REPORTING ?SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

NOMINATE ?ATHLETES

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).

FOOTBALL

Schedule

Week 6

(All games 7 p.m., unless noted)

Sept. 30 Games

Non-league

Austintown Fitch (3-2) at Massillon (3-2)

Buckeye (4-1) at Wellington (3-2)

East Canton (2-3) at Sandy Valley (3-2)

Ellet (5-0) at Green (2-3)

Keystone (4-1) at Black River (4-1)

Northwest (3-2) at Canton C. Catholic (2-3)

St. Vincent-St. Mary (2-3) at Steubenville (5-0)

West Holmes (1-4) at Barberton (3-2)

City Series

East (2-3, 1-0) vs. Firestone (2-3, 2-0), at InfoCision Stadium

Garfield (1-4, 0-2) vs. North (0-5, 0-2), at Ellet

Federal League

Canton McKinley 5-0, 2-0) at Lake (4-1, 0-1)

GlenOak (4-1, 2-0) at Jackson (5-0, 2-0)

North Canton Hoover (3-2, 0-2) at Perry (3-2, 0-1)

Greater Cleveland Conference

Medina (5-0, 1-0) at Brunswick (1-4, 0-2)

Solon (4-1, 2-0) at Mentor (2-3, 1-1)

Strongsville (1-4, 0-2) at Euclid (3-2, 1-1)

Northeastern Buckeye Conference

Alliance (2-3, 1-1) at W. Branch (3-2, 2-0)

Carrollton (3-2, 0-2) at Salem (2-3, 0-2)

Louisville (3-2, 2-0) at Marlington (5-0, 2-0)

Minerva (0-5, 0-2) at Canton South (1-4, 1-1)

North Coast League?Blue Division

Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (4-1) at Cleveland Benedictine (1-4)

Mentor Lake Catholic (2-3) at Archbishop Hoban (4-1)

Walsh Jesuit (1-4) at Parma Padua (3-2)

Portage Trail Conference?County Division

Garrettsville (5-0) at Waterloo (2-3)

Mogadore (5-0) at Crestwood (4-1)

Southeast (3-2) at Rootstown (4-1)

Portage Trail Conference ?Metro Division

Norton (3-2, 2-0) at Springfield (1-4, 0-2)

Ravenna (2-3, 1-1) at Coventry (3-2, 2-0)

Streetsboro (3-2, 1-1) at Field (2-3, 0-2)

Woodridge (5-0, 2-0) at Cloverleaf (0-5, 0-2)

PAC-7

CVCA (0-5, 0-2) at Tuslaw (1-4, 1-1)

Indian Valley (1-4, 1-1) at Orrville (3-2, 2-0)

Manchester (2-3, 2-0) at Tusky Valley (3-2, 1-1)

Triway (4-1, 1-1) at Fairless (0-5, 0-2)

Suburban League ?American Conference

Copley (4-1, 2-0) at Tallmadge (2-3, 0-1)

Highland (4-1, 1-0) at Aurora (4-1, 2-0)

Kent Roosevelt (1-4, 1-1) at Revere (3-2, 0-2)

Suburban League?National Conference

Brecksville (5-0, 2-0) at Nordonia (2-3, 0-2)

Hudson (4-1, 2-0) at Cuyahoga Falls (1-4, 0-2)

North Royalton (1-4, 0-2) at Wadsworth (2-3, 1-1)

Stow 5-0, 2-0) at Twinsburg (1-4, 1-1)

Wayne County Athletic League

Dalton (3-2, 1-1) at Chippewa (4-1, 1-1)

Hillsdale (4-1, 1-1) at Rittman (2-3, 0-2)

Northwestern (5-0, 2-0) at Waynedale (0-5, 0-2)

Smithville (4-1, 1-1) at Norwayne (4-1, 2-0)

Other

Clear Fork (2-3, 0-2) at Wooster (4-1, 2-1)

———

Oct. 1 Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Non-league

Columbus Crusaders (3-2) at Western Reserve Academy (5-0), 2 p.m.

City Series

Buchtel (1-4, 1-0) at Kenmore (1-4, 0-2), noon

Greater Cleveland Conference

Elyria (3-2, 1-0) at Shaker Heights (3-2, 1-1)

Other

St. Thomas Aquinas (4-1) at Cleveland Villa Angela-St. Joseph (1-4), 7 p.m.

TENNIS

LAKE 5, ST. THOMAS AQUINAS 0

Singles: Ball (L) d. Logdson, 6-0, 6-0; Uphouse (L) d. Neely 6-3, 6-2; Paschke (L) d. Benedetti 6-3, 6-3.

Doubles: Peach-Camacho (L) d. Nadler-Russ 6-1, 6-1; Wilson-Aten (L) d. Roriell-Bond 7-6, 6-3.

HUDSON 3, BRECKSVILLE 1

Singles: Sandberg (H) d. Nie 6-9, 6-0; Zivkovic (B) d. Mawby 7-5, ret.; Fan (H) d. Londrico 6-0, 6-1.

Doubles: Gan-Graham (H) d. Richardson-Thomas 6-2, 4-2 Undecided; Elliot-Dalieh (H) d. Farid-Kalam 6-2, 6-1.

Late Tuesday

NORTON 4, ORRVILLE 1

Singles: S. Clark (N) d. Thomas 6-3, 6-4; C. Clark (N) d. S. Adcock 6-1, 6-2; Storad (N) d. A. Adcock 6-1, 6-1.

Doubles: McCrary-Flinner (O) d. Smith-Whitaker 6-4, 7-6 (7-4); Creighton-Thomas (N) d. Whitely-Domer 6-2, 6-7(7-4), 7-6 (7-4).

Records: Norton 17-2.?

NORDONIA 5, BARBERTON 0

Singles: Wendel (N) d. Bundalo 7-5, 6-4; Marcic (N) d. Fetherston 6-3, 6-4; Bleich (N) d. Ramnytz 6-0, 6-1.

Doubles: Kopinske-DelGiudice (N) d. Russo-Burkhad 6-3, 6-3; Cermak-Sansavera (N) d. M. Owens-O. Owens 6-2, 6-1.

Records: Nordonia 15-5.

SOCCER

BOYS

CVCA 4, ORRVILLE 0

Halftime: CVCA, 4-0. Goals: Lux (CVCA) 2, Rickey (CVCA), Leonard (CVCA). Saves: Berly (CVCA) 3; Jones (O) 9.

MANCHESTER 3, ?TUSCARAWAS VALLEY 1

Halftime: Manchester, 2-1. Goals: Sharrock (M), Lucas (M), Adey (M), Ragon (T). Assists: Lucas (M), Sharrock (M).Shots on goal: Man., 13-6. Corner kicks: Tus., 2-1. Saves: Podnar (M) 3; Boyd (T) 9.

Records: Manchester 8-1-2, 7-0-1; Tuscarawas Valley 6-3-3, 4-3-2.

TRIWAY 4, FAIRLESS 3

Goals: Landis (F) 2, A. Hart (T) 2, King (F), Z. Hart (T), Allison (T). Assists: Garver (F) 2. Shots on goal: Tri., 15-14. Corner kicks: Tri., 6-2.

Records: Fairless 4-6-3.

Late Tuesday

HIGHLAND 2, TALLMADGE 1

Halftime: 1-1. Goals: Walsh (T). Assists: Emslander (T). Shots on goal: Hig., 8-4. Corner kicks: Hig., 8-3.

Records: Tallmadge 6-3-2.

KINGSWAY CHRISTIAN 4, ?CLEVELAND HERITAGE 3

Halftime: Heritage, 1-0. Goals: Kennedy (KC) 2, Hoffman (CH) 2, Price (CH), Ewing (KC), Himes (KC). Shots: KC, 14-4. Corner kicks: KC, 5-2.

Records: Kingsway 7-1-3.

BARBERTON 0, KENT ROOSEVELT 0

Halftime: 0-0. Shots: KR, 13-4. Corner kicks: KR, 7-1. Saves: Hart (B) 13; Smith (K) 4.

GIRLS

SALEM 3, ALLIANCE 0

Halftime: Salem, 1-0. Goals: Double (S), Quinn (S), Chilton (S). Assists: Quinn (S), Davidson (S).

Records: Salem 11-1-1, 4-1.

BRUNSWICK 2, MENTOR 0

Goals: Jozefov (B), Craska (B). Assists: Camper (B). Shots: Bru., 18-5. Shots on goal: Bru., 12-4. Corner kicks: Bru., 5-1. Saves: Mysliwec (B) 4; Biddel (M) 10. JV Score: Brunswick, 0-0.

Records: Brunswick 9-2-1.

HIGHLAND 2, TALLMADGE 1

Halftime: 1-1. Goals: Grucenuk (H), Hieni (H), Johnson (T). Assists: Delfino (H), Flannery (H). Shots on goal: 4-4. Corner kicks: Hig., 6-4. Saves: Kisha (T) 2; Rotko (H) 3. JV Score: Tallmadge, 1-0.

Records: Tallmadge 7-1-4, 0-1-3; Highland 6-5, 1-3.

STOW 8, CUYAHOGA FALLS 0

Halftime: Stow, 3-0. Goals: Parr (S) 3, Riddle (S), Andrassy (S), Casalinova (S), Boris (S), Freeman (S). Assists: Andrassy (S) 2, Boris (S) 2, Kuntz (S) 2, Riddle (S), Tyger (S). Shots on goal: Sto., 16-0. Corner kicks: Sto., 7-0. Saves: Holocker (S) 0; Smith (C) 0. JV Score: Stow, 4-0.

Records: Stow 6-1-4, 2-1-2.

BARBERTON 2, KENT 1

Halftime: 1-1. Goals: Miller (B), Thomas (B), Neaffer (K). Assists: Milford (B). Shots on goal: Bar., 9-8. Corner kicks: Kent, 7-3. Saves: Hartung (K) 5; Adams (B) 9. JV Score: Kent, 3-0.

Records: Barberton 4-7-1, 1-2-1.

JACKSON 6, PERRY 0

Halftime: Jackson, 4-0. Goals: Parsons (J) 3, Hattery (J), Pecorelli (J), Burgess (J). Assists: Hattery (J) 2, Gutlove (J), Haupt (J), Pecorelli (J), Smith (J). Shots on goal: Jac., 10-2. Saves: Falconer (J) 1, Durr (J) 1; Steiner (P) 2, Scott (P) 1. JV Score: Jackson, 3-0.

Records: Jackson 9-3.

AUSTINTOWN FITCH 7, ?WARREN HARDING 3

Goals: McFall (A) 2, Dolak (A) 2, Evans (A), Aliberti (A), Knight (A), Powell (W), B. Brown (W), R. Brown (W). Assists: Dolak (A) , Evans (A), McFall (A), Knight (A). Shots on goal: Aus., 13-6. Corner kicks: Aus., 7-2. Saves: Bartley (A) 1, Gabriel (A) 2; Van Kirk (W) 6. JV Score: Austintown Fitch,4-0.

Records: Austintown Fitch 9-2.

BEREA-MIDPARK 3, NORTH OLMSTED 1

Goals: Dignan (B) 2, Dodd (B). Assists: Dignan (B), Dodd (B), Hausler (B).

Records: Berea-Midpark 5-1-4, 4-0-3.

Late Tuesday

CHIPPEWA 2, NORTHWESTERN 0

Halftime: Chippewa, 1-0. Goals: Clark (C), Dressler (C). Shots: Chi., 28-2. Corner kicks: Chi., 5-2. Saves: Gordon (N) 11; Cancarevek (C) 2. JV Score: Chippewa, 6-2.

Records: Chippewa 12-0, 8-0.

GOLF

GIRLS

SUBURBAN LEAGUE TOURNAMENT

(At Barberton Brookside Golf Club, Norton. Par: 72)

American Conference Team Results: 1. Highland 330; 2. Kent Roosevelt 331; 3. Copley 380; 4. Aurora 395; 5. Revere 412; 6. Tallmadge 482.

Individual Results: 1. Nielson (KR) 72; 2. Porvasnik (Hig.) 74; 3. Butler (Hig.) 80; 4. Williams (Hig.) 80; 5. Mathey (Cop.) 85.

National Conference Team Results: 1. Wadsworth 360; 2. Brecksville 365; 3. North Royalton 368; 4. Hudson 385; 5. Stow 395; 6. Nordonia 405.

Individual Results: 1. Ho (Wad.) 81; 2. David (Hud.) 86; 2. DeSantis (Bre.) 86; 4. Grospitch (NR) 87; 4. Flasco (Stow) 87; 4. Flanigan (Wad.) 87.

NORTH CANTON HOOVER 181, LAKE 190

Hoover: Green 42, Ardelean 43, Burgess 48, Paulen 48.

Lake: Rossano 43, Swain 44, Popio 46, Schippert 57.

Records: Lake 5-13, 1-9.

VOLLEYBALL

TALLMADGE 26-25-25, ?COPLEY 24-23-17

Kills: Woodard (C) 11; Herman (T) 10. Digs: Johnson (C) 22; Herman (T) 10. Blocks: Edwards (C) 3; Perrin (C) 2. Assists: Brenner (C) 30; Perdue (T) 30. Service Points: Murphy (C) 11.

Late Tuesday

SOLON 14-23-25-29-15, ?MEDINA 25-25-20-27-9

Kills: Hudak (M) 22. Digs: Thornton (M) 26. Blocks: Higgins (M) 6. Assists: Thies (M) 45. Service Points: Paiva (M) 19.

Records: Medina 6-8.

WOODRIDGE 20-25-25-29, ?CLOVERLEAF 25-18-19-27

Kills: B. Arnett(W) 21. Digs: B. Arnett (W) 30. Blocks: B. Arnett (W) 4, Fitzsimmons (W) 4. Assists: Folatko (W) 36.

AURORA 21-25-25-25, ?BARBERTON 25-8-11-11

Kills: Stinnett (B) 6. Digs: Jones (B) 16. Assists: Shifferly (B) 9. Service Points: Jones (B) 8.

LAUREL 25-20-20-25-15, ?BARBERTON 22-25-25-18-6

Kills: Humphrey (B) 18. Digs: Jones (B) 16. Blocks: Humphrey (B) 4. Assists: Hrabusa (B) 18. Service Points: Hrabusa (B) 8.