5-2-12, Harris 2-0-5, Cortez 2-0-4, Berry 2-0-4, Comer 3-2-8, Lewis 1-1-4. Totals: 15 5-18 58.

CHIPPEWA (2-0) — Walsh 1-0-2, Sammons 1-0-2, Koncz 5-7-22, Dressler 1-0-2, Clark 1-0-2, Richards 2-1-6, Richardson 9-4-22. Totals: 20 12-24 58.

3-point goals: Koncz 5, Harris, Lewis, Richards. Fouls: Urs., 17-16. Rebounds: Chi., 39 (Richardson 15). Turnovers: Chi., 16. JV score: Chippewa, 45-7.

ORRVILLE 41, BARBERTON 38

Orrville 13 5 14 9 — 41

Barberton 10 15 7 6 — 38

ORRVILLE (3-0) — Martin 2-0-6, Dennis 0-3-3, Goddard 2-0-6, Hall 5-9-20, Walters 1-0-2, Suppan 2-0-4. Totals: 12-12-41.

BARBERTON (1-2) — Chick 3-0-7, Lee 0-1-1, Blackwell 4-0-10, Devec 0-1-1, Kelley 4-2-12, Stinnett 1-0-2, Ries 2-1-5. Totals: 14-5-38.

3-point goals: Blackwell 2, Kelley 2, Martin 2, Goddard 2, Hall, Chick. Fouls: Orr., 19-16.

Late Wednesday

GLENOAK 61, BUCHTEL 32

Buchtel 1 10 4 17 — 32

GlenOak 23 14 15 9 — 61

BUCHTEL (1-2) — Hatcher 3-5-11, Skinner 2-0-4, Biddings 3-0-6, Giles 1-1-3, Brice 1-1-3, Thomas 1-0-3, Harmon 1-0-2. Totals: 12 7-17 32.

GLENOAK (2-0) — Cashner 6-0-15, Polk 4-6-14, Vance 3-0-8, Shelton 2-2-6, Brown 3-1-7, Haynes 2-0-4, Hahn 1-2-4, Storm-Tamez 1-0-2, Alodulla 0-1-1. Totals: 22 12-24 61.

3-point goals: Cashner 3, Vance 2,Thomas. Fouls: GO, 20-15. JV score: GlenOak won.

Schedule

Saturday’s Games

(All games 2:30 p.m., unless noted)

Aurora at Parma

Alliance at Canton South, 1:30 p.m.

Archbishop Hoban at Cloverleaf, 7:30 p.m.

Brunswick at Shaker Heights

Buchtel at Wooster

Buckeye at Columbia

Canton McKinley at Perry

Copley at Norton, 7 p.m.

Crestwood at Middlefield Cardinal, 6:30 p.m.

Cuyahoga Falls at Ellet

East Canton at Ridgewood

Fairless at Canton Central Catholic, 11:30 a.m.

Garfield Heights at Twinsburg, 7:30 p.m.

Garrettsville, Massillon at Sam’s Pizza Classic, at Chippewa, 3 p.m.

GlenOak at North Canton Hoover

Highland at Medina, 7:15 p.m.

Mapleton at Northwestern

Minerva at West Branch, 1:30 p.m.

Painesville Riverside at Hudson, 7 p.m.

Parma Padua at Brecksville

Revere at North Royalton

Salem at Louisville, 1:30 p.m.

St. Thomas Aquinas at Newton Falls

Sandy Valley at Berlin Hiland

Woodridge at CVCA, 1 p.m.