FOOTBALL

Scoreboard

Saturday’s Results

Archbishop Hoban 52, Mentor Lake Catholic 20

Bedford 40, Maple Heights 20

Buchtel 69, Kenmore-Garfield 0

Canton Central Catholic 48, Ellet 7

Kiski Prep (Pa.) 27, WRA 6

Scoring Summaries

BUCHTEL 69, KENMORE-GARFIELD 0

Kenmore-Garfield 0 0 0 0 — 0

Buchtel 21 28 13 7 — 69

Buc.: Leno 29 run (West kick)

Buc.: C. Robinson 3 run (West kick)

Buc.: Robbins 1 run (West kick)

Buc.: Wrenn 20 fumble return (West kick)

Buc.: Z. Robinson 71 run (West kick)

Buc.: C. Robinson 28 run (West kick)

Buc.: Williams 55 fumble return (West kick)

Buc.: Goldy 80 interception return (West kick)

Buc.: Z. Robinson 45 pass from Leno (kick failed)

Buc.: C. Robinson 35 fumble return (West kick)

K-G Buchtel

Rushing 36-80 24-243

Passing 0-6-0-1 2-4-56-0

Records 0-6, 0-3 3-3, 2-0

CANTON CENTRAL CATHOLIC 48, ELLET 7

CCC 14 14 14 6 — 48

Ellet 0 0 0 7 — 7

CCC: Capps 48 pass from Johnson (Mills kick)

CCC: Johnson 59 run (Mills kick)

CCC: Miller 1 run (Mills kick)

CCC: Johnson 2 run (Mills kick)

CCC: Eberhart 8 run (Mills kick)

CCC: Eberhart 86 run (Mills kick)

CCC: Lanzo 2 run (kick failed)

Ellet: Carter 21 run (Payne kick)

CCC Ellet

First downs 15 5

Rushing 35-374 17-80

Passing 4-6-65-0 8-14-69-1

Records 2-4 2-3

Late Friday

DALTON 38, CHIPPEWA 14

Chippewa 0 0 7 7 — 14

Dalton 14 17 7 0 — 38

Chi.: Henegar 15 pass from Thompson (Zollinger kick)

Dal.: Alger 1 run (Caillet kick)

Chi.: Hugland 69 pass from Thompson (Zollinger kick)

Dal.: Bidlack 2 run (Caillet kick)

Dal.: Nussbaum 73 interception return (Caillet kick)

Dal.: FG Caillet 23

Dal.: Horst 3 run (Caillet kick)

Dal.: Troyer 40 pass from Bidlack (Caillet kick)

Chippewa Dalton

First downs 8 16

Rushing 27-113 44-181

Passing 9-18-153-2 11-17-143-1

Records 2-4, 1-2 6-0, 3-0

MASSILLON 38, AUSTINTOWN FITCH 28

Massillon 14 7 7 10 — 38

Fitch 7 7 14 0 — 28

Mas.: Thomas 5 run (Moll kick)

Fit.: Fitzgerald 58 run (Correia kick)

Mas.: Thomas 3 run (Moll kick)

Fit.: Ferree blocked punt recovered in end zone (Correia kick)

Mas.: Phifer 1 run (Moll kick)

Fit.: Zielinski 6 run (Correia kick)

Mas.: Thomas 9 run (Moll kick)

Fit.: Zielinski 51 run (Correia kick)

Mas.: Morgan 12 pass from (Moll kick)

Mas.: FG Moll 39

Massillon Fitch

First downs 25 13

Rushing 52-254 38-296

Passing 7-13-113-0 8-14-31-0

Records 5-1 3-3

MENTOR 49, MEDINA 14

Medina 0 0 7 7 — 14

Mentor 14 21 14 0 — 49

Men.: Edmond 2 run (McIntosh kick)

Men: Floriea 15 pass from Tatarunas (McIntosh kick)

Men.: Kleinhenz 5 pass from Tatarunas (McIntosh kick)

Men.: Edmond 1 run (McIntosh kick)

Men.: Edmond 4 run (McIntosh kick)

Med.: Pokersnik 25 run (Horton kick)

Men.: Edmond 7 run (McIntosh kick)

Men.: McDougall 63 run (McIntosh kick)

Med.: Pokersnik 13 run (Horton kick)

Medina Mentor

Records 2-4, 1-2 5-1, 3-0

VOLLEYBALL

Scoring Summaries

CANTON CENTRAL CATHOLIC 25-25-25, NORTHWEST 17-11-22

Kills: Kyler (NW) 10. Digs: Ross (NW) 10. Assists: Lower (NW) 7. Service Points: LaFay (NW) 3.

Records: Northwest 5-12.

ELLET 25-25-25, OUR LADY OF THE ELMS 14-9-6

Kills: Dario (Ellet) 7. Blocks: Warren (Ellet) 1. Assists: Wright (Ellet) 10. Service Points: Dies (Ellet) 14 points, 2 aces; Jendrisak (Elms) 4 points, 1 ace.

Records: Ellet 13-2.

ARCHBISHOP HOBAN 27-25, LAKE 25-16

Records: Hoban 7-8.

ARCHBISHOP HOBAN 25-25, COPLEY 12-14

Records: Hoban 8-8.

COVENTRY 25-22-25, PARMA HTS. VALLEY FORGE 20-18-13

Kills: Mirka (C) 22. Digs: Kimevski (C) 12. Assists: Ungashick (C) 38. Service Points: Klimevski (C) 12. JV Score: Coventry, 2-1.

Records: Coventry 13-4.

EAST LIVERPOOL 25-21-25, NORTH CANTON HOOVER 23-25-13

Kills: Roshak (H) 11. Digs: Cropper (H) 11. Assists: DiGiacomo (H) 16.

NORTH CANTON HOOVER 25-25, EAST 6-14

Kills: Roshak (H) 4. Digs: Davis (H) 8. Assists: DiGiacomo (H) 9.

MARLINGTON 25-22-26, NORTH CANTON HOOVER 18-25-24

Kills: Roshak (H) 12. Digs: Cropper (H) 16. Assists: DiGiacomo (H) 18.

LAKE CENTER CHRISTIAN 25-25-25, SPRINGFIELD 15-10-8

Kills: Phillips (S) 3. Digs: Phillips (S) 10. Assists: Kern (S) 5. Service Points: Fuller (S) 5. JV Score: LCC, 2-0.

Records: Springfield 2-16.

TENNIS

ORRVILLE 3, CLOVERLEAF 2

Singles: Huff (C) d. Thomas 7-5, 5-1; C. Adcock (O) d. Limas 6-3, 6-1; Vargo (C) d. S. S. Adcock 6-3, 4-6, 10-8.

Doubles: A. Adcock-Flinner (O) d. Andrews-Donnelly 6-1m, 6-0; Zonar-Waseman (O) d. MAtheny-Gold 6-0, 6-1.

Records: Cloverleaf 16-3; Orrville 16-1.

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

FIRESTONE 3, GLENOAK 0

Halftime: Firestone, 1-0. Goals: Weber (F) 2, Schwertdtfeger (F). Assists: Kincaid (F), O’Brien (F), Wright (F). Shots on goal: Fir., 12-2. Corner kicks: Fir., 5-2. Saves: Riccillo (GO) 6, Wellman (GO) 2; Curlee (F) 2

Records: Firestone 10-1-3; GlenOak 6-3-2.

CVCA 7, PARMA PADUA FRANCISCAN 0

Halftime: CVCA, 2-0. Goals: Lichty (CVCA) 2, Patsch (CVCA), Gaines (CVCA), Venus (CVCA), Hall (CVCA), Lux (CVCA). Assists: Mathoslah (CVCA) 2, Delucia (CVCA) 2, Luiza (CVCA), Patsch (CVCA), Venus (CVCA).

WALSH JESUIT 1, PERRYSBURG 0

Halftime: 0-0. Goal Labbe (WJ) . Assist: Audino (WJ) . Shots on goal: WJ, 6-4. Corner kicks: WJ, 8-6. Saves: Graves (P) 5, Shepard (WJ) 4. JV Score: Walsh Jesuit, 4-0.

Records: Walsh Jesuit 7-4-2.

WESTERN RESERVE ACADEMY 3, YOUNGSTOWN CARDINAL MOONEY 2

Halftime: Western Reserve Academy, 3-1. Goals: Nagy (WRA), Fuchino (WRA), Alvarez (WRA), Philibin (CM), Jadue (CM). Assists: Boniface (WRA), Wolf-Hamzeh (WRA), Spirko (CM). Shots on goal: WRA, 10-2. Corner kicks: WRA, 3-0. Saves: Martin (CM) 7; Weinberg (WRA) 0.

Records: Youngstown Mooney 2-6-3; Western Reserve Academy 7-5-1.

ARCHBISHOP HOBAN 0, MEDINA 0

Halftime: 0-0. Shots on goal: Hob., 5-1. Corner kicks: Hob., 3-2. Saves: Glasenapp (M) 5; Lauterjung (AH) 1. JV Score: Medina, 3-1.

Records: Medina 8-1-3; Hoban 9-2-2.

COPLEY 4, STOW 0

Halftime: Copley, 1-0. Goals: Malpass (C) 2, Davis (C), Johnson (C). Assists: Ruch (C), Mattei (C), Brucken (C). Shots: Cop., 16-0. Corner kicks: Cop., 6-0. Saves: Raymond-Smiith (S) 11 Srodawa (C). JV Score: Stow, 2-1.

Records: Copley 6-3-3.

RITTMAN 2, SMITHVILLE 0

Halftime: Rittman, 2-0. Shots on goal: Rit., 12-11. Corner kicks: Smi., 12-11. Saves: Scheibe (R) 9, Smith (S) 9.

Records: Rittman 6-3-2, 3-2-2; Smithville 5-3-3, 3-1-3.

HUDSON 1, JACKSON 1

Halftime: Hudson, 1-0. Goals: Sattele (H), Herring (J). Assists: Maas (J). Shots: Jac., 15-5. Shots on goal: Jac., 11-5. Corner kicks: Jac., 5-1. Saves: Gynn (H) 10; Wood (J) 4. JV Score: Hudson, 3-1.

Records: Hudson 6-4-2; Jackson 8-1-3.

BRUNSWICK 4, HIGHLAND 1

Halftime: Brunswick, 2-0. Goals: Felician (B) 3, A. Demonte (B), Madison (H). Shots on goal: Bru., 8-6. Corner kicks: Bru., 3-2. Saves: Ernst (B) 5; Petersen (H) 4. JV Score A: Highland, 2-0; JV Score B: Brunswick, 2-1.

Records: Brunswick 8-3-2; Highland 3-8.

GIRLS

Scoring Summaries

BARBERTON 5, FIRESTONE 1

Halftime: Barberton, 2-1. Goals: Thomas (B) 3, Schanz (B), Haywood (B), Moritz (F). Assists: Pomeroy (B) 2, Thomas (B), Kelley (B). Shots on goal: Bar., 27-10. Corner kicks: Bar., 4-2. Saves: Bietko (F) 17; Ramsey (B) 9. JV Score: Barberton, 4-2.

Records: Barberton 8-5.

MINERVA 6, ST. THOMAS AQUINAS 0

Halftime: Minerva, 4-0. Goals: Burman (M) 3, Chaddock (M) 2, Markins (M). Assist: Burman (M). Shots on goal: Min., 24. Corner kicks: Min., 6.

ELLET 0, CRESTWOOD 0

Halftime: 0-0. Shots on goal: Ell., 10-7. Corner kicks: Ell., 4-3. Saves: Wallace (E) 5, Taylore (C) 7.

Records: Ellet 8-4-1; Crestwood 5-3-3.

SOUTHEAST 2, NEWTON FALLS 1

Halftime: Southeast, 1-0. Goals: Willis (SE), Radcliff (SE), Adams (NF). Assists: None. Shots: SE, 17-7. Corner kicks: SE, 5-2. Saves: Hanks (NF) 14; Montgomery (SE) 6.

Records: Newton Falls 5-5-1; Southeast 11-2.

WALSH JESUIT 1, ROCKY RIVER MAGNIFICAT 0

Halftime: Walsh, 1-0. Goals: Ramincone (W). Assists: Rosalina (W). Shots: Wal., 8-2. Corner kicks: Wal., 5-1. Saves: Sarka (W) 1. JV Score: Magnificat, 3-1.

Records: Magnificat 8-3-2; Walsh 12-0-1.

HIGHLAND 5, NORTON 1

Halftime: Highland, 4-1. Goals: Hotes (H) 3, B. Delfino (H), Phillips (H), Spears (N). Assists: B. Delfino (H) 2, D. Delfino (H), K. Haneberg (H). Shots on goal: Hig., 11-3. Corner kicks: Hig., 9-0. Saves: Ruff (N) 3; Davis (N) 3; Mazzaro (H) 0; Noebe (H) 2. JV Score: Highland, 8-0.

Records: Norton 5-6-2; Highland 6-3-2.

CHIPPEWA 2, NORTH 0

Halftime: Chippewa, 2-0. Goals: Letz (C) 2. Assists: Pappas (C) 2. Shots: Chi., 10-4. Corner kicks: Chi., 4-1. Saves: Zack (C) 4; (N) 6. JV Score: North, 3-0.

Records: Chippewa 5-4-2.

CROSS COUNTRY

BOYS

CVNP INVITATIONAL

(At Kendall Hills, Cuyahoga Valley National Park, Boston Twp.)

Team Results: 1. Kenston 63; 2. Rocky River 83; 3. Woodridge 127; 4. Salem 181; 5. Fort Loramie 181; 6. Hudson 198; 7. New Philadelphia 200; 8. Brecksville 208; 9. Nordonia 230; 10. Firestone 248; 11. Tallmadge 268; 12. Poland Seminary 295; 13. Rootstown 378; 14. Canton McKinley 393; 15. Parma Normandy 478; 16. Kent Roosevelt 491; 17. Norwayne 500; 18. Orrville 505; 19. Columbia 551; 20. Grand Valley 637; 21. Aurora 642; 22. Western Reserve Academy 646; 23. Vinton County 663; 24. Twinsburg 664; 25. Kinsman Badger 720; 26. Parma 767; 27. Newbury 804.

Individual Results: 1. Harr (NP) 16:45.1; McConnell (Kenston); 3. Zuercher (RR); 4. Perrin (Woodridge) 5. Steimle (Grand Valley); 6. Rethman (Ft. Loramie; 7. Blair (Woodridge); 8. Robinette (RR); 9. Markel (Kenston); 10. SIlk (Kenston).

STARK COUNTY CHAMPIONSHIPS

(At GlenOak High School, Plain Twp.)

Team Results: 1. Jackson 41; 2. GlenOak 97; 3. Lake 103; 4. East Canton 114; 5. North Canton Hoover 140; 6. Perry 159; 7. Louisville 180; 8. Tuslaw 221; 9. Minerva 227; 10. Alliance 316; 11. Canton McKinley 328; 12. Marlington 357; 13. Fairless 372; 14. Canton Central Catholic 409; 15. Northwest 419; 16. Sandy Valley 450; 17. Massillon 481.

Individual Results: 1. Akers (Jackson) 15:58.2; 2. Regas (Jackson); 3. Moore (Lake); 4. Snellenberger (East Canton); 5. Lutton (Hoover); 6. Stanford (Minerva); 7. Hendricks (Louisville); 8. Conrad (East Canton); 9. Baker (Jackson); 10. Bailey (Jackson).

OBENOUR INVITATIONAL

(At Vermillion High School)

Team Results: 1. Norwalk 39; 2. Copley 62; 3. Amherst Steele 73; 4. North Ridgeville 94; 5. Westlake 124; 6. North Olmsted 147; 7. Parma Heights Valley Forge 192; 8. Midview 237.

Individual Results: 1. Hill (Steele) 16:18.71; 2. Seiber (North Ridgeville); 3. Go (Norwalk); 4. Vazquez (Norwalk); 5. Parker (Copley); 6. Mohr (Norwalk); 7. Kirsch (Steele); 8. Floyd (Westlake); 9. Freeman (North Ridgeville); 10. Keeton (Valley Forge).

GIRLS

CVNP INVITATIONAL

(At Kendall Hills, Cuyahoga Valley National Park, Boston Twp.)

Team Results: 1. Fort Loramie 103; 2. Nordonia 113; 3. Woodridge 133; 4. Kenston 136; 5. New Philadelphia 166; 6. Vinton County 191; 7. Hudson 193; 8. Tallmadge 209; 9. Brecksville 250; 10. Kent Roosevelt 263; 11. Salem 284; 12. Aurora 315; 13. Kinsman Badger 318; 14. Poland Seminary 355; 15. Grand Valley 371; 16. Rootstown 419; 17. Parma 463; 18. Orrville 5003; 19. Twinsburg 553.

Individual Results: 1. Steimle (Grand Valley) 19:55.6; 2. Stanhope (Badger); 3. Anderson (New Philadelphia); 4. Pleune (Kenston); 5. Stoneman (New Philadelphia; 6. Loveless (Tallmadge); 7. Berning (Ft. Loramie); 8. Rethman (Ft. Loramie); 9. Fee (Vinton County); 10. Vasarhelyi (Nordonia).

STARK COUNTY CHAMPIONSHIPS

(At GlenOak High School, Canton)

Team Results: 1. Jackson 88; 2. Louisville 94; 3. GlenOak 98; 4. Minerva 102; 5. Perry 113; 6. Marlington 152; 7. Tuslaw 211; 8. North Canton Hoover 219; 9. Fairless 223; 10. Lake 247; 11. Sandy Valley 282; 12. East Canton 336; 13. Canton Central Catholic 337; 14. St. Thomas Aquinas 405; 15. Canton McKinley 409; 16. Northwest 471.

Individual Results: 1. Bartalone (Perry) 18:44.9; 2. Scott (Minerva); 3. Kiko (Louisville) 4. Cole (Louisville); 5. Viscounte (Marlington); 6. Yankovich (Minerva); 7. Pumneo (Fairless); 8. Weiner (Jackson); 9. Berrios (Lake); 10. Etter (Jackson).

OBENOUR INVITATIONAL

(At Vermillion High School)

Team Results: 1. Bay Village Bay 34; 2. Rocky River 36; 3. Amherst Steele 76; 4. North Olmsted 117; 5. Burneson 142; 6. Norwalk 146; 7. North Ridgeville 183; 8. Midview 254.

Individual Results: 1. Turner (Amherst) 12:55.69; 2. Coleman (Rocky River); 3. Sutherland (Bay).