Girls soccer

Walsh Jesuit 2, Jackson 0

Senior forward Maddy John scored two goals as the top-ranked Warriors (10-0-2) in Division II defeated the host Polar Bears, the 10th-ranked team in Division I.

Highland 3, Barberton 0

The host Hornets (7-4-1) had a goal and assist each from Anna Rose Wiencek, Mari Ley and McKenzie Koch.

Archbishop Hoban 3,?Norton 0

The host Knights (8-3-1) scored on goals by senior Jamie Dean, freshman Madeline Grosklos and senior Allie Griffith.

Girls cross country

Clipper Invitational

Liz Hoenigman was fifth and Theresa Bedell was eighth as Cuyahoga Falls finished second in the team standings at Columbiana High School.

Stark County Invitational

Jody Musser was third in leading Jackson to the Division I championship.

In Division II, Kaele Lightfoot of Minerva was the individual champion with a time of 19:01.53 and Marlington won the team title.

Boys soccer

Western Reserve Academy 1,?Cleveland St. Ignatius 1

In a battle of undefeated teams, the visiting Pioneers (11-0-1) tied the match in the second half on a goal by sophomore forward Ryan Hassell.

WRA is the top-ranked team in Division III and the Wildcats (10-0-3) are No. 1 in Division I.

Lake 3, Kent Roosevelt 3

Senior Dean Habeeb scored all three goals for the Rough Riders (5-4-3), who came back from a 2-0 deficit at halftime.

Senior Mark Hergenrather scored twice and sophomore Lucas Nichols had the other for the host Blue Streaks (3-3-7), who have seven ties in 13 games.

Hudson 2, CVCA 1

Senior forward Gabe Walker and junior forward Chris Koscho each had a goal and senior James Monaco had an assist for the visiting Explorers (7-3-2).

Football

Buchtel 28, East 0

Senior quarterback Chris Davis accounted for 100 yards and two touchdowns and running back Ali Grose ran for 91 yards and one touchdown for the host Griffins (3-3, 3-0) in the City Series.

Brookfield 58, WRA 28

Dalyn Hermann caught two touchdown passes of 28 and five yards from quarterback Austin Petsche for the host Pioneers (2-2).

Shaker Heights 49,?Cuyahoga Falls 9

The visiting Black Tigers (3-3, 0-1 Northeast Ohio Conference) could not stop the hot Red Raiders, who rang up 359 yards in total offense.

Brian Zeber had a safety for Falls and Bret Blevins caught a 27-yard touchdown pass from Dallas Hukill.

Boys cross country

Stark County Invitational

Jackson and Louisville tied for the Division I title with 84 points each and GlenOak was third with 87 points.

Nick Thomas and Nick Koczwara were third and fifth, respectively for the Leopards and Alex Mallue was eighth for the Polar Bears.

Cory Glines of St. Thomas Aquinas was the individual champion. St. Thomas Aquinas finished second to Marlington in the Division II standings.

Clipper Invitational

Cuyahoga Falls won the team championship led by Andrew Wilson and Tyler Best, who finished third and fourth, respectively.

Boys golf

Federal League

Nick Colangelo shot 78 and Rainey Chase 79 for Jackson, which finished third in the tournament at the par-72 Tannenhauf Golf Course but claimed the overall title with 19 points.

Jake McBride was the medalist with a 74 for Lake, which was the tournament champion with 319 and finished second in the overall standings.

North Canton Hoover and GlenOak tied for third in the team standings as the Vikings finished second in the tourney (324) 1 stroke ahead of the Polar Bears and 3 in front of GlenOak.

Nominating athletes

Coaches are encouraged to submit nominations for the High School Spotlight by noon on Mondays to be displayed in Ready, Set, Play each Thursday. Please email bjsports@thebeaconjournal.com with the nominee’s name, school, grade, accomplishments for the week and, most important, a color headshot (a jpeg image).