State Wrestling Scouting Box

What: Ohio Division I, II and III state wrestling tournament.

When: Today, Friday and Saturday.

Where: Value City Arena in Jerome Schottenstein Center at Ohio State University in Columbus.

COMPETITION SCHEDULE

TODAY

Session Number 1: 3 p.m.-10 p.m. — Championship preliminaries and consolation Round 1 begins on 10 mats. The championship preliminaries start with Division III at 3 p.m., Division II at 4:15 p.m. and Division I at 5:45 p.m. The consolation round begins with Division III at 7:25 p.m., Division II at 8 p.m. and Division I at 8:45 p.m.

FRIDAY

Session Number 2: 10 a.m.-3 p.m. — Quarterfinals and consolation Round 2 begins on 10 mats. The championship quarterfinals start with Division III at 10 a.m., Division II at 10:40 a.m. and Division I at 11:20 a.m. The second consolation round begins with Division III at 12:15 p.m., Division II at 1 p.m. and Division I at 1:45 p.m. Session Number 3: 6:30 p.m.-9:30 p.m. — Semifinals and consolation quarterfinals begin on nine mats. The championship semifinals and consolation semifinals start for all three divisions at 6:30 p.m. The consolation quarterfinals follow for all three divisions at 8:50 p.m.

SATURDAY

Session Number 4: 10 a.m.-1:15 p.m. — Consolation semifinals begin on nine mats for all three divisions at 10 a.m. The Division I, II and III third-, fifth- and seventh-place matches will be wrestled concurrently at 11 a.m. The Hall of Fame Ceremonies are at 5:20 p.m. Session Number 5: 5:30 p.m.-9:45 p.m. — The Parade of Champions begins at 5:30 p.m. The Division I, II and III first-place matches will be wrestled concurrently starting at 5:45 p.m. on three mats.

AKRON-AREA STATE QUALIFIERS BY DIVISION AND WEIGHT CLASS:

DIVISION I

106 pounds: Jose Rodriguez, Perry, So., 38-2; Josh Heil, Brunswick, Fr., 36-4; Kyle Jenkins, Stow, Fr., 35-8; Tony DeCesare, Nordonia, Fr., 41-10; Jake Donahue, Massillon Washington, Fr., 33-7.

113: Justyn Bostic, Jackson, So., 38-10.

120: David Bavery, Perry, Jr., 39-8; Alec Cotton, Lake, Jr., 41-8.

126: Austin Phillips, Perry, So., 25-16; Zack Taylor, Brunswick, Sr., 34-12; Ivan McClay, Massillon Washington, Sr., 39-2.

132: Heath Phillibert, Nordonia, Jr., 36-14; Zac Carson, Lake, So., 42-6.

138: Mike DeCesare, Nordonia, Jr., 43-9; Mathias Zollinger, Wadsworth, Sr., 44-4; Casey Sparkman, Perry, Jr., 40-8; Nick Steed, GlenOak, So., 32-5.

145: Lucas Marcelli, Jackson, Sr., 30-6; Tyone Mcguinea, Twinsburg, Sr., 35-3; Isaac Bast, Perry, Jr., 42-7.

152: Andrew McNally, Lake, Fr., 38-10; Tony Dailey, Perry, Jr., 34-7.

160: Michael Coleman, Hudson, Jr., 41-5; Bruno Millin, Perry, Sr., 35-6.

170: Tyler Hughes, Brunswick, Sr., 38-2; Tim Knipl, Wadsworth, So., 40-9.

182: Danny Tiley, Hudson, Sr., 29-10; Charlie Dear, Jackson, Sr., 35-8.

195: Adam Kluk, Highland, Sr., 41-4; Joey Repasky, Cuyahoga Falls, Sr., 36-8; JoJo Tayse, Perry, Sr., 42-7; Aaron Tschantz, Barberton, Sr., 49-5.

220: Vernon Rowe, Barberton, Sr., 49-4; Alex Woicehovich, Nordonia, Jr., 32-6.

285: Corey Siegfried, GlenOak, Sr., 38-5; Stefano Millin, Perry, Jr., 33-11.

DIVISION II

106 pounds: Alex Mackall, Walsh Jesuit, Fr., 33-5; Dakota Oliver, Louisville, Sr., 27-7; Cory Simpson, Field, Fr., 37-8.

113: Ryan Bennett, Cuyahoga Valley Christian Academy, So., 34-7; Jake Zemaitis, Crestwood, Jr., 39-4.

120: Conner Nemec, Crestwood, Jr., 37-6; Garret Carter, St. Vincent-St. Mary, So., 35-1; Joey Miller, Carrollton, Sr., 43-2; Nathan Smith, Minerva, Sr., 35-8; Nathan Tomasello, Cuyahoga Valley Christian Academy, Sr., 47-0.

126: Josh Decatur, Cuyahoga Valley Christian Academy, Sr., 33-6; Mike Rix, St. Vincent-St. Mary, Sr., 34-2; D.J. Schoeppner, Canton South, Sr., 43-4.

132: Walter Gibson, St. Vincent-St. Mary, Jr., 37-10; Andy Dobben, Cuyahoga Valley Christian Academy, So., 38-10; Nolan Whitely, Walsh Jesuit, Jr., 30-10;

138: Pat Dickinson, Woodridge, Sr., 38-10; Ryan Skonieczny, St. Vincent-St. Mary, Jr., 43-8; Justin Smith, Northwest, Sr., 46-4; Dylan Kager, Crestwood, Sr., 42-2.

145: Michael Belknap, Archbishop Hoban, Sr., 35-7; Jeff Hojnacki, Cuyahoga Valley Christian Academy, Jr., 29-9; Dalton Hartshorn, Minerva, So., 43-6; Tristan Stallard, Carrollton, Jr., 34-13; Kyle Harris, Northwest, Sr., 22-5.

152: Zack Ladich, Field, Jr., 23-3; Kenneth Faulkner, West Branch, Sr., 31-10; Matt Dobben, Cuyahoga Valley Christian Academy, Sr., 36-9.

160: Zeck Lehman, Revere, So., 41-9; Logan Reaser, Ravenna, Sr., 46-3.

170: Tyler Maclellan, Cuyahoga Valley Christian Academy, Jr., 38-12; Mark Barrow, New Philadelphia, Jr., 32-2; Brandon James, Southeast, Sr., 36-4.

182: Aaron Adkins, St. Vincent-St. Mary, Jr., 32-7; Kenny Jackson, Crestwood, Jr., 34-7; Austin Miller, Carrollton, Sr., 23-8; Stephen Suglio, Revere, Sr., 45-2.

195: Tyler Dodd, Carrollton, So., 19-8; Nick Havener, Cuyahoga Valley Christian Academy, Sr., 35-9; Harrison Hoppel, Minerva, Jr., 41-5; Cody Jenkins, Woodridge, So., 30-17.

220: Austin Bentley, Carrollton, Jr., 36-10; Logan Sharp, West Branch, Jr., 22-6; Mason Hilling, Woodridge, Jr., 36-10; Sean Rutherford, Norton, So., 36-3.

285: Connor Sharp, West Branch, Sr., 33-3; Dre’k Brumley, St. Vincent-St. Mary, So., 34-6; Travis Gosnell, Coventry, Sr., 46-7.

DIVISION III

106 pounds: Shane Johnston, Tuslaw, So., 44-8; Joey Bowen, Manchester, Fr., 36-8; Sebastian Vidika, Black River, Jr., 39-1.

113: Jett Heldenbrand, Hillsdale, So., 25-7; Bobby Bowen, Manchester, Jr., 34-10.

120: Mike Hozan, Black River, Sr., 37-7; Dion Perez, Tuslaw, Sr., 50-4.

126: Zack Nelson, Waynedale, Sr., 54-0; Joe Newman, Sandy Valley, Jr., 47-5.

132: Dylan Marthey, Tuslaw, Sr., 46-2; Justin Chew, Mogadore, Jr., 42-8.

138: Zane Nelson, Waynedale, Sr., 22-4; Chance Marthey, Tuslaw, So., 41-11; J.J. Diven, Waterloo, Sr., 46-0.

145: Reid Stanley, Waynedale, Fr., 39-4; Drew Everett, Dalton, Sr., 28-6; Josh Wallace, Tusky Valley, Sr., 38-9.

152: Brad Potter, Orrville, Sr., 42-5; Kollin Moore, Norwayne, So., 52-0.

160: D.J. Blair, Tuslaw, Sr., 43-9; Dakota Stanley, Waynedale, Jr., 50-4; Kurt Moore, Norwayne, Sr., 46-2.

170: Joey Meek, Northwestern, Jr., 42-9; Travis Linton, Rootstown, Jr., 40-3; Brenden Stanley, Waynedale, Sr., 53-1.

182: Sam Groff, Sandy Valley, Sr., 53-0; Kile Schaefer, Northwestern, So., 39-14; Kevin Stock, Garrettsville Garfield, Sr., 7-0.

195: Brandon Brenes, Waterloo, Sr., 43-5.

220: Jake Moore, Rootstown, Sr., 36-3.

285: Matt Hunter, Northwestern, Jr., 39-17; Joe Newsome, Tusky Valley, Sr., 31-2; Zack Srock, Chippewa, Sr., 37-2; Jacob Hanzel, Manchester, Jr., 38-4.

— Compiled by?Michael Beaven