REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

NOMINATE ATHLETES

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).

FOOTBALL

Scoreboard

Friday’s Results

Alliance 54, St. Thomas Aquinas 0

Ashland 31, Green 28

Barberton 34, Norton 0

Barnesville 35, Newcomerstown 14

Beachwood 33, North 21

Bedford 48, Nordonia 10

Bellevue 21, Canton Central Catholic 17

Buckeye 24, Revere 10

Canton South 26, Cloverleaf 6

Carrollton 27, St. Clairsville 21

Chardon NDCL 22, Willoughby South 0

Cle. Benedictine 39, Young. Ursuline 29

CVCA 48, Crestwood 14

Dalton 47, Garaway 14

Eastlake North 47, Westlake 16

Hanoverton United 21, Minerva 14

Highland 28, Brunswick 14

Hillsdale 49, Mapleton 21

Hudson 20, Austintown Fitch 7

Jackson 41, East 34

Jackson-Milton 34, Southington Chalker 0

Kenston 41, Streetsboro 13

Kent Roosevelt 19, Cuyahoga Falls 14

Lake 41, Northwest 13

Lakewood St. Edward 26, McDowell 10

Lisbon David Anderson 35, Malvern 24

Manchester 43, Chippewa 20

Mayfield 10, Walsh Jesuit 0

Medina 30, Lakewood 14

Mentor 49, Massillon 14

Mogadore 28, Linsly (W. Va.) 0

New Philadelphia 45, Claymont 6

North Canton Hoover 43, Brush 12

North Royalton 24, North Ridgeville 21

Northwestern 42, Loudonville 7

Olmsted Falls 28, Brecksville 18

Orange 35, Cle. John Hay 6

Orrville 20, Wooster 16

Parma Padua 47, Woodridge 21

Perry 49, Vandalia Butler 14

Perry (Lake Co.) 46, Painesville Riverside 7

Poland Seminary 51, Marlington 14

Rittman 29, Richmond Heights 12

Rootstown 31, Field 7

Smithville 27, Tuslaw 6

Solon 15, Aurora 14

Springfield 14, Ellet 7

Stow 28, Mentor Lake Catholic 18

Strasburg 49, Conotton Valley 0

Strongsville 48, Berea-Midpark 34

Tallmadge 48, Ravenna 20

Toledo Whitmer 38, GlenOak 24

Triway 20, West Holmes 14

Tusky Valley 23, Waynedale 0

Twinsburg 34, Copley 14

Wadsworth 55, Firestone 14

Wickliffe 37, Cle. Collinwood 8

Windham 63, Sebring McKinley 0

Scoring Summaries

TWINSBURG 34, COPLEY 14

Twinsburg 6 7 7 14 — 34

Copley 7 7 0 0 — 14

Cop.: Traylor 5 run (kick good)

Twi.: Grabowski 19 run (kick failed)

Twi.: McClain 16 run (Callow kick)

Cop.: Nedolast 10 run (kick good)

Twi.: Radford 9 pass from Grabowski (Callow kick)

Twi.: Radford 12 pass from Van de Motter (Callow kick)

Twi.: McClain 20 run (Callow kick)

Twinsburg Copley

First downs 20 10

Rushing 37-216 33-111

Passing 18-25-182-2 7-20-74-1

Records 1-0 0-1

NORTH CANTON HOOVER 43, BRUSH 12

Brush 0 0 6 6 — 12

North Canton 15 21 0 7 — 43

NC: Keller 3 run (Cline kick)

NC: Keller 49 run (Forrest run)

NC: Reicosky 3 run (Cline kick)

NC: Haubert 31 pass from Keller (Cline kick)

Bru.: Franks 10 run (run failed)

NC: Griguolo 5 run (Cline kick)

Bru.: Franks 2 run (pass failed)

Brush Hoover

First downs 11 23

Rushing 30-119 44-307

Passing 5-16-85-1 8-15-134-1

Records 0-1 1-0

JACKSON 41, EAST 34

East 6 8 6 14 — 34

Jackson 7 14 6 14 — 41

East: Collier 1 run (kick failed)

Jac.: Childers 2 run (Fehlman kick)

Jac.: Childers 1 run (Fehlman kick)

Jac.: O’Quinn 66 pass from Pallotta (Fehleman kick)

East: Floyd 20 run (Collier run)

East: Collier 10 run (run failed)

Jac.: Pallotta 11 run (kick failed)

Jac.: Beaulieu 61 pass from Collins (kick failed)

East: Robinson 65 fumble return (Brimage pass from Collins)

East Jackson

First Downs: 20 23

Rushing 35-319 44-156

Passing 6-13-73-1 15-21-356-0

Records 0-1 1-0

BELLEVUE 21, CANTON CENTRAL CATHOLIC 17

Bellevue 7 7 0 7 — 21

Central Catholic 3 14 0 0 — 17

Bel.: Ray 12 run (Nottke kick)

CCC: FG Mills 27

CCC: Anderson 66 pass from Johnson (Mills kick)

Bel.: Ray 2 run (Nottke kick)

CCC: Anderson 62 pass from Johnson (Mills kick)

Bel.: Ray 1 run (Nottke kick)

Bellevue CCC

First downs 17 11

Rushing 34-141 34-76

Passing 13-28-134-0 12-22-201-1

Records 1-0 0-1

CVCA 48, CRESTWOOD 14

CVCA 13 21 7 7 — 48

Crestwood 0 6 0 8 — 14

CVCA: Atwood 13 pass from Payne (Kightlinger klck)

CVCA: Tucker 17 run (kick blocked)

CVCA: Atwood 2 run (Kightlinger kick)

CVCA: Tucker 66 pass from Payne (Kightlinger kick)

Cre.: Hager 2 run (kick failed)

CVCA: Tucker 2 run (Kightlinger kick)

CVCA: Kovar 10 pass from Payne (Kightlinger kick)

Cre.: Hager 1 run (Jakacki run)

CVCA: Ja. Decatur 67 interception return (Kightlinger klck)

CVCA Crestwood

First downs 17 14

Rushing 30-221 37-169

Passing 12-25-244-0 12-20-108-1

Records 1-0 0-1

PARMA PADUA 47, WOODRIDGE 21

Padua 10 7 10 20 — 47

Woodridge 0 0 7 14 — 21

Pad.: FG Buttazzoni 30

Pad.: Kennedy 68 pass from Peterson (Buttazzoni kick)

Pad.: Cramer 23 pass from Peterson (Buttazzoni kick)

Pad.: Cramer 23 run (Buttazzoni kick)

Woo.: Singletary 3 run (Lehrer kick)

Pad.: FG Buttazzoni 33

Woo.: Arnett 41 pass from Lydic (Lehrer kick)

Pad.: Cramer 73 run (Buttazzoni kick)

Woo.: Snyder 6 pass from Lydic (Lehrer kick)

Pad.: Cramer 67 run (kick failed)

Pad.: Barther 6 run (kick good)

Padua Woodridge

First downs 22 18

Rushing 42-371 26-67

Passing 10-14-150-1 22-41-311-1

Records 1-0 0-1

ASHLAND 31, GREEN 28

Green 0 14 0 14 — 28

Ashland 7 10 7 7 — 31

Ash.: Armitage 1 run (Hubler kick)

Ash.: Goings 68 pass from Armitage (Hubler kick)

Gre.: Flynn 1 run (Nardi kick)

Gre.: Amison 4 run (Nardi kick)

Ash.: FG Hubler 30

Ash.: Reef 16 pass from Armitage (Hubler kick)

Ash.: Reef 6 run (Hubler kick)

Gre.: Oswald 9 pass from Dunaway (Nardi kick)

Gre.: Oswald 1 pass from Dunaway (Nardi kick)

Green Ashland

First downs 16 20

Rushing 30-40 32-104

Passing 25-40-170-0 22-29-261-3

Records 0-1 1-0

HUDSON 20, AUSTINTOWN FITCH 7

Hudson 0 10 7 3 — 20

Austintown Fitch 0 0 0 7 — 7

Hud.: Pallay 1 run (Gonya kick)

Hud.: FG Gonya 27

Hud.: Mailey 68 pass from Pallay (Gonya kick)

AF: Zielinski 3 run (Correia kick)

Hud.: FG Gonya 33

Hudson Fitch

First downs 14 15

Rushing 39-64 41-186

Passing 10-16-215-0 7-16-49-2

Records 1-0 0-1

SPRINGFIELD 14, ELLET 7

Ellet 0 0 0 7 — 7

Springfield 14 0 0 0 — 7

Spr.: Parks 47 pass from Stubbs (Simone kick)

Spr.: Parks 22 pass from Stubbs (Simone kick)

Ell.: Hughes 12 pass from N/A (kick good)

Ellet Springfield

First downs 8 8

Rushing 38-116 26-34

Passing 9-18-180-2 5-15-36-1

Records 0-1 1-0

PERRY 49, VANDALIA BUTLER 14

Perry 7 14 14 14 — 49

Butler 14 0 0 0 — 14

Per.: Curtis 22 run (Basham kick)

But.: Flatt 2 run (Boren kick)

But.: Mitchell 28 fumble return (Boren kick)

Per.: Curtis 2 run (Basham kick)

Per.: Coleman 15 run (Basham kick)

Per.: Curtis 8 run (Basham kick)

Per.: Sciury 38 interception return (Basham kick)

Per.: Groves 16 pass from Baker (Basham kick)

Per.: Middaugh 4 run (Basham kick)

Perry Butler

First downs 23 4

Rushing 53-348 17-(-1)

Passing 6-11-67-0 6-23-102-3

Records 1-0 0-1

STOW 28, MENTOR LAKE CATHOLIC 18

Lake Catholic 10 0 8 0 — 18

Stow 0 14 7 7 — 28

MLC: Gibbons 2 run (Zurak kick)

MLC: FG Zurak 20

Stow: Rice 44 run (Costello kick)

Stow: Rice 11 run (Costello kick)

Stow: Rice 13 run (Costello kick)

MLC: Gibbons 6 run (Yanasak pass from Gibbons)

Stow: Rice 4 run (Costello kick)

Lake Catholic Stow

First downs 6 24

Rushing 27-86 58-478

Passing 6-13-54-1 8-10-41-1

Records 0-1 1-0

LAKE 41, NORTHWEST 13

Lake 7 7 14 13 — 41

Northwest 0 7 0 6 — 13

Lake: Martin 38 run (Harbaugh kick)

Lake: Martin 3 run (Harbaugh kick)

NW: Osborn fumble recovery in end zone (Wyles kick)

Lake: Martin 13 run (Harbaugh kick)

Lake: Troyer 1 run (Harbaugh kick)

Lake: Brooks 23 run (Harbaugh kick)

NW: Davis 14 run (kick failed)

Lake: Garro 37 run (kick failed)

Lake Northwest

First downs 15 14

Rushing 39-348 40-138

Passing 4-10-30-0 10-25-73-1

Records 1-0 0-1

KENT ROOSEVELT 19, CUYAHOGA FALLS 14

Cuyahoga Falls 7 0 0 7 — 14

Kent Roosevelt 0 12 7 0 — 19

CF: Brazile 13 pass from Vassalotti (Wright kick)

Roo.: Jones 74 run (kick failed)

Roo.: Jones 2 run (run failed)

Roo.: Jones 4 run (kick good)

CF: Gibson 18 pass from Vassalotti (Wright kick)

Falls Kent

First downs 18 15

Rushing 26-124 35-192

Passing 20-24-222-2 13-18-113-1

Records 0-1 1-0

STRONGSVILLE 48, BEREA-MIDPARK 34

Strongsville 28 7 7 6 — 48

Berea-Midpark 0 14 13 7 — 34

Str.: Major 8 run (kick failed)

Str.: Major 18 run (Griffin run)

Str.: Gillette 61 pass from Major (Kramer kick)

Str.: GIllette 35 pass from Major (Kramer kick)

Str.: Major 61 run (Kramer kick)

BM: Vega 23 pass from Byczinski (Ruggiero kick)

BM: Byczinski 4 run (Ruggiero kick)

BM: Agnew 2 run (kick failed)

BM: Byczinski 2 run (Ruggiero kick)

Str.: Major 2 run (Kramer kick)

Str.: Clark 11 run (kick failed)

BM: Agnew 8 run (Ruggiero kick)

Strongsville B-M

Records 1-0 0-1

ORRVILLE 20, WOOSTER 16

Wooster 3 13 0 0 — 16

Orrville 7 7 6 0 — 20

Woo.: FG Stoll 29

Orr.: Parks 20 run (Duskey kick)

Orr.: Parks 37 pass from Domer (Duskey kick)

Woo.: Harper 20 pass from Dagley (Stoll kick)

Orr.: Domer 1 run (pass failed)

Wooster Orrville

First downs 12 24

Rushing 25-109 43-216

Passing 13-26-56-2 12-27-159-1

Records 0-1 1-0

MOGADORE 28, LINSLY (W.Va.) 0

Mogadore 14 7 0 7 — 28

Linsly 0 0 0 0 — 0

Mog.: Chelsey 6 run (Slabaugh kick)

Mog.: Brake 1 run (Slabaugh kick)

Mog.: Johnson 55 pass from Rosato (Slabaugh kick)

Mog.: Johnson fumble recovery in end zone (Slabaugh kick)

Linsly Mogadore

First downs 6 15

Rushing 15-37 30-117

Passing 12-n/a-71 9-n/a-125

Records 0-1 1-0

TALLMADGE 28, RAVENNA 20

Ravenna 8 6 6 0 — 20

Tallmadge 0 7 14 7 — 28

Rav.: Jones 80 run (pass good)

Tal.: Grassie 10 pass from Seeker (Ansley kick)

Rav.: Brown 4 run (kick failed)

Rav.: Jones 7 run (kick failed)

Tal.: Shannon 55 pass from Seeker (Ansley kick)

Tal.: Shannon 3 run (Ansley kick)

Tal.: Shannon 1 run (Ansley kick)

Ravenna Tallmadge

First downs 16 24

Rushing 37-166 40-184

Passing 7-14-83-1 8-16-154-1

Records 0-1 1-0

MANCHESTER 43, CHIPPEWA 20

Chippewa 0 0 13 7 — 20

Manchester 14 8 0 21 — 43

Man.: Johnson 87 kickoff return (run failed)

Man.: Foster 23 run (Foster from Wagner)

Man.: Foster 75 interception return (Wright run)

Chi.: Petty 2 run (Zollinger kick)

Chi.: Petty 6 run (kick failed)

Man.: Paljich 22 pass from Wagner (pass failed)

Chi.: Petty 4 run (Zollinger kick)

Man.: Wright 16 run (Knight run)

Man.: Wright 34 run (Duckett kick)

Chippewa Manchester

First downs 17 19

Rushing 50-295 35-264

Passing 3-7-42-1 4-7-60-0

Records 0-1 1-0

Schedule

Saturday’s Games

Columbus Beechcroft at Buchtel, 1 p.m.

Cle. Whitney Young at WRA, 2 p.m.

Coventry at Kenmore-Garfield, 4 p.m.

Warren Harding at Canton McKinley, 7 p.m.

———

Week 2

Sept. 1

(All games 7 p.m., unless noted)

Alliance at Canfield

Austintown Fitch at Brunswick

Buchtel at Cleveland Benedictine

Brecksville at Garfield Heights

Campbell Memorial at CVCA

Carrollton at Coventry

Chippewa at Loudonville

Conneaut at Rootstown

Crestwood at Streetsboro

East at Springfield

Eastlake at Revere

Euclid at Aurora

Field at Southeast

Firestone at Copley

GlenOak at Massillon

Kenmore-Garfield at Barberton

Lake at Dover

Manchester at Indian Valley

Mayfield at Jackson

Medina at Highland

Mogadore at Geneva, 7:30 p.m.

North at Warrensville Heights

North Canton Hoover at Louisville

North Royalton at Parma

Northwest at Canton South

Norton at Cuyahoga Falls

Norwayne at Orrville

Painesville Riverside at Green

Perry at Canton Central Catholic

Ravenna at Marlington

St. Vincent-St. Mary at Walsh Jesuit

Solon at Twinsburg

Stow at Kent Roosevelt

Strongsville at Hudson

Tallmadge at Ellet

Woodridge at Nordonia

Wooster at Wadsworth

Youngstown Mooney at Archbishop Hoban

———

Sept. 2

Oregon Cardinal Stritch at WRA, 2 p .m.

Wayne (N.J.) at Canton McKinley

TENNIS

Late Thursday

ORANGE 3, REVERE 2

Singles: Nwaozuzu (O) d. Fee6-0, 6-0; Mirtendereski (O) d. Drushell 6-0, 6-0; Glazer (O) d. N. Lazbin 6-1, 6-2.

Doubles: Crisalli-A Lazbin (R) d. McCreary-K Brateanu 6-1, 6-2; Hansen-Whitlam (R) d. A. Brateanu-Popritkin 6-2, 6-2.

Records: Revere 4-1.

volleyball

Late Thursday

NORDONIA 25-27-26, REVERE 22-25-24

Kills: Knight (N) 15. Digs: Watroba (N) 30. Blocks: Banks (N) 5. Service Points: Banks (N) 1.

OUR LADY OF THE ELMS 22-19-25-26-15, KENMORE-GARFIELD 25-25-19-24-10

Kills: Cottrill (E) 6. Assists: Jendrisak (E) 12.

Schedule

Saturday’s Matches

(All matches 7 p.m., unless noted)

Austintown Fitch at Nordonia, 10 a.m.

East at Fairless, 11 a.m.

Highland at Cloverleaf, 8 a.m.

Kenmore at Wooster, 11:30 a.m.

SOCCER

BOYS

Schedule

Saturday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Aurora at Chagrin Falls, 5 p.m.

Canton South at Kenmore-Garfield

CVCA at Archbishop Hoban, 5 p.m.

Ellet at Alliance

Findlay at Jackson, 2 p.m.

Firestone at Louisville, 1 p.m.

Garfield Heights at North Royalton

Highland at Norton, 3 p.m.

Lake at Boardman, 6 p.m.

Nordonia at Kenston

Northwestern at Manchester

Solon at Twinsburg

Stow at Woodridge

Tallmadge at Springfield, 3 p.m.

Wadsworth at Boardman

———

Monday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Bay Village Bay at St. Vincent-St. Mary

CVCA at Northwest

Jackson at Lake

Orrville at Fairless, 6 p.m.

Tuslaw at Manchester

———

Tuesday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Aurora at Tallmadge

Cuyahoga Falls at Twinsburg

GlenOak at Green

Highland at Kent Roosevelt

North Royalton at Stow

Norton at Field

Ravenna at Woodridge

Revere at Barberton

Southeast at Lake Center Christian, 5 p.m.

Twinsburg at Cuyahoga Falls

Wadsworth at Nordonia

West Branch at Alliance

GIRLS

Schedule

Saturday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Archbishop Hoban at Cleveland St. Joseph Academy

Aurora at Chagrin Falls

Green at Wadsworth, 5 p.m.

North Royalton at Jackson

Orange at Woodridge, 3 p.m.

Stow at Tallmadge

Twinsburg at Austintown Fitch, 3 p.m.

Waterloo at Our Lady of the Elms, noon

Willoughby South at Nordonia, 3 p.m.

Wooster at Firestone, 1 p.m.

———

Monday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

GlenOak at Cuyahoga Falls

Manchester at Barberton

Northwest at CVCA

St. Vincent-St. Mary at St. Thomas Aquinas

Stow at Solon

Wadsworth at Norwayne, 5 p.m.

———

Tuesday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Dover at Wooster

Field at Norton

Lake Center Christian at Southeast, 5 p.m.

Tallmadge at Aurora

Woodridge at Ravenna

———

Wednesday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Archbishop Hoban at Rocky River Magnificat, 8 p.m.

Barberton at Revere

Cuyahoga Falls at Twinsburg

Firestone at Copley

Green at GlenOak

Kent Roosevelt at Highland

Lake at Jackson

Lake Ridge Academy at Our Lady of the Elms, 5 p.m.

Manchester at Western Reserve Academy, 5 p.m.

Nordonia at Wadsworth

Stow at North Royalton, 7:15 p.m.

Tallmadge at Aurora

Triway at Northwest

———

Aug. 31

(All games 7 p.m., unless noted)

Firestone at Streetsboro

Kenmore-Garfield at Fuchs Mizrachi, 6 p.m.

Lexington at Wooster

St. Thomas Aquinas at Lake Center Christian, 5 p.m.

GOLF

BOYS

Late Thursday

TWINSBURG 226, CUYAHOGA FALLS 295

Cuyahoga Falls: Waffen 67, Wesolowski 74, Fisher 76, Blake 78.