FOOTBALL

Regional Quarterfinal Playoff Results

Saturday's Results

(All games at 7 p.m.)

DIVISION IV

Region 13

Perry (Lake Co.) 48, Cuyahoga Valley Christian Academy 34

Steubenville 38, Buchtel 13

Hubbard 51, Wintersville Indian Creek 21

Girard 34, Youngstown East 30

Region 14

Bellville Clear Fork 20, Bryan 6

St. Marys Memorial 48, Pepper Pike Orange 13

Van Wert 33, Huron 14

Lorain Clearview 30, Sparta Highland 16

Region 15

St. Clairsville 34, Proctorville Fairland 6

Newark Licking Valley 36, Gallipolis Gallia Academy 12

Indian Valley 16, New Concord John Glenn 14

Bloom-Carroll 38, Chillicothe Unioto 7

Region 16

Cin. Wyoming 48, Springfield Northwestern 7

Clarksville Clinton-Massie 46, Springfield Shawnee 0

London 37, Cin. Taft 21

Cin. Indian Hill 63, Waverly 28

 

DIVISION V

Region 17

Orrville 47, Tuslaw 20

Manchester 35, Sandy Valley 0

Leavittsburg Labrae 21, Wickliffe 0

Gates Mills Gilmour Academy 43, Columbiana Crestview 21

Region 18

Genoa Area 47, Millbury Lake 21

Liberty Center 24, Casstown Miami East 21

Oak Harbor 28, Marion Pleasant 21

Elyria Catholic 42, Anna 35

Region 19

Johnstown-Monroe 15, Ironton 7

West Lafayette Ridgewood 41, Amanda-Clearcreek 23

Byesville Meadowbrook 62, Oak Hill 13

Bellaire 14, Martins Ferry 7

Region 20

Wheelersburg 52, Portsmouth West 7

Middletown Madison 26, Portsmouth 0

Cin. Hills Christian Academy 49, West Jefferson 42

Jamestown Greeneview 31, Cin. Madeira 28

 

DIVISION VII

Region 25

Cuyahoga Hts. 42, Tuscarawas Central Catholic 13

Warren John F. Kennedy 35, Windham 12

6 Youngstown Valley Christian (5-5) at 3 Ashland Mapleton (7-3)

5 Ashtabula St. John (7-3) at 4 East Canton (7-3)

Region 26

Leipsic 40, Sycamore Mohawk 14

Edgerton 36, Norwalk St. Paul 0

Pandora-Gilboa 33, Tiffin Calvert 7

McComb 45, Hamler Patrick Henry 21

Region 27

Lucas 42, Hannibal River 0

Canal Winchester Harvest Prep 42, Franklin Furnace Green 8

Glouster Trimble 36, Lancaster Fisher Catholic 0

Waterford 34, Sugar Grove Berne Union 14

Region 28

Ft. Loramie 41, Hamilton New Miami 0

Convoy Crestview 51, Cin, Miami Valley Christian Academy 30

Minster 51, DeGraff Riverside 6

Sidney Lehman Catholic 29, Ansonia 28

 

Scoring Summaries

Division V, Region 17 Quarterfinal

ORRVILLE 47, TUSLAW 20

Tuslaw;;0;;0;;7;;13;;—;;20

Orrville;;34;;7;;6;;0;;—;;47

Orr.: Parks 26 pass from Domer (Duskey kick)

Orr.: Dombroski 8 pass from Domer (Duskey kick)

Orr.: Parks 5 run (Duskey kick)

Orr.: Parks 86 punt return (kick failed)

Orr.: Parks interception return (Duskey kick)

Orr.: Suppan 2 pass from Domer (Duskey kick)

Orr.: Parks 29 run (kick failed)

Tus.: Fraelich 26 pass from Cardeiro (Lau kick)

Tus.: Marthey 22 run (kick failed)

Tus.: Fraelich 5 pass from Cardeiro (Lau kick)

;;Tuslaw;;Orrville

First Downs;;12;;14

Rushing;;29-87;;26-259

Passing;;9-18-132-3;;8-12-122-0

Records;;6-5;;9-2

 

Late Friday

Division III, Region 9 Quarterfinal

EAST 39, CHARDON 28

East;;6;;13;;8;;12;;—;;39

Chardon;;7;;14;;7;;0;;—;;28

Cha.: McKnight 7 run (Ziegenfuss kick)

East: Robinson 13 pass from Williams (kick failed)

Cha.: McKnight 37 pass from Vujaklija (Ziegenfuss kick)

East: Felton 80 kickoff return (Reese kick)

Cha.: Pettyjohn 24 pass from Toth (Ziegenfuss kick)

East: Williams 1 run (kick failed)

East: Williams 26 run (Williams from Collins)

Cha.: McKnight 49 run (Ziegenfuss kick)

East: Williams 1 run (run failed)

East: Russell 16 pass from Williams (kick failed)

;;East;;Chardon

First Downs;; 14;;15

Rushing;;34-343;;233

Passing;;167;;39

Records;;9-2;;7-4

 

SOCCER

BOYS

Tournament Scoreboard

Saturday's Results

Division I, Region 1 Final

(At Green Memorial Stadium)

Medina 4, Stow 0

Division II, Region 5 Final

(At Niles McKinley High School)

Revere 2, Hubbard 1

 

Scoring Summary

Division I, Region 1 Final

MEDINA 4, STOW 0

Halftime: Medina, 3-0. Goals: Cabacungan (M) 2, Werthmuller (M), Csiszar (M). Assists: Csiszar (M), Mansier (M). Shots: Med., 12-3. Corner kicks: Med., 5-2. Saves: Miller (S) 7; Vogrin (M) 2.

Records: Stow 16-3-2; Medina 16-1-4.

 

GIRLS

Tournament Scoreboard

Saturday's Results

Division I, Region 1 Final

(At Green Memorial Stadium)

Twinsburg 3, Jackson 1

Division I, Region 2 Final

(At Sandusky High School)

Strongsville 4, Toledo Notre Dame Academy 0

Division II, Region 5 Final

(At Twinsburg High School)

Mentor Lake Catholic 2, Revere 1

Division III, Region 9 Final

(At Streetsboro High School)

Kirtland 3, Chippewa 2

 

Scoring Summary

Division I, Region 1 Final

TWINSBURG 3, JACKSON 1

Halftime: Twinsburg, 1-0. Goals: Cervenka (T), Donahue (T), King (T), Niemi (J). Assists: Donahue (T), Pickens (T), Bruni (J). Shots on goal: Jac., 6-5. Corner kicks: Twi., 5-3. Saves: Durr (J) 2; Zochowski (T) 5.

Records: Jackson 12-4-5; Twinsburg 21-0.

 

FIELD HOCKEY

Scoring Summary

State Championship

GAHANNA COLUMBUS ACADEMY 3, HUDSON 0

Halftime: Columbus Academy, 2-0. Goals: Vaziri (CA), Adams (CA), L'Hommedieu (CA). Assists: Cornelius (CA), Bowman (CA). Shots on goal: CA, 24-4. Penalty corners: CA, 10-3. Saves: Phelps (CA) 1; Mrakuzic (H) 16.

Records: Gahanna Columbus Academy 21-0; Hudson 17-4