BASKETBALL

GIRLS

Scoring Summaries

DALTON 49, NORTHWEST 42

Dalton;;18;;11;;8;;12;;—;;49

Northwest;;12;;9;;13;;8;;—;;42

DALTON (1-0) — Martinez 3-0-7, Cannon 6-7-20, Turner 3-2-8, Shoup 3-0-7, Beatty 2-0-5, Arnold 1-0-2. Totals: 18 9-15 49.

NORTHWEST (0-1) — Spradling 4-0-8, Harris 1-0-2, Smith 2-0-4, Cudnik 4-2-10, Wyman 3-2-8, Foutty 3-0-6, Marecek 1-0-2, N/A 1-0-2. Totals: 19 4-6 42.

3-point goals: Martinez, Cannon, Shoup, Beatty. Fouls: Nor., 14-8. Rebounds: Dal., 19 (Cannon 10); Nor., 19. Turnovers: 3-3. JV Score: Dalton, 31-24.

 

KENMORE-GARFIELD 57, CVCA 40

Kenmore-Garfield;;8;;13;;16;;20;;—;;57

CVCA;;14;;11;;6;;9;;—;;40

KENMORE-GARFIELD (1-1) — Lopp 9-3-22, Morrow 6-3-19, Shelton 2-2-6, Radcliffe 2-1-5, Smith 1-1-3, Bittinger 0-2-2. Totals: 20 12 57.

CVCA (0-2) — Davis 9-3-22, Murphy 3-0-6, Iannetta 2-1-5, Woodlee 2-0-4, Bradford 1-0-3. Totals: 17 4 40.

3-point goals: Morrow 4, Lopp, Davis, Bradford. Fouls: CVCA, 21-15. JV Score: CVCA, 10-7.

 

Late Monday

FIRESTONE 64, COVENTRY 47

Coventry;;9;;10;;18;;10;;—;;47

Firestone;;13;;19;;14;;18;;—;;64

COVENTRY (0-1) — Clowser 2-2-10, Ross 3-4-10, Karakis 5-0-10, Heard 1-3-5, Finch 1-0-3, Ragland 1-2-4, Goodlet 2-0-5. Totals: 17 9-12 47.

FIRESTONE (1-0)— Boone 10-7-27, Lane 5-0-10, Porter 3-0-6, Ramsey 3-0-6, Terry 4-1-9, Richards 1-0-2. Totals: 28 8-13 64.

3-point goals: Clowser 2, Goodlet, Finch.  Rebounds: Cov., 34; Fir., 37. Turnovers: 35-35.

 

SANDY VALLEY 65, SPRINGFIELD 42

Springfield;;8;;16;;11;;7;;—;;42

Sandy Valley;;14;;15;;13;;23;;—;;65

SPRINGFIELD (0-1) — Phillips 5-1-11, L. Kern 1-0-3, Fuller 1-0-2, Miller 1-0-3, Lewis 2-0-6, Gardinier 2-1-5, T. Kern 2-1-6, Martin 3-0-6. Totals: 17-3-42.

SANDY VALLEY (2-0) — Offenberger 9-2-25, Altimore 4-5-14, Parker 4-2-10, Mariconi 3-0-6, Swiger 1-0-2, Paharush 2-0-4, Crone 2-0-4. Totals: 25-9-65.

3-point goals: Offenberger 5, Lewis 2, L. Kern, T. Kern, Miller, Altimore. Fouls: Spr., 12-7. Rebounds: Spr., 20 (Phillips 8); SV, 18. Turnovers: SV, 28-27.

 

Schedule

Wednesday's Games

Bay Village Bay at Revere, 7:30 p.m.

Brecksville at Warren Harding, 7 p.m.

Buchtel at Tallmadge, 7:30 p.m.

Brunswick at Elyria, 7:30 p.m.

Copley at Mayfield, 7:0 p.m.

Coventry at Cloverleaf, 7 p.m.

Elyria Catholic at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Kenmore-Garfield at Archbishop Hoban, 7 p.m.

Kenston at Hudson, 7;30 p.m.

Lake at Canton McKinley, 7:30 p.m.

Mogadore at Lake Center Christian, 7:30 p.m.

North at Alliance, 7 p.m.

North Canton Hoover at Berlin Hiland, 7 p.m.

North Royalton at Kent Roosevelt, 7:30 p.m.

Norton at Field, 7 p.m.

Our Lady of the Elms at Strasburg, 6 p.m.

Parma Padua at Jackson, 7:30 p.m.

Ravenna at Woodridge, 7 p.m.

St. Vincent-St. Mary at GlenOak, 7:30 p.m.

Streetsboro at Springfield, 7 p.m.

Strongsville at Medina, 7:30 p.m.

 

BOWLING

BOYS

CANTON CENTRAL CATHOLIC 2,690, LAKE 2,542

(At Strike Zone, Canton)

High Games: Konigsberger (L) 203; Kasapis (CCC) 243. High Series: Meade (L) 384; Kasapis (CCC) 456. JV Score: Central,  1,858-1,754.

Records: Lake 1-1; CCC 2-1.

 

COPLEY 2,412, BARBERTON 1,660

(At Charger Lanes, Norton)

High Games: Shovestull (C) 278; Tresz (B) 174. High Series: Shovestull (C) 503; Tresz (B) 311.

 

NORTH CANTON HOOVER 2,599, EAST CANTON 2,237

(At Eastbury Lanes, Canton)

High Games: McDonald (EC) 225; Kittinger (NCH) 217. High Series: McDonald (EC) 382; Kittinger (NCH) 403.

 

GIRLS

BARBERTON 1,670, COPLEY 1,572

(At Charger Lanes, Norton)

High Games: Shovestull (C) 179; M. Goodrich (B) 209. High Series: Shovestull (C) 324; M. Goodrich (B) 342.

 

LAKE 2,424, CANTON CENTRAL CATHOLIC 1,587

(At Strike Zone, Canton)

High Games: Leeper (L) 205; Stebbins (CCC) 180. High Series: Leeper (L) 389; Stebbins (CCC) 330.

Records: LaKe 2-0; CCC 0-3.

 

NORTH CANTON HOOVER 2,252, EAST CANTON 2,210

(At Eastbury Lanes, Canton)

High Games: Wolfe (EC) 232; Holb (NCH) 221. High Series: Wolfe (EC) 389; Holb (NCH) 405.

 

NORTON 2,283, SOUTHEAST 1,859

(At Spins Bowl, Kent)

High Games: Lehner (N) 263; Horner (SE) 189. High Series: Lehner (N) 457; Horner (SE) 347. JV Score: Norton, 1,400-1,320.

Records: Norton 3-0; Southeast 2-3.

 

FOOTBALL

All-Ohio Teams

DIVISION II

Offensive player of the year: Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods

Defensive player of the year: Sam Jackson, Troy

Coach of the year: Shaq Washington, Maple Heights

First-team offense: Quarterbacks: Raymell Byrd, Whitehall-Yearling, 6-0, 175, sr.; Alec Sayre, Dover, 6-0, 195, sr.; Max Denman, Whitehouse Anthony Wayne, 6-4, 180, sr.; Ryan Maloy, Avon, 5-11, 180, sr. Running backs: Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods, 5-8, 186, jr.; Jaydon Culp-Bishop, Troy, 5-10, 183, sr.; Jamir Thomas, Massillon, 6-1, 211, sr.; John Branham, Jr., 5-10, 218, sr.; Jack Spellacy, Olmsted Falls, 5-9, 180, sr. Receivers: Eric Curless, Cincinnati Anderson, 6-2, 190, sr.; Dimitri Mitsopoulos, Toledo St. John’s, 5-10, 170, jr.; Bernard Bates, Maple Heights, 5-7, 155, sr. Linemen: Zeke Correll, Cincinnati Anderson, 6-4, 280, sr.; Nolan Rumler, Archbishop Hoban, 6-4, 315, sr.; Kaden Lawler, Dresden Tri-Valley, 6-0, 200, sr.; Michael Bergen, Avon, 6-5, 277, sr.; Ryan Redifer, Whitehall-Yearling, 6-0, 240, sr.; Luke Vannest, North Canton Hoover, 6-4, 300, sr. Kicker: Kyle Rhonehouse, Holland Springfield, 6-2, 180, sr.

First-team defense: Linemen: Sam Jackson, Troy, 6-0, 208, sr.; Vinny Sciurry, Perry, 6-5, 260, jr.; Jack Roesch, Avon, 6-3, 240, sr.; Will King, New Albany, 6-6, 225, sr.; Ja’Kobe Crowell, Toledo Central Catholic, 5-11, 210, jr.; Dontrez Brown, Fremont Ross, 6-2, 269, jr. Linebackers: Darren Davis, Canal Winchester, 5-11, 195, sr.; Chase Kendrick, Dresden Tri-Valley, 6-1, 215, sr.; Donald Willis, Garfield Heights, 6-2, 202, sr.; DeaMonte Trayanum, Archbishop Hoban, 6-0, 215, jr.; Ben Allen, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 205, sr.; Mason McMillen, Wadsworth, 6-0, 206, sr.; Keon Freeman, Whitehall-Yearling, 6-0, 220, sr. Backs: Matt Salopek, Archbishop Hoban, 6-2, 210, sr.; Qian Magwood, Walnut Ridge, 6-0, 175, jr.; Nyles Beverly, Nordonia, 6-0, 185, sr.; Alfred Dailey, Toledo Central Catholic, 6-1, 190, sr.; Ian Sexton, Dover, 6-0, 175, sr. Punter: Porter Wilson, Copley, 6-5, 195, sr.

Second-team offense: Quarterbacks: Brady Lichtenburg, Toledo St. John’s, 6-1, 170, so.; Isaiah Murphy, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 210, sr.; Dylan Dagley, Wooster, 5-10, 180, sr.; Connor Ashby, North Canton Hoover, 6-1, 170, so. Running backs: Michiah 5-Burton, New Albany, 5-10, 185, sr.; Khennedy Scagliozzo, Amherst Steele, 5-9, 180, sr.; Kyree Young, Barberton, 6-2, 195, so.; Jake Rogers, Highland, 5-9, 170, sr.; Konner Riggs, Avon Lake, 5-11, 190, sr. Receivers: Kenyon Pannell, Dublin Scioto, 6-0, 185, sr.; Jase Bowen, Toledo Central Catholic, 6-1, 190, sr. Linemen: Vinnie Klempner, Toledo Central Catholic, 6-3, 280, sr.; Nick Vance, Olmsted Falls, 6-3, 250, sr.; Sam Lofton, Olmsted Falls, 6-1, 250, sr.; Jalen Bradley, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 255, sr.; Isaiah Kamner, Parma Heights Valley Forge, 6-0, 255, jr. Kicker: Griffin Crosa, Dublin Scioto, 6-2, 160, sr.

Second-team defense: Linemen: Cayson Pfeiffer, Dublin Scioto, 6-0, 210, sr.; Frank Soukup, Painesville Riverside, 6-2, 240, sr.; Trae Henderson, Olmsted Falls, 6-1, 247, sr.; Anthony Booker, Cincinnati Winton Woods, 6-5, 280, sr.; Kionnie Dukes, Barberton, 6-1, 250, sr. Linebackers: Julius Wood, Columbus Walnut Ridge, 6-2, 185, sr.; Darren Anders, North Olmsted, 6-0, 212, sr.; Mark Steinmetz, Avon, 6-0, 195, sr.; Justin Schiets, Toledo Central Catholic, 6-1, 220, sr.; Quinten Howell, Hudson, 6-1, 215, sr.; Jack Grice, Wadsworth, 6-0, 205, jr.; Matthias Chmielewski, Parma Heights Valley Forge, 6-0, 205, sr. Backs: Michael Howard, Olmsted Falls, 5-9, 165, sr.; De’Von Fox, Maple Heights, 6-0, 180, sr.; Taylor Robinson, Ashville Teays Valley, 5-10, 165, sr.; Ryan Kerman, Morrow Little Miami, 6-1, 180, sr.; Luke Fedders, Avon Lake, 5-11, 165, sr.; Caleb Harris, Sidney, 5-10, 168, sr.; Cade Sterling, Dresden Tri-Valley, 5-10, 160, sr. Punter: Billy Boehlke, Cleveland Benedictine, 6-1, 190, sr.

Third-team offense: Quarterbacks: Kyron Rogers, Dublin Scioto, 6-2, 185, sr.; Connor Haag, Lewis Center Olentangy, 6-0, 195, sr.; Joey Marousek, North Royalton, 6-3, 200, jr.; Robby Levak, Nordonia, 5-11, 200, sr. Running backs: Nick Perusek, Avon, 5-11, 170, jr.; Rondale Smith, Westerville North, 5-11, 205, sr.; Malachi Wise, Toledo St. Francis, 6-0, 205, sr.; Kay’Ron Adams, Warren Harding, 5-11, 195, sr.; Tyris Dickerson, Archbishop Hoban, 5-10, 210, sr.; Javarus Leach, Columbus Walnut Ridge, 5-9, 190, so. Receivers: Isaiah Johnson, Grafton Midview, 5-8, 155, sr.; Tre’Von Morgan, Massillon, 6-6, 209, sr. Linemen: Deon Williams, Massillon, 6-1, 261, sr.; Dez Turkson, Canal Winchester, 6-2, 220, sr.; Nolan Barber, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 240, sr.; Donnie Hardin, Dublin Scioto, 6-2, 280, jr.; Jack Wilson, New Albany, 5-10, 220, sr.; Tino Arcuri, Youngstown Boardman, 6-3, 265, sr. Kicker: Jack Deneher, Dover, 6-4, 195, sr.

Third-team defense: Linemen: Simahjay Warfield, Warren Harding, 5-11, 320, sr.; Tyler Jones, North Olmsted, 6-1, 281, sr.; Alex Huzicka, Youngstown Boardman, 6-3, 240, sr.; Kaleb Dave, Worthington Kilbourne, 6-0, 212, sr. Linebackers: Manny Powell, Westerville South, 5-9, 175, sr.; Kwauve Booker, Marion Harding, 6-2, 220, sr.; Nick McCafferty, Lewis Center Olentangy, 5-10, 185, sr.; Nathan Soto, Amherst Steele, 6-0, 210, sr.; Marlon Jordan, Garfield Heights, 6-1, 200, sr.; Brody Ingle, Cincinnati LaSalle, 6-1, 215, sr.; Jarin Curtis, Perry, 5-9, 210, sr.; Evan Brown, Trenton Edgewood, 6-4, 220, sr. Backs: Melvin Tinsley, Whitehall-Yearling, 5-10, 170, jr.; Ryan Tiell, Mount Vernon, 5-11, 170, jr.; Javion Binns, Garfield Heights, 5-10, 185, sr.; Max Turner, Massillon, 6-0, 179, sr.; Alec Miller, Wadsworth, 6-3, 195, sr. Punter: Luke Pawlak, Sylvania Northview, 5-10, 180, sr.

Local special mention: Bruce Profitt, Highland; Mason Tipton, Archbishop Hoban; Tye Hunt, Lake; Mike Carte, Barberton; Adam Luster, Perry; Joe Stoll, Wooster; Joe Michalowicz, Archbishop Hoban; Gavin Krska, Barberton; Kyshad Mack, Massillon; Dean Clark, Massillon.

DIVISION III

Offensive player of the year: Ethan Heller, Thornville Sheridan

Defensive player of the year: Cade Stover, Lexington

Coach of the year: Jack O’Rourke, Hillsboro

First-team offense: Quarterbacks: Ethan Heller, Thornville Sheridan, 6-0, 175, sr.; Bridger Cline, Millersburg West Holmes, 5-11, 180, jr.; Jon Tomcufcik, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 195, jr.; Sam Seeker, Tallmadge, 6-2, 195, sr. Running backs: Savon Edwards, Jr., Columbus Eastmoor Academy, 5-7, 170, sr.; Terion Stewart, Sandusky, 5-9, 205, jr.; Jack Porter, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 180, jr.; Jack Fessler, Middletown Fenwick, 5-10, 180, sr. Receivers: Shane Jones, Millersburg West Holmes, 6-1, 190, sr.; Jacob Rhodes, Thornville Sheridan, 5-10, 170, sr.; Matt Buser, Revere, 5-9, 185, sr.; Blane Himmelheber, Marlington, 6-0, 175, sr. Linemen: Payton Collins, Columbus Hartley, 6-7, 250, sr.; Jim McAdams, Parma Padua, 6-5, 300, sr.; Ryan Smith, Buckeye, 6-3, 270, sr.; Ethan Knisley, Bellbrook, 6-3, 305, sr.; Jeremiah Hollins, Zanesville, 6-0, 286, sr.; Alex Robarge, Chagrin Falls Kenston, 6-4, 315, sr.; Trey Leroux, Norwalk, 6-8, 315, jr. Kicker: Sam Webster, Revere, 5-10, 205, sr.

First-team defense: Linemen: Shane Cokes, Dayton Chaminade Julienne, 6-3, 240, sr.; DeeArius Reese, East, 6-2, 180, sr.; Colt Jennings, Parma Padua, 6-1, 240, sr.; Brenan Knueve, Wapakoneta, 6-0, 260, sr.; Tche Leroux, Norwalk, 6-3, 225, sr. Linebackers: Joey Velazquez, DeSales, 6-1, 210, sr.; Josh Baldridge, Millersburg West Holmes, 6-1, 190, sr.; Nate Rieple, Mentor Lake Catholic, 5-10, 180, sr.; Crishawn Long, Parma Padua, 6-1, 190, sr.; Matt Centers, Franklin, 6-1, 200, sr.; Bangally Kamara, East, 6-3, 195, jr.; Zach Urda, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-0, 215, sr. Backs: Cade Stover, Lexington, 6-5, 220, sr.; Micah Coleman, Columbus Eastmoor Academy, 5-7, 180, sr.; Brice Parks, Jackson, 5-10, 180, jr.; Max Showalter, Bay Village Bay, 6-2, 196, sr.; Bo Buttermore, Granville, 5-8, 160, jr.; Antwann Martin, Kettering Alter, 6-1, 190, jr. Punter: Craig Zies, Granville, 6-1, 160, sr.

Second-team offense: Quarterbacks: Cameron Crouch, Granville, 6-1, 180, sr.; Baron May, New Philadelphia, 6-2, 190, jr.; Marquise Laster, Columbus Eastmoor Academy, 5-11, 155, sr. Running backs: Jalan January, Columbus Hartley, 5-10, 215, jr.; Trevon Raymore, Norwalk, 5-10, 223, sr.; Josh Keets, Hillsboro, 6-2, 245, sr.; Tyler Scott, Norton, 6-1, 170, jr.; Jon McKnight, Chardon, 5-10, 185, sr. Receivers: Bransen Stanley, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 170, sr.; Dominic Wilcox, Dayton Chaminade Julienne, 6-2, 185, sr.; Sam Zemis, New Philadelphia, 6-1, 185, jr. Tight end: Jordan Kirkbride, Columbus Hartley, 6-4, 240, sr. Linemen: Josh Warren, Columbus Eastmoor Academy, 6-3, 255, sr.; Keaton Macauley, Millersburg West Holmes, 6-3, 275, sr.; Joe Rutherford, Granville, 6-3, 265, sr.; Jaison Williams, Trotwood-Madison, 6-4, 285, sr.; Robert White, East, 6-1, 315, sr. Kicker: Matteo Agriesti, Columbus Hartley, 5-10, 160, sr.

Second-team defense: Linemen: Lawrence Kynard, Toledo Scott, 6-5, 255, sr.; Brian Adams, Parma Heights Holy Name, 6-2, 255, sr.; Aaron Maley, Alliance, 5-10, 210, sr.; Kennedy Coates, Trotwood-Madison 5-10, 210, sr.; Connor Meyer, Kettering Alter, 6-3, 265, sr.; Raymon Patton, Columbus Hamilton Township, 5-7, 211, sr. Linebackers: Grant Horvath, Columbus Watterson, 6-2, 215, sr.; Jacob Morgan, Thornville Sheridan, 5-9, 175, sr.; D.J. Bowman, Chardon, 5-10, 185, jr.; DJ McDonald, Bellefontaine, 5-11, 195, sr.; Daquine Petty, Columbus South, 6-2, 213, sr.; Cameron Cox, Alliance, 6-3, 210, sr. Backs: Andy Anthony, Delaware Buckeye Valley, 5-10, 155, jr.; Anthony Sciarroni, Columbus DeSales, 6-0, 180, sr.; De’Zion Coleman, Cincinnati Hughes, 5-10, 170, jr.; Daishaun Hill, Rocky River, 6-2, 185, sr.; Nick Franklin, Chagrin Falls Kenston, 5-11, 170, sr.; Richie Eyre, Tallmadge, 5-9, 180, sr. Punter: Darrick Gibbons, Zanesville, 6-0, 225, sr.

Third-team offense: Quarterbacks: Clay Davis, Athens, 6-2, 218, sr.; Josh Anderson, New Richmond, 5-10, 190, sr.; Colin McNamara, Aurora, 6-1, 195, sr.; Jayshon Bester, Cleveland Collinwood, 5-8, 165, sr.; Connor Bazelak, Kettering Alter, 6-4, 215, sr. Running backs: Evan Kaeck, Wapakoneta, 6-1, 205, jr.; Sonny Ray Jones II, Ravenna, 6-0, 175, sr.; Justin Sloan, Bellbrook, 5-7, 165, sr.; Rob Savin, Niles McKinley, 5-10, 190, sr. Receivers: Jordan Walker, Parma Padua, 5-9, 170, sr.; Jack Voudouris, Hunting Valley University, 6-3, 195, sr. Tight end: Justin Stephens, Trotwood-Madison, 6-6, 225, sr. Linemen: Drew Davis, Columbus Watterson, 6-4, 245, sr.; Ben Christman, Revere, 6-6, 300, so.; Matt Sawicki, Parma Heights Holy Name, 6-1, 250, sr.; Carson McNellie, Mentor Lake Catholic, 6-1, 270, sr.; Devin Lee, Clyde, 6-3, 325, sr. Kicker: Luka Zurak, Mentor Lake Catholic, 5-11, 160, sr.

Third-team defense: Linemen: Kyle Hooper, Zanesville Maysville, 6-2, 295, sr.; Francis Sherman, Bay Village Bay, 6-3, 225, sr.; PJ Hallof, Canfield, 6-3, 230, sr. Linebackers: Elijah Hairston, Columbus Beechcroft, 6-2, 195, sr.; Mason Sawyer, Columbus Hartley, 6-1, 220, jr.; Tommy Wolfe, Granville, 6-0, 190, sr.; Dom Monaco, Buckeye, 6-3, 205, sr.; Ross Hartman, Rocky River, 6-0, 195, sr.; Matt Ikiodi, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 180, sr. Backs: Syquee Womack, Columbus Centennial, 5-10, 180, so.; Devon Wooden, Columbus Beechcroft, 5-10, 155, jr.; John Harris, Parma Padua, 5-10, 175, jr.; Graham Aldredge, Aurora, 6-3, 180, sr.; Sean Fitzgerald, Mentor Lake Catholic, 6-2, 170, sr. Punter: Patrick Green, Rocky River, 6-2, 175, sr.

Local special mention: Josh Jones, St. Vincent-St. Mary; Robert White, East; Luke Pritchett, Ravenna; Kyre Williams, East; Blake Jones, Norton; Deshawn Jones, East.