BASEBALL

MINOR LEAGUE

Eastern League (AA)

Second Half

Eastern Division;;W;;L;;Pct.;;GB

Reading (Phillies) ;;30;;20;;.600;;—

Portland (Red Sox) ;;25;;23;;.518;;4

x-Trenton (Yankees) ;;24;;26;;.480;;6

Binghamton (Mets) ;;23;;28;;.451;;7.5

Hartford (Rockies) ;;21;;26;;.447;;7.5

New Hampshire (Jays) ;;19;;30;;.388;;10.5

 

Western Division;;W;;L;;Pct.;;GB

Erie (Tigers) ;;35;;14;;.714;;—

Bowie (Orioles) ;;32;;15;;.681;;2

Altoona (Pirates) ;;23;;26;;.469;;12

x-Harrisburg (Nationals) ;;21;;25;;.457;;12.5

Akron (Indians) ;;19;;29;;.396;;15.5

Richmond (Giants) ;;19;;29;;.396;;15.5

x-First Half division winner

 

Friday's Results

Altoona 1, Reading 0

Trenton 5, Harrisburg 3

Portland 5, Akron 4

Bowie 4, Richmond 1

Erie 4, New Hampshire 2

Hartford 3, Binghamton 1

 

Saturday's Games

Bowie at Richmond, Game 1, 5:05 p.m.

Bowie at Richmond, Game 2, TBD

Reading at Altoona, 6 p.m.

Akron at Portland, 6 p.m.

Binghamton at Hartford, 6:05 p.m.

Harrisburg at Trenton, 7 p.m.

Erie at New Hampshire, 7:05 p.m.

 

Sunday's Games

Akron at Portland, 1 p.m.

Bowie at Richmond, 1:05 p.m.

Erie at New Hampshire, 1:35 p.m.

Harrisburg at Trenton, 5 p.m.

Binghamton at Hartford, 5:05 p.m.

Reading at Altoona, 6 p.m.

 

Box Score

SEA DOGS 5, RUBBERDUCKS 4

Akron ;;ab;;r;;h;;bi;;New Hampshire ;;ab;;r;;h;;bi

Clement ss;;4;;0;;0;;0;;Duran cf;;5;;0;;0;;0

Jones 3b;;5;;0;;0;;0;;Wilson rf;;4;;3;;3;;1

Marabell rf;;4;;1;;2;;0;;Chatham ss;;5;;0;;1;;0

N.Rodriguez 1b;;4;;1;;1;;1;;Curletta 1b;;3;;0;;2;;1

Call cf ;;3;;0;;0;;0;;Tendler lf;;4;;0;;2;;1

Pantoja dh ;;4;;0;;1;;1;;Osinski dh;;4;;1;;1;;0

Monasterio 2b;;4;;1;;2;;0;;Netzer 2b;;4;;1;;3;;1

Gonzalez lf;;4;;1;;1;;1;;Rivera 3b;;2;;0;;0;;0

Ice c;;3;;0;;2;;1;;Rei c;;3;;0;;1;;1

Totals;;35;;4;;9;;4;;Totals;;34;;5;;13;;5

Akron ;;031;;000;;000;;—;;4;;9;;3

Portland ;;101;;111;;00X;;—;;5;;13;;0

E—Morgan (2), Clement (18), Broom (2). LOB—Akron 7; Portland 10. 2B—Monasterio (5), Gonzalez (1), Marabell 2 (23), Pantoja (15); Wilson 2 (10), Tendler (18), Curletta (14), Netzer (21). 3B—Osinski (1). S—Rivera 2. SB—Duran (22), Chatham (6).

GIDP—Pantoja; Osinski.

DP—Akron 1 (Clement-Monasterio-N. Rodriguez); Portland 1 (Curletta-Chatham-Curletta).

Akron;;ip;;h;;r;;er;;bb;;so

Morgan ;;4.1;;8;;4;;4;;1;;7

Speer L, 2-3;;1.1;;3;;1;;1;;0;;0

Angula ;;1.1;;1;;0;;0;;0;;3

Broom ;;1;;1;;0;;0;;2;;0

Portland ;;ip;;h;;r;;er;;bb;;so

Reyes W, 7-9;;6;;8;;4;;4;;2;;3

Bazardo H, 3 ;;2;;1;;0;;0;;1;;2

Jimenez S, 5;;1;;0;;0;;0;;0;;1

Umpires—HP: Ben Phillips. 1B: Tom Hanahan. 3B: Scott Molloy.

T—2:50 (:37 delay). Att—6,282.

 

HIGH SCHOOL

TENNIS

GREEN 3, CANTON CENTRAL CATHOLIC 2

Singles: Dando (G) d. Dimos 7-5, 3-6, 6-4; P. Crumpler (CCC) d. Pryor 6-3, 6-2; S. Crumpler (CCC) d. Westmyer 6-3, 7-5.

Doubles: Atkinson-Kestner (G) d. Phillips-Ray 6-2, 6-1; Uhl-Peel (G) d. Fischer-Colant 6-1, 6-3.

Records: Canton Central Catholic 0-1; Green 1-0.

 

ARCHBISHOP HOBAN 3, LAKE 2

Singles: Burkholder (H) d. Paschke 6-3, 7-6; Niedermier (H) Miller 6-2, 6-0; Gilbert (H) d. Milhoan 6-5, 6-2.

Doubles: Ball-Deluca (L) d. Vober-McCarthy 6-0, 6-3; Moorhead-Kontour (L) d. Koerber-Savitski 6-2, 6-1.

Records: Lake 0-1; Archbishop Hoban 1-0.

 

GOLF

BOYS

GRIFFITHS MEMORIAL CUP

Team Results: 1. Triway 318; 2. Barberton 330; 3. Coventry 336; 4. (tie) Norton 346, Orrville 346; 6. Northwest 370; 7. Fairless 375; 8. Manchester 380; 9. Tuslaw 405.