FOOTBAll

Computer ratings

(Top eight schools from each region?will qualify for the playoffs).

DIVISION I

Region 1: 1. Jackson (5-0) 13.4, 2. Stow (5-0) 12.6, 3. Canton McKinley (4-1) 11.9, 4. Lakewood St. Edward (4-1) 11.2, 5. Solon (4-1) 10.55, 6. GlenOak (4-1) 10.25, tie-7. Euclid (3-2) 7.3, tie-7. North Canton Hoover (3-2) 7.3, 9. Cle. St. Ignatius (4-1) 6.75, 10. Austintown Fitch (3-2) 6.25, 11. Mentor (2-3) 6.15, tie-12. Shaker Hts. (3-2) 5.05, tie-12. Cleveland Heights (3-2) 5.05.

Region 2: 1. Powell Olentangy Liberty (5-0) 15.6347, 2. Dublin Jerome (5-0) 11.9, 3. Medina (5-0) 10.55, 4. Findlay (5-0) 10.1, 5. Lewis Center Olentangy (4-1) 9.0, 6. Elyria (3-2) 7.3, 7. Tol. Whitmer (3-2) 7.25, 8. Parma (4-1) 7.2, 9. Lewis Center Olentangy Orange (3-2) 7.15, 10. Newark (3-2) 5.5, 11. Lorain (3-2) 4.9172, 12. Brunswick (1-4) 3.35.

Region 3: 1. Dublin Coffman (4-1) 14.7, 2. Huber Hts. Wayne (4-0-1) 12.2657, 3. Upper Arlington (5-0) 12.2, 4. Pickerington Central (4-1) 11.9, 5. Hilliard Bradley (5-0) 11.25, 6. Springfield (3-2) 9.5, 7. Pickerington North (4-1) 8.95, 8. Reynoldsburg (4-1) 8.55, 9. Gahanna Lincoln (4-1) 7.398, 10. Hilliard Davidson (3-2) 5.8, 11. Beavercreek (4-1) 5.4, 12. Lancaster (2-3) 4.898.

Region 4: 1. Cin. Colerain (5-0) 17.0, 2. Cin. Elder (4-1) 11.2626, 3. Lebanon (4-1) 10.85, 4. Cin. St. Xavier (3-2) 10.0, 5. Mason (4-1) 9.35, 6. Fairfield (4-1) 8.35, 7. Clayton Northmont (3-2) 7.95, 8. Cin. Archbishop Moeller (3-2) 7.1323, 9. Hamilton (3-2) 6.8, 10. Springboro (3-2) 5.05, 11. Cin. Oak Hills (2-3) 5.0, tie-12. Centerville (2-3) 4.5, 12. Tie-Cin. Sycamore (2-3) 4.5.

DIVISION II

Region 5: 1. Warren G. Harding (5-0) 13.75, 2. Bedford (5-0) 13.7, 3. Chardon (5-0) 10.2907, 4. Copley (4-1) 10.05, 5. Aurora (4-1) 9.7, 6. Brecksville (5-0) 9.65, 7. Ellet (5-0) 9.4, 8. Hudson (4-1) 9.25, 9. Barberton (3-2) 7.25, 10. Painesville Riverside (3-2) 6.3, 11. Maple Hts. (3-2) 5.9, 12. Willoughby South (2-3) 5.45.

Region 6: 1. Avon (5-0) 14.75, 2. Holland Springfield (5-0) 9.8, 3. Grafton Midview (4-1) 9.75, 4. Avon Lake (4-1) 9.25, 5. Olmsted Falls (4-1) 8.6, 6. Westlake (3-2) 8.55, 7. Highland (4-1) 8.5424, 8. Whitehouse Anthony Wayne (4-1) 8.35, 9. Tol. St. John’s (4-1) 7.85, 10. Sylvania Northview (3-2) 5.55, 11. Tol. Waite (3-2) 4.7202, tie-12. Fremont Ross (2-3) 4.7, tie-12. Wadsworth (2-3) 4.7.

Region 7: 1. Lake (4-1) 9.35, 2. Worthington Kilbourne (4-1) 8.85, 3. Cols. Franklin Hts. (5-0) 8.8, 4. Wooster (4-1) 8.7, 5. Perry (3-2) 8.4, 6. Cols. West (5-0) 8.2, 7. Dresden Tri-Valley (5-0) 7.7, 8. Westerville North (3-2) 7.4, 9. Massillon (3-2) 7.1, 10. Mansfield Senior (3-2) 6.7, 11. Pataskala Licking Hts. (3-2) 6.6, 12. Dublin Scioto (3-2) 6.3.

Region 8: 1. Cin. Turpin (5-0) 11.4, 2. Cin. Princeton (4-1) 10.1, tie-3. Cin. La Salle (3-2) 9.25, tie-3. Miamisburg (4-1) 9.25, 5. Troy (4-1) 9.0, 6. Kings Mills Kings (4-1) 8.95, 7. Vandalia Butler (3-2) 8.15, 8. Trenton Edgewood (4-1) 8.05, 9. Cin. Walnut Hills (4-1) 7.2, 10. Lima Senior (3-2) 5.75, 11. Cin. Anderson (3-2) 5.1, 12. Harrison (2-3) 5.05.

DIVISION III

Region 9: 1. Marlington (5-0) 12.15, 2. Archbishop Hoban (4-1) 8.998, 3. New Philadelphia (4-1) 8.4, 4. Warren Howland (3-2) 7.4, 5. Chesterland West Geauga (3-2) 6.25, 6. Poland Seminary (3-2) 6.1, 7. Louisville (3-2) 5.9, tie-8. Niles McKinley (3-2) 5.7, tie-8. Buckeye (4-1) 5.7, 10. Revere (3-2) 5.6, 11. Canfield (3-2) 5.55, 12. Carrollton (3-2) 5.5263.

Region 10: 1. Sandusky (5-0) 10.75, 2. Tol. Central Cath. (5-0) 10.3938, 3. Bowling Green (4-1) 8.95, 4. Clyde (4-1) 8.15, 5. Sandusky Perkins (3-2) 7.4, tie-6. Parma Padua Franciscan (3-2) 6.95, tie-6. Hunting Valley University School (4-1) 6.95, 8. Norwalk (3-2) 6.9374, 9. Ashland (3-2) 6.65, 10. Tol. Woodward (4-1) 6.3, 11. Lexington (3-2) 5.55, 12. Cle. John Hay (2-2) 4.2778.

Region 11: 1. Cols. St. Francis DeSales (5-0) 14.2, 2. Bexley (5-0) 9.85, 3. Cols. Beechcroft (5-0) 9.35, 4. Chillicothe (4-1) 8.7, 5. Marietta (4-1) 8.2899, 6. Whitehall-Yearling (3-2) 7.1909, 7. The Plains Athens (4-1) 7.05, 8. Cols. Hamilton Township (3-2) 7.0, 9. Cols. Eastmoor Acad. (3-2) 6.7, 10. Cols. Independence (3-2) 6.3, 11. Washington C.H. Miami Trace (3-2) 6.2, 12. Thornville Sheridan (4-1) 5.95.

Region 12: 1. Franklin (5-0) 13.45, 2. Trotwood-Madison (4-1) 10.0, 3. St. Marys Memorial (5-0) 9.65, 4. Cin. Mount Healthy (5-0) 9.3, 5. Wapakoneta (5-0) 9.25, 6. Wilmington (4-1) 7.95, 7. Norwood (4-1) 7.8, 8. Bellbrook (4-1) 7.1, 9. Tipp City Tippecanoe (4-1) 6.9, 10. New Richmond (4-1) 6.05, 11. Greenville (3-2) 5.85, 12. Day. Belmont (3-2) 5.5.

DIVISION IV

Region 13: 1. Perry (5-0) 12.05, 2. Crestwood (4-1) 10.25, 3. Woodridge (5-0) 9.2, 4. Youngstown Cardinal Mooney (4-1) 8.65, 5. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (4-1) 8.2, 6. Struthers (4-1) 8.1909, 7. Hubbard (4-1) 6.95, 8. Cortland Lakeview (3-2) 6.7, 9. Oberlin Firelands (4-1) 6.4, 10. Conneaut (3-2) 6.35, tie-11. Southeast (3-2) 5.75, tie-11. Streetsboro (3-2) 5.75.

Region 14: 1. Port Clinton (5-0) 10.0, 2. Plain City Jonathan Alder (5-0) 9.6, 3. Ottawa-Glandorf (5-0) 8.85, 4. Bellevue (4-1) 8.15, 5. Lewistown Indian Lake (5-0) 8.1, 6. Bellefontaine Benjamin Logan (5-0) 7.8, 7. Napoleon (4-1) 7.7, 8. Cols. Bishop Hartley (3-2) 7.05, 9. Oak Harbor (2-3) 5.0, 10. Caledonia River Valley (2-3) 3.9, 11. Springfield Kenton Ridge (3-2) 3.6, 12. Fostoria (2-3) 3.55.

Region 15: 1. Johnstown-Monroe (5-0) 12.2, 2. Steubenville (5-0) 10.5449, 3. Shelby (4-1) 9.35, 4. Heath (5-0) 9.3, 5. Carroll Bloom-Carroll (4-1) 8.55, 6. Cambridge (4-1) 7.1798, 7. Hebron Lakewood (4-1) 6.55, 8. Duncan Falls Philo (4-1) 6.2, 9. Wintersville Indian Creek (4-1) 5.5, 10. Amanda-Clearcreek (2-3) 5.3, 11. Newark Licking Valley (2-3) 5.15, 12. Northwest (3-2) 4.9.

Region 16: 1. Cin. Wyoming (5-0) 10.35, 2. Waverly (5-0) 9.4, 3. Cin. Indian Hill (4-1) 9.1, 4. Germantown Valley View (4-1) 8.7, tie-5. Clarksville Clinton-Massie (4-1) 7.8, tie-5. Kettering Archbishop Alter (5-0) 7.8, 7. Washington C.H. Washington (5-0) 7.4, 8. Middletown Madison (4-1) 6.25, tie-9. Circleville Logan Elm (3-2) 6.15, tie-9. Day. Dunbar (4-1) 6.15, 11. Cin. Taft (3-2) 5.55, 12. Chillicothe Unioto (3-2) 5.15.

DIVISION V

Region 17: 1. Garrettsville (5-0) 8.95, 2. North Lima South Range (5-0) 8.15, 3. Leavittsburg LaBrae (3-2) 6.55, 4. Orwell Grand Valley (4-1) 6.1788, 5. Youngstown Liberty (3-2) 6.15, 6. Wickliffe (4-1) 6.05, 7. Warrensville Hts. (3-2) 5.95, 8. Black River (4-1) 5.45, 9. Rootstown (4-1) 5.4, 10. Sandy Valley (3-2) 5.3, 11. Warren Champion (3-2) 5.0, 12. Columbiana Crestview (2-3) 4.8.

Region 18: 1. Northwestern (5-0) 10.6, 2. Norwayne (4-1) 9.05, 3. Milan Edison (5-0) 8.8, 4. Pemberville Eastwood (4-1) 8.45, 5. Swanton (5-0) 7.8, 6. Gahanna Cols. Acad. (4-1) 7.05, 7. Chippewa (4-1) 6.45, 8. Triway (4-1) 5.7, 9. Findlay Liberty-Benton (3-2) 5.5, 10. Genoa Area (4-1) 5.3667, 11. Orrville (3-2) 5.2, 12. Rossford (3-2) 4.8

Region 19: 1. Wheelersburg (5-0) 9.7, 2. Coshocton (4-0) 8.5556, 3. Belmont Union Local (5-0) 8.5, 4. Sugarcreek Garaway (5-0) 8.25, 5. West Lafayette Ridgewood (5-0) 7.95, 6. Minford (4-1) 6.9, 7. Cadiz Harrison Central (3-2) 6.8, 8. Portsmouth (4-1) 6.3, 9. Ironton Rock Hill (4-1) 6.0, 10. Chillicothe Zane Trace (3-2) 5.8, 11. Piketon (4-1) 5.6, 12. Nelsonville-York (3-2) 5.15.

Region 20: 1. Cin. Hills Christian Acad. (5-0) 11.4, 2. Coldwater (5-0) 11.35, 3. Anna (4-1) 7.25, 4. West Milton Milton-Union (4-1) 6.85, 5. Cin. Madeira (4-1) 6.6, 6. Brookville (3-2) 5.85, 7. Richwood North Union (4-1) 5.8, 8. Versailles (2-3) 5.1, 9. Jamestown Greeneview (4-1) 5.05, 10. Cin. Aiken (2-3) 4.5, tie-11. Bethel-Tate (2-3) 4.2, tie-11. Camden Preble Shawnee (3-2) 4.2.

DIVISION VI

Region 21: 1. Cuyahoga Hts. (5-0) 8.8, tie-2. St. Thomas Aquinas (4-1) 8.1, tie-2. Kirtland (5-0) 8.1, 4. Lisbon David Anderson (4-1) 6.7, 5. Columbia Station Columbia (3-2) 6.05, 6. Columbiana (4-1) 5.85, 7. Hillsdale (4-1) 5.5, 8. Independence (4-1) 5.35, tie-9. New Middletown Springfield (3-2) 5.05, tie-9. Smithville (4-1) 5.05, 11. Brookfield (3-2) 4.7737, 12. Dalton (3-2) 4.55.

Region 22: 1. Hamler Patrick Henry (5-0) 9.05, 2. Liberty Center (4-1) 8.4, 3. Bucyrus Wynford (5-0) 7.4, 4. Defiance Ayersville (5-0) 6.45, 5. Attica Seneca East (5-0) 5.65, 6. North Robinson Colonel Crawford (3-2) 5.25, 7. Sherwood Fairview (3-2) 4.7, 8. Van Buren (3-2) 4.55, 9. Gibsonburg (4-1) 4.35, 10. Carey (2-3) 4.0, 11. Defiance Tinora (3-2) 3.7, 12. Northwood (3-2) 3.4.

Region 23: 1. Newark Cath. (4-1) 9.9, 2. Beverly Fort Frye (5-0) 7.4, 3. Chesapeake (5-0) 7.0273, 4. Hannibal River (4-0) 6.1111, 5. Centerburg (4-1) 5.35, 6. Bainbridge Paint Valley (3-2) 5.0, 7. Barnesville (4-1) 4.95, 8. Bellaire (3-2) 4.7162, 9. Cardington-Lincoln (3-2) 4.6, 10. Grandview Hts. (3-2) 4.4, 11. Chillicothe Southeastern (3-2) 4.3, 12. Coal Grove Dawson-Bryant (3-1) 4.25.

Region 24: 1. Maria Stein Marion Local (4-1) 7.55, 2. Delphos Jefferson (4-1) 7.3, 3. Mechanicsburg (5-0) 6.1, tie-4. Williamsburg (3-2) 6.0, tie-4. Harrod Allen East (4-1) 6.0, 6. Spencerville (4-1) 5.95, 7. Lewisburg Tri-County North (4-1) 5.0, 8. Cin. Purcell Marian (3-2) 4.8, 9. St. Henry (3-2) 4.75, 10. Cin. Summit Country Day (3-2) 4.5469, 11. Cin. Country Day (3-2) 4.3918, 12. Casstown Miami East (4-1) 4.15.

DIVISION VII

Region 25: 1. Mogadore (5-0) 8.95, 2. Monroeville (5-0) 7.35, 3. Warren John F. Kennedy (5-0) 7.2, tie-4. North Jackson Jackson-Milton (4-1) 6.0, tie-4. Norwalk St. Paul (5-0) 6.0, 6. New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (4-1) 5.2717, 7. Toronto (4-1) 5.2, 8. East Canton (2-3) 3.85, 9. Windham (3-2) 3.5141, 10. Greenwich South Central (2-3) 3.2, 11. Sebring McKinley (2-3) 3.15, tie-12. Malvern (2-3) 2.9, tie-12. Newbury (3-2) 2.9.

Region 26: 1. Lucas (4-1) 6.25, 2. Convoy Crestview (4-1) 6.0, tie-3. Leipsic (4-1) 5.45, tie-3. Edgerton (4-1) 5.45, 5. McComb (4-1) 5.35, 6. Tiffin Calvert (3-2) 4.9, 7. Delphos St. John’s (3-2) 4.65, tie-8. Arlington (3-2) 3.95, tie-8. Hicksville (3-2) 3.95, 10. Lakeside Danbury (3-2) 3.65, 11. North Baltimore (3-2) 3.6, 12. Lima Perry (2-3) 2.45

Region 27: 1. Racine Southern (5-0) 6.65, 2. Shadyside (5-0) 6.45, 3. Portsmouth Sciotoville (5-0) 6.25, 4. Lore City Buckeye Trail (4-1) 5.8, 5. Waterford (4-1) 5.25, 6. Glouster Trimble (3-2) 4.2, 7. Zanesville Bishop Rosecrans (3-2) 4.1202, 8. Danville (2-3) 4.1, 9. Reedsville Eastern (3-2) 3.85, 10. Portsmouth Notre Dame (3-2) 3.65, 11. Lancaster Fairfield Christian Acad. (4-1) 3.6071, 12. Canal Winchester Harvest Prep. (2-3) 3.25.

Region 28: 1. Covington (5-0) 8.25, 2. Troy Christian (4-1) 5.9, 3. Cin. Miami Valley Christian Acad. (4-1) 5.65, 4. Fort Recovery (4-1) 5.5, 5. DeGraff Riverside (4-1) 4.35, 6. Ada (3-2) 4.25, 7. Springfield Cath. Central (4-1) 4.1, 8. Sidney Lehman Cath. (3-2) 3.8, 9. Cin. Gamble Montessori (3-2) 3.45, 10. Minster (2-3) 2.95, 11. Cin. Hillcrest (3-2) 2.9, 12. Lockland (2-3) 2.55.

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

ARCHBISHOP HOBAN 5,?PARMA PADUA 3

Halftime: Archbishop Hoban, 3-2. Goals: Pullar (P) 2, Vopat (P), Kontak (H), Austin (H), McRaven (H), Durkin (H), Chalfant (H). Assists: Quinn (H) 3, Leigh (P) 2, Austin (H), Samuelson (H). Shots on goal: Hob., 31-6. Corner kicks: Hob., 7-0. Saves: Hostelly (P) 26; Mellon (S) 3. JV Score: Archbishop Hoban, 7-1.

Records: Parma Padua 2-7-3, 1-2-0; Archbishop Hoban 6-1-2, 2-0-1.

COPLEY 6, AURORA 0

Halftime: Copley, 2-0. Goals: Malpass (C) 2, Kline (C), Harter (C), Diefendorff (C), Pavlovich (C). Assists: Mattei (C), Worner (C), Price (C). Shots on goal: Copley, 10-2. Corner kicks: Cop., 6-1. Saves: Brockway (A) 4, Miller (C) 1, Ibrahim (C) 1. JV Score: Copley, 5-0.

Records: Aurora 9-1-1, Copley 8-3-1.

GLENOAK 2, NORTH CANTON HOOVER 1

Halftime: GlenOak, 2-1. Goals: Adelman (G), Werren (G), McFeaters (H). Assists: Burton (G), Bodenschatz (H). Shots on goal: Gle., 13-3. Corner kicks: Hoo., 4-3. Saves: Fowler (H) 6; Jasser (G) 2.

Records: Hoover 6-4-4, 2-2-0; GlenOak 8-3-0, 3-1-0.

GREEN 8, CANTON MCKINLEY 0

Goals: McCausland (G) 3, Russel (G) 2, Nardi (G), Silvidi (G), Bartlebaugh (G). Assists: Damm (G) 2, Nardi (G), McCausland (G), Cefalu (G), Bogea (G), Castner (G). Shots on goal: Gre., 12-3. Corner kicks: Gre., 5-1. Saves: Eubank (M) 4; Cohen (G) 3.

HIGHLAND 2, TALLMADGE 1

Halftime: 1-1. Goals: Hatch (H), Woolard (H), Walsh (T). Assists: Gallaspie (H), J.Emslander (T). Shots: Hig., 6-3. Shots on goal: Hig., 7-5. Corner kicks: Hig., 8-3. Saves: Peterson (H) 4; Kilway (T) 4, J.Emslander (T). JV Score: Highland, 7-0.

Records: Highland 5-5-1, 1-2-1; Tallmadge 6-3-2, 1-2-1.

HUDSON 1, TWINSBURG 0

Halftime: 0-0. Goals: Vuksta (H). Assists: Durkin (H). Shots on goal: Hudson, 11-3. Corner kicks: Hudson, 3-1. Saves: Yyee (T) 10; Gynn (H) 1, Northrup (H) 2. JV Score: Hudson, 3-0.

Records: Twinsburg 6-4, 1-4; Hudson 9-1-1, 5-0.

JACKSON 6, PERRY 0

Halftime: Jackson, 3-0. Goals: Tucke (J) 2, Pence (J), Weatherbee (J), Dragota (J), Wilson (J). Assists: Potere (J), Tucke (J), Crawford (J), Paxos (J), Christ (J), Tyler (J). Shots: Jac., 16-4. Corner kicks: Jac., 17-0. Saves: Tietski (J) 2, Cooper (J) 1; Morales (P) 7.

Records: Jackson 6-3-3, 3-1-0; Perry 5-5-1.

LAKE 4, DOVER 1

Halftime: Lake, 1-0. Goals: Coldsnow (L) 2, Brady (L),. Beine (L), Baker (D) . Assists: Nichols (L), Minor (L). Shots on goal: Lake, 13-4. Corner kicks: Lake, 3-2. Saves: Rafter (D) 10, Testa (L) 1, Knavish (L) 1. JV Score: Lake, 1-0.

Records: Dover 7-1-3, Lake 6-3-2.

NORTH 3, SPRINGFIELD 0

Halftime: North, 2-0. Goals: Le (N), Ler (N), Hussein (N). Shots on goal: North, 12-10. Corner kicks: 4-4. Saves: Gurung (N) 5; Clemelt (S) 7. JV Score: North, 5-2.

Records: North 5-3-2; Springfield 6-3-2.

RAVENNA 3, CLOVERLEAF 2

Halftime: Ravenna, 1-0. Goals: Alexander (R) 3, Markeson (C) 2. Assists: Hernansanz (R), Walker (R), Dreger (R), Tierney (C), Billy (C). Shots on goal: Rav., 16-9. Corner kicks: Rav., 5-3. Saves: Rinearson (C) 9; Starkey (R) 4.

Records: Ravenna 7-1-1, 2-0.

ROOTSTOWN 2, CRESTWOOD 0

Halftime: Rootstown, 1-0. Goals: Durbak (R), Schweizer (R). Assists: Laguardia (R). Shots: Roo., 7-3. Corner kicks: Roo., 4-3. Saves: Little (C) 5; Sorboro (R) 3.

Records: Rootstown 9-3-1, 6-2-0.

ST. VINCENT-ST. MARY 2,?LAKEWOOD ST. EDWARD 0

Halftime: St. Vincent-St. Mary, 1-0. Goals: Powell (STVM), Phillip (STVM). Assists: Combs (STVM), Pianalto (S). Shots: STVM, 7-6. Shots on goal: STVM, 7-6. Corner kicks: STE., 5-3. Saves: O’Brien (STVM) 3, Michaels (STVM). JV Score: 2-2.

Records: St. Edward 2-8-1; STVM 4-4-2.

STOW 1, CUYAHOGA FALLS 0

Halftime: Stow, 1-0. Goals: Casenhiser (S). Assists: Spath (S). Shots: Stow, 6-5. Corner kicks: CF, 7-4. Saves: Treptow (CF) 5; Raymond-Smith (S) 5. JV Score: Stow, 4-0.

Records: Cuyahoga Falls 3-7-2, 0-5-0; Stow 4-8, 2-3.

WADSWORTH 2, BRECKSVILLE 2

Halftime: Brecksville, 2-1. Goals: Sliter (B), Lasseur (W), Tascar (B), Chirumbole (W). Assists: Wagner (W), Mitri (B). Shots on goal: Bre., 7-5. Corner kicks: Wad., 3-2. Saves: Randolph (W) 5, Shaheen (B) 3. JV Score: Wadsworth, 3-2

Records: Wadsworth 8-2-1, 4-0-1, Brecksville 7-2-2, 3-1-1.

WALSH JESUIT 3,?WESTERN RESERVE ACADEM Y 0

Halftime: Walsh Jesuit, 1-0. Goals: Hoffman (WJ), Dowd (WJ), Williams (WJ). Assists: Dowd (WJ) , Rico (WJ), Hoffman (WJ). Shots on goal: WJ, 13-0. Corner kicks: WJ, 4-1. Saves: Weinberg (WRA) 10; Liptak (WJ) 0. JV Score: Walsh Jesuit, 1-0.

Records: WRA 4-6-2; Walsh Jesuit 4-5-2.

GIRLS

Scoring Summary

CVCA 5, NORTON 1

Goals: Winquist (CVCA) 3, Costa (CVCA) 2, Daniel (N). Shots on goal: CVCA, 16-3. Corner kicks: CVCA, 3-2. Saves: Housley (N) 11; Mitchell (CVCA) 2.

Records: Norton 7-1-0; CVCA 5-1-1.

NORTH 3, CLEVELAND SHAW 0

Goals: Lepcha (N) 2, Rai (N). Assists: Subba (N) 4, Mangar (N) 3, Sanyasi (N) 2.

TENNIS

AVON LAKE 4, REVERE 1

Singles: Ball (A) d. Fee 6-4, 6-3; Uphouse (A) d. Repasky 6-2, 6-2; Paschke (A) d. Whitlam 4-6, 6-4, 6-4.

Doubles: Peach-Canacho (A) d. Lazbin-Crisalli 6-2, 7-6; Hansen-Carson (R) d. Aten-Wilson 6-2, 6-2.

Records: Revere 8-10; Avon Lake 4-10.

HIGHLAND 3, ASHLAND 2

Singles: Hadler (H) d. McBride 6-2, 6-2; R.Fannin (H) d. Mooney 6-3, 6-1; Petek (H) d. Alvarez 6-1, 6-2.

Doubles: Frazee-Mooney (A) d. Ferguson-S.Fannin 2-6, 7-5, 11-9; Dorrell-Bouqet (A) d. Arbuckle-Gillin 6-2, 6-2.

Records: Highland 13-3, 6-0; Ashland 13-2, 9-1.

KENT ROOSEVELT 5, WOODRIDGE 0

Singles: Pfeiffer (KR) D. Burkhard 6-2., 7-5; Zalewski (KR) d. Becks 6-0, 6-2; Stephanko (KR) d. Rose 6-3, 6-4.

Doubles: Kirabasas-Spiker (KR) d. Au. Galehouse-Meade 6-3, 7-5; Kohl-Walker (KR) d. B. Galehouse-Al. Galehouse 6-4, 7-5.

LAKE 4, REVERE 1

Singles: H. Uphouse (L) d. Fee 6-4, 6-3; L. Uphouse (L) d. Repasky 6-2, 6-2; Paschke (L) d. Whitlam 4-6, 6-4, 6-4.

Doubles: Peach-Camacho (L) d. Lazloin-Crisalli 6-2, 9-7; Hanson-Carson (R) d. Wilson-Aten 6-2, 6-2.

Records: Lake 4-10, 1-5.

MANCHESTER 4, TALLMADGE 1

Singles: Bell (M) d. Ramp 6-1, 6-0; Gray (T) d. Gerstenslager 1-6, 7-5, 10-7; Key (M) d. Murray 7-6, 7-5.

Doubles: Christy-Faust (M) d. Moats-Roupe 6-1, 6-1; Nestlelrode-Farrell (M) d. Lam-Sincel 6-1, 6-1 .

Records: Manchester 10-9.

NORTON 4, ORRVILLE 1

Singles: S.Clark (N) d. Thomas 6-3, 6-4; C.Clark (N) d. S.Adcock 6-1, 6-2; Storad (N) d. A.Adcock 6-1, 6-1.

Doubles: McCrary-Flinner (O) d. Smith-Whitaker 6-4, 7-6, 7-4; Creighton-Thomas (N) d. Whitely-Domer 6-2, 6-7, 7-5, 7-6, 7-4.

Records: Norton 17-2.

ST. VINCENT-ST. MARY 5,?OUR LADY OF THE ELMS 0

Singles: Reese (STVM) d. Bukowski 6-4, 6-2; Tomazewski (STVM) d. Heinle 6-2, 6-1; Pier (STVM) d. Weir 4-6, 6-4, 10-5.

Doubles: McVicker-O’Connor (STVM) d. Testa-Jo Stokes 6-0, 6-0; McSteen-Giltner (STVM) d. Velamakanni-Khan 6-0, 7-5.

WALSH JESUIT 3,?PEPPER PIKE ORANGE 2

Singles: Kashyap (O) d. Carmichael 7-6, 7-6; Nwaozuzu (O) d. Costantini 6-0, 6-1; Hissong (WJ) d. Mack 6-1, 6-1.

Doubles: Dickison-Horwood (WJ) d. Krishnan-Torman 6-1, 6-4; Devine-joyce (WJ) d. Glazer-Mursendereske 6-1, 6-3.

Records: Orange 11-4; Walsh Jesuit 12-4.

CROSS COUNTRY

BOYS

EAST 24, KENMORE 46

(At Goodyear Metro Park, Akron)

Individual Results: 1. Magle (E) 21:00; 2. Derdusco (E); 3. Win (E); 4. Marshall (K); 5. Benefield (E); 6. Merrill (E); 7. Brown (E); 8. Sasey (E); 9. Channey (K); 10. Condos (K).

Records: East 3-1.

ELLET 25, GARFIELD 34

(At Goodyear Metro Park, Akron)

Individual Results: 1. Grisley-Walker (G) 20:30; 2. Brown (G); 3. Young (E); 4. Gande (E); 5. Jaeger (E); 6. S. Lord (E); 7. R. Lord (E); 8. Goforth (E); 9. Suggs (G); 10. Council (G).

GOLF

BOYS

ELLET 158, BARBERTON 161

(At Sunny Hill Golf Course, Brimfield. Par: 34)

Barberton: Griffith 37, Morgan 41, Mitchell 41, Velo 42.

Ellet: Culver 36, B. Derita 39, Zampelli 39, T. Derita 44.

Records: Ellet 5-5.

GREEN 146,?NORTH CANTON HOOVER 167

(At Arrowhead Golf Course, North Canton. Par: 35)

Green: Moldovan 34, Demuesy 36, Breitenstine 36, Conjerti 40.

North Canton Hoover: Casey 40, Obermiller 41, Ellis 42, Torrance 44,Van Nostran 44.

Records: Green 14-0, 10-0; North Canton Hoover 5-5, 4-5.

Late Tuesday

ARCHBISHOP HOBAN INVITATIONAL

(At Portage Country Club, Akron. Par: 70)

Team Results: 1. Archbishop Hoban “A” 300; 2. University School 309; 3. Mentor Lake Catholic 315; 4. Canton Central Catholic 315; 5. Parma Padua 320; 6. Stow 340; 7. Shaker Heights 344; 8. Archbishop Hoban ‘B’ 344; 9. St. Vincent-St. Mary 354; 10. Firestone 432.

Hoban “A”: Erks 72, Vincelette 72, Apticar 76, Stiller 80.

University School: Flatow 69., Cowan 75, Stamberger 81, Crowther 84.

MLC: Adams 73, Mitchell 79, Duffy 80, Godie 83.

CCC: Freudeman 74, Drlik 77, Helline 81, Congeni 83.

Padua: Jones 72, Onorato 75, Newman 86, Barth 87.

Stow: Lee 80, Freta 84, Buzaki 88, Jolly 88.

Shaker Heights 344: Wheeler 81, Cawley 81, Claytor 86, Friedman 96.

Hoban ‘B’’: Grosso 82, Cloonan 83, Harding 89, Russo 86.

STVM: Jacobs 76, Fielder 87, Graff 94, Timberlake 97.

Firestone: Garcher 104, Meszaros 104, Pontius 110, Schucter 114.

GIRLS

GREEN 174,?NORTH CANTON HOOVER 182

(At Turkeyfoot Golf Course, Akron. Par: 37)

Hoover: Ardelean 39, Green 44, Burgess 49, Novak 50, Paulen 50.

Green: Babbin 41, Pearce 44, Lori 44, Breitenstine 45.

Records: Green 11-2, 8-1.

VOLLEYBALL

AURORA 21-25-25-25,?BARBERTON 25-8-11-11

Kills: Copley (A) 14; Stinnett (B) 6. Digs: Davis (A) 17; Jones (B) 16. Blocks: Besinger (A) 3. Assists: Davis (A) 33; Shifferly (B) 9. Service Points: Jones (B) 8.

COVENTRY 25-25-25, RAVENNA 10-9-15

Kills: Akers (C) 11; Welling (R) 3, Capels (R) 3. Digs: Kimveski (C) 24. Blocks: Welling (R) 4. Assists: Horn (C) 19; Samblanet (R) 2. Service Points: Kimveski (C) 23; Samblanet (R) 3.

CVCA 25-25-25, FAIRLESS 16-18-13

Kills: Harmody (CVCA) 14. Digs: Jackson (CVCA) 11. Blocks: Wright (CVCA) 4. Assists: R. Nichols (CVCA) 14. Service Points: Jackson (CVCA) 16. JV Score: CVCA, 2-0.

Records: CVCA 13-3, 7-2, Fairless 3-12, 1-8.

EAST 25-25-25, GARFIELD 15-12-10

Kills: M Whitehead (E) 8. Digs: D. Jackson (E) 9. Blocks: M. Whitehead (E) 7. Assists: Kirksey (E) 11. Service Points: Whitehead (E) 18.

Records: East 9-3, 7-1.

FIRESTONE 25-23-25-25,?ELLET 22-25-16-19

Kills: Majors (F) 13; Zupancic (E) 11. Digs: Edwards (F) 18; Caplinger (E) 5. Blocks: Sherman (F) 4; Donges (E) 1. Assists: Wahid (F) 38; Mondy (E) 14. Service Points: White (F) 22; Dario (E) 13.

Records: Firestone 11-4, 9-0; Ellet 8-3, 7-2.

LOUISVILLE 25-25-25,?WEST BRANCH 15-18-19

Kills: Wallace (W) 5; Kiko (L) 11. Digs: Wallace (W) 11; Vacha (L) 15. Blocks: Ormision (W) 7; Guist,Kiko (L) 3. Assists: Wallace (W) 13. JV Score: Louisville, 25-13, 25-16.

Records: West Branch 13-4, 6-3; Louisville 15-2, 9-0.

REVERE 25-25-25, COPLEY 12-22-15

Kills: Juhasz (C) 6. Digs: Murphy (C) 11. Blocks: Woodard (C) 2. Assists: Brenner (C) 15. Service Points: Leeser (C) 5.

STOW 25-25-25, NORDONIA 13-23-15

Kills: DiPaola (S) 16. Digs: Tallarico (S) 18. Blocks: Cistone (S) 5. Assists: Fair (S) 24.

Records: Stow 10-6, 6-4.

ST. THOMAS AQUINAS 25-25-25,?WARREN JFK 4-4-6

Kills: Edwards (S) 10. Digs: Webb (S) 4. Blocks: Hiestand (S) 2. Assists: Farolino (S) 22.

WADSWORTH 25-25-25,?CUYAHOGA FALLS 17-12-23

Kills: Evans (W) 14. Digs: Evans (W) 17. Blocks: Grice (W) 3. Assists: Chirumbole (W) 24. Service Points: Evans (W) 12.

Records: Wadsworth 11-5, 8-1.

Late Monday

ST. THOMAS AQUINAS 25-25-25, MINERVA 23-20-12

Kills: McGervey (S) 7. Digs: Edwards (S) 9, McGervey (S) 9. Blocks: Hiestand (S) 8. Assists: Faroino (S) 15. JV Score: St. Thomas Aquinas, 25-11, 25-11.