Boys tennis

Division I state championships

Aaron Sandberg of Walsh Jesuit recovered from a loss in the semifinals and won his third-place match against Perrysburg junior Jeffrey Schorsch 6-2, 6-1 Saturday at Ohio State University Outdoor Tennis Courts.

Walsh coach Rocco Cona lauded Sandberg’s third-place finish.

“After being disappointed, he got himself together and played two real good, smart sets. Very pleased with his game today; it was hot and very noisy out there,” Cona said.

Sandberg, a sophomore, lost 6-2, 6-3 in the semis to senior Colton Buffington of Westlake, who went on to win the state title. Buffington also defeated Sandberg last week in a district final.

“He [Sandberg] did not play well last week, but he gave him a good fight today,” Cona said. “Hopefully this will inspire him to work for next season.”

Softball

Akron Division I regional

Medina 5, Brecksville 4

Medina advanced to the state tournament with a nine-inning victory over Brecksville in a Division I regional final at the University of Akron on Saturday.

“Today was a huge game,” Medina coach Jessica Toocheck said. “We were down and we showed a lot of heart to come back.”

Brecksville scored three runs in the first inning before Medina senior pitcher Bobbi Langlois settled down and kept her team in the game.

Medina scored four runs in the fifth, capped by a bases-loaded triple by sophomore Madi Tata.

Brecksville tied the score in the sixth and neither team scored again until Medina’s winning rally in the ninth.

Sophomore Vanessa Scoarste doubled with two out, advanced to third on a passed ball and scored on a single by Tata.

The Hampton-bound Langlois gave up seven hits and struck out seven and did not issue a walk.

Medina will play defending state champion North Canton Hoover in a state semifinal at 3 p.m. Friday at Firestone Stadium.

Massillon Division III regional

Warren Champion 1,?Black River 0

Senior Kaley Summers had the only two hits for Black River (22-10) in a regional title game at Community Park.

Girls track and field

Amherst Division I regional

Medina finished second and Brunswick fourth Friday night.

Anna Boyert of the Bees was the 1,600-meter champion and Ali Kovarik won the long jump.

Brianna Neitzel of the Blue Devils won the 100 and 400.

Boys track and field

Amherst Division I regional

Junior Tyler Menear of Brunswick won the 3,200 to lead the Blue Devils to a fifth-place finish Friday night.

Lexington Division II regional

Orrville’s Drew Brenner finished second in the 300 hurdles and the Red Riders’ 800 and 1,600 relay teams finished second and third, respectively, to help Orrville finish fifth.

Ryan Gallagher, a junior from Buckeye was the 3,200 champion.