BASKETBALL

BOYS

Schedule

Monday's Game

St. Vincent-St. Mary at Cleveland St. Ignatius, 2:30 p.m.

 

Wednesday's Games

Highland at Buckeye, 7:30 p.m.

North at Orrville, 7:30 p.m.

University School at CVCA, 7 p.m.

 

Friday's Games

Archbishop Hoban at Mentor Lake Catholic, 7 p.m.

Aurora at Revere, 7:30 p.m.

Brecksville at North Royalton, 7:30 p.m.

Cle. Villa Angela-St. Joseph at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Chippewa at Waynedale, 7:30 p.m.

Copley at Highland, 7:30 p.m.

Coventry at Springfield, 7 p.m.

Fairless at Orrville, 7:30 p.m.

Green at GlenOak, 7:30 p.m.

Jackson at Canton McKinley, 7:30 p.m.

Lake at Canton Central Catholic, 7:30 p.m.

Manchester at Tuslaw, 7:30 p.m.

Massillon at Cle. St. Ignatius, 7:30 p.m.

Mentor at Brunswick, 7:30 p.m.

Mogadore at Rootstown, 7 p.m.

Nordonia at Cuyahoga Falls, 7:30 p.m.

North Canton Hoover at Perry, 7:30 p.m.

Ravenna at Streetsboro, 7 p.m.

Solon at Medina, 7:30 p.m.

Stow at Hudson, 7:30 p.m.

Strongsville at Euclid, 7:30 p.m.

Tallmadge at Barberton, 7:30 p.m.

Triway at CVCA, 7:30 p.m.

Wadsworth at Twinsburg, 7:30 p.m.

Woodridge at Norton, 7 p.m.

Wooster at West Holmes, 7:30 p.m.

 

Saturday's Games

Ashland at Massillon, 7:30 p.m.

Buchtel at St. Vincent-St. Mary, 5:30 p.m.

Brunswick vs. Olmsted Falls, at Elyria Catholic, 7 p.m.

Chippewa at Northwestern, 7:30 p.m.

Springfield at Northwest, 7:30 p.m.

Tusky Valley at Manchester, 7:30 p.m.

Walsh Jesuit at East, 3:30 p.m.

Youngstown East at Firestone, 7 p.m.

 

GIRLS

Scoring Summaries

NEO Youth Christmas Classic

ST. VINCENT-ST. MARY 73, ROCKY RIVER MAGNIFICAT 45

Magnificat ;;8;;7;;21;;9;;—;;45

STVM ;;20;;13;;16;;24;;—;;73

ROCKY RIVER MAGNIFICAT — Varga 4-2-10, C. Chambers 2-0-6, A. Chambers 3-3-9, Jones 3-1-8, Comer 1-5-8, LaSrisa 1-0-2, Cannon 1-0-2. Totals: 14 11-20 45.

ST. VINCENT-ST. MARY (4-5) — Cherry 3-2-8, Haines 4-5-13, Dobson 6-3-18, Williams 4-1-9, Riley 2-4-8, Murry 1-0-2, Marsh 5-0-10, Boggs 1-0-2, Watson 1-1-3. Totals: 27 16-29 73.

3-point goals: Dobson 3, Varga 3, C. Chambers 2, Jones, Comer.

 

NEO Youth Christmas Classic

STOW 65, BEREA-MIDPARK 33

Berea-Midpark ;;7;;8;;12;;6;;—;;33

Stow ;;10;;20;;19;;16;;—;;65

BEREA-MIDPARK (8-3) — Davis1-0-3, Siggers1-0-2, Bricker 2-0-6, Sebellos 3-2-7, Sebascof 1-2-5, Bycznski 1-0-2, Gudel 2-0-4. Totals: 11 6-8 33.

STOW (6-2) — Adams 2-1-5, Petit 3-1-9, McCoy 2-0-4, Chimeleski 3-2-8, Andrassy 7-0-15, Stefanov 4-0-10, Tancinova 4-0-8, Philpot 2-2-6. Totals: 26 6-9 65.

3-point goals: Petit 2, Stefanov 2, Bricker 2, Andrassy, Davis, Sebellos, Sebascof.

 

NEO Youth Christmas Classic

AURORA 62, BUCHTEL 49

Aurora ;;13;;20;;13;;16;;—;;62

Buchtel ;;3;;15;;11;;20;;—;;49

AURORA — S. Sellers  3-3-9, Ross 3-0-6, Dalton 2-3-7, Mazonec 2-0-4, Ryncarz 2-0-4, Lasky 2-0-5, Shy. Sellers 8-6-25, Burick 1-0-2. Totals: 23 12-16 62.

BUCHTEL (9-3) — Nash 1-6-8, Cheatham 1-2-4, Rogers 7-0-17, Saunders 3-0-6, Jackson 3-3-9, Chance 1-2-5. Totals: 16 13-17 49.

3-point goals: Rogers 3, Shy. Sellers 3, Lasky, Chance.

 

Schedule

Wednesday's Games

Archbishop Hoban at Cle. Villa Angela-St. Joseph, 7 p.m.

Cle. Heights Beaumont at Walsh Jesuit, 7 p.m.

Copley at Rocky River, 7:30 p.m.

Twinsburg at St. Vincent-St. Mary, 7:30 p.m.

 

Thursday's Games

Aurora at Wadsworth, 7:30 p.m.

Avon Lake at Brunswick, 7:30 p.m.

CVCA at Woodridge, 7 p.m.

Kent Roosevelt at Field, 7:30 p.m.

Manchester at Tuslaw, 7:30 p.m.

Massillon at Fairless, 7:30 p.m.

North at Toledo Scott, 6:30 p.m.

North Royalton at Strongsville, 7:30 p.m.

Norton at Barberton, 7 p.m.

Solon at GlenOak, 7:30 p.m.

Smithville at Chippewa, 7:30 p.m.

Southeast at Ravenna, 7 p.m.

Streetsboro at Tallmadge, 7:30 p.m.

Warren Harding at Kenmore-Garfield, 6:30 p.m.

Wooster at Mount Vernon, 7:30 p.m.

 

Saturday's Games

Barberton at Highland, 2:30 p.m.

Brunswick at Medina, 7:30 p.m.

Buchtel at St. Vincent-St. Mary, 1:30 p.m.

Canton McKinley at North Canton Hoover, 2:30 p.m.

Cleveland Rhodes at East, 2:30 p.m.

Cornerstone Christian at Archbishop Hoban, 2:30 p.m.

Cuyahoga Falls at North Royalton, 2:30 p.m.

CVCA at Orrville, 2:30 p.m.

Field at Youngstown Chaney, 3 p.m.

Firestone at Nordonia, 2:30 p.m.

Green at Jackson, 2:30 p.m.

Kent Roosevelt at Copley, 2:30 p.m.

Lake at Perry, 2:30 p.m.

Manchester at Canton Central Catholic, 2:30 p.m.

North at Springfield, 2:30 p.m.

Sebring McKinley at Our Lady of the Elms 10 a.m.

Shaker Heights Hathaway Brown at Massillon, 2:30 p.m.

Stow at Brecksville, 2:30 p.m.

Strongsville at Elyria, 2:30 p.m.

Tallmadge at Revere, 2:30 p.m.

Tuslaw at Northwest, 2:30 p.m.

Wadsworth at Hudson, 7:30 p.m.

Woodridge at Western Reserve Academy, 2:30 p.m.

Wooster at Ashland, 2 p.m.