FOOTBALL

State Semifinals Scoreboard

Friday's Results

DIVISION I

Lakewood St. Edward 42, Powell Olentangy Liberty 16

Cin. Colerain 28, Pickerington Central 14

 

DIVISION II

Massillon 41, Cin. Winton Woods 20

Archbishop Hoban 42, Avon 7

 

DIVISION III

Kettering Archbishop Alter 34, Norwalk 14

Chagrin Falls Kenston 40, Col. Eastmoor Academy 7

 

DIVISION VI

Kirtland 35, Beverly Fort Frye 18

Maria Stein Marion Local 34, Attica Seneca East 6

 

Scoring Summaries

State Division II Semifinal

ARCHBISHOP HOBAN 42, AVON 7

Avon 0 0 7 0 — 7

Hoban 14 7 7 7 — 42

Hob.: Dickerson 43 run (Branham kick).

Hob.: Trayanum 8 run (Branham kick).

Hob.: Hamm 2 run (Branham kick).

Avon: Jones 24 pass from Maloy (Vakos kick).

Hob.: Blanchard 18 pass from Hamm (Vakos kick).

Hob.: Dickerson 85 run (Branham kick).

Hob.: Trayanum 78 run (Branham kick).

Avon Hoban

Records 12-2 14-0

 

State Division II Semifinal

MASSILLON 41, CIN. WINTON WOODS 20

Winton Woods 10 0 10 0 — 20

Massillon 0 19 7 15 — 41

WW: FG Velazquez 36

WW: Willaims 3 run (Velazquez kick)

Mas.: Thomas 15 run (Bauer kick)

Mas.: Thomas 1 run (kick failed)

Mas.: Turner 36 interception return (kick failed)

Mas.: Broyles 17 pass from Longwell (Bauer kick)

WW: FG Velazquez 36

WW: Williams 1 run (Velazquez kick)

Mas.: Phifer 13 run (run good)

Winton Woods Massillon

Records 12-2 14-0

 

State Semifinals Pairings

Saturday's Games

(All games at 7 p.m.)

DIVISION IV

2 St. Marys Memorial (12-1) vs. 1 Cin. Wyoming (13-0) at Piqua Alexander Stadium

5 Girard (12-1) vs. 7 Newark Licking Valley (10-3) at Dover Crater Stadium

 

DIVISION V

2 Liberty Center (12-1) vs. 1 Orrville (11-2) at Sandusky Perkins Firelands Regional Medical Center Stadium

1 Johnstown-Monroe (12-1) vs. 1 Wheelersburg (12-1) at Jackson Holzer Field at Alumni Stadium

 

DIVISION VII

1 Fort Loramie (12-1) vs. 5 McComb (12-1) at Wapakoneta Harmon Field

1 Cuyahoga Heights (11-2) vs. 3 Glouster Trimble (12-1) at Sparta Highland Fishburn Family Field at Covrett Stadium

 

BASKETBALL

GIRLS

Scoreboard

Friday's Results

Avon 43, Brunswick 40

Beaver Local 57, Carrollton 41

Bellevue 53, Lexington 33

Berea-Midpark 44, Walsh Jesuit 42

Bolingbrook, Ill. 74, St. Vincent-St. Mary 60

Canton McKinley 43, Nordonia 25

Chippewa 66, Parma Padua 38

Cuyahoga Falls 57, CVCA 43

Dresden Tri-Valley 71, Perry 41

Fairless 76, Canton Central Catholic 42

Garfield Heights 59, Brooklyn 9

Lake 52, Southeast 46

Laurel 61, Dalton 52

Manchester 50, Copley 49

North Canton Hoover 70, West Holmes 28

Orrville 51, Wellington 50

Rittman 45, Mogadore 19

St. Thomas Aquinas 42, Kidron Central Christian 33

Triway 40, Buckeye 31

West Geauga 90, Wickliffe 38

 

Scoring Summaries

Chippewa Thanksgiving Classic

MANCHESTER 50, COPLEY 49

Manchester 6 12 15 17 — 50

Copley 15 13 15 6 — 49

MANCHESTER (1-0) — Anker 11-0-27, J. Webb 3-1-8, H. Webb 1-0-2, McFadden 1-0-2, Seidel 4-2-10, Stahl 0-1-1. Totals: 20 4-7 50.

COPLEY (0-1) — Brenner 6-2-16, Dente 1-3-6, Heap 1-0-2, Brown 9-5-25, Farkas 0-0-0. Totals: 17 10-16 49.

3-point goals: Anker 5, Brenner 2, Brown 2, Dente, J. Webb. Fouls: Man., 18-10. 

 

CUYAHOGA FALLS 57, CVCA 43

CVCA 8 8 16 11 — 43

Falls 18 13 13 13 — 57

CVCA (0-1)— Davis 9-3-21, Woodley 3-1-9, Bradford 2-1-5, Iannetta 1-2-4, Foguth 0-2-2, Majekodunmi 1-0-2. Totals: 16 9-22 43.

CUYAHOGA FALLS (1-0) — Huffman 8-3-20, Corrigall 3-4-10, Harrig 4-1-9, Ramirez 2-1-6, Roberts 1-0-3, Lemmon 1-1-3, Hayer 0-2-2, Englehart 1-0-2, King 1-0-2. Totals: 21 12-26 57.

3-point goals: Woodley 2, Roberts, Ramirez, Huffman. Rebounds: CVCA, 18 (Davis 6); CF, 25 (Lemmon 10).  Fouls: CVCA, 20-18.

 

Bulldog Battle

BEREA-MIDPARK 44, WALSH JESUIT 42

Berea-Midpark 11 5 17 11 — 44

Walsh Jesuit 8 11 17 6 — 42

BEREA-MIDPARK (1-0) — Davis 5-1-14, Lantrow 5-0-12, Guidel 2-0-4, Seballos 2-0-5, Sevastos 2-0-5, Bycznski 2-0-4. Totals: 18-1-44.

WALSH JESUIT (0-1) — Vitantonio 4-2-10, Sapp 2-3-9, Clark 2-4-9, Alessio 2-0-5, El-Richani 0-4-4, Figler 2-0-5. Totals: 12-13-42.

3-point goals: Davis 3, Lantrow 2, Sapp 2, Clark, Alessio, Figler, Sebalos, Sevastos.

 

Bulldog Battle

BOLINGBROOK (Ill.) 74, ST. VINCENT-ST. MARY 60

STVM 14 16 9 21 — 60

Bolingbrook 22 13 2 18 — 74

ST. VINCENT-ST. MARY (0-1) — Riley 5-4-14, Cherry 2-0-4, Haines 1-5-7, Moss 0-2-2, Dobson 4-3-11, Brooks 2-0-, Williams 1-5-7, Watson 2-4-8, Johnson 1-0-2. Totals: 18 23-32 60.

BOLINGBROOK, ILL. (3-0) — Narable 8-4-23, McElroy 6-4-17, Matthews 1-0-2, Richardson 1-0-2, Jackson 1-3-6, Thompson 3-1-7, Dunlap 1-0-2, Middleton 6-3-15. Totals: 27 15-28 74.

3-point goals: Narable 3, McElroy, Jackson, Brooks . Fouls: STVM, 21-20. JV Score: STVM, 56-22.

 

LAKE 52, SOUTHEAST 46

Southeast 8 10 11 17 — 46

Lake 11 13 10 18 — 52

SOUTHEAST (0-1) — Radcliff 9-6-25, Morehead 1-0-3, Keto 2-2-6, O. Near 1-0-2, S. Neer 0-2-2, R. Neer 4-0-8. Totals: 17 10-13 46.

LAKE (1-0) — Hance 7-4-21, LeBeau 2-0-6, Kirven 1-4-6, Hunt 2-2-6, Stephens 4-3-13. Totals: 16 13-23 52.

3-point goals: Hance 3, LeBeau 2, Stephens 2, Radcliff, Morehead. JV Score: Lake, 29-11.

 

RITTMAN 45, MOGADORE 19

Mogadore 3 5 6 5 — 19

Rittman 12 16 17 0 — 0

MOGADORE (0-1) — Hickle 2-4-8, Roberts 2-0-4, Peterhoff 1-1-3, Karasek 10-2, Beckford 1-0-2. Totals: 7 5-12 45.

RITTMAN (1-0) — Gasser 6-0-14, Sisouphanh 5-0-11, Harvest 1-0-2, Leatherman 2-0-4, Erne 2-0-6, Like 0-3-3, Bosic 2-1-5. Totals: 18 4-8 45.

3-point goals: Erne 2, Gasser 2, Sisouphanh. Fouls: Rit., 13-8. Rebounds: Mog., 24 (Hickle 8).

 

AVON 46, BRUNSWICK 43

Brunswick 14 16 8 5 — 43

Avon 16 9 18 3 — 46

BRUNSWICK (0-1) — Galaida 6-1-17, Ramicone 4-0-11, Fink 5-1-11, Gaiser 1-0-3, Grabowski 0-1-1. Totals: 16-3-43.

AVON (1-0) — Torbert 4-3-14, Liber 1-0-3, Kane 1-0-3, Geiger 2-2-7, Flynn 2-2-8, Hapanowicz 2-0-4, Gannon 2-1-5, Mone 1-0-2. Totals: 15-8-46.

3-point goals: Galaida 4, Ramicone 3, Torbert 3, Flynn 2, Liber, Geiger, Gaiser.

 

Schedule

Saturday's Games

Amherst Steele at Medina, 7:30 p.m.

Aurora at Olmsted Falls, 7 p.m.

Ellet at Field, 2:30 p.m.

Kenmore-Garfield at Green, 7:30 p.m.

Kenston at Wadsworth, 5 p.m.

Magnificat at Wooster, 3:30 p.m.

Mentor at GlenOak, 6 p.m.

New Philadelphia at Nordonia, 2:30 p.m.

Ravenna at West Branch, 7 p.m.

Revere at Parma Normandy, 2 p.m.

Rootstown at Smithville, 7 p.m.