FOOTBALL

State Championship Scoreboard

Thursday's Result

DIVISION II

Archbishop Hoban 42, Massillon 28

 

Scoring Summary

Division II State Championship

ARCHBISHOP HOBAN 42, MASSILLON 28

Hoban 13 21 0 8 — 28

Massillon 0 7 14 7 — 42

Hob.: Dickerson 13 run (kick failed)

Hob.: Hamm 23 run (Branham kick)

Hob.: Hamm 1 run (Branham kick)

Hob.: Dickerson 35 pass from Hamm (Branham kick)

Mas.: Phifer 1 run (Bauer kick)

Hob.: Clark 28 pass from Hamm (Branham kick)

Mas.: Phifer 6 run (Bauer kick)

Mas.: Mack 1 run (Bauer kick)

Mas.: Ford 67 pass from Longwell (Bauer kick)

Hob.: Trayanum 2 run (Tipton run)

Hoban Massillon

First Downs 28 21

Rushing 57-369 33-170

Passing 4-10-118-0 9-21-190-2

Records 15-0 14-1

 

State Championship Games

(All games at Tom Benson Hall of Fame Stadium, Canton)

Friday's Games

DIVISION VI

Kirtland (14-0) vs. Maria Stein Marion Local (13-1), 10 a.m.

DIVISION III

Kettering Archbishop Alter (13-1) vs. Chagrin Falls Kenston (13-1), 3 p.m.

DIVISION I

Lakewood St. Edward (10-3) vs. Cincinnati Colerain (14-0), 8 p.m.

 

Saturday's Games

DIVISION VII

McComb (13-1) vs. Glouster Trimble (13-1), 10 a.m.

DIVISION V

Orrville (12-2) vs. Johnstown-Monroe (13-1), 3 p.m.

DIVISION IV

Cincinnati Wyoming (14-0) vs. Girard (13-1), 8 p.m.

 

BASKETBALL

BOYS

Scoreboard

Thursday's Results

Canfield 80, Marlington 62

Dover 90, Cle. Max Hayes 31

Lexington 66, Bellville Clear Fork 49

Parma Normandy 50, Cuyahoga Falls 46

Poland Seminary 82, Pepper Pike Orange 52

Steubenville 63, Struthers 53

 

Schedule

Friday's Games

Canton McKinley at Copley, 7:30 p.m.

Canton South at Manchester, 7:30 p.m.

Columbus Academy at WRA, 7 p.m.

Coventry at Norwayne, 7:30 p.m.

Cuyahoga Falls at Kent Roosevelt, 7:30 p.m.

CVCA at Kenmore-Garfield, 7 p.m.

Field at Rootstown, 7 p.m.

Highland at Brunswick, 7:30 p.m.

Lake at Youngstown Ursuline, 7 p.m.

Lake Center Christian at Tusky Valley, 7;30 p.m.

Newton Falls at Ravenna, 7 p.m.

Nordonia at Mayfield, 7:30 p.m.

North Royalton at North Olmsted, 7 p.m.

Norton at Northwest, 7:30 p.m.

Stow at Green, 7:30 p.m.

Streetsboro at Chagrin Falls, 7 p.m.

Strongsville at Olmsted Falls, 7 p.m.

Twinsburg vs. Orange, at Cleveland Heights, 8 p.m.

West Holmes at Orrville, 7:30 p.m.

Wooster at Dover, 7:30 p.m.

 

Saturday's Games

Barberton at Firestone Joe Siegferth Classic, 1 p.m.

Collinwood at GlenOak, 7:30 p.m.

Douglas County at Brecksville, 7:30 p.m.

Ellet at Joe Siegferth Classic, 5 p.m.

Louisville at Jackson, 7:30 p.m.

Medina vs. Licking Heights, at Midview, 4 p.m.

North at New Philadelphia. 7:30 p.m.

St. Vincent-St. Mary at Simeon Chicago Elite Classic, 7:30 p.m.

Woodridge vs. Tallmadge, at Firestone Joe Siegferth Classic, 3 p.m.

 

GIRLS

Scoreboard

Thursday's Games

Berlin Center Western Reserve 62, Warren JFK 33

Chippewa 96, Hillsdale 14

Columbiana Crestview 56, Hanoverton United 23

Dalton 45, Waynedale 24

Firestone 51, St. Thomas Aquinas 32

Independence 62, Pepper Pike Orange 49

Johnstown-Monroe 35, Mansfield St. Peter's 23

Leetonia 36, Sebring McKinley 27

Lisbon David Anderson 58, New Middletown Springfield 33

Lorain Clearview 59, Cle. Glenville 17

Mansfield Madison 52, Sandusky 44

Mineral Ridge 65, Campbell Memorial 18

Ravenna 58, Woodridge 25

Salem 57, Niles McKinley 28

Warrensville Heights 44, East 41

 

Scoring Summaries

CHIPPEWA 96, HILLSDALE 14

Chippewa 36 21 23 16 — 96

Hillsdale 3 5 1 5 — 14

CHIPPEWA (3-0, 1-0) — Cazzolli 2-0-5, Henegar 1-0-2, Amelung 4-0-8, Lattea 1-2-4, Taylor 2-1-5, Semonin 1-0-2, Koncz 10-0-21, Lindquist 9-2-23, Ferrell 3-0-8, Clark 4-0-8, Thomas 6-1-13. Totals: 43 6-9 96.

HILLSDALE (1-2, 0-1) — Taylor 1-1-3, Keetz 1-3-5, Vistues 1-1-3, Schwan 0-1-1, Forr 1-0-2. Totals: 4 6-15 14.

3-point goals: Lindquist 3, Ferrell 2, Cazzolli, Koncz. Fouls: Chi., 16-10. Rebounds: Chi., 34 (Lindquist 8). JV Score: Chippewa, 57-38.

 

FIRESTONE 51, ST. THOMAS AQUINAS 32

Aquinas 8 7 5 12 — 32

Firestone 16 15 15 5 — 51

ST. THOMAS AQUINAS (1-1) — Duplin 8-3-21, Knott 1-2-4, Bussey 1-0-3, Ordorf 0-2-2, Samblanet 1-0-2. Totals: 11 7 32.

FIRESTONE (2-0) — Wallace 10-0-23, Boone 2-4-8, Terry 3-0-6, Ramsey 2-0-5, Porter 1-0-3, Lane 1-1-3, Sneed 1-0-2, Richards 0-1-1. Totals: 20 6 51.

3-point goals: Wallace 3, Duplin 2, Bussey, Ramsey, Porter. Fouls: Fir., 18-11. Rebounds: Fir., 35 (Wallace 10).

 

WARRENSVILLE HEIGHTS 44, EAST 41

Warrensville 9 5 13 17 — 44

East 7 8 9 17 — 41

WARRENSVILLE HEIGHTS (2-0) — Ford 7-2-20, Taodre 4-4-12, Anderson 1-2-4, Burns 1-1-3, Johnson 0-2-2, Dunning 1-1-3. Totals: 14 12-30 44.

EAST (0-1) — Pace 3-7-13, Hopson 1-0-2, Murray 4-0-11, Gaiter 5-4-9, Lewis 2-2-6. Totals: 15 13-22 41.

3-point goals: Ford 4, Murray 3, Gaiter. Fouls: East, 29-21. Rebounds: WH, 39 (Ford 8); East, 25 (Lewis 7). JV Score: Warrernsville Heights won.

 

RAVENNA 58, WOODRIDGE 25

Ravenna 17 15 13 13 — 58

Woodridge 6 7 6 6 — 25

RAVENNA (1-1, 1-0) — Pooler 1-2-4, Robinson 4-0-11, Calhoun 2-3-7, Caples 0-5-5, Frost 0-3-3, Major 2-0-5, E. Ervin 3-0-6, Rogers 3-4-12, Peters 0-3-3, K. Ervin 1-0-2. Totals: 16 20-27 58.

WOODRIDGE (0-1, 0-1) — Howard 1-1-3, Owens 1-0-2, Foster 3-2-8, Woods 1-0-2, Chrakos 0-2-2, Kearns 2-0-4, Randall 2-0-4. Totals: 11 5-25 25.

3-point goals: Robinson 3, Rogers 2, Major. Fouls: Woo., 17-12. JV Score: Ravenna, 48-39.

 

Late Wednesday

ELYRIA CATHOLIC 50, WALSH JESUIT 45

Elyria 8 10 14 18 — 50

Walsh Jesuit 13 8 13 11 — 45

ELYRIA CATHOLIC 2-0) — Schill  4-4-15, Al. Winne 3-4-10, Williams 3-0-8, As. Winne 3-1-8, K. Griffin 2-0-5, S. Griffin 1-0-3, Rapacz 0-1-1, Totals: 16 10-16 50.

WALSH JESUIT (0-2)— Clark 5-2-14, Vitantonio 3-3-9, Alessio 3-0-8, Pietrowski 2-0-6, Figler 3-0-6Sapp 1-0-2. Totals: 17 5-10 45.

3-point goals: Schill 3, Williams 2, Pietrowski 2, Allessio 2, Clark 2, Al. Winne , K. Griffith, S. Griffin. Fouls: WJ, 14-12. Rebounds: EC, 18 (Al. Winne ), WJ, 21 (Figler, Clark  6) . Turnovers: WJ, 19-14. JV Score: Elyria Cathollic, 43-37.

 

ARCHBISHOP HOBAN 64, KENMORE-GARFIELD 41

Hoban 15 11 19 19 — 64

Kenmore-Garfield 1 16 13 11 — 41

ARCHBISHOP HOBAN (2-0) — Griffith 1-0-3, Brewer 10-2-22, Gooden-Wesley 2-2-6, Hutson 4-0-8, Christian 2-0-4, Bentley 2-1-5, Roberts 5-2-13, Hardman 1-0-3. Totals: 27 7 64.

KENMORE-GARFIELD (0-3) — Lopp 5-0-14, Barkley 1-0-2, Shelton 5-0-10, Morrow 4-1-11, Radcliff 1-2-4. Totals: 16 3 41.

3-point goals: Lopp 4, Morrow 2, Griffith, Roberts, Hardman. JV Score: Hoban, 46-10.

 

DALTON 49, NORTHWEST 42

Dalton 18 11 8 12 — 49

Northwest 12 9 13 8 — 42

DALTON — Martinez 3-0-7, Cannon 6-7-20, Turner 3-2-8, Shoup 3-0-7, Beatty 2-0-5, Arnold 1-0-2. Totals: 18 9-14 49.

NORTHWEST (0-1) — Spradling 4-0-8, Harris 1-0-2, Smith 2-0-4, Cudnik 4-2-10, Wyman 3-2-8, Badger 1-0-2, Foutty 3-0-6, Marecek 1-0-2. Totals: 19 4-7 42.

3-point goals: Martinez, Cannon, Shoup, Beatty. Fouls: Nor., 14-8. Rebounds: Dal., (Cannon 20); Nor., 28 (Cudnik 10). JV Score: Dalton, 31-24.

 

MEDINA 55, STRONGSVILLE 36

Strongsville 2 13 8 13 — 36

Medina 20 16 1 8 — 55

STRONGSVILLE (1-1) — Moore 1-0-2, Kadras 0-1-1, Lesniak 2-2-6, Blaha 1-0-2, Humbach 2-0-6, Worley 2-0-4, Bass 5-5-15. Totals: 13-8-36.

MEDINA (2-0) — Nau 2-0-5, Luthy 4-1-10, McMullen 2-0-5, McKee 1-0-2, Linard 6-3-15, Stuart 4-0-11, Buzzelli 2-0-5, Zabielski 1-0-2. Totals: 22-4-55.

3-point goals: Stuart 3, Humbach 2, Nau, Luthy, McMullen, Buzzelli. Rebounds: Med., 32 (Linard 8). JV Score: Medina, 25-17.

 

BOWLING

BOYS

WOODRIDGE 2,696, CLOVERLEAF 2,274

High Games: Zadavec (C) 225; Oliver (W) 268. High Series: Zadavec (C) 416; Oliver (W) 491. JV Score: Woodridge, 1,750-1,512.

Records: Cloverleaf 1-1; Woodridge 2-0.

 

LAKE 2,184, NORTH 2,021

(At Stonehedge Lanes, Akron)

High Game: Konigsberger (L) 267; Lockard (N) 202. High Series: Konigsberger (L) 457; Lockard (N) 400.

Records: Lake 2-1; North 0-1.

 

GIRLS

CLOVERLEAF 2,043, WOODRIDGE 1,635

High Games: Wilson (C) 200; Neal (W) 176. High Series: Wilson (C) 384; Neal (W) 338.

Records: Cloverleaf 2-0; Woodridge 0-2.

 

LAKE 1,873, NORTH 1,134

(At Stonehedge Lanes, Akron)

High Game: Bozman (L) 171; Paw (N) 122. High Series: Bozman (L) 340; Paw (N) 236.

Records: Lake 3-0; North 0-1.

 

SWIMMING

BOYS

Late Wednesday

CVCA 97, CANTON CENTRAL CATHOLIC 84, ORRVILLE 62

200-yard medley relay—1. CVCA (Jo. Wodrich, Hancock, Ja. Wodrich, Volk) 1:51.27. 200 freestyle—1. Jo Wodrich (CVCA) 1:52.97. 200 individual medley—1. Wile (Orr.) 2:33.14. 50 freestyle—1. Mullen (CCC) 21.31. 100 butterfly—1. Mullen (CCC) 53.92. 100 freestyle—1. Hancock (CVCA) 51.45. 500 freestyle—1. Jo. Wodrich (CVCA) 5:04.98. 200 freestyle relay—1. CCC (Mullen, Minarcheck, Kurtz, Belden) 1:42.92. 100 backstroke—1. Kurtz (CCC) 1:09.96. 100 breaststroke—1. Hancock (CVCA) 1:05.68. 400 freestyle relay—1. CVCA 3:41.59.

 

GIRLS

Late Wednesday

ORRVILLE 116, CANTON CENTRAL CATHOLIC 100, CVCA 74

200-yard medley relay—1. Orrville (Mosley, K. Kinnaird, Johnson, A. Kinnaird) 2:09.74. 200 freestyle—1. Seifried (Orr.) 2:34.96. 200 individual medley—1. K. Kinnaird (Orr.) 2:49.00. 50 freestyle—1. A. Kinnaird (Orr.) 28.11. 100 butterfly—1. Johnson (Orr.) 1:05.88. 100 freestyle—1. A. Kinnaird (Orr.) 1:01.27. 500 freestyle—1. K. Kinnaird (Orr.) 6:46.21. 200 freestyle relay—1. Orrville (A. Kinnaird, Mosley, K. Kinnaird, Johnson) 1:52.14. 100 backstroke—1. Stimson (CVCA) 1:14.74. 100 breaststroke—1. Johnson (Orr.) 1:19.43. 400 freestyle relay—1. Orrville (Wile, Legan, Seifried, Mosley) 4:38.38.