HIGH SCHOOL

FOOTBALL

Schedule

Week Three

Friday's Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Alliance (0-2) at Chardon (1-1)

Austintown Fitch (2-0) at GlenOak (1-1)

Boardman (1-1) at Jackson (1-1)

Brecksville (1-1) at Strongsville (2-0)

Cleveland James F. Rhodes (0-2) at Brunswick (2-0)

Cleveland John Adams (0-2) at North Canton Hoover (1-1)

Cleveland St. Ignatius (1-1) at Archbishop Hoban (2-0)

Columbus Bishop Watterson (2-0) at Walsh Jesuit (0-2)

Copley (1-1) at Lake (2-0)

Coventry (2-0) at Tallmadge (2-0)

Cuyahoga Falls (2-0) at Barberton (1-1)

Dover (2-0) at Wooster (0-2)

East (0-2) at St. Vincent-St. Mary (1-1)

East Canton (1-1) at Rootstown (2-0)

Ellet (1-1) at Northwest (2-0)

Firestone (0-2) at Cortland Lakeview (0-2)

Highland (0-2) at North Royalton (1-1)

Howard Woodson (Washington D.C.) (0-2) at Canton McKinley (2-0)

Independence (2-0) at Manchester (1-1)

Kenmore-Garfield (1-1) at Springfield (0-2)

Kent Roosevelt (1-1) at Ravenna (2-0)

Louisville (1-1) at Green (1-1)

Lyndhurst Brush (0-2) at Hudson (0-2)

Massillon (2-0) at Warren G. Harding (1-1)

Mogadore (2-0) at Field (1-1)

Naperville (Ill.) (0-2) at Perry (2-0)

Nordonia (1-1) at Mayfield (2-0)

North (0-2) at Canton South (0-2)

Norton (1-1) at Leavittsburg LaBrae (0-2)

Orrville (2-0) at West Holmes (1-1)

Revere (2-0) at CVCA (1-1)

Solon (2-0) at Stow (2-0)

Southeast (1-1) at Streetsboro (2-0)

Tuslaw (1-1) at Chippewa (0-2)

Twinsburg (1-1) at Aurora (2-0)

Wadsworth (2-0) at Medina (2-0)

Woodridge (1-1) at Chagrin Falls (0-2)

 

Saturday's Games

WRA (2-0) at Kiski Prep (PA) (1-1), 3 p.m.

Warrensville Heights (0-2) at Buchtel (0-2), 1 p.m.

 

SOCCER

BOYS

Scoring Summaries

CANTON CENTRAL CATHOLIC 4, SPRINGFIELD 1

Halftime: Canton Central Catholic, 2-0. Goals: Winkhark (CCC) 2, Angerman (CCC), Kling (CCC), Welch (S). Assists: Der (S). Shots on goal: CCC, 11-4. Corner kicks: CCC, 7-3. Saves: Davis (S) 8; Parson (CCC) 3. JV Score: Canton Central Catholic, 3-0.

Records: Springfield 0-6-1.

 

FIRESTONE 1, NORTH CANTON HOOVER 0

Halftime: Firestone, 1-0. Goals: Own Goal (F). Shots: Hoo., 7-5. Corner kicks: Hoo., 5-3. Saves: Curlee (F) 7; Fowler (H) 5.

Records: Firestone 7-1; Hoover 6-2.

 

LAKE CENTER CHRISTIAN 3, GARRETTSVILLE 1

Halftime: 1-1. Goals: Kadlecek (LCC), Haubert (LCC), Ebbott (LCC), Golgosky (G). Assists: Haubert (LCC), King (LCC). Shots on goal: LCC, 15-6. Corner kicks: LCC, 5-1. Saves: Crawford (G) 12; Ickes (LCC) 5.

 

NORTH 3, SPRINGFIELD 1

Goals: Cruz (N) 2, Monger (N), Moneypenny (S).

 

WESTERN RESERVE ACADEMY 4, WOODRIDGE 1

Halftime: Western Reserve Academy, 4-1. Goals: Ong (WRA) 2, Mills (WRA), Rosa (WRA), ElGhazal (Woo.). Assists: Rosa (WRA), Mills (WRA), Krueger (WRA), Reaman (Woo.). Shots on goal: WRA, 12-2. Corner kicks: WRA, 8-2. Saves: Rado (Woo.) 8; Staddon (WRA) 1.

Records: Woodridge 1-2-5; WRA 6-1-1.

 

Schedule

Saturday's Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Archbishop Hoban at Medina, 4 p.m.

Coventry at Louisville

Field at St. Vincent-St. Mary, 1 p.m.

Firestone at Wooster

Jackson at Solon, 2 p.m.

North at Wadsworth, 3:30 p.m.

Olmsted Falls at North Royalton

Twinsburg at Cleveland Heights

Walsh Jesuit at Brecksville

Woodridge at Perry

WRA at Berlin Hiland, 5 p.m.

 

GIRLS

Scoring Summaries

BRECKSVILLE 1, CUYAHOGA FALLS 1

Halftime: Cuyahoga Falls, 1-0. Goals: Holzinger (B), Brustoski (CF). Assists: Ward (CF). Shots on goal: 6-6. Corner kicks: 4-4. Saves: Hinshaw (B) 5; Bowser (CF) 5. JV Score: 0-0.

Records: Brecksville 2-2-3; Cuyahoga Falls 1-4-3, 0-2-1.

 

ELLET 7, OUR LADY OF THE ELMS 1

Halftime: Ellet, 5-1. Goals: Suansing (E) 2, Wenzel (E) 2, Brown (E), Pinto (E), S. Tucker (E), Lewis (Elms). Assists: C. Tucker (E) 2, S. Tucker (E) 2, Suansing (E), Wenzel (E), Pinto (E). Shots on goal: Ell., 20-2. Corner kicks: Ell., 5-0. Saves: Bunn (E) 1; Greenwood (Elms) 13.

 

NORTH 3, SPRINGFIELD 1

Halftime: 1-1. Goals: Yakeline (N), N/A (S), Tirsana (N), Rika (N), S. Surakchhya (N). Assists: Rika (A).

 

NORTON 7, NORTHWEST 0

Halftime: Norton, 3-0. Goals: Lepke (Norton) 2, Spears (Norton) 2, Meg. Bennett (Norton) 2, Brechner (Norton). Assists: Davis (Norton), Emerling (Norton), Collins (Norton), Richardson (Norton). Shots on goal: Norton, 19-2. Corner kicks: Norton, 14-1. Saves: Owsiany (Northw.) 12; Thomas (Norton) 1, Joyce (Norton) 1. JV Score: Norton, 2-0.

Records: Northwest 2-4; Norton 6-1.

 

Schedule

Saturday's Games

(All games 7 p.m., unless noted)

Brecksville at Green

Crestwood at Norton, 5 p.m.

CVCA at Stow, 5 p.m.

Field at Louisville, 1 p.m.

Jackson at Hudson

Massillon at Canton South, 11 a.m.

Nordonia at Kent Roosevelt

North Canton Hoover at Hathaway Brown, Noon

Olmsted Falls at Twinsburg

Ravenna at Barberton, Noon

Rootstown at Coventry

Streetsboro at Cuyahoga Falls, 3 p.m.

Tallmadge at Firestone, 1 p.m.

Walsh Jesuit at Medina

Western Reserve Academy at Berlin Hiland

 

TENNIS

AURORA 3, REVERE 2

Singles: Dobos (R) d. Horvat 6-0, 6-0; Malinowski (A) d. Kavenagh 1-6, 6-4, 6-0; Lazbin (R) d. O'Callaghan 6-3, 7-6 (3).

Doubles: French-Bizjak (A) d. Fan-Kinder 7-6 (2), 6-2; Abbass-Guerini (A) d. Shenigo-Gowda 6-3, 6-3.

Records: Revere 7-5, 4-2; Aurora 8-3, 4-1.

 

BARBERTON 3, TALLMADGE 2

Singles: Siesel (T) d. Ondrus 6-2, 6-1; Rotunda (T) d. Anderson 6-4, 6-4; Murren (B) d. Kozma 6-0, 6-2.

Doubles: Sebe-Fetherson (B) d. Palmer-Queen 7-6 (2), 6-4; Krajcvic-Greynolds (B) d. Yates-Kirk 6-0, 6-2.

Records: Barberton 1-11; Tallmadge 4-7.

 

JACKSON 4, ROCKY RIVER 1

Singles: Robertson (RR) d. P. Reese 6-4, 1-6, 10-6; S. Reese (J) d. Krebs 6-0, 6-1; Altman (J) d. Conzelman 6-0, 6-0.

Doubles: Ecrement-Williams (J) d. Rhinehart-Kelly 6-2, 6-2; Cardi-Shanmugam (J) d. Blossey-Runyon 6-2, 6-0.

Records: Jackson 14-1.

 

ST. VINCENT-ST. MARY 3, ARCHBISHOP HOBAN 2

Singles: McKnight (STVM) d. Burkholder 6-0, 6-0; Tomaszewski (STVM) d. Niedermier 7-5, 6-0; Koeber (H) d. McCarron 6-1, 6-1.

Doubles: Chmura-O'Connor (STVM) d. Gilbert-Savitski 6-0, 6-2; McCarthy-Vober (H) d. Davis-Dietrich 6-2, 6-3.

Records: St. Vincent-St. Mary 10-3; Archbishop Hoban 4-8.

 

WALSH JESUIT 5, STOW 0

Singles: Kealy (WJ) d. Koch 6-0, 6-1; Carmichael (WJ) d. Ha 6-0, 6-0; Waltz (WJ) d. Muncy 6-0, 6-1.

Doubles: Masteller-Coyle (WJ) d. Shafer-Pinta 6-3, 6-0; Swanson-LeBlanc (WJ) d. Mygrants-Cirwinsky 6-0, 6-4.

Records: Walsh Jesuit 6-5.

 

GOLF

BOYS

BARBERTON 190, NORTON 203

(At Barberton Brookside CC, Norton. Yardage: 3,313; Par: 37)

Barberton: Morgan 42, Miller 47, Boyle 50, Walker 51.

Norton: Rockhold 44, Kraus 51, Dedonenik 53, Kress 55.

 

COVENTRY 173, WOODRIDGE 180

(At Brookledge Golf Course, Cuyahoga Falls. Par: 35)

Coventry: Thammachack 36, Mosnot 43, Simmons 47, Eberly 47.

Woodridge: Reinhart 42, Schmeltzer 42, Schneckenburger 47, Hess 49.

 

CVCA 148, ORRVILLE 178, MANCHESTER 181

(At Spring Hills Golf Club, Clinton. Par: 35)

CVCA: Scarbrough 35, Henry 37, Hendrickx 37, Cannone 39.

Orrville: Dilyard 41, Mulpas 45, Domer 46, McAllister 46.

Manchester: Shover 35, Wike 41, Speedy 52, Eubank 53.

 

FIRESTONE 175, LOUISVILLE 178

(At J.E Good Park Golf Course, Akron. Par: 35)

Louisville: Anajancic 43, Karcher 43, Shafer 45, Vanicek 47.

Firestone: Ryan 39, Hohlefelder 44, Smith 45, Sacha 47.

Records: Louisville 4-5; Firestone 6-4-1.

 

STREETSBORO 198, RAVENNA 213

(At Windmill Lakes Golf Club, Ravenna. Yardage: 3,076; Par: 35)

Streetsboro: Timmons 43, Yusko 49, Paul 51, B. Gribik 55.

Ravenna: Retherford 47, Schibelli 54, Gibson 54, Stancato 58.

Records: Ravenna 0-17, 0-14.

 

WOODRIDGE 180, SPRINGFIELD 181

(At Brookledge Golf Course, Cuyahoga Falls. Par: 35)

Springfield: Eckenrode 40, Justice 44, Hanna 47, Nutter 50.

Woodridge: Reinhart 42, Schmeltzer 42, Schneckenburger 47, Hess 49.

 

GIRLS

MARLINGTON 163, TUSKY VALLEY 167, ALLIANCE 254

(At Tannehauf Golf Course, Alliance. Par: 36)

Marlington: Headley 37, Engelhart 39, B. Warner 42, M. Warner 45.

Tusky Valley: Galigher 40, Thompson 41, Dillon 42, Selinsky 44.

Alliance: Ledbetter 55, Zurbrugg 60, Barnett 62, Bertram 77.

Records: Marlington 15-0; Tusky Valley 12-1; Alliance 0-9.

 

TALLMADGE 174, WADSWORTH 197

(At Sunny Hill Golf Course, Brimfield. Par: 34)

Wadsworth: Kritzell 45, Callahan 49, Shannon 50, Ohlson 53.

Tallmadge: Bickar 37, Fiume 42, Currey 44, Brown 51.

 

VOLLEYBALL

COPLEY 26-25-20-18-15, HIGHLAND 24-22-25-25-10

Kills: Hohman (C) 15. Digs: Farkas (C) 21. Blocks: Keathley (C) 3, Emich (C) 3, Wheeler (C) 3. Assists: Keathley (C) 39. Service Points: Farkas (C) 15. JV Score: Highland, 22-25, 25-18, 25-12.

Records: Copley 5-5, 2-3.

 

COVENTRY 25-25-25, CLOVERLEAF 6-16-13

Kills: B. Mirka (Cov.) 12. Digs: Gotto (Cov.) 20. Blocks: R. Meinen (Cov.) 6. Assists: Ungashick (Cov.) 19. Service Points: Gotto (Cov.) 12 points, 2 aces, Echevarria (Cov.) 12 points, 2 aces. JV Score: Coventry, 25-12, 14-25, 25-18.

Records: Coventry 10-1, 6-0.

 

CVCA 14-25-25-26, ORRVILLE 25-14-19-24

Kills: Nickols (CVCA) 14. Digs: Nickols (CVCA) 17. Blocks: Gibbons (CVCA) 8. Assists: Custer (CVCA) 14. Service Points: Costa (CVCA) 9 points, 2 aces. JV Score: CVCA, 2-1.

Records: CVCA 7-5, 4-1; Orrville 2-6, 1-4.

 

EAST 25-25-25, NORTH 23-6-20

Kills: Gaiter (E) 9; Thomas (N) 3, Powers (N) 3. Digs: Hopson (E) 4; Thomas (N) 3. Blocks: Whitehead (E) 2; Thornton (N) 3. Assists: Croft (E) 5; Ackles (N) 5. Service Points: Hopson (E) 22; Powers (N) 8. JV Score: East, 25-18, 24-26, 25-23.

 

ELLET 25-25-25, KENMORE-GARFIELD 14-9-19

Kills: Trowbridge (E) 4, Judeh (E) 4. Digs: Gurnik (E) 1. Blocks: Shaw (E) 2, Urdiales (E) 2. Assists: Hill (E) 4. Service Points: Urdiales (E) 11, Hill (E) 11.

Records: Kenmore-Garfield 0-9, 0-5; Ellet 2-5, 2-3.

 

FIRESTONE 25-25-26, BUCHTEL 14-12-24

Kills: Boone (F) 19; Wilkins (B) 5. Digs: Zupancic (F) 5; Oliver (B) 6. Blocks: Boone (F) 3; Wilkins (B) 5. Assists: Zupancic (F) 24; Williams (B) 12. Service Points: Myers (F) 10, J. Capper (F) 10; Bell (B) 11.

Records: Firestone 6-2, 5-0; Buchtel 8-1, 4-1.

 

JACKSON 18-25-25-25, GREEN 25-20-12-21

Kills: Wyant (J) 15. Digs: Hockman (J) 16. Blocks: Wyant (J) 4. Assists: Stanislawski (J) 41. Service Points: Laster (J) 12. JV Score: Jackson, 17-25, 25-7, 25-17.

Records: Jackson 5-3, 3-2.

 

MOGADORE 25-25-23-25-15, LAKE CENTER CHRISTIAN 21-9-25-27-2

Kills: Mooney (LCC) 18. Digs: Nelson (LCC) 12. Assists: Ickes (LCC) 16.

 

NORTON 25-25-25, SPRINGFIELD 12-19-19

Kills: Borelle (N) 8, Flohr (N) 8, Murawski (N) 8. Digs: Borelle (N) 5, Jones (N) 5. Blocks: Tatka (N) 3. Assists: Fairbanks (N) 17. Service Aces: Flohr (N) 3.

 

REVERE 25-25-25, AURORA 17-11-21

Kills: Freeman (R) 14; McWhorter (A) 9. Digs: Fulton (R) 8; Parks (A) 17. Blocks: Baker (R) 4; McWhorter (A) 4. Assists: Drenth (R) 27; Fishback (A) 22. Service Aces: Freeman (R) 3; Dubensky (A) 2. JV Score: Aurora, 17-25, 25-22, 25-16.

Records: Aurora 4-6, 1-4.

 

SOUTHEAST 25-25-21-25, ROOTSTOWN 20-15-25-21

Kills: Kurtz (R) 10. Digs: Fogelman (R) 23. Blocks: Heiser (R) 5, Stefancik (R) 5, Kurtz (R) 5. Assists: Glass (R) 40. Service Points: Heiser (R) 13; Tripp (S) 16. JV Score: Rootstown, 25-12, 21-25, 25-18.

Records: Rootstown 4-7; Southeast 6-6.

 

ST. VINCENT-ST. MARY 25-25-25, CLEVELAND HEIGHTS LUTHERAN EAST 7-6-7

Kills: Libby (STVM) 10. Digs: Tavolier (STVM) 12. Blocks: Watson (STVM) 2. Assists: Folatko (STVM) 30. Service Points: Libby (STVM) 10 points, 8 aces. JV Score: St. Vincent-St. Mary, 25-8, 25-15.

Records: St. Vincent-St. Mary 6-8.

 

TALLMADGE 25-25-25, BARBERTON 21-12-20

Kills: Silva (B) 7; S. Kirker (T) 11. Digs: Mayle (B) 14; Horner (T) 11. Blocks: Silva (B) 4; Seeker (T) 3. Assists: Morgan (B) 13; E. Kirker (T) 16, Perdue (T) 16.

Records: Tallmadge 7-2, 3-2.

 

WADSWORTH 25-25-25, TWINSBURG 14-9-17

Kills: Dunkle (W) 10. Digs: E. Haydu (W) 10. Blocks: Dunkle (W) 4. Assists: Conley (W) 15. Service Points: Conley (W) 9 points, 2 aces.

 

CROSS COUNTRY

BOYS

NORTON 21, BARBERTON 39

(At Barberton High School, Barberton)

Individual Results: 1. Curry (B) 18:54; 2. Herman (N); 3. Bloomfield (N); 4. Moore (N); 5. Puhalsky (N); 6. Patalon (B); 7. Newman (N); 8. Davidson (B); 9. Dobben (N); 10. Hornyak (N).

 

GIRLS

NORTON 12, BARBERTON 50

(At Barberton High School, Barberton)

Individual Results: 1. Bradford (N) 23:36; 2. Schanz (B); 3. Norris (N); 4. Griffin (N); 5. Walter (N); 6. Mertz (N); 7. Vargo (N); 8. Jones (N); 9. Miller (N); 10. Peterson (B).