SOCCER

BOYS

Late Saturday

HIGHLAND 2, OLMSTED FALLS 1

Halftime: Highland, 1-0. Goals: Fragnoli (H) 2, Russell (OF). Assists: Heini (H). Shots: Hig., 7-5. Shots on Goal: 4-4. Corner kicks: Hig., 7-5. Saves: Peterson (H) 4; Kasputis (OF) 5. JV Score: Olmsted Falls, 1-0.

Records: Highland 4-8-0; Olmsted Falls 3-7-3.

 

Schedule

Monday's Game

Tuslaw at Orrville, 6 p.m.

———

Tuesday's Games

Aurora at Copley, 7 p.m.

Barberton at Kent Roosevelt, 7 p.m.

Brunswick at Elyria, 7 p.m.

Firestone at Revere, 7 p.m.

Highland at Tallmadge, 7 p.m.

Jackson at Perry, 7 p.m.

North Royalton at Nordonia, 7 p.m.

Norton at Woodridge, 7 p.m.

Solon at Medina, 7 p.m.

Twinsburg at Hudson, 7 p.m.

Wadsworth at Brecksville, 7 p.m.

Walsh Jesuit at Gilmour Academy, 7 p.m.

 

GIRLS

Late Saturday

ARCHBISHOP HOBAN 3, WADSWORTH 1

Halftime: Hoban, 2-0. Goals: McRaven (H), Hall (H), Fzijarto (H), Barfuss (W). Assists: Sheldon (H) 2, Fzijarto (H). Shots on goal: Hob., 16-10. Corner kicks: Hob., 3-2. Saves: Barnhart (W) 13; Merle (H) 9. JV Score: Wadsworth, 2-1.

Records:  Wadsworth 6-3-3; Archbishop Hoban 8-3-1.

 

CHAGRIN FALLS 4, SOUTHEAST 0

Halftime: Chagrin Falls, 2-0. Goals: Gellin (CF) 2, Dalessandro (CF) 2. Shots on goal: CF, 17-2. Corner kicks: CF, 7-0. Saves: Bolevich (SE) 13; Krebs (CF) 2.

Records: Southeast 6-2-1; Chagrin Falls 7-3-3.

 

PARMA HTS. HOLY NAME 3, HIGHLAND 2


Halftime: Holy Name, 2-1. Goals: Vitko (H) 2, M. Alberty (HN), Stanton (HN), Borchert (HN). Assists: Dadas (HN), Oberhaus (H). Shots: Hig., 11-10. Shots on Goal: 4-4. Corner kicks: HN, 6-3. Saves: Kowalski (HN) 9; Mazzaro (H) 5, Scavuzzo (H) 2. JV Score: Highland, 3-0.

Records: Parma Heights Holy Name 8-3-1; Highland 8-3-0.

 

Schedule

Monday's Games

Berlin Hiland at St. Vincent-St. Mary, 7 p.m.

Brunswick at Green, 7 p.m.

Kenmore-Garfield at Canton McKinley, 5 p.m.

Kent Roosevelt at Lake, 7 p.m.

Manchester at CVCA, 7 p.m.

Medina at Westlake, 7 p.m.

Wadsworth at Highland, 7 p.m.

 

FOOTBALL

Schedule

Week 7

Friday's Games

(All games at 7 p.m., unless noted)

Alliance at Salem

Barberton at Ellet

Brecksville at Nordonia

Brunswick at Elyria

Cloverleaf at Springfield

Copley at Tallmadge

Coventry at Streetsboro

CVCA at Tuslaw

East vs. Firestone (at InfoCision Stadium)

East St. Louis (Mo.) at Massillon, 7:30 p.m.

Field at Ravenna

GlenOak at St. Vincent-St. Mary

Highland at Aurora

Hillsdale at Chippewa

Hudson at Cuyahoga Falls

Jackson at Canton McKinley

Kent Roosevelt at Revere

Lake at North Canton Hoover

Loudonville at Orrville

Manchester at Northwest

Medina at Strongsville

Mentor Lake Catholic at Archbishop Hoban

North Royalton at Wadsworth

Norton at Ravenna

Parma Padua at Walsh Jesuit

Perry at Green

Rootstown at Youngstown Valley Christian

Southeast at Mogadore

Stow at Twinsburg

Wooster at Mount Vernon

———

Oct. 6

North at Cle. Heights Lutheran East, noon

Buchtel at Kenmore-Garfield, noon

 

TENNIS

Late Saturday

HUDSON 3, WALSH JESUIT 2

Singles: Sus. Fan (Hud.) d. Joyce 6-4, 6-4; Kealy (WJ) d. Niejhaus 7-6, 6-2; Sunny F an (H) d. Gabriel 6-0, 6-0.

Doubles: Devine-Camichael (WJ) d. Grainger-Tuttle 7-5, 7-6; Uijtewaal-Sigler (H) d. Waltz-Masteller 6-3, 7-6.

Records: Walsh Jesuit 9-11; Hudson 14-3.