SOCCER

BOYS

Late Saturday

WRA 2, KENT ROOSEVELT 1

Halftime: WRA, 2-1. Goals: Fuchino (WRA), Awender (WRA), Kohl (KR). Assists: Boniface (WRA). Shots: KR, 6-5. Corner kicks: 2-2. Saves: Weinberg (WRA) 5; Smith (KR) 2.

Records: WRA 3-0; Kent Roosevelt 0-2-1.

CVCA 1, ARCHBISHOP HOBAN 1

Goals: Samuelson (H), Litch (CVCA). Assists: Burrington (H), Venus (CVCA). Shots: CVCA, 10-8. Corner kicks: Hob., 7-3. Saves: Slabaugh (CVCA) 7; Kauterjung (H) 9. JV: CVCA, 2-0.

Records: CVCA 2-0-1; Archbishop Hoban 2-0-1.

Schedule

Monday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Bay Village Bay at St. Vincent-St. Mary

CVCA at Northwest

Jackson at Lake

Orrville at Fairless, 6 p.m.

Tuslaw at Manchester

———

Tuesday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Aurora at Tallmadge

Cuyahoga Falls at Twinsburg

GlenOak at Green

Highland at Kent Roosevelt

North Royalton at Stow

Norton at Field

Ravenna at Woodridge

Revere at Barberton

Southeast at Lake Center Christian, 5 p.m.

Twinsburg at Cuyahoga Falls

Wadsworth at Nordonia

West Branch at Alliance

———

Wednesday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Manchester at Orrville

Northwest at Triway

GIRLS

Late Saturday

AURORA 0, CHAGRIN FALLS 0

Halftime: 0-0. Goals: None. Assists: None. Shots: Aur., 12-6. Saves: Conces (A) 7. JV Score: 0-0.

WADSWORTH 2, GREEN 0

Halftime: 0-0. Goals: Leatherman (W), Barfuss (W). Shots: Wad., 20-7. Shots on goal: Wad., 12-6. Corner kicks: Gre., 6-3. Saves: Jakuszewski (G) 10; Barnhart (W) 6. JV Score: 0-0.

ARCHBISHOP HOBAN 4, CLEVELAND ST. JOSEPH ACADEMY 0

Halftime: Hoban, 3-0. Goals: Hall (H), Szijarto (H), Mondello (H), Gilbert (H). Assists: Nagucki (H), Mondello (H), Gilbert (H). Shots: Hob., 8-4. Corner kicks: Hob., 6-0. Saves: Williams (H) 2, Merle (H) 2; Schmitz (J) 4. JV Score: Hoban, 1-0.

Records: Archbishop Hoban 1-1-1; St. Joseph Academy 0-1-2.

Schedule

Monday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

GlenOak at Cuyahoga Falls

Manchester at Barberton

Northwest at CVCA

St. Vincent-St. Mary at St. Thomas Aquinas

Stow at Solon

Wadsworth at Norwayne, 5 p.m.

———

Tuesday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Dover at Wooster

Field at Norton

Lake Center Christian at Southeast, 5 p.m.

Tallmadge at Aurora

Woodridge at Ravenna

———

Wednesday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Archbishop Hoban at Rocky River Magnificat, 8 p.m.

Barberton at Revere

Cuyahoga Falls at Twinsburg

Firestone at Copley

Green at GlenOak

Kent Roosevelt at Highland

Lake at Jackson

Lake Ridge Academy at Our Lady of the Elms, 5 p.m.

Manchester at Western Reserve Academy, 5 p.m.

Nordonia at Wadsworth

Stow at North Royalton, 7:15 p.m.

Tallmadge at Aurora

Triway at Northwest

———

Thursday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Firestone at Streetsboro

Kenmore-Garfield at Fuchs Mizrachi, 6 p.m.

Lexington at Wooster

St. Thomas Aquinas at Lake Center Christian, 5 p.m.

FOOTBALL

Schedule

Week 2

Friday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Alliance at Canfield

Austintown Fitch at Brunswick

Buchtel at Cleveland Benedictine

Brecksville at Garfield Heights

Campbell Memorial at CVCA

Carrollton at Coventry

Chippewa at Loudonville

Conneaut at Rootstown

Crestwood at Streetsboro

East at Springfield

Eastlake at Revere

Euclid at Aurora

Field at Southeast

Firestone at Copley

GlenOak at Massillon

Kenmore-Garfield at Barberton

Lake at Dover

Manchester at Indian Valley

Mayfield at Jackson

Medina at Highland

Mogadore at Geneva, 7:30 p.m.

North at Warrensville Heights

North Canton Hoover at Louisville

North Royalton at Parma

Northwest at Canton South

Norton at Cuyahoga Falls

Norwayne at Orrville

Painesville Riverside at Green

Perry at Canton Central Catholic

Ravenna at Marlington

St. Vincent-St. Mary at Walsh Jesuit

Solon at Twinsburg

Stow at Kent Roosevelt

Strongsville at Hudson

Tallmadge at Ellet

Woodridge at Nordonia

Wooster at Wadsworth

Youngstown Mooney at Archbishop Hoban

———

Sept. 2

Oregon Cardinal Stritch at WRA, 2 p .m.

Wayne (N.J.) at Canton McKinley