REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

NOMINATE ATHLETES

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).

FOOTBALL

Scoring Summaries

BUCHTEL 23, COLUMBUS BEECHCROFT 6

Beechcroft 0 6 0 0 — 6

Buchtel 9 7 0 7 — 23

Buc.: FG West 35

Buc.: Keen 35 pass from McGinnis (kick failed)

Bee.: N/A 96 run (kick blocked)

Buc.: Robbins 8 run (West kick)

Buc.: Robbins 35 pass from McGinnis (West kick)

Beachcroft Buchtel

First downs 8 19

Rushing 32-134 34-181

Passing 7-18-68-2 6-13-98-0

Records 0-1 1-0

COVENTRY 49, KENMORE-GARFIELD 0

Coventry 14 21 7 7 — 49

Kenmore-Garfield 0 0 0 0 — 0

Cov.: Skaggs 25 run (Fuller kick)

Cov.: Arnold 30 pass from Locher (Fuller kick)

Cov.: Sibley 8 run (Fuller kick)

Cov.: Locher 6 run (Fuller kick)

Cov.: Leibert 15 pass from Locher (Fuller kick)

Cov.: Sibley 4 pass from Locher (Fuller kick)

Cov.: Hinzman 4 pass from Arnold (Fuller kick)

Coventry Ken-Gar

First downs 19 9

Rushing 27-179 27-(minus 2)

Passing 14-20-200-0 5-16-80-1

Records 1-0 0-1

CANTON MCKINLEY 29, WARREN HARDING 7

Warren Harding 0 7 0 0 — 7

McKinley 0 9 13 7 — 29

McK: FG Snyder 25

McK: Chandler 17 run (kick failed)

WH: Washington 56 run (Clauss kick)

McK: Daniels 40 pass from Mack (pass failed)

McK: Lewis 9 run (Snyder kick)

McK: Chandler 17 run (Snyder kick)

Warren Harding McKinley

First downs 10 27

Rushing 40-236 42-227

Passing 4-8-14-0 16-22-191-1

Records 0-1 1-0

Late Friday

ALLIANCE 54, ST. THOMAS AQUINAS 0

Aquinas 0 0 0 0 — 0

Alliance 21 19 7 7 — 54

All.:Johnson 24 run (Denny kick)

All.:Johnson 17 fumble return (Denny kick)

All.: Frazier 19 run (Denny kick)

All.: Johnson 3 run (Denny kick)

All.: Davis 15 run (kick failed)

All.: Frazier 256 run (kick failed)

All.: Geier 10 run (Denny kick)

All.: Durst-Hawkins 28 run (Denny kick)

Aquinas Alliance

First downs 5 12

Rushing 25-35 26-273

Passing 9-21-16-1 6-9-69-0

Records 0-1 1-0

BARBERTON 34, NORTON 0

Barberton 0 20 6 8 — 34

Norton 0 0 0 0 — 0

Bar.: Turnbaugh 27 pass from Ries (Brown kick)

Bar.: Turnbaugh 9 pass from Ries (Brown kick)

Bar.: Parker 3 run (kick blocked)

Bar.: Parker 35 pass from Ries (kick failed)

Bar.: Thompson 4 run (Thompson from Ries)

Barberton Norton

First downs 19 5

Rushing 28-186 28-16

Passing 15-23-213-0 11-18-100-0

Records 1-0 0-1

WADSWORTH 55, FIRESTONE 14

Firestone 7 0 7 0 — 14

Wadsworth 14 14 13 14 — 55

Wad.: Baughman 4 run (Martinez kick)

Wad.: Snowball 14 run (Martinez kick)

Wad.: Blackburn 24 pass from Baughman (Martinez kick)

Wad.: Blackburn 69 pass from Baughman (Martinez kick)

Fir.: Mitchell 44 interception return (kick good)

Wad.: Szalay 22 pass from Baughman (Martinez kick)

Wad.: Szalay 6 pass from Baughman (Martinez kick)

Firestone Wadsworth

Records 0-1 1-0

SOLON 15, AURORA 14

Aurora 7 0 7 0 — 14

Solon 6 0 6 3 — 15

Sol.: Wilks 15 pass from Cartellone (kick failed)

Aur.: Blunt 84 Kickoff return (Albrecht kick)

Sol.: Wilks 13 rush (run failed)

Aur.: Henderson 40 pass from McNamara (Albrecht kick)

Sol.: FG Rutsky 22

Aurora Solon

Records 0-1 1-0

TOLEDO WHITMER 38, GLENOAK 24

Whitmer 0 17 14 7 — 38

GlenOak 10 7 7 0 — 24

GO: FG Sarris 45

GO: Stokes 12 pass from Rhoads (Sarris kick)

Whi.: FG Filby 40

GO: Gliatta 10 pass from Stokes (Sarris kick)

Whi.: Keller 2 run (Filby kick)

Whi.: Close 7 pass from Keller (Filby kick)

GO: White 8 pass from Rhoads (Sarris kick)

Whi.: Myers 1 run (Filby kick)

Whi.:Myers 3 run (Filby kick)

Whi.: Keller 7 run (Filby kick)

Whitmer GlenOak

First downs 25 16

Rushing 61-281 18-91

Passing 10-24-159-1 15-22-166-2

Records 1-0 0-1

HIGHLAND 28, BRUNSWICK 14

Brunswick 0 0 7 7 — 14

Highland 7 14 7 0 — 28

Hig.: Rogers 59 pass from Earnest (Shelton kick)

Hig.: Beier 5 run (Shelton kick)

Hig.: Ponikvar 10 run (Shelton kick)

Bru.: Zografos 23 pass from Stacho (Demonte kick)

Hig.: Ponikvar 23 run (Shelton kick)

Bru.: Stacho 16 run (Demonte kick)

Brunswick Highland

Records 0-1 1-0

KENSTON 45, STREETSBORO 13

Kenston 7 27 7 0 — 41

Streetsboro 0 0 0 14 — 13

Ken.: Porter 2 (Toft kick)

Ken.: Mintz 30 pass from Tomcufcik (Toft kick)

Ken.: Porter 56 (Toft kick)

Ken.: Porter 27 (Toft kick)

Ken.: Tomcufcik 5 (kick failed)

Ken.: Porter 23 (Toft kick)

Str.: Butler 26 (Ghahremani kick)

Str.: Purdue 75 fumble return (no PAT)

Kenston Streetsboro

Records 1-0 0-1

CANFIELD 48, LOUISVILLE 28

Canfield 7 14 6 21 — 48

Louisville 7 7 0 14 — 28

Lou.: Davis 33 pass from Mathie (Baughman kick)

Can.: Fiorenza 30 run (Accordino kick)

Can.: Breinz 32 pass Fiorenza (Accordino kick)

Lou.: Hartline 12 pass from Mathie (Baughman kick)

Can.: Breinz 15 run (Accordino kick)

Can.: Zaremski 22 pass from Fiorenza (kick failed)

Lou.: Zuppe 5 pass from Mathie (Baughman kick)

Can.: Breinz 2 run (Accordino kick)

Lou.: Zuppe 72 pass from Mathie (Baughman kick)

Can.: Fiorenza 19 run (Accordino kick)

Can.: Breinz 1 run (Accordino kick)

Canfield Louisville

First downs 26 19

Rushing 46-454 21-48

Passing 7-10-126-0 24-347-354-0

Records 1-0 0-1

MAYFIELD 10, WALSH JESUIT 0

Walsh 0 0 0 0 — 0

Mayfield 7 3 0 0 — 10

May.: Casey 30 pass from Dostal (Cook kick)

May.: FG Cook 30

Walsh Mayfield

Passing N/A 250

Records 0-1 1-0

MENTOR 49, MASSILLON 14

Mentor 0 21 21 7 — 49

Massillon 7 0 7 0 — 14

Mas.: Blake 21 run (Moll kick)

Men.: Edmond 3 run (McIntosh kick)

Men.: Tatarunas 12 run (McIntosh kick)

Men.: Saginario 1 run (McIntosh kick)

Men.: Edmond 56 run (McIntosh kick)

Mas.: Kutscher 66 pass from Longwell (Moll kick)

Men.: Shea 11 pass from Tatarunas (McIntosh kick)

Men.: Kleinhenz 35 pass from Tatarunas (McIntosh kick)

Men.: Floriea 6 run (Kaplan kick)

Mentor Massillon

First downs 32 15

Rushing 47-313 38-123

Passing 17-25-188-1 9-17-126-1

Records 1-0 0-1

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

WEST BRANCH 1, NEWTON FALLS 0

Halftime: 0-0. Goal: Francis (WB). Assists: Johnson (WB). Saves: Butler (WB) 2, Wolford (NF) 9.

Records: West Branch 1-0; Newton Falls 0-1.

REVERE 2, CANFIELD 1

Halftime: Revere, 1-0. Goals: Jaab (R), Wiksell (R), Montazeri (C). Assists: Milazzo (R). Shots: Rev., 15-7. Corner kicks: Rev., 3-0. Saves: N/A (C) 14; Fink (R) 6. JV Score: Revere, 2-0.

Records: Canfield 1-2; Revere 3-0.

WADSWORTH 2, BRUNSWICK 0

Halftime: Wadsworth, 1-0. Goals: Studenic (W) 2. Assists: Robinson (W). Shots on goal: Wad., 12-9. Corner kicks: Wad., 6-2. Saves: Randolph (W) 9; Ernst (B) 10. JV Score: Wadsworth, 1-0.

Records: Brunswick 1-1; Wadsworth 3-0.

FIRESTONE 8, LOUISVILLE 2

Halftime: Firestone, 4-0. Goals: Weber (F) 3, Schwerdtfeger (F) 2, Bailey (F) 2, Adams (L) 2, Koehler (F). Assists: Oderkirk (F) 2, Davis (F), Kincaid (F), O’Brien (F), Weber (F), Withington (F). Shots on goal: Fir., 12-3. Corner kicks: Fir., 3-0. Saves: Curlee (F) 1; McLaughlin (L) 4, Paulovich (L) 1.

Records: Firestone 2-0-1; Louisville 0-2

HIGHLAND 3, NORTON 0

Halftime: Highland, 1-0. Goals: Surowicz (H), Madison (H), Koch (H). Assists: Madison (H), Gallaspie (H), Fabian (H). Shots: Hig., 5-1. Shots on goal: Hig., 8-0. Corner kicks: Hig., 8-0. Saves: Petersen (H) 0; Weisbarth (N) 5. JV Score: Highland, 4-0.

Records: Highland 1-2.

TALLMADGE 3, SPRINGFIELD 1

Halftime: Springfield, 1-0. Goals: Betts (T) 2, Solomon (T), Bay (S). Assists: Betts (T), Hoxworth (S). Shots on goal: Tal., 11-7. Corner kicks: Tal.; 3-2. Saves: Eppley (S) 8.

Records: Springfield 1-2.

COPLEY 3, ANTHONY WAYNE 3

Halftime: 2-2. Goals: Burton (C), Ruch (C), Johnson (C). Assists: Mattei (C). Shots on goal: 7-7. Corner kicks: Way., 3-2. Saves: Srodawa (C) 4; Smith (W) 4. JV Score: 1-1.

Records: 1-1-1.

STOW 1, WOODRIDGE 0

Halftime: Stow, 1-0. Goals: Hunt (S). Shots on goal: Stow, 5-3. Corner kicks: 3-3. Saves: Raymond-Smith (S) 3; Rado (W) 4. JV Score: Stow, 3-0.

Records: Stow 2-1; Woodridge 0-2.

ALLIANCE 3, ELLET 0

Halftime: Alliance, 2-0. Goals: Deack (A) 2, Wade (A). Assists: Walter (A), Deack (A). Shots on goal: All., 9-1. Corner kicks: All., 6-0. Saves: Strata (A) 1; Idley (E) 6.

Records: Ellet 1-3; Alliance 2-1.

NORTH CANTON HOOVER 6, CANTON MCKINLEY 0

Halftime: North Canton Hoover, 4-0. Goals: Huff (NC) 3, Tula (NC), Ray (NC), Evans (NC). Assists: Tula (NC), Ray (NC), Van Natta (NC), Schoeppner (NC). Shots on goal: NC, 15-3. Corner kicks: NC, 7-3. Saves: Fowler (NC) 3; N/A (M) 9.

Records: North Canton Hoover 2-0, 1-0.

GIRLS

Scoring Summaries

WALSH JESUIT 5, COLUMBUS ST. FRANCIS DESALES 0

Halftime: Walsh Jesuit, 3-0. Goals: Ramicone (W), Darrow (W), Felber (W), Rosalina (W), Gorski (W). Assists: Krosky (W) 2, Rosalina (W) 2, Darrow (W). Shots on goal: Wal., 13-3. Corner kicks: Wal., 6-1. Saves: Elliott (D) 6; Sarka (W) 2, Su (W) 1. JV Score: Walsh Jesuit, 4-0.

Records: St. Francis DeSales 0-2; Walsh Jesuit 2-0.

WOODRIDGE 2, PEPPER PIKE ORANGE 1

Halftime: Woodridge, 2-0. Goals: Schmeltzer (W), Kumar (W). Assists: Ilg (W) . Shots on goal: Woo., 5-3. Corner kicks: Woo., 4-3. Saves: Boyle (O) 3; Kozma (W) 3.

Records: Orange 2-2; Woodridge 3-0.

MINERVA 4, HANOVERTON UNITED 2

Halftime: Minverva, 2-1. Goals: Pearson (M) 2, McCauley (M), Markins (M), Swords (U), Briceland (U). Assists: Chaddock (M), Burman (M). Shots: Min., 20-6. Corner kicks: Min., 8-1. Saves: Ault (M) 6; Moats (U) 14.

Records: Minerva 2-0-1.

FIELD 2, WEST BRANCH 0

Halftime: Field, 1-0. Goals: Jordan (F), Bowser (F). Shots: Fie., 11-6. Corner kicks: Fie., 7-0. Saves: Parsons (F); Phlochar (W) 3.

OUR LADY OF THE ELMS 2, WATERLOO 1

Halftime: Our Lady of the Elms, 1-0 Goals: Khan (E), Petit (E). Assists: Thomas (E). Saves: Holcomb (E) 3.

Records: Elms 2-1-0.

BUCKEYE 11, CLOVERLEAF 1

Halftime: Buckeye, 6-0. Goals: Joyce (B) 5, Glancy (B), Vickers (B), McCourt (B), Gray (C), Bartlett (B), Petrovic (B), Orrick (B). Assists: Glancy (B) 2, Joyce (B), Arison (B). Shots on goal: Buc., 21-8. Corner kicks: Buc., 4-0. Saves: Mantz (C) 3, Gaydos (C) 2; Finley (B) 3.

JACKSON 1, NORTH ROYALTON 0

Halftime: Jackson, 1-0. Goals: Reed (J). Assists: Arnold (J). Shots on goal: Jac., 14-4. Corner kicks: Jac., 5-3. Saves: Falconer (J) 4; Jones (NR) 13. JV Score: Jackson, 4-0.

Records: Jackson 2-1; North Royalton 1-1.

COPLEY 1, STOW 0

Halftime: Copley, 1-0. Goals: Ransom (C). Assists: Semmelroth (C). Shots on goal: 6-6. Corner kicks: 3-3. Saves: Holacker (S) 5; Quinn (C) 6. JV Score: Stow, 4-1.

Records: Stow 3-1; Copley 3-0.

ELLET 7, NORTH 0

Halftime: Ellet, 3-0. Goals: C. Struhsaker (E) 2, Tucker (E) 2, Robles (E), Armsey (E), S. Struhsaker (E). Assists: Tucker (E) 2, Armsey (E) 2, Ashton (E). Shots on goal: Ell., 14-2. Corner kicks: Ell., 4-1. Saves: Wallace (E) 2; Morehouse (N) 7. JV Score: Ellet, 2-0.

Records: Ellet 2-1; North 0-3.

TENNIS

WARREN JFK 5, CVCA 0

Singles: Marlatt (JFK) d. Norman 6-2, 7-6 (2); Kraker (JFK) d. Beebe 6-4, 6-3; Koutos (JFK) d. Yee 6-4, 6-1.

Doubles: Coudoleou-Zawarelli (JFK) d. Polidoro-Reske 6-3, 6-4; Eatoy-Brezouicy (JFK) d. Millisor-Willis 6-4, 2-6, 10-5.

MANCHESTER 3, BARBERTON 2

Singles: E. Bell (M) d. Davidson 6-0, 6-0; Christy (M) d. Fetherston 6-2, 6-1; Ray (B) d. Harbour 6-3, 7-6.

Doubles: Rector-K. Bell (M) d. Tewell-Ebner 6-1, 6-0; Gilmore-Ondrus (B) d. Farrell-Alterio 2-6, 6-4, 6-2.

VOLLEYBALL

Scoring Summaries

HIGHLAND 25-20-25, CLOVERLEAF 21-25-21

Kills: Sima (H) 14. Digs: Lyons (H) 17. Blocks: Sabol (H) 4. Service Points: Lyons (H) 6 aces.

HIGHLAND 25-25, NORWAYNE 19-23

Kills: Zuro, Sabol (H) 4. Digs: Lyons (H) 18. Assists: Scavuzzo (H) 19.

FAIRLESS 25-25-22-25, EAST 21-17-25-19

Kills: Hopson (E) 9. Blocks: Veselinov (E) 3. Assists: Kirksey (E) 35. Service Points: Veselinov (E) 13.

Records: East 1-1.

CANTON CENTRAL CATHOLIC 25-25, HIGHLAND 20-23

Kills: Sima (H) 6. Blocks: Sabol (H) 3. Assists: Scavuzzo (H) 12.

NORTH CANTON HOOVER 25-25, CLOVERLEAF 18-23

Kills: Tenaglia (NC) 9. Digs: Tenaglia (NC) 8.

CRESTWOOD 25-25, WEST BRANCH 20-16

Kills: Heath (WB) 5. Digs: Heath (WB) 6. Assists: Wallace (WB) 5. Service Points: Smith (WB) 4. JV Score: West Branch, 2-0.

Records: West Branch 2-3.

WEST BRANCH 225-25, WESTERN RESERVE ACADEMY 17-21

Kills: Wallace (WB) 7. Digs: Heath (WB) 7. Assists: Smith (WB) 8. Service Points: Wallace (WB) 8. JV Score: West Branch, 2-1.

Records: West Branch 3-3.

SPRINGFIELD 25-25-25, NORTH 13-18-11

Kills: Kern (S) 5. Digs: Johnson (S) 7. Assists: Kern (S) 10. Service Points: Johnson (S) 14. JV Score: Springfield, 2-0.

Records: Springfield 1-1.

CHIPPEWA 25-25, NORTON 22-19

Kills: Lindquist (C) 10. Digs: Spegia (C) 16. Assists: Richardson (C) 12. Service Points: Galehouse, Milbury (C) 7.

Records: Chippewa 5-0.

CROSS COUNTRY

BOYS

GLENOAK GOLDEN EAGLE INVITATIONAL

(At GlenOak, Canton)

Division I

Team Results: 1. Hudson 48; 2. Jackson 75; 3. Cle. St. Ignatius 83; 4. Brecksville 176; 5. GlenOak 198; 6. Mentor 204; 7. Hudson ‘B’ 221; 8. Copley 221; 9. Strongsville 225; 10. Twinsburg 280; 11. Mayfield 326; 12. Louisville 373; 13. Austintown Fitch 382; 14. Warren Howland 384; 15. Nordonia 395; 16. Cle. St. Ignatius ‘B’ 401; 17. Brunswick 420; 18. Firestone 475; 19. Kent Roosevelt 557; 20. Firestone ‘B’ 598.

Individual Results: 1. Beucler (Hudson) 15:47.2; 2. Mauri (Howland) 15:52.1; 3. Camerieri (Brecksville) 15:52.7; 4. Regas (Jackson) 15:56.7; 5. Wyler (Strongsville) 15:59.9; 6. Adkins (Twinsburg) 16:00.8; 7. Akers (Jackson) 16:01.1; 8. Good (Hudson) 16:04.7; 9. Manley (Hudson) 16:06.8; 10. McGuire (SI) 16:10.5.

Division II-III

Team Results: 1. St. Vincent-St. Mary 44; 2. Tuslaw 56; 3. Smithville 64; 4. Rootstown 111; 5. Chippewa 122; 6. St. Vincent-St. Mary ‘B’ 135; 7. Coventry 174; 8. Northwest 205; 9. Coventry ‘B’ 280.

Individual Results: 1. McKeal (Smithville) 16:01.1; 2. Clark (Smithville) 16:23.4; 3. Viront (Tuslaw) 16:34.6; 4. Wilhelm (Tuslaw) 16:36.9; 5. Hennis (Chippewa) 16:43.3; 6. Phillip (STVM) 16:49.6; 7. Miller (Tuslaw) 17:11.6; 8. Powers (STVM) 17:14.5; 9. Sollenberger (STVM) 17:17.8; 10. White (STVM) 17:17.9.

BURTON BERKSHIRE EARLY BIRD INVITATIONAL

(At Kent State Geauga Campus, Burton)

Team Results: 1. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 54; 2. Highland 85; 3. Shaker Heights 137; 4. Geneva 239; 5. Tallmadge 240; 6. Solon 254; 7. Gilmour Academy 257; 8. Mentor Lake Catholic 266; 9. Hunting Valley University School 273; 10. Painesville Riverside 284; 11. Madison 299; 12. Hawken School 320; 13. Cortland Lakeview 365; 14. Mentor 406; 15. Burton Berkshire 443; 16. Edgewood 450; 17. Painesville Harvey 470; 18. Kirtland 539; 19. Wickliffe 543; 20. Columbia 612; 21. Pymatuning Valley 622; 22. West Geauga 646; 23. Perry (Lake Co.) 677; 24. Parma Padua 688; 25. Newbury 743; 26. Mogadore 751; 27. Grand Valley 763; 28. Cle. Villa-Angela-St. Joseph 765; 29. Eastlake North 780; 30. Cuyahoga Heights 794; 31. Youngstown Cardinal Mooney 876; 32. Beachwood 884; 33. Independence 914.

Individual Results: 1. Iler (Uni.) 16:24.4; 2. Manning (Hig.) 16:49.6; 3. Kirchner (LC) 16:55.9; 4. Riter (Tal.) 16:57.2; 5. Clark (Gil.) 16:57.8; 6. Amos (Mad.) 17:10.7; 7. King (NDCL) 17:18.4; 8. Yackin (NDCL) 17:19.8; 9. Richardson (NDCL) 17:20.6; 10. Beebe (NDCL) 17:21.4.

SALEM EARLY BIRD INVITATIONAL

(At Wadsworth Memorial Park)

Team Results: 1. Poland Seminary 65; 2. Boardman 93; 3. Salem 94; 4. Canfield South Range 124; 5. Perry 131; 6. Canton McKinley 133; 7. Hanoverton United 200; 8. Alliance 215; 9. Marlington 252; 10, Lisbon Beaver 265; 11. East Liverpool 278; 12. Heartland Christian 320; 13. Southern Local 329.

Individual Results: 1. H. Christopher (Salem) 17:00.5; 2. D. Bailey (Alliance; 3. Pierson (South Range; 4. Dunham, (Boardman); 5. C. Christopher (Salem); 6. Dwyer (Poland); 7. Dubaj (McK); 8. J. Bailey ({Poland); 9. Kunz (Marlington); 10. Gallo (Poland).

BILLY GOAT CHALLENGE HS BOYS 5K

(At Woodland Park, Mcdonald)

Team Results: 1. Woodridge 59; 2. Chardon 74; 3. McDonald 85; 4. CVCA 115; 5. Jefferson Area 142; 6. Garrettsville 197; 7. Canfield 198; 8. Archbisho-p Hoban 245; 9. Champion 255; 10. Leavittsburg LaBrae 259; 11. Jackson-Milton 312; 12. Crestwood 326; 13. Girard 366; 14. Streetsboro 401; 15. East Palestine 409; 16. Hubbard 430; 17. Sebring McKinley 494; 18. Mineral Ridge 517.

Individual Results: 1. Kawalec (Chardon) 16:31.30; 2. Klouda (Garrettsville); 3. Perrin (Woodridge); 4. Blair (Woodridge); 5. Domitrovich (McDonald); 6. Copploe (Canfield); 7. Ripple (CVCA); 8. Fortune (McDonald); 9. Park (Jefferson Area); 10. Horton (Chardon).

GIRLS

GLENOAK GOLDEN EAGLE INVITATIONAL

(At GlenOak, Canton)

Division I

Team Results: 1. Hudson 49; 2. Twinsburg 99; 3. Highland 104; 4. Brunswick 151; 5. Jackson 160; 6. Strongsville 166; 7. Mentor 176; 8. Louisville 178; 9. Nordonia 184; 10. GlenOak 188; 11. Mayfield 311; 12. Copley 324; 13. Brecksville 348; 14. Kent Roosevelt 366.

Individual Results: 1. Kenne (Highland) 18:27.5; 2. DiGiaccobe (Highland) 18:49.2; 3. Bardwell (Brunswick) 18:59.1; 4. Cole (Louisville) 18:59.1; 5. Hinkle (Hudson) 19:13.3; 6. Deeds (Twinsburg) 19:26.9; 7. Bujaucius (Hudson) 19:35.5; 8. Beucler (Hudson) 19:36.4; 9. Hartman (Twinsburg) 19:37.8; 10. Gatten (Brunswick) 19:41.3.

Division II-III

Team Results: 1. St. Vincent-St. Mary 19; 2. Tuslaw 67; 3. St. Vincent-St. Mary ‘B’ 89; 4. Smithville 123; 5. Rootstown 133; 6. Chippewa 136; 7. Northwest 175; 8. Coventry 235.

Individual Results: 1. Hagey (STVM) 19:09.9; 2. Lisle (STVM) 20:02.8; 3. Zraik (STVM) 20:34.7; 4. George (Tuslaw) 20:35.4; 5. Henagar (Chippewa) 20:47.0; 6. Tobin (STVM) 20:53.3; 7. Ceepo (STVM) 20:53.6; 8. Porchowsky (STVM) 21:17.8; 9. Kovatch (STVM) 21:25.1; 10. Allan (Tuslaw) 21:38.3.

BURTON BERKSHIRE EARLY BIRD INVITATIONAL

(At Kent State Geauga Campus, Burton)

Team Results: 1. Shaker Heights 95; 2. Rocky River Magnificat 108; 3. Edgewood 121; 4. Solon 206; 5. Hawken School 201; 6. Parma Padua 203; 7. Tallmadge 218; 8. Shaker Heights Hathaway Brown 253; 9. Painesville Riverside 253; 10. Cortland Lakeview 288; 11. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 320; 12. Mentor 353; 13. Geneva 354; 14. Madison 364; 15. Kirtland 459; 16. Gilmour Academy 452; 17. Pymatuning Valley 477; 18. Independence 505; 19. Wickliffe 598; 20. Beachwood 636; 21. West Geauga 578; 22. Youngstown Cardinal Mooney 674; 23. Grand Valley 675; 24. Eastlake North 704; 25. Perry (Lake Co.) 758; 26. Cuyahoga Heights 771.

Individual Results: 1. Howell (Sol.) 18:32.9; 2. Carrier (SH) 18:45.3; 3. Jankowsky (SH) 19:17.1; 4. Barton (Gil.) 19:47.1; 5. Metz (Haw.) 19:51.9; 6. Bush (Mag.) 20:10.9; 7. Steimle (GV) 20:10.9; 8. Romask (Ber.) 20:13.3; 9. Roberts (Edg.) 20:13.8; 10. Becker (Mag.) 20:19.1.

SALEM EARLY BIRD INVITATIONAL

(At Wadsworth Memorial Park)

Team Results: 1. Poland Seminary 43; 2. Chardon 65; 3. Marlington 90; 4. Boardman 101; 5. Salem 115; 6. Perry 134; 7. Lisbon Beaver 197; 8. Canfield South Range 283; 9. Canton McKinley 284; 10. Austintown Fitch 302; 11. East Liverpool 305; 12. Heartland Christian 373; 13. Lowellville 374; 14. Lisbon David Anderson 409; 15. Alliance 436.

Individual Results: 1. Selent (Chardon) 19:54.61; .2 Stanich (Poland); 3. M. Sebest (Poland) 4. Viscounte (Marlington); 5. Rozeski (Salem); 6. Zelinsky (Salem); 7. Sorine (Perry); 8. H. Sebest (Poland); 9. Grisdale (Poland); 10. McGee (Boardman).

BILLY GOAT CHALLENGE HS GIRLS 5K

(At Woodland Park, McDonald)

Team Results: 1. McDonald 51; 2. CVCA 60; 3. Woodridge 97; 4. Howland 107; 5. Hoban 124; 6. Crestwood 194; 7. Canfield 201; 8. East Palestine 208; 9. Garfield 229; 10. Mineral Ridge 298; 11. Jefferson Area 304; 12. Champion 330; 13. Girard 340; 14. LaBrae 415.

Individual Results: 1. Mitchell (McDonald) 19:41.20; 2. Guerra (McDonald); 3. Hahn (Hoban): 4. Lyda (CVCA); 5. Payne (CVCA); 6. Brink (Hoban); 7. Cunningham (East Palestine); 8. Craigo (Howland); 9. Howard (Woodridge); 10. Bosshard (CVCA).