FOOTBALL

State Championship Games

(All games at Tom Benson Hall of Fame Stadium, Canton)

Thursday's Game

DIVISION II

Archbishop Hoban (14-0) vs. Massillon (14-0), 7:30 p.m.

 

Friday's Games

DIVISION VI

Kirtland (14-0) vs. Maria Stein Marion Local (13-1), 10 a.m.

DIVISION III

Kettering Archbishop Alter (13-1) vs.Chagrin Falls Kenston (13-1), 3 p.m.

DIVISION I

Lakewood St. Edward (10-3) vs. Cincinnati Colerain (14-0), 8 p.m.

 

Saturday's Games

DIVISION VII

McComb (13-1) vs. Glouster Trimble (13-1), 10 a.m.

DIVISION V

Orrville (12-2) vs. Johnstown-Monroe (13-1), 3 p.m.

DIVISION IV

Cin. Wyoming (14-0) vs. Girard (13-1), 8 p.m.

 

BASKETBALL

GIRLS

Scoring Summaries

JACKSON 58, MARLINGTON 47

Jackson ;;12;;12;;18;;16;;—;;58

Marlington ;;15;;17;;11;;4;;—;;47

JACKSON (1-0) — McMullen 1-3-6, Stran 6-1-16, Dretke 7-7-21, Diese 3-0-9, Redpath 2-0-6, Dionisio 0-0-0. Totals: 19 11-18 58.

MARLINGTON (0-1) — Ferrett 1-0-3, Springer 2-0-6, Lacher 2-2-6, Mason 2-0-4, Dugan 2-0-5, Lepley 7-7-23. Totals: 16 7-11 47.

3-point goals: Lepley 4, Stran 3, Diese 3, Springer 2, Ferrett, Dugan, Redpath, McMullen. Rebounds: Jac., 28 (Dretke 13); Mar., 25 (Lepley 7). Fouls: Mar., 12-10. JV Score: Jackson, 39-19.

 

Late Saturday

GREEN 56,  KENMORE GARFIELD 38

Kenmore-Garfield ;;5;;11;;9;;13;;—;;38

Green ;;15;;17;;15;;9;;—;;56

KENMORE-GARFIELD (0-1) — Lopp 2-2-6, Littlejohn 2-1-5, Radcliff 5-6-16, Bunkley 0-2-2, Shelton 1-1-3, Smith 1-1-3, Morrow 1-0-3. Totals: 12-13-38.

GREEN (1-0) — Payne 5-7-17, Marshall 3-0-6, Piercy 2-1-5, Anenson 1-1-3, Pearce 1-4-6, Glass 2-3-9, Willison 2-3-7, Wise 1-0-2, Capps 0-1-1. Totals: 17-20-56.

3-point goals: Glass 2, Morrow. Rebounds: K-G, 31; Gre., 43 (Radcliff 11).  JV Score: Green, 50-7.

 

Schedule

Monday's Games

Archbishop Hoban at Barberton, 7 p.m.

Coventry at Firestone, 6:30 p.m.

East Canton at Mogadore, 7:30 p.m.

Kent Roosevelt at Streetsboro, 7:30 p.m.

Springfield at Sandy Valley, 7:30 p.m.

 

Tuesday's Games

Dalton at Northwest, 7:30 p.m.

Kenmore-Garfield at CVCA, 7 p.m.

 

BOWLING

BOYS

Late Saturday

RAVENNA RAVENS INVITATIONAL

(At Spins Bowl Lanes, Kent)

Team Results: 1. Kent Roosevelt 4,163; 2. Ashland 4,034; 3. Brunswick 3,935; 4. Twinsburg 3,921; 5. Tallmadge 3,913; 6. North Olmsted 3,823; 7. Ellet 3,818; 8. Austintown Fitch 3,736; 9. Wadsworth 3,668; 10. Norton 3,635; 11. Copley 3,577; 12. Cuyahoga Falls 3,545; 13. St. Vincent-St. Mary 3,510; 14. Mansfield 3,111; 15. Ravenna 3,043; 16. Cleveland Heights 2,356.

High Game: East (Twinsburg) 258). High Series: Wilson (Tallmadge) 719.

 

GIRLS

Late Saturday

RAVENNA RAVENS INVITATIONAL

(At Spins Bowl Lanes, Kent)

Team Results: 1. Ashland 3,622; 2. Norton 3,458; 3. Tallmadge 3,307; 4. Austintown Fitch 3,124; 5. Kenston 3,051; 6. North Olmsted 3,015; 7. Ravenna 2,968; 8. Kent Roosevelt 2,868; 9. Cuyahoga Falls 2,864; 10. Ellet 2,839; 11. Wadsworth 2,790; 12. Twinsburg 2,618; 13. Mansfield 2,595; 14. Brunswick 2,483; 15. Copley 2,032; 16. Cleveland Heights 1,746.

High Game: Anderson (Norton) 280. High Series: Griffith (Ashland) 716.