SOFTBALL

Scoring Summary

ELLET 15, KENMORE-GARFIELD 1

Ellet;;442;;41;;—;;15;;23;;0

K-G;;000;;01;;—;;1;;3;;3

Batteries—Wolf, Givens (3), Cook (5) and Hayes, Mantell (4); Snyder and Palmer. W—Wolf, 2-0. L—Snyder, 1-1. Save—None. HR—None.

Records: Ellet 2-0, 2-0; Kenmore-Garfield 1-1, 1-1.

Notes: Ellet: McLeod 4 singles; Rose 3 singles, double; Wolf 2 singles, double; Cook 3 singles; Hayes single, double; Chesser 2 singles. Ellet: Snyder 2 singles.

 

TENNIS

AURORA 4, TALLMADGE 1

Singles: Mitchell (A) d. Rotunda 6-0, 6-2; Pranav (A) d. Parry 6-1, 6-1; Krisha (A) d. Suber 6-0, 6-2.

Doubles: Ricky-Adam (A) d. Andrea-Williamson 6-0, 6-0; Ramp-Cowley (T) d. Aiden-Katie 7-6, 7-6.

 

COVENTRY 3, NORTON 2

Singles: Byers (C) d. Anderson 2-6, 6-2, 6-2; Swym (N) d. Darrig 6-2, 6-2; Kropp (N) d. Boccia 6-1, 6-0.

Doubles: Watson-Evans (C) d. Thomas-Brunty 7-5, 7-5; Hansen-Adams (C) d. Horvath-Campbell 7-5, 6-3.

Records: Coventry 1-0, 1-0; Norton 3-2, 0-1.

 

GREEN 3, CVCA 2

Singles: Langovsky (G) d. Farren 6-0, 6-0; Westmeyer (G) d. Stout 7-5, 7-6 (2); Watson (CVCA) d. Garee 6-3, 6-0.

Doubles: Kolb-Rios (CVCA) d. Ragunanthan-Castner 6-2, 6-2; DeLuca-Lightner (G) d. Foltz-Coyle 6-3, 6-1.

Records: Green 4-0.

 

HIGHLAND 4, KENT ROOSEVELT 1

Singles: Jones (KR) d. Erba 2-6, 6-2, 6-1; Gillen (H) d. Martin 6-0, 6-2; Alcini (H) d. Skorn 6-0, 6-0.

Doubles: Spittle-Cooper (H) d. Kirbabas-Z. Jenkins 6-0, 6-0; Gsellman-Noonan (H) d. L. Jenkins-E. Jenkins 6-1, 6-2.

 

ST. VINCENT-ST. MARY 5, GLENOAK 0

Singles: Reese (ST-VM) d. Domer 6-1, 6-1; Rodgers (ST-VM) d. Stamatam 3-6, 6-2, 1-0; Volk (ST-VM) d. Wellman 4-6, 6-3, 1-0.

Doubles: O'Dell-O'Connor (ST-VM) d. Brinkman-Popa 6-2, 7-5; Vesco-Brickman (ST-VM) d. Johnson-Rehrman 6-4, 6-4.

Records: GlenOak 0-1; St. Vincent-St. Mary 2-1.

 

TWINSBURG 5, CUYAHOGA FALLS 0

Singles: M. Nesic (T) d. Shahi 6-0, 6-0; Mcllroy (T) d. Zaidman 6-0, 6-0; Georgevich (T) d. Rimal 6-0, 6-0.

Doubles: Sterling-B. Nesic (T) d. Cargould-Barnes 6-0, 6-0; Bard-Deshpande (T) d. Teadosio-Memmer 6-0, 6-0.

Records: Twinsburg 4-1, 1-0.

 

WADSWORTH 5, NORDONIA 0

Singles: Moore (W) d. Krempasky 6-0, 6-0; Lockwood (W) d. Will 6-0, 6-2; Laikos (W) d. Bush 6-0, 6-0.

Doubles: Porter-Hanna (W) d. Muscatello-Ehrman 6-0, 6-0; Casey-Virgin (W) d. Gable-Johal 6-0, 6-0.

Records: Wadsworth 3-2.

 

TRACK & FIELD

BOYS

ARCHBISHOP HOBAN 74.5, FIRESTONE 51.5

100 meters: 1. Cobb (AH) 11.2. 200: 1. Postway (F) 23.8. 400: 1. Knight (F) 54.0. 800: 1. Jorgenson (AH) 2:11.0. 1,600: 1. Stober (AH) 4:47. 3,200: 1. Stober (AH) 10:51. 110 hurdles: 1. Fausnight (AH) 15.6. 300 hurdles: 1. Phillips (AH) 43.2. Long Jump: 1. Houck (AH) 18-1. High Jump: 1. Young (F) 5-8. Shot Put: 1. Cornelius (F) 42-8. Discus: 1. Grosso (AH) 113-11. 400 relay: 1. Archbishop Hoban (Fausnight, DeGrate, Kirksey, Houck) 46.3. 800 relay: 1. Firestone (Postway, Mitchell, Jamie Boykin, Jamil Boykin) 1:38.1. 1,600 relay: 1. Archbishop Hoban (Jorgenson, Listerman, Houck, Phillips) 3:39.2. 3,200 relay: 1. Archbishop Hoban (Stober, Klein, Wong, Jorgenson) 8:54. Pole Vault: 1. Williams (AH) 8-6.

Records: Firestone 1-1; Archbishop Hoban 2-1.