REPORTING SCORES

Schools are encouraged to report scores by email at bjsports@thebeaconjournal.com, by fax at 330-996-3629 or by phone at 330-996-3800. Please report scores from home and away games and from wins and losses and include statistics from both teams. Let your athletic director and coach know if you do not see your school’s result.

NOMINATE ATHLETES

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

ARCHBISHOP HOBAN 3, PARMA PADUA 0

Halftime: Hoban, 3-0. Goals: Quinn (H) 2, Scherer (H). Assists: Samuelson (H). Shots: Hob., 12-2. Corner kicks: Hob., 11-1. Saves: Hostelley (P) 9; Lauterjung (H) 2. JV Score: Hoban, 7-2.

Records: Padua 2-4, 0-2; Hoban 9-2-1, 2-1.

CVCA 4, FAIRLESS 0

Halftime: CVCA, 2-0. Goals: Raymer (C) 2, Hyatt (C), Petno (C). Assists: Perelka (C), Deetscreek (C), Marchand (C). Shots on goal: CVCA, 14-0. Corner kicks: CVCA, 6-0.

MANCHESTER 6, ORRVILLE 0

Halftime: Manchester, 5-0. Goals: Lucas (M) 2, Sharrock (M) 2, Allman (M), Zuza (M). Assists: Sharrock (M), Frasier (M), Lucas (M), Holloway (M). Shots on goal: Man., 17-6. Corner kicks: Orr., 3-2. Saves: Podnar (M) 2; Harmon (M) 4; Eyler (O) 9.

Records: Manchester 10-1-1, 8-0-1; Orrville 2-8-0, 2-6-0.

NORTHWEST 3, TRIWAY 0

Halftime: Northwest, 3-0. Goals: Petty (N) 3. Assists: Hagan (N), Harris (N), Lower (N). Shots on goal: Nor., 9-2. Corner kicks: Nor., 6-1. Saves: Blair (T) 6; Jubara (N) 2. JV Score: Triway, 4-2.

Records: Triway 8-3, 5-3; Northwest 8-2-2, 7-1-1.

GIRLS

Scoring Summary

ARCHBISHOP HOBAN 3, CHARDON NOTRE DAME CATHEDRAL LATIN 0

Halftime: Hoban, 2-0. Goals: Szijarto (H), Sheldon (H), Kamenar (H). Assists: Hall (H) 3. Shots: Hob., 9-1. Corner kicks: NDCL, 3-2. Saves:Otto (NDCL) 5; Williams (H) 1.

Records: Hoban 6-4-2, 2-2.

BRECKSVILLE 1, NORTH ROYALTON 0

Halftime: Brecksville, 1-0. Goals: Holzinger (B). Assists: Schnieberg (B). Shots on goal: Nor., 8-6. Corner kicks: Bre., 3-2. Saves: Boehefeld (B) 8; Tierney (N) 5. JV Score: North Royalton, 1-0.

Records: Brecksville 3-10; North Royalton 2-7-2

FIRESTONE 10, NORTH 0

Halftime: Firestone, 2-0. Goals: Moritz (F) 5, Carlson (F), Denefield (F), Goggins (F), Morgensteren (F), Bietko (F). Assists: Carlson (F) 5, Moritz (F) 3, Booker (F), Skerlong (F). Shots on goal: Fir., 32-3. Corner kicks: Fir., 11-1. Saves: Bietko (F) 2, Peachock (F); N/A (N) 18.

HIGHLAND 0, COPLEY 0

Halftime: 0-0. Shots: Cop., 4-2. Corner kicks: Cop., 4-1. Saves: Quinn (C) 2; Mazzaro (H) 4. JV Score: Highland, 1-0.

Records: Highland 5-3-2, 1-1-2; Copley 8-2-1, 3-0-1.

JACKSON 1, GREEN 0

Halftime: 0-0. Goals: Fleming (J). Assists: Parsons (J). Shots on goal: Gre., 12-9. Corner kicks: 1-1. Saves: Falconer (J) 12; Jakuszewski (G) 8. JV Score: 0-0.

Records: Jackson 8-2-1; Green 5-6.

STRONGSVILLE 2, MEDINA 1

Halftime: 1-1. Goals: DiNardo (s) 2, Menssen (M). Assists: Wypasek (S) 2. Shots on goal: Str., 7-6. Corner kicks: Str., 4-1. Saves: Potter (S) 5; DeLappi (M) 5.

Records: Strongsville 8-1-3, 4-1; Medina 10-1-1, 4-1.

ST.VINCENT-ST.MARY 1, FIELD 0

Halftime: St. Vincent-St. Mary, 1-0. Goals: Powell (S). Assists: Dempsey (S). Shots on goal: STVM, 6-5. Corner kicks: Fie., 7-3. Saves: Morgan (S) 5; Parsons (F) 5.

Records: STVM 10-2; Field 9-1-1.

TALLMADGE 6, BARBERTON 3

WALSH JESUIT 7, BEAUMONT SCHOOL 0

Halftime: Walsh, 4-0. Goals: Bechter (WJ) 2, Dziewisz (WJ) 2, Hearty (WJ), Liesen (WJ), Rea (WJ) . Assists: Dziewisz (WJ) 2, Ramicone (WJ), Hearty (WJ), Gorski (WJ), Olesinski (WJ). Shots on goal: WJ, 14-4. Corner kicks: WJ, 6-2. Saves: Bova (B) 7; Sarka (W) 1, Su (W) 2, Low (W) 1. JV Score: Walsh, 4-0.

Records: Walsh Jesuit 11-0-1, 4-0.

Late Tuesday

WOODRIDGE 2, COVENTRY 0

Halftime: Woodridge, 1-0. Goals: Paratore (W), Ilg (W). Assists: Ilg (W), Austin (W). Shots: Woo.; 8-5. Corner kicks: 2-2. Saves: Kozma (W) 7; Northup (C) 7.

Records: Woodridge 8-2-1, 2-2-1; Coventry 4-7, 1-4.

TENNIS

CLOVERLEAF 4, CHIPPEWA 1

Singles: Huff (Cl) d. Gentner 6-1, 6-0; Vargo (Cl) d. Rollins 6-2, 6-0; Donnelly (Cl) d. Swinehart 6-0, 6-0.

Doubles: Andrews-Dienes (Cl) d. Walsh-Lowe 1-6, 6-2, 10-6; Abel-Gradwohl (Ch) d. Matheny-Gold 6-1, 6-1.

Records: Cloverleaf 16-2.

FIRESTONE 3, WADSWORTH 2

Singles: Lal (F) d. Collum 6-0, 6-1; Kirschbaum (W) d. Garner 3-6, 7-6, 8-10; Johnson (F) d. Saylor 6-1, 6-2.

Doubles: Cart-Perebzak (W) d. Harris-Nemer 7-5, 3-6, 6-2; Martin-Gray (F) d. Mesem-Uren 6-3, 1-6, 6-4.

Records: Firestone 8-11.

GREEN 3, AURORA 2

Singles: Cavalier (G) d. Rawlings 6-2, 6-2; Horvat (A) d. Christopher 6-3, 6-1; Hseih (A) d. Kussow 6-3, 0-6, 10-8.

Doubles: M. Zivick-A. Zivick (G) d. Burdock-Scarazzo 6-0, 6-0; Capeta-Kestner (G) d. Bizjak-French 6-0, 6-2.

Records: Green 15-5, 4-2.

HIGHLAND 5, CVCA 0

Singles: Hadler (H) d. Norman 7-5, 6-3; Fannin (H) d. Beebe 6-0, 6-2; Petek (H) d. Yee 6-1, 6-3.

Doubles: Kuczynhski-Jaroska (H) d. Reske-Polidoro 7-5, 6-1; Arbuckle-Gillin (H) d. Millisor-Willis 6-2, 6-3.

Records: Highland 15-3, 6-0.

LAKE 4, ST. THOMAS AQUINAS 1

Singles: Paschke (L) d. Doyle 6-0, 6-3; Crabtree (L) d. Newman 6-0, 6-1; Copley (L) d. Versus 6-2, 6-0.

Doubles: Ball-Aten (L) d. Bond-Rorie 6-1, 6-1; Neely-Benedetti (STA) d. Wilson-Miller 6-2, 5-7, 10-5.

Records: Lake 8-7, 2-4.

LAUREL 3, CVCA 2

Singles: Bowman (C) d. Norman 6-0, 6-0; Beebe (C) d. Tahir 6-3, 6-1; Gabriel (L) d. Yee 7-6, 0-6, 7-5.

Doubles: Ashbeck-Li (L) d. Polidoro-Reske 6-0, 6-3; Dray-Jeckering (L) d. Millisor-Willis 6-4, 6-2.

NORTH CANTON HOOVER 5, CANTON SOUTH 0

Singles: Hunt (H) d. Winans 6-4, 7-6; Utterback (H) d. Eranks 6-1, 6-0; Orndorf (H) d. Scott 6-0, 6-0.

Doubles: Wilkinson-Harcourt (H) d. NA-NA 6-0, 6-1; Roland-Altman (H) d. Brown-Pugh 6-0, 6-1.

Records: Hoover 20-1; Canton South 17-1.

RAVENNA 3, KENT ROOSEVELT 2

Singles: Collins (R) d. Shanley 6-0, 6-3; Carver (R) d. Zalewskj 6-1, 6-0; Latimer (R) d. Kavalec 6-3, 6-1.

Doubles: Kohl-Coffee (K) d. Bonner-Skilton 7-5, 5-7, 1-0; Milton-Scarpitti (K) d. DePalma-Blake 6-2, 6-2.

ST. VINCENT-ST. MARY 5, WOODRIDGE 0

Singles: Pier (STVM) d. Rose 6-1, 6-0; Tomaszewski (STVM) d. Bronwyn-Becks 6-1, 6-0; Isaacs (STVM) d. Meehan 6-4, 4-6, 11-9.

Doubles: Wyszynski-O’Connor (STVM) d. Au. Galehouse-B. Galehouse 6-1, 6-2; Chmura-Lal (STVM) d. Al. Galehouse-Jenkins.

WADSWORTH 4, REVERE 1

Singles: Heideman (W) d. Taylor 6-0, 6-0; Shepard (W) d. N. Lazbin 6-2, 6-1; Cornacchione (W) d. Drushell 5-7, 6-3, 1-0 (10-4).

Doubles: Jarolim-DeMinon (W) d. A. Lazbin-Hansen 6-2, 6-3; Hansen-Fan (R) d. Van Dyke-Corbett 6-1, 6-1.

Records: Revere 11-9; Wadsworth 12-4.

Late Tuesday

CLOVERLEAF 3, BRUNSWICK 2

Singles: Huff (C) d. Chernigov 6-2, 6-4; Vargo (C) d. Bykova 7-5, 6-2, 6-4; Donnelly (C) d. Upadhyay 6-3, 3-1.

Doubles: Goydos-Holop (B) d. Andrews-Dienes 6-1, 6-7, 4-7, 10-3; Ronske-Kinnon (B) d. Matheny-Gold 6-4, 6-3.

Records: Cloverleaf 15-2.

GOLF

BOYS

GLENOAK 144, JACKSON 152

(At Sanctuary Golf Club, North Canton. Par: 35)

GlenOak: Jatich 33, Adcock 37, Barbato 37, Klotz 37.

Jackson: Wyss 32, Ripple 39, Dilling 40, Hawkins 41.

Records: GlenOak 11-3, 9-3.

ST. VINCENT-ST. MARY 241, FIRESTONE 243

(At Good Park Golf Course, Akron. Par: 35)

STVM: Graff 46, Ball 49, O’Connor 46, Sloan 48, Leonino 52.

Firestone: Garcher 46, Schuchter 48, Ryan 47, Lux 48, Smith 54.

Records: STVM 1-5; Firestone 3-9.

GIRLS

WALSH JESUIT 158, MEDINA 183

(At Ellsworth Meadows Golf Course, Hudson. Par: 36)

Medina: Fry 43, Meldrum 45, Bilinovich 47, Prandi 48.

Walsh Jesuit: Bush 37, Geiger 37, Zedella 41, Lyons 44.

OHSAA DIVISION II GIRLS GOLF SECTIONAL

(At Riceland Golf Course, Orrville. Par: 71)

Team Results: 1. St. Vincent-St. Mary 382; 2. Northwestern 390; 3. Woodridge 391; 4. Lake Center Christian 405; 5. Elyria Catholic 407; 6. Keystone 410; 7. Canton Central Catholic 424; 8. CVCA 434; 9. Our Lady of the Elms 461; 10. Fairless 503; 11. Canton South 547.

STVM: Hofacker 89, Knox 91, Henderson 95, Brown 107.

Woodridge: Ke. Kearns 95, Ka. Kearns 96, Rickenbacher 98, Roenigk 102.

SUBURBAN LEAGUE GIRLS TOURNAMENT

(At Barberton Brookside Golf Course, Norton. Par: 72)

American Conference

Team Results: 1. Kent Roosevelt 332; 2. Highland 351; 3. Aurora 379; 4. Revere 413; 5. Tallmadge 417; 6. Copley 423.

Individuals: Porvasnik (Hig.) 73, Griffith (Bar.) 75, Thompson (Ken.) 80, Picicco (Ken.), Thomas (Ken.) 82.

National Conference

Team Results: 1. North Royalton 338; 2. Hudson 357; 3. Wadsworth 368; 4. Brecksville 388; 5. Nordonia 401; 6. Stow 418; 7. Twinsburg 434; 8. Cuyahoga Falls 523.

Individuals: David (Hud.) 75, Ho (Wad.) 77, Grospitch (Nort.) 79, Rider (Nort.) 82, Grant (Hud.) 83.

VOLLEYBALL

Scoring Summary

COPLEY 15-25-25-26, REVERE 25-16-20-24

Kills: Davis (C) 20. Digs: Johnson (C) 51. Blocks: Edwards (C) 4. Assists: Brenner (C) 37. Service Points: Brenner (C) 11.

Records: Copley 11-1, 7-1.

EAST 25-25-23-25, OUR LADY OF THE ELMS 20-16-25-10

Kills: Veselinov (East) 8. Digs: Kirksey (East) 12. Blocks: Whitehead (East) 2. Assists: Kirksey (East) 34. Service Points: Kirksey (East) 20.

Records: East 9-5.

GILMOUR ACADEMY 25-23-25-24-15, STOW 22-25-17-26-9

Kills: Stefanov (S) 17. Digs: Tallarico (S) 28. Assists: Fair (S) 44. Service Points: Sterben (S) 2.

KENSTON 25-25-19-21-15, MEDINA 18-17-25-25-7

Kills: Hudak (M) 19. Digs: Coughlin (M) 28. Assists: Dwyer (M) 45.

Records: Medina 9-8.

Late Tuesday

ARCHBISHOP HOBAN 25-25-10-23-17, MENTOR LAKE CATHOLIC 22-22-25-25-15

Kills: Portis (H) 22. Digs: Parkin (H) 29. Blocks: Portis (H) 6. Assists: Wentz (H) 33. Service Points: Tersigni (H) 2. JV Score: Hoban, 25-21, 25-16.

CLOVERLEAF 25-16-25-25, WOODRIDGE 25-16-25-25

Kills: Latrhem (W) 6. Digs: Wigal (W) 13. Blocks: Lathem (W) 3. Assists: Folatko (W) 10. Service Points: Folatko (W) 6.

MENTOR 25-25-25, MEDINA 14-21-17

Kills: Hudlak (Med.) 8. Digs: Coughlin (Med.) 17. Assists: Dwyer (Med.) 17.

Records: Medina 8-6, 3-4.

FOOTBALL

Schedule

Week 6

Thursday’s Games

Suburban League — National Conference

Brecksville (3-2, 1-1) at Twinsburg (3-2, 1-1)

Suburban League — American Conference

Copley (2-3, 0-2) at Revere (2-3, 0-2)

Friday’s Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Nonleague

Highland (5-0) at Green (3-2)

Massillon (4-1) at Austintown Fitch (3-2), 7:30 p.m.

North (0-5) at St. Vincent-St. Mary (4-1)

City Series

East (4-1, 1-0) vs. Firestone (2-3, 1-0) (at Ellet)

Federal League

Jackson (4-1, 2-0) at GlenOak (2-3, 1-1)

Lake (1-4, 0-1) at Canton McKinley (5-0, 2-0)

Perry (4-1, 0-1) at North Canton Hoover (2-3, 0-2)

Greater Cleveland Conference

Brunswick (3-2, 1-1) at Solon (4-1, 2-0)

Medina (2-3, 1-1) at Mentor (4-1, 2-0)

Northeastern Buckeye Conference

Alliance (4-1, 2-0) at Canton South (5-0, 2-0)

Ohio Cardinal Conference

Wooster (2-3, 2-0) at West Holmes (1-4, 1-1)

Portage Trail Conference — County Division

Crestwood (1-4) at Mogadore (5-0)

Rootstown (5-0) at Southeast (4-1)

Portage Trail Conference — Metro Division

Cloverleaf (1-4, 1-1) at Woodridge (4-1, 2-0)

Coventry (4-1, 2-0) at Ravenna (2-3, 1-1)

Field (0-5, 0-2) at Streetsboro (2-3, 1-1)

Springfield (2-3, 0-2) at Norton (2-3, 1-1)

PAC-8

CVCA (3-2, 1-1)at Orrville (2-3, 1-1)

Manchester (3-2, 2-0) at Fairless (4-1, 2-0)

Triway (1-4, 0-2) at Northwest (1-4, 1-1)

Suburban League — American Conference

Aurora (2-3, 2-0) at Barberton (5-0, 2-0)

Kent Roosevelt (1-4, 0-2) at Tallmadge (4-1, 1-1)

Suburban League — National Conference

Hudson (4-1, 2-0) at North Royalton (3-2, 1-1)

Stow (4-1, 1-1) at Nordonia (0-5, 0-2)

Wadsworth (5-0, 2-0) at Cuyahoga Falls (0-5, 0-2)

Wayne County Athletic League

Chippewa (2-3, 1-1) at Dalton (5-0, 2-0)

———

Saturday’s Games

City Series

Kenmore-Garfield (0-5, 0-2) at Buchtel (2-3, 1-0), noon

North Coast League

Archbishop Hoban (4-1) at Mentor Lake Catholic (3-2), 7 p.m.

Non-league

Canton Central Catholic (1-4) at Ellet (2-2), 7 p.m.

WRA (4-1) at Kiski School (3-0), 7:30 p.m.