BASEBALL

MINOR LEAGUE

EASTERN LEAGUE (AA)

Standings

EASTERN DIVISION

W L Pct. GB

Trenton (Yankees) 32 21 .604 —

Hartford (Rockies) 33 23 .589 0.5

Binghamton (Mets) 30 22 .577;1.5

Reading (Phillies) 31 23 .574 1.5

New Hampshire (Blue Jays) 26 29 .473 7

Portland (Red Sox) 20 34 .370 12.5

WESTERN DIVISION

W L Pct. GB

Harrisburg (Nationals) 36 21 .632 —

Akron (Indians) 29 27 .518 6.5

Erie (Tigers) 26 27 .491 8

Altoona (Pirates) 26 29 .473 9

Bowie (Orioles) 20 36 .357 15.5

Richmond (Giants) 19 36 .345 16

 

Tuesday's Results

Altoona 3, Erie 0

Portland 5, Richmond 2

Harrisburg 9, Binghamton 8

New Hampshire 3, Bowie 0

Akron 8, Reading 5

Hartford 3, Trenton 0

 

Wednesday's Games

Altoona at Erie, 10:35 a.m.

Richmond at Portland, 6 p.m.

Binghamton at Harrisburg, 6:30 p.m.

Bowie at New Hampshire, 6:35 p.m.

Reading at Akron, 7:05 p.m.

Trenton at Hartford, 7:05 p.m.

 

Thursday's Games

Bowie at New Hampshire, 10:35 a.m.

Richmond at Portland, 11 a.m.

Binghamton at Harrisburg, 7 p.m.

Reading at Akron, 7:05 p.m.

Trenton at Hartford, 7:05 p.m.

 

Box Score

RUBBERDUCKS 8, FIGHTIN PHILS 5

Reading ab r h bi Akron ab r h bi

Gamboa ss 4 0 0 0 Clement ss 4 1 1 0

Moniak cf 3 1 1 0 Tom rf 4 1 2 3

Hall 1b 4 1 1 2 Call cf 4 1 1 0

Listi dh 4 1 1 1 Garcia dh 4 1 1 0

Cumana rf 4 1 1 0 Longo lf 4 2 2 2

Stephen lf 3 0 1 0 Rodriguez 1b 4 1 3 2

Williams 2b 4 1 2 2 Pantoja 3b 4 0 1 1

Bossart c 4 0 0 0 Friis 2b 4 0 1 0

Gomez 3b 3 0 0 0 Ice c 4 1 1 0

Totals 33 5 7 5 Totals 36 8 13 8

Reading 010 012 010 — 5 7 0

Akron 402 110 00X — 8 13 0

LOB—Reading 3; Akron 4. 2B—Cumana (4), Williams (7), Longo (3), Ice (1), Call (1), Garcia (20). HR—Listi (4), Williams (2), Hall (10), Rodriguez (4), Tom (10).

GIDP—Bossart, Pantoja.

DP—Reading (Williams-Gamboa-Hall); Akron (Clement-Friis-Rodriguez).

Reading ip h r er bb so

Falter L, 4-4 4 11 7 7 0 1

Cleavinger 3 2 1 1 0 6

Brogdon 1 0 0 0 0 2

Akron ip h r er bb so

Tully W, 5-4 6 6 4 4 1 4

Gose 1 0 0 0 0 1

Nelson 1 1 1 1 0 3

Siri S, 3 1 0 0 0 1 0

WP—Falter.

Umpires—HP: Roche. 1B: Carlyon. 3B: Metz.

T—2:27. Att—3,741.

 

HIGH SCHOOL

BASEBALL

State Tournament Schedule

(All games at Canal Park)

Friday's Games

Division I Semifinals

Springboro (26-6) vs. Mentor (21-5), 10 a.m.

Hilliard Darby (24-7) vs. Cleveland St. Ignatius (22-8), 1 p.m.

Division IV Semifinals

Minster (22-7) vs. Hillsdale (22-2), 4 p.m.

Antwerp (19-5) vs. Toronto (25-5), 7 p.m.

 

Saturday's Games

Division II Semifinals

Gates Mills Gilmour Academy (24-6) vs. St. Clairsville (20-10), 10 a.m.

Dayton Chaminade Julienne (25-2) vs. Van Wert (27-2), 1 p.m.

Division III Semifinals

Coldwater (25-6) vs. St. Bernard Roger Bacon (18-10), 4 p.m.

Ridgewood (23-9) vs. Canton Central Catholic (24-6), 7 p.m.

 

Sunday's Games

Division I Championship

Springboro-Mentor winner vs. Hilliard Darby-Cleveland St. Ignatius winner, 10 a.m.

Division IV Championship

Minster-Hillsdale winner vs. Antwerp-Toronto winner, 1 p.m.

Division II Championship

Gates Mills Gilmour Academy-St. Clairsville winner vs. Dayton Chaminade Julienne-Van Wert winner, 4 p.m.

Division III Championship

Coldwater-St. Bernard Roger Bacon winner vs. Ridgewood-Canton Central Catholic winner, 7 p.m.