REPORTING ?SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

MANCHESTER 3, ORRVILLE 1

Halftime: Manchester, 1-0. Goals: Sharrock (M) 2, Whyte (M), Duskey (O). Assists: Arriaga (O). Corner kicks: Man., 7-4. Saves: Eyler (O) 12; Podnar (M) 7.

NORTON 5, NORWAYNE 0

Halftime: 0-0. Goals: Hosbach (Norton) 2, Klatt (Norton), Dixon (Norton), Cascaldo (Norton). Assists: Hosbach (Norton) 2, Cascaldo (Norton), Cross (Norton). Shots: Norton, 15-9. Shots on goal: Norton, 10-6. Corner kicks: Norton, 4-3. Saves: Reber (Norwayne) 10; Weisbarth (Norton) 6.

Records: Norwayne 6-3-2; Norton 6-2-2.

GIRLS

Scoring Summary

BRUNSWICK 1, OREGON CLAY 0

Halftime: 0-0. Goals: Josefov (B). Assists: Pitty (B). Shots: Bru., 8-6. Shots on goal: 4-4. Corner kicks: OC, 3-1. Saves: Mysliwiec (B) 4; Hornyak (OC) 3.

Records: Brunswick 8-2-1; Oregon Clay 6-5-0.

CLOVERLEAF 3, ELYRIA CATHOLIC 0

Halftime: Cloverleaf, 2-0. Goals: Gray (C) 2, Ross (C). Assists: Ross (C) 2. Shots: Clo., 8-3. Corner kicks: 1-1. Saves: Schiebelhat (E) 5; Young (C) 3.

ELLET 6, SPRINGFIELD 0

Halftime: Ellet, 3-0. Goals: Pinto (E) 3, Tucker (E) 2, S. Struhsaker (E). Assists: Tucker (E) 2, Pinto (E), Staats (E). Shots: Ell., 14-7. Corner kicks: Ell., 2-0. Saves: Wallace (E) 5, LaRue (S) 6.

Records: Ellet 9-2-1

NORTH CANTON HOOVER 5,?FIRESTONE 1

Goals: Kiesling (H) 3, Chaudhari (H), Schaefer (H). Assists: Kiesling (H) 2, Harris (H), Somody (H).

Records: North Canton Hoover 6-4-1.

NORTHWEST 2, FAIRLESS 0

Halftime: 0-0. Goals: Wyles (N), Knight (N). Assists: Owsiany (N), Woodrum (N). Corner kicks: Nor., 4-3. Saves: Wood (N) 6; Brown (F) 4.

Records: Northwest 7-4; Fairless 6-1-1.

RAVENNA 1, ALLIANCE 0

Halftime: Ravenna, 1-0. Goals: Robinson (R). Assists: Compeli (R). Shots: Rav., 14-8. Saves: Starkey (R) 8; Bondoni (H) 13.

WALSH JESUIT 2, NORTH ROYALTON 1

Halftime: Walsh Jesuit, 2-0. Goals: Rossi (WJ), Miozzi (NR). Assists: Major (WJ), Young (WJ). Shots on goal: WJ, 8-5. Corner kicks: WJ, 7-3. Saves: Sarka (WJ) 3; Jones (NR) 5. JV Score: Walsh, 2-1.

Records: Walsh Jesuit 11-0; North Royalton 3-4-1.

VOLLEYBALL

Scoring Summary

BLACK RIVER 25-25-25,?MAPLETON 12-15-12

Kills: Radway (B) 6, Lutz (B) 6. Digs: Spencer (B) 8. Assists: Benson (B) 18. Service Points: Radway (B) 12. JV Score: Black River.

Records: Black River 7-7, 3-6.

COVENTRY 25-25-25, KENMORE 10-8-9

Kills: Akers (C) 15. Digs: Kimveski (C) 13. Assists: Horn (C) 15. Service Points: Horn (C) 26. JV Score: Coventry, 25-4, 25-6.

Records: Coventry 9-5, 5-3.

CVCA 25-25-25-16-15,?NORTH CANTON HOOVER 18-19-27-25-5

Kills: Carroscia (C) 17; East (H) 13. Digs: Jackson (C) 33; Thomas (H) 24, Cropper (H) 24. Blocks: Harmody (C) 3; Roshak (H) 5. Assists: Cirino (C) 25; Thomas (H) 22. Service Points: Mosteller (C) 10; Black (H) 11. JV Score: CVCA, 25-21, 25-20.

Records: CVCA 12-3; North Canton Hoover 12-4.

NORTHWEST 25-25-25,?MANCHESTER 8-10-16

Kills: Kolinoff (N) 10. Digs: Rearick (N) 12. Assists: Swaino (N) 30. Service Points: Ailiff (N) 13. JV Score: Northwest, 2-0.

Records: Northwest 15-1.

ST. VINCENT-ST.MARY 25-25-25,?LAKE CENTER CHRISTIAN 12-10-9

Kills: Stams (S) 10. Digs: Walker (S) 3, Tavolier (S) 3, Azar (S) 3. Blocks: Stams (S) 4. Assists: Walker (S) 14. Service Points: Azar (S) 17.

Records: St. Vincent-St. Mary 7-7.

TENNIS

GREEN (B) 3, MANCHESTER 1

Singles: Hippich (G) d. Cobb 6-0, 6-0.

Doubles: Christy-Bell (M) d. Kussow-Rickenbakcer 6-4, 6-4; Spaid-Christopher (G) d. Faust-Gerstenslager 6-3, 6-1; Depew-Lamm (G) d. Nestlerode-Key 6-3, 6-1.

GOLF

BOYS

COVENTRY 181, BARBERTON 187,?CLOVERLEAF 200

(At Barberton Brookside Golf Club. Par: 37)

Coventry: Thammachack 44, Shondel 45, Morrison 45, White 47.

Cloverleaf: English 48, Phillips 50, Burkey 51, Lewarchick 51.

Barberton: Morgan 45, Griffith 46, Bittinger 48, Velo 48.

GIRLS

AURORA 179, COPLEY 192

(At Barberton Brookside Country Club, Norton. Par: 37)

Aurora: Leone 43, Griffin 45, Traci 45, Myers 46.

Copley: Blachaniec 43, Mathey 43, Ostich 52, Kimberly 54.

HIGHLAND 309, GREEN 334,?BRECKSVILLE 397

(At Legends of Massillon Golf Course,?Massillon. Par: 72)

Highland: Butler 73, Porvasnik 73, Williams 73, Swan 90.

Green: Babbin 77, Pearce 80, Griggy 87, Breitenstine 90.

Brecksville: Mitchell 92, Melaragno 99, Desantis 101, Zeles 105.

STOW 195, CVCA 207

(At Fox Den Golf Club, Stow. Par: 36)

CVCA: N. Cochran 49, Molner 50, Gorbach 51, H. Cochran 57.

Stow: Flasco 41, Simpson 44, Sikon 52, Taylor 57.

Records: Stow 7-7, 4-3.

FOOTBALL

Schedule

Week 6

(All games 7 p.m., unless noted)

Friday’s Games

Non-league

Austintown Fitch at Massillon

Buckeye at Wellington

East Canton at Sandy Valley

Ellet at Green

Keystone at Black River

Northwest at Canton Central Catholic

St. Vincent-St. Mary at Steubenville

Southeast at Rootstown

West Holmes at Barberton

City Series

East vs. Firestone, at InfoCision Stadium

Garfield vs. North, at Ellet

Federal League

Canton McKinley at Lake

GlenOak at Jackson

North Canton Hoover at Perry

Greater Cleveland Conference

Medina at Brunswick

Shaker Heights at Mentor

Solon at Mentor

Strongsville at Euclid

Northeastern Buckeye Conference

Alliance at West Branch

Carrollton at Salem

Louisville at Marlington

Minerva at Canton South

North Coast League — Blue Division

Chardon Notre Dame-Cathedral Latin at Cleveland Benedictine

Mentor Lake Catholic at Archbishop Hoban

Walsh Jesuit at Parma Padua

Portage Trail Conference — County Division

Garrettsville at Waterloo

Mogadore at Crestwood

Southeast at Rootstown

Portage Trail Conference — Metro Division

Norton at Springfield

Ravenna at Coventry

Streetsboro at Field

Woodridge at Cloverleaf

PAC-7

CVCA at Tuslaw

Indian Valley at Orrville

Manchester at Tusky Valley

Triway at Fairless

Suburban League — American Conference

Copley at Tallmadge

Highland at Aurora

Kent Roosevelt at Revere

Suburban League — National Conference

Brecksville at Nordonia

Hudson at Cuyahoga Falls

North Royalton at Wadsworth

Stow at Twinsburg

Wayne County Athletic League

Dalton at Chippewa

Hillsdale at Rittman

Northwestern at Waynedale

———

Saturday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Non-league

Columbus Crusaders at Western Reserve Academy, 2 p.m.

City Series

Buchtel at Kenmore, noon

Greater Cleveland Conference

Elyria at Shaker Heights

Other

St. Thomas Aquinas at Cleveland Villa Angela-St. Joseph, TBA