SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

ARCHBISHOP HOBAN 1, LAKEWOOD ST. EDWARD 1

Halftime: 0-0. Goals: Ulman (AH), Dzurko (LSE). Assists: Lacatus (AH). Shots on goal: 2-2. Corner kicks: LSE, 4-1. JV Score: Lakewood St. Edward, 3-0.

Records: Archbishop Hoban 9-1-4.

 

BRUNSWICK 4, MENTOR 1

Halftime: Brunswick, 2-1. Goals: Parete (B) 2, Hudy (B), Scherer (B), Costello (M). Assists: Parete (B), Hagler (B), Utrup (B), Mlakar (M). Shots: Bru., 15-6. Shots on goal: Bru., 8-3. Corner kicks: 2-2. Saves: Rocco (M) 4; Ernst (B) 2.

Records: Mentor 3-8-2; Brunswick 10-4-2.

 

GLENOAK 2, PERRY 0

Halftime: GlenOak, 2-0. Goals: Dietrich (GO), Ryter (GO). Assists: White (GO). Shots on goal: Gle., 11-7. Corner kicks: 2-2. Saves: Morales (P) 9; Riccillo (GO) 7. JV Score: GlenOak, 3-0.

Records: Perry 8-5-2, 1-4-1; GlenOak 7-4-4, 4-2.

 

GREEN 6, LAKE 0

Halftime: Green, 1-0. Goals: Russell (G) 2, Leemaster (G), Woodling (G), Kulina (G), Damm (G). Assists: Leemaster (G) 2, Russell (G), Silvidi (G). Shots on goal: Gre., 11-4. Corner kicks: Gre., 9-2. Saves: Smith (G) 4; Waltz (L) 5. JV Score: Green, 7-6.

 

KICK FOR THE CAUSE

HIGHLAND 3, BARBERTON 1

Halftime: Highland, 3-1. Goals: Fragnoli (H) 2, Fabian (H), Brown (B). Shots on goal: Hig., 10-6. Corner kicks: Bar., 4-3. Saves: Petersen (H) 4, Throckmorton (H) 1; Dragic (B) 7. JV Score: Highland, 3-1.

Records: Highland 5-9, 2-3; Barberton 5-8-2, 0-6.

 

HUDSON 5, WADSWORTH 1

Halftime: Hudson, 5-1. Goals: Rosenzweig (H) 2, Widdoes (H), Dollins (H), Koscho (H), Chirumbole (W). Assists: Dollins (H) 2, Hallis (H) 2, Gutierrez (H). Shots: Hud., 15-4. Shots on goal: Hud., 10-2. Corner kicks: Hud., 5-2. Saves: Venti (H) 1, Kennedy (H) 1; Margo (W) 5. JV Score: Hudson, 3-2.

Records: Wadsworth 6-8, 3-4; Hudson 7-6-2, 4-1-2.

 

JACKSON 3, NORTH CANTON HOOVER 1

Halftime: Jackson, 2-1. Goals: Nelson (J), Hattery (J), Walters (J), VanNatta (NCH). Assists: Wilson (J) 2, Hattery (J), Schoeppner (NCH). Shots on goal: 7-7. Corner kicks: Jac., 4-2. Saves: Fowler (NCH) 4; Wood (J) 6. JV Score: Jackson, 3-0.

Records: North Canton Hoover 12-3, 4-2; Jackson 8-6, 5-1.

 

LAKE CENTER CHRISTIAN 4, ROOTSTOWN 1

Halftime: LCC, 3-0. Goals: Zavarelli (LCC) 4, Martinez (R). Assists: Meyer (LCC), Johnson (LCC), Bury (LCC). Shots on goal: LCC, 14-11. Corner kicks: Roo., 6-2. Saves: Ebbott (LCC) 10; Oropesa (R) 10.

 

REVERE 6, TALLMADGE 1

Halftime: Revere, 5-0. Goals: Najjar (R) 3, Jakab (R), Pardi (R), Klein (R); Hussing (T). Assists: Jakab (R) 3, Rorabaugh (R), Webster (R). Shots on goal: Rev., 10-6. Corner kicks: Rev., 7-0. Saves: Weyandt (T) 4; York (R) 5. JV Score: Revere, 2-0.

Records: Revere 11-2-2; Tallmadge 6-5-1.

 

STOW 4, BRECKSVILLE 3

Halftime: Brecksville, 2-1. Goals: Hunt (S) 3, Thomas (S), Senderey (B), Abou Mitri (B), Firestone (B). Assists: Kolke (S), Sommer (S), Senderey (B). Shots on goal: Stow, 8-7. Corner kicks: Stow, 8-6. Saves: Bahr (B) 4; Miller (S) 4. JV Score: 1-1.

Records: Brecksville 8-2-5; Stow 11-2-2.

 

WALSH JESUIT 2, WRA 1

Halftime: Walsh, 1-0. Goals: Audino (WJ), Basu (WRA), Dawson (WJ) . Assists: Labbe (WJ) 2. Shots on goal: WRA, 5-4. Corner kicks: WJ, 7-5. Saves: Issa (WRA) 2; Horgan (WJ) 3, Marsicano (WJ) 1. JV Score: Walsh, 6-1

Records: WRA 11-4; Walsh 7-5-3.

 

WOODRIDGE 2, SPRINGFIELD 0

Halftime: Woodridge, 1-0. Goals: Fleming (W) 2. Assists: Spencer (W), Dunaj (W). Shots on goal: Woo., 9-1. Corner kicks: Woo., 7-0. Saves: Davis (S) 7; Rado (W) 1.

Records: Springfield 5-11, 0-7; Woodridge 8-5-1, 7-0.

 

Late Monday

BARBERTON 6, MASSILLON 2

Halftime: Barberton, 3-1. Goals: N/A (M) 2, Monroe (B) 2, Hikmat (B) 2, Brown (B), Bundalo (B). Assists: Brown (B), Hikmat (B), Bundalo (A). Saves: Dragic (B) 9.

Records: Barberton 6-7-1.

 

CVCA 1, BUCKEYE 0

Halftime: CVCA, 1-0. Goals: Lazzara (CVCA). Shots on goal: CVCA, 7-3. Corner kicks: CVCA, 5-2. Saves: Slabaugh (CVCA) 3; Ridler (B) 6. JV Score: Buckeye, 4-0.

Records: CVCA 11-3; Buckeye 10-3-1.

 

WOOSTER 7, CLEAR FORK 0

Halftime: Wooster, 3-0. Goals: Martinez (W) 4, Webster (W) 3. Assists: Stoll (W) 4, Kane (W) 2, Lubell (W). Saves: Keslar (W) 4.

 

GIRLS

Scoring Summaries

NORTON 3, COVENTRY 1

Halftime: 0-0. Goals: Spears (N) 2, Emmerling (N), Ross (C)  Assists: Jagger (N), Davis (N).  Shots on goal: Nor., 10-2. Corner kicks: Nor., 5-1. Saves: Housley (N) 1; Northup (C) 7. JV Score: Norton, 2-0.

Records: Norton, 10-2-2, 5-2; Coventry 6-9-1, 2-5.

 

STREETSBORO 4, CLOVERLEAF 0

Halftime: Streetsboro, 1-0. Goals: Flick (S) 2, Valverde-Rivera (S), Klein (S). Assists: Deevers (S). Shots on goal: Str., 11-4. Corner kicks: Str., 4-3. Saves: Mantz (C) 7; Marason (S) 4.

 

WOODRIDGE 10, SPRINGFIELD 0

Halftime: Woodridge, 6-0. Goals: Ilg (W) 3, Lyman (W) 2, Sterling (W), Anderson (W), Lauck (W), Becigo (W), Freeman (W). Assists: Ilg (W), Schmeltzer (W), Anderson (W), Lightener (W), Kuhlke (W), Stekelenburg (W), Raid (W). Shots on goal: Woo., 24-1. Corner kicks: Woo., 6-0. Saves: N/A (S) 14; Sterling (W) 1.

 

WOOSTER 7, NEW PHILADELPHIA 0

Halftime: Wooster, 4-0. Goals: Sommer (W) 3, Ebin (W) 2, Coppola (W), Wright (W). Assists: Sommer (W) 3, van Lieu (W), Adams (W), Monastra (W), Coppola (W). Shots on goal: Woo., 17-5. Saves: Legg (W) 5.

Records: New Philadelphia 9-3-2.

 

Late Monday

HIGHLAND 4, PERRY 0

Halftime: Highland, 2-0. Goals: H. Haneberg (H) 2, Vitko (H), Delfino (H). Assists: Plesant (H), H. Haneberg (H). Shots on goal: Hig., 18-2. Corner kicks: Hig., 7-0. Saves: Mazzaro (H) 2; Steiner (P) 14. JV Score: Highland, 6-0.

Records: Highland 12-4; Perry 6-9.

 

REVERE 3, MARLINGTON 0

Halftime: Revere, 2-0. Goals: Brokloff (R), Johnston (R), Albert (R). Assists: Cannon (R).

 

WOODRIDGE 6, PARMA NORMANDY 0

Halftime: Woodridge, 3-0. Goals: Anderson (W), Ilg (W), Paratore (W), Austin (W), Schmeltzer (W), Madison (W). Assists: Paratore (W), Ilg (W).

 

VOLLEYBALL

BRECKSVILLE 25-25-25, WADSWORTH 16-23-14

Kills: Evans (W) 16. Digs: Evans (W) 19. Blocks: Dunkle (W) 3. Assists: Beavers (W) 21.

 

BRUNSWICK 25-25-25, EUCLID 6-7-10

Kills: Badowski (B) 12. Blocks: Krizsa (B) 3, Lemmer (B) 3. Assists: Cupach (B) 26. Service Points: Cupach (B) 19.

 

COPLEY 22-25-25-20-16, AURORA 25-22-17-25-14

Kills: Davis (C) 27. Digs: Farkas (C) 21. Blocks: Peters (C) 4. Assists: Brenner (C) 44. Service Points: Alt (C) 16 points, 6 aces. JV Score: Copley, 25-20, 25-20.

Records: Copley 13-8, 7-4.

 

COVENTRY 25-25-25, NORTON 15-6-13

Kills: Mirka (C) 11. Digs: Collins (C) 10. Blocks: Yates (C) 1, Mirka (C) 1. Assists: Ungashick (C) 28. Service Points: Gotto (C) 11.

Records: Coventry 18-3, 14-0.

 

EAST 25-11-25-25, OUR LADY OF THE ELMS 18-25-19-18

Kills: Veselinov (East) 4, Whitehead (East) 4. Digs: Hopson (East) 7. Blocks: Whitehead (East) 3. Assists: Croft (East) 6. Service Points: Veselinov (East) 14.

 

ELYRIA 33-25-26, MEDINA 31-13-24

Kills: Flamik (M) 6. Digs: Kasian (M) 14. Assists: Dwyer (M) 17.

 

JACKSON 25-25-25, NORTH CANTON HOOVER 15-13-21

Kills: Tenaglia (NCH) 9; Mallette (J) 18. Digs: Seifert (J) 21. Assists: DiGiacamo (NCH) 24; Stanislawski (J) 29. Service Points: Rabbit (J) 14. JV Score: Jackson, 25-20, 27-25.

 

KENT ROOSEVELT 25-25-17-18-15, BARBERTON 17-17-25-25-10

Kills: Croston (KR) 12. Digs: Hanna (KR) 23. Blocks: Croston (KR) 2. Assists: Kaminski (KR) 32. Service Aces: Kaminski (KR) 4.

 

NORTHWEST 25-25-25, CVCA 22-23-22

Kills: Nickol (CVCA) 8; Harris (N) 11. Digs: Black (NCH) 19; Peak (CVCA) 17; Ross (N) 14. Blocks: Gibbons (CVCA) 2; LaFay (N) 2. Assists: Rogers (CVCA) 22; Lower (N) 16. Service Points: Foguth (CVCA) 9 points, 3 aces; LaFay (N) 12, 2 aces. JV Score: CVCA won.

Records: CVCA 10-11, 6-5; Northwest 8-12, 7-4.

 

ORRVILLE 25-16-15-25-15, TRIWAY 14-25-25-20-13

Kills: Hamsher (O) 10. Digs: Kinnard (O) 19. Service Points: Ainsley (O) 12.

 

REVERE 25-25-25, GREEN 18-22-12

Kills: Kerr-Coste (R) 13; Torres (G) 8. Digs: Kantaras (R) 17. Blocks: Kucirka (R) 2; Torres (G) 4. Assists: Guerreau (R) 22; Pizzino (G) 10. Service Aces: Guerreau (R) 5. JV Score: Green, 2-1.

 

TALLMADGE 25-25-25, HIGHLAND 20-14-23

Kills: Sabol (H) 9; Eyre (T) 12. Digs: Doak (H) 11; Eyre (T) 18. Blocks: Kucirka (R) 2; Perrin (T) 4. Assists: Scavuzzo (H) 14; Perdue (T) 16. Service Points: Guerreau (T) 5 aces; Perrin (H) 11 points, Kirker (T) 11 points.

 

WEST BRANCH 25-25-25, ALLIANCE 13-7-13

Kills: Tuel (WB) 5; Slimon (A) 5. Digs: Heath (WB) 4. Blocks: Menegay (WB) 3. Assists: Wallace (WB) 22; Slimon (A) 9. Service Points: Wallace (WB) 23; Campbell (A) 12.

Records: West Branch 17-4.

 

GIRLS

DIVISION I MASSILLON DISTRICT

(At The Legends of Massillon. Par: 72)

(Note: The top four teams and top four individuals not on a qualifying team advance)

Team results: 1. Jackson 317; 2. GlenOak 328; 3. North Canton Hoover 338; 4. Poland 340; 5. Solon 340; 6. Kent Roosevelt 346; 7. Avon Lake 347; 8. Walsh Jesuit 349; 9. Medina 355; 10. Magnificat 361; 11. Hudson 362; 12. Copley 367; 13. Canfield 376; 14. Chardon NDCL 387; 15. Westlake 392; 16. Chagrin Falls 401; 17. North Royalton 401.

Jackson: Porter 78, Wright 79, Scibetta 79, Nikolaidis 81.

GlenOak: Reemsnyder 75, Hahn 76, Brown 88, Athans 89.

Hoover: Ardelean 74, May 79, Muckleroy 85, Young 100.

Poland: Jacobson 81, McConnell 83, Ungaro 86, Cammack 90.

Kent Roosevelt: Seaholts 83, Picicco 85, Thompson 87, Brenner 91.

Walsh Jesuit: Geiger 78, Bush 84, Zedella 91, Valore 96.

Medina: Frey 83, Debnar 84, Meldrum 94, Ferris 94.

Hudson: David 76, Grant 81, Dunne 97, Hinkle 108.

Copley: Canale 82, Ostich 91, Kondo 97, Prentiss 97.

North Royalton: Groh 97, Rider 100, Belardo 101, Horvath 103.

Wadsworth: Ho 75.

Tallmadge: Bickar 84.

Nordonia: Siewert 91.

Strongsville: O'Neill 100.

Lake: Swain 79.

Perry: Rosa 83.

Individual qualifiers: Masterson (Avon Lake) 75; Ho (Wadsworth) 75; David (Hudson) 76; Hanna (Cloverleaf) 76.

 

FOOTBALL

Computer ratings

Top eight schools from each region in the final report Oct. 28 will qualify for the playoffs.

DIVISION I

Region 1: 1. Mentor (7-0) 21.8163, 2. Canton McKinley (7-0) 20.5837, 3. Euclid (6-1) 18.1558, 4. Lakewood St. Edward (4-2) 15.1944, 5. Solon (6-1) 14.2071, 6. Austintown Fitch (5-2) 13.7807, 7. Cle. St. Ignatius (4-2) 12.6061, 8. Strongsville (4-3) 10.7571, 9. Cleveland Heights (5-2) 10.2071, 10. Berea (5-2) 9.6857, 11. Jackson (4-3) 9.65, 12. Shaker Hts. (5-2) 8.8286.

Region 2: 1. Dublin Coffman (7-0) 21.2571, 2. Reynoldsburg (6-1) 19.0357, 3. Gahanna Lincoln (4-3) 14.1429, 4. Westerville Central (4-3) 11.8286, 5. Powell Olentangy Liberty (4-3) 11.4429, 6. Delaware Hayes (5-2) 9.8857, 7. Tol. Whitmer (5-2) 9.5102, 8. Marysville (4-3) 8.3786, 9. Lewis Center Olentangy Orange (4-3) 8.35, 10. Dublin Jerome (3-4) 8.0929, 11. Tol. Start (3-4) 8.0357, 12. Findlay (3-4) 7.2429.

Region 3: 1. Clayton Northmont (6-1) 19.5, 2. Kettering Fairmont (6-1) 18.8857, 3. Pickerington Central (6-1) 18.8088, 4. Hilliard Davidson (6-1) 18.7214, 5. Springfield (6-1) 18.6286, 6. Miamisburg (6-1) 16.8304, 7. Hilliard Bradley (6-1) 16.4071, 8. Pickerington North (5-2) 13.8929, 9. Hilliard Darby (5-2) 12.5286, 10. Huber Hts. Wayne (4-2) 11.5833, 11. Lancaster (4-3) 9.7643, 12. Grove City Central Crossing (3-4) 5.3429

Region 4: 1. Cin. Colerain (7-0) 18.7286, 2. Cin. Archbishop Moeller (6-1) 15.176, 3. Fairfield (6-1) 14.5214, 4. Mason (5-2) 12.7929, 5. Cin. Elder (4-3) 11.8704, 6. Milford (6-1) 11.3857, 7. Liberty Twp. Lakota East (5-2) 10.1929, 8. Cin. Western Hills (5-2) 9.4286, 9. Cin. Oak Hills (3-4) 9.0214, 10. Cin. Sycamore (4-3) 8.35, 11. Lebanon (4-3) 6.7429, 12. Cin. St. Xavier (3-4) 6.6143.

DIVISION II

Region 5: 1. Archbishop Hoban (7-0) 19.3367, 2. Garfield Hts. (7-0) 14.3857, 3. Maple Hts. (7-0) 14.1571, 4. Nordonia (6-1) 12.0714, 5. Warren G. Harding (5-2) 11.0857, 6. Boardman (4-3) 10.4929, 7. Painesville Riverside (5-2) 9.4429, 8. Lyndhurst Brush (4-3) 8.1046, 9. Cle. Benedictine (3-4) 7.4357, 10. Twinsburg (4-3) 6.4286, 11. Mayfield (3-4) 6.0714, 12. Ellet (5-2) 5.9357.

Region 6: 1. Tol. Central Cath. (7-0) 18.4673, 2. Whitehouse Anthony Wayne (7-0) 17.6143, 3. Avon Lake (7-0) 16.1214, 4. Avon (6-1) 13.25, 5. Parma Hts. Valley Forge (5-2) 12.9307, 6. Tol. St. John's (5-2) 12.1857, 7. Holland Springfield (5-2) 12.0643, 8. Amherst Steele (5-2) 11.8143, 9. Olmsted Falls (5-2) 9.0357, 10. Tol. St. Francis de Sales (4-3) 8.9545, 11. North Olmsted (3-4) 6.0714, 12. Tol. Waite (4-3) 6.0612.

Region 7: 1. Massillon (7-0) 20.4863, 2. Barberton (7-0) 18.7357, 3. Wadsworth (7-0) 17.1929, 4. Dresden Tri-Valley (7-0) 16.6929, 5. Canal Winchester (6-1) 14.5143, 6. Dover (5-2) 14.1786, 7. North Canton Hoover (5-2) 14.1357, 8. Highland (6-1) 13.9214, 9. Whitehall-Yearling (6-1) 13.9071, 10. Wooster (5-2) 12.7571, 11. Perry (6-1) 12.0, 12. Cols. Northland (5-2) 11.1.

Region 8: 1. Kings Mills Kings (6-1) 18.3571, 2. Cin. Winton Woods (6-1) 16.85, 3. Troy (6-1) 15.4, 4. Chillicothe (6-1) 14.4786, 5. Morrow Little Miami (6-1) 13.3571, 6. Dublin Scioto (5-2) 13.2786, 7. Cin. Anderson (5-2) 12.1571, 8. Trenton Edgewood (5-2) 12.1, 9. Cin. La Salle (4-3) 12.0909, 10. Harrison (4-3) 11.6857, 11. Cin. Turpin (5-2) 9.8857, 12. Lewis Center Olentangy (3-4) 9.2929.

DIVISION III

Region 9: 1. Chagrin Falls Kenston (7-0) 18.0714, 2. Canfield (7-0) 17.6714, 3.  East (6-1) 13.9714, 4.  Buckeye (6-1) 13.6214, 5. Marlington (6-1) 12.4381, 6. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (6-1) 11.6224, 7. Ravenna (5-2) 11.4571, 8. Norton (6-1) 11.3143, 9. Revere (5-2) 11.1643, 10. Aurora (4-3) 11.0143, 11. West Branch (6-1) 10.8304, 12. Alliance (4-3) 10.6786.

Region 10: 1. Bay Village Bay (7-0) 16.3, 2. Norwalk (6-1) 15.4387, 3. Tiffin Columbian (5-2) 13.1714, 4. Clyde (5-2) 13.0714, 5. Sandusky (5-2) 11.9286, 6. Bowling Green (3-4) 8.7071, 7. Defiance (4-3) 8.65, 8. Parma Padua Franciscan (5-2) 8.4357, 9. Mansfield Senior (3-4) 8.2, 10. Lexington (3-4) 7.8786, 11. Rocky River (4-3) 6.6429, 12. Tol. Scott (5-2) 5.5534.

Region 11: 1. Cols. Eastmoor Acad. (6-1) 18.1104, 2. Granville (6-1) 15.4786, 3. Bellbrook (7-0) 14.5571, 4. Cols. Bishop Hartley (5-2) 13.8857, 5. Thornville Sheridan (6-1) 13.0786, 6. Hillsboro (6-1) 12.8643, 7. Cols. St. Francis DeSales (5-2) 12.6071, 8. Jackson (5-2) 11.7214, 9. New Richmond (6-1) 11.3714, 10. The Plains Athens (6-1) 11.0866, 11. Bellefontaine (5-2) 9.9643, 12. Zanesville (5-2) 9.2929.

Region 12: 1. Day. Chaminade Julienne (6-1) 15.75, 2. Kettering Archbishop Alter (6-1) 14.2429, 3. Trotwood-Madison (5-2) 13.9408, 4. Wapakoneta (6-1) 13.5714, 5. Middletown Bishop Fenwick (5-2) 13.3071, 6. Hamilton Badin (5-2) 12.2857, 7. Vandalia Butler (4-3) 10.8357, 8. Cin. Mount Healthy (4-3) 10.5857, 9. Piqua (5-2) 9.3292, 10. Hamilton Ross (3-4) 6.8, 11. Celina (4-3) 6.0857, 12. Day. Carroll (4-3) 5.4429.

DIVISION IV

Region 13: 1. Steubenville (6-1) 16.0865, 2. Perry (6-1) 15.6214, 3. Hubbard (7-0) 13.6143, 4. Poland Seminary (5-2) 9.9571, 5. East Liverpool (4-3) 9.3429, 6. Struthers (5-2) 8.7612, 7. Youngstown East (5-2) 8.5071, 8. CVCA (4-3) 8.4643, 9. Wintersville Indian Creek (5-2) 8.2475, 10. Salem (3-4) 6.9286, 11. Northwest (4-3) 6.8143, 12. Streetsboro (4-3) 6.3.

Region 14: 1. Bellville Clear Fork (7-0) 16.1786, 2. St. Marys Memorial (7-0) 15.6643, 3. Huron (5-2) 12.0643, 4. Van Wert (5-2) 11.9929, 5. Pepper Pike Orange (6-1) 11.9143, 6. Kenton (4-3) 11.2429, 7. Bryan (6-1) 10.8478, 8. Napoleon (5-2) 10.7714, 9. Sparta Highland (6-1) 9.7643, 10. Lorain Clearview (6-1) 8.9, 11. Shelby (4-3) 7.9791, 12. Milan Edison (3-3) 7.2222.

Region 15: 1. St. Clairsville (7-0) 17.0857, 2. Carroll Bloom-Carroll (6-1) 11.79, 3. Gallipolis Gallia Acad. (6-1) 11.4286, 4. Indian Valley (6-1) 11.0857, 5. Proctorville Fairland (4-3) 8.3429, 6. Chillicothe Unioto (4-3) 7.9163, 7. Newark Licking Valley (5-2) 7.4603, 8. New Lexington (5-2) 5.7357, 9. New Concord John Glenn (4-3) 5.7071, 10. Duncan Falls Philo (4-3) 5.5714, 11. Chillicothe Zane Trace (3-4) 5.5429, 12. Warsaw River View (4-3) 3.9429.

Region 16: 1. Cin. Wyoming (7-0) 16.891, 2. Cin. Indian Hill (6-1) 14.728, 3. Clarksville Clinton-Massie (6-1) 13.9714, 4. London (7-0) 12.5429, 5. Waverly (6-1) 11.3786, 6. Cin. Taft (5-1) 10.8056, 7. Cin. Aiken (5-2) 9.3643, 8. Batavia (5-2) 8.9286, 9. Plain City Jonathan Alder (5-2) 8.3929, 10. Springfield Shawnee (4-3) 8.1357, 11. Springfield Northwestern (5-2) 7.9929, 12. St. Bernard Roger Bacon (3-4) 6.1571.

DIVISION V

Region 17: 1. Leavittsburg LaBrae (7-0) 12.9857, 2. Orrville (6-1) 12.7643, 3. Gates Mills Gilmour Acad. (7-0) 11.1531, 4. Manchester (5-2) 10.9143, 5. Wickliffe (6-1) 10.5447, 6. Columbiana Crestview (4-2) 9.7222, 7. Garrettsville Garfield (5-2) 8.3286, 8. Sandy Valley (6-1) 7.7643, 9. Orwell Grand Valley (6-1) 7.35, 10. Canfield South Range (4-3) 7.2893, 11. Beachwood (5-2) 6.8038, 12. Tuslaw (3-4) 6.1071.

Region 18: 1. Genoa Area (7-0) 14.0214, 2. Liberty Center (7-0) 14.0159, 3. Marion Pleasant (6-1) 11.6714, 4. Anna (5-2) 11.3286, 5. Oak Harbor (6-1) 10.1739, 6. Richwood North Union (5-2) 9.1234, 7. Millbury Lake (5-2) 9.1, 8. Casstown Miami East (5-2) 9.0857, 9. Pemberville Eastwood (5-2) 8.0, 10. Archbold (4-3) 7.95, 11. Brookville (6-1) 7.8, 12. West Milton Milton-Union (4-3) 7.7143

Region 19: 1. Johnstown-Monroe (6-1) 13.4185, 2. West Lafayette Ridgewood (6-1) 10.6429, 3. Bellaire (6-1) 10.3131, 4. Ironton (5-2) 9.3071, 5. Amanda-Clearcreek (6-1) 8.7388, 6. Martins Ferry (5-2) 8.3357, 7. Byesville Meadowbrook (4-3) 7.2214, 8. Oak Hill (5-2) 6.4286, 9. Chesapeake (3-4) 6.3143, 10. Cols. Bishop Ready (3-4) 5.8786, 11. Richmond Edison (3-4) 4.7143, 12. Wellston (3-4) 3.7286

Region 20: 1. Wheelersburg (6-1) 16.5643, 2. Portsmouth West (6-1) 12.0143, 3. Middletown Madison (7-0) 11.3929, 4. Jamestown Greeneview (6-1) 9.95, 5. Minford (6-1) 9.3857, 6. West Jefferson (5-2) 8.7872, 7. Batavia Clermont Northeastern (5-2) 8.05, 8. Cin. Madeira (4-3) 7.4357, 9. Cin. Purcell Marian (4-3) 6.1357, 10. Cin. Mariemont (4-3) 5.9466, 11. Cin. Hills Christian Acad. (4-2) 5.5833, 12. Cin. Summit Country Day (4-3) 5.4286

DIVISION VI

Region 21: 1. Mogadore (6-1) 15.3131, 2. Kirtland (7-0) 13.7929, 3. Norwayne (6-1) 12.2357, 4. Rootstown (7-0) 12.0143, 5. Sugarcreek Garaway (7-0) 11.4357, 6. Salineville Southern (6-1) 11.0071, 7. New Middletown Springfield (6-1) 10.0571, 8. McDonald (7-0) 10.05, 9. Columbia Station Columbia (4-3) 9.3929, 10. Steubenville Cath. Central (5-2) 9.2922, 11. Berlin Center Western Reserve (6-1) 8.0857, 12. Hanoverton United (5-2) 7.0786.

Region 22: 1. Attica Seneca East (6-1) 11.1214, 2. Hillsdale (5-2) 9.2571, 3. Gibsonburg (6-1) 8.5357, 4. Bucyrus Wynford (5-2) 8.5137, 5. Loudonville (4-3) 7.9, 6. Columbus Grove (4-3) 7.8643, 7. Sherwood Fairview (4-3) 7.5286, 8. Northwood (6-1) 7.0857, 9. Hicksville (4-3) 6.7714, 10. Haviland Wayne Trace (4-3) 6.4143, 11. Castalia Margaretta (4-3) 6.3357, 12. Carey (4-3) 6.0.

Region 23: 1. Galion Northmor (7-0) 12.0571, 2. Bainbridge Paint Valley (7-0) 11.6786, 3. Chillicothe Southeastern (6-1) 10.4071, 4. Frankfort Adena (5-1) 10.0278, 5. Beverly Fort Frye (6-0) 9.6111, 6. Shadyside (6-1) 9.2357, 7. Grandview Hts. (5-2) 8.3143, 8. Milford Center Fairbanks (5-2) 7.95, 9. Worthington Christian (4-3) 6.6122, 10. Chillicothe Huntington (4-3) 6.1955, 11. Belpre (5-2) 6.025, 12. Howard East Knox (6-1) 6.0.

Region 24: 1. Coldwater (7-0) 15.6429, 2. Maria Stein Marion Local (7-0) 13.5929, 3. Lima Central Cath. (7-0) 13.3143, 4. Mechanicsburg (6-1) 13.0714, 5. Spencerville (5-2) 9.5571, 6. Cin. Deer Park (6-1) 9.1811, 7. Troy Christian (6-1) 9.0857, 8. St. Henry (5-2) 8.5357, 9. Lima Perry (6-1) 8.3929, 10. Covington (4-3) 8.2071, 11. Cin. Country Day (6-0) 7.8214, 12. Tipp City Bethel (4-3) 7.7571.

DIVISION VII

Region 25: 1. Cuyahoga Hts. (5-2) 10.4714, 2. Ashland Mapleton (5-2) 8.8929, 3. Windham (6-1) 7.05, 4. East Canton (5-2) 6.9643, 5. Youngstown Valley Christian (5-2) 6.8878, 6. Ashtabula St. John (5-2) 5.2482, 7. Leetonia (3-4) 4.8, 8. Toronto (3-4) 4.7714, 9. Rittman (3-4) 4.2357, 10. Fairport Harbor Fairport Harding (3-4) 3.9143, 11. Richmond Hts. (3-4) 3.7929, 12. Lisbon David Anderson (3-4) 3.7714.

Region 26: 1. Sycamore Mohawk (7-0) 15.15, 2. McComb (6-1) 12.1357, 3. Pandora-Gilboa (7-0) 11.3571, 4. Edgerton (7-0) 11.2857, 5. Tiffin Calvert (6-1) 11.0214, 6. Greenwich South Central (6-1) 9.9143, 7. Norwalk St. Paul (6-1) 8.7929, 8. Leipsic (6-1) 8.5357, 9. Arlington (5-2) 7.8643, 10. Hamler Patrick Henry (4-3) 7.7786, 11. Antwerp (5-2) 6.4643, 12. Monroeville (4-3) 5.4143.

Region 27: 1. Canal Winchester Harvest Prep. (6-0) 12.2222, 2. Glouster Trimble (6-1) 10.0816, 3. Lucas (5-2) 9.6071, 4. Lancaster Fisher Cath. (4-2) 6.2369, 5. Franklin Furnace Green (5-1) 5.7339, 6. Racine Southern (6-1) 5.637, 7. Waterford (5-2) 5.5612, 8. Sugar Grove Berne Union (5-2) 5.5402, 9. Caldwell (5-2) 4.7, 10. Hannibal River (3-4) 4.3714, 11. Zanesville Bishop Rosecrans (4-3) 2.8875, 12. Portsmouth Notre Dame (1-6) 2.3687.

Region 28: 1. Fort Loramie (6-1) 13.4286, 2. Convoy Crestview (6-1) 10.3786, 3. Minster (5-2) 9.0143, 4. Ansonia (5-2) 8.4643, 5. Cin. Miami Valley Christian Acad. (5-1) 7.095, 6. DeGraff Riverside (4-3) 6.4143, 7. New Bremen (4-3) 5.8571, 8. Waynesfield Waynesfield-Goshen (4-3) 5.7374, 9. Sidney Lehman Cath. (4-3) 4.7857, 10. Mt. Blanchard Riverdale (4-3) 4.1, 11. North Lewisburg Triad (5-2) 3.8341, 12. Hamilton New Miami (3-4) 3.2551.

 

STANDINGS

CITY SERIES

East 6-1 2-0

Ellet 5-2 2-0

Buchtel 4-3 3-0

Firestone 1-6 1-2

North 0-7 0-3

Kenmore-Garfield 0-7 0-3

 

SUBURBAN LEAGUE American Conference

Barberton 7-0 4-0

Highland 6-1 4-0

Tallmadge 4-3 2-1

Aurora 4-3 3-2

Revere 5-2 2-2

Kent Roosevelt 2-5 1-4

Copley 2-5 0-4

 

SUBURBAN LEAGUE National Conference

Wadsworth 7-0 4-0

Hudson 3-4 3-1

Nordonia 6-1 3-1

Twinsburg 4-3 4-2

Stow 2-5 2-2

Cuyahoga Falls 1-6 1-5

Brecksville 0-7 0-4

North Royalton 2-5 0-5

 

FEDERAL LEAGUE

Canton McKinley 7-0 4-0

North Canton Hoover 5-2 3-1

Perry 6-1 2-1

Jackson 4-3 2-2

Green 1-6 1-2

GlenOak 1-6 0-3

Lake 3-4 0-3

 

PORTAGE TRAIL CONFERENCE Metro Division

Norton 6-1 4-0

Ravenna 6-1 4-0

Streetsboro 4-3 3-1

Woodridge 3-4 3-1

Coventry 3-4 2-2

Springfield 1-6 0-4

Field 0-7 0-6

 

PORTAGE TRAIL CONFERENCE County Division

Cloverleaf 3-4 1-3

Crestwood 3-4 1-3

Rootstown 7-0 3-0

Mogadore 6-1 2-0

Garrettsville 5-2 1-1

 

PRINCIPALS ATHLETIC CONFERENCE

CVCA 4-3 2-2

Manchester 5-2 3-1

Northwest 4-3 2-2

Orrville 6-1 4-0

Fairless 3-4 1-3

Triway 2-5 0-4

Tuslaw 3-4 1-3

 

NORTH COAST LEAGUE Blue Division

Archbishop Hoban 7-0 2-0

Benedictine 3-4 1-1

Notre Dame-Cathedral Latin 6-4 2-1

Parma Padua 5-2 1-1

Mentor Lake Catholic 4-3 1-1

Walsh Jesuit 0-7 0-2

 

GREATER CLEVELAND CONFERENCE

Mentor 7-0 4-0

Euclid 6-1 4-0

Solon 6-1 3-1

Shaker Heights 5-2 3-1

Strongsville 4-3 3-1

Brunswick 1-6 1-3

Medina 2-5 0-4

Elyria 0-7 0-7

 

OTHER LOCALS

St Vincent-St. Mary 4-3

Western Reserve Academy 2-4